Sari la conținut

Slovacia-Polonia 8-9 zile


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

Salut,

As vrea sa merg in Slovacia si Polonia cu motocicleta pe la jumatatea lunii iunie.

Am schitat pentru inceput un traseu si cateva puncte de interes, dar nu gasesc intoarcerea (dupa ziua 5) :)

Am mai fost de 2 ori in Slovacia si Polonia, insa cu masina. Trekking vara in Tatra si cateva zile intr-o iarna, bai termale si trekking.

Pentru Auschwitz am cateva retineri, am umplut o zi, nu stiu sigur daca as vrea neaparat sa merg, in lipsa de altceva poate am sa merg totusi.

Cam asta este traseul pentru inceput.

Voi evita autostrazile si drumurile forestiere.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1LNmfrzMQro9rNzW-7rapwngyarI9DDw&ll=47.36264663185425%2C22.7332178&z=7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TrekOut a spus:

Auschwitz

Polonia este mai mult decât Auschwitz 🙃

În sudul tarii sunt multe drumuri mișto pt moto.

Altfel, dacă vrei orașe, ai ce vedea, dacă vrei sa ramai doar prin sate, la fel, o sa fie fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, TrekOut a spus:

Salut,

As vrea sa merg in Slovacia si Polonia cu motocicleta pe la jumatatea lunii iunie.

Am schitat pentru inceput un traseu si cateva puncte de interes, dar nu gasesc intoarcerea (dupa ziua 5) :)

Am mai fost de 2 ori in Slovacia si Polonia, insa cu masina. Trekking vara in Tatra si cateva zile intr-o iarna, bai termale si trekking.

Pentru Auschwitz am cateva retineri, am umplut o zi, nu stiu sigur daca as vrea neaparat sa merg, in lipsa de altceva poate am sa merg totusi.

Cam asta este traseul pentru inceput.

Voi evita autostrazile si drumurile forestiere.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1LNmfrzMQro9rNzW-7rapwngyarI9DDw&ll=47.36264663185425%2C22.7332178&z=7

 Am mers cu motorul fix inainte de pandemie (Am fost in Polonia, Slovacia si pe urma am stat cateva zile la lacul Balaton in Ungaria).

Daca n-ai bifat Aushwitz, merita bifat (e frumoasa si zona si in vreo 2-3 ore il vizitezi, ca te plictisesti la un moment dat de citit chestii de pe pereti).

Cracovia mi-a placut....si Varsovia merita bifat, dar nu si daca iti plac orasele istorice (orasul e refacut aproape total dupa al doilea razboi mondial si nu mai are aerul ala de vechi...) dar ai ce vedea (insa e cam departe de ruta aleasa de tine)...

Asa cum spunea Hora09 mai sus, ai mai multe optiuni...Oricum, drumurile lor (si autostrazile) sunt excelente. 

Personal, as alege drumurile secundare (prin sate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sugestii, am mai adaugat una alta pe harta.

Pana la urma s-au adunat 10 zile.

In functie de acest traseu voi cauta cazarile, daca exista ceva pe langa si nu am bifat, nu ezitati sa imi spuneti.

Citat

 

(nu se deschide harta așa ca nu imi dau seama după Tatra si Cracovia care ar fi traseul tău)

 

Am incercat sa deschid ca cititor si la mine mergea. Sa fi fost ceva eroare.

Citat

 Am mers cu motorul fix inainte de pandemie (Am fost in Polonia, Slovacia si pe urma am stat cateva zile la lacul Balaton in Ungaria).

...

Prin Ungaria nu as vrea sa ma plimb prea mult, la Balaton am fost de cateva ori.

Citat

Recomand o jumatate de zi prin Worclaw. Merita.

Multumesc, am trecut pe harta, voi lua 2 nopti cazare, o zi pentru vizitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auschwitz pe mine m-a deprimat rau de tot....

 

daca iti plac parcurile de distractii, roller coastere, iti recomand cu caldura Energylandia din Zator, de langa Cracovia, e una din cele mai misto parcuri din Europa

plus minele de sare de la Wielicka si Bochnia

plus Wadowice, unde s-a nascut Papa Ioan Paul II

 

toate astea sunt in apropierea Cracoviei, la cativa zeci de km

si Cracovia, clar, un oras ce trebuie neaparat vizitat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, apriliacluj a spus:

Auschwitz pe mine m-a deprimat rau de tot....

 

daca iti plac parcurile de distractii, roller coastere, iti recomand cu caldura Energylandia din Zator, de langa Cracovia, e una din cele mai misto parcuri din Europa

plus minele de sare de la Wielicka si Bochnia

plus Wadowice, unde s-a nascut Papa Ioan Paul II

 

toate astea sunt in apropierea Cracoviei, la cativa zeci de km

si Cracovia, clar, un oras ce trebuie neaparat vizitat!!

Multumesc pentru sugestii. Minele de sare sunt interesante, le voi trece pe lista. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

De asemenea oarecum pe langa Worclaw sunt si Adršpach Rock Formation (in Cehia, la granita cu Polonia). Recomand.

Interesant loc, mi-ar fi placut sa ajung, dar ar insemna sa merg zilnic pe motocicleta si devine obositoare plimbarea. 

Ramane pentru alta data, in Cehia nu am fost, voi cauta mai multe locatii interesante sa fac o plimbare si pe acolo.

Citat

Și în drum spre Wroclaw ar mai fi de vazut la Gliwice turnul de lemn de lângă care efectiv a început ww2

Ramane de vazut cu timpul. Multumesc pentru sugestii.

Pe harta cred ca mi-a selectat si autostrazi, dar traseele le configurez din google maps fara autostrazi, la fel setez si gps-ul.

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...