Sari la conținut

Rulmenți roată


Postări Recomandate

Stiu ca s-ar putea sa creeze un pic de amuzament intrebarea mea. Mentionez ca nu am am avut tangente cu lumea mecanicii pana acum :)). As vrea sa ma lamureasca cineva daca exista diferente la nivel de potrivire (se pot folosi in locul) intre rulmentii de roata scumpi precum cei de la all bals de exemplu si cei ieftini de la magazinul de rulmenti?(bineinteles, atata timp cat respecta aceeasi dimensiuni, distante intre bilele de rulment…etc.)

IMG_6686.png

IMG_6687.png

Editat de Cbr1000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o rușine postarea ta. 

Evident că dacă ești atent și iei seriile rulmenților motorului și mergi la magazinul de rulmenți vei primi cea mai buna calitate. Poți să îi ceri pe cei mai scumpi, oricum vor fi mai buni decât ce ai montat stock.

Sunt componente moto cu prețuri crescute doar pentru că "sunt moto".

Cumpără liniștit de unde ai găsit, recomand sa iei și seriile simeringurilor. Pentru câțiva lei in plus pui totul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la fel. Vei vedea la magazinul de rulmenti, daca te duci fizic intr-unul, ca omul de acolo te intreaba daca vrei calitate, gen SKF, sau rulmenti ieftini, chinezesti. Ca el nu stie daca ii folosesti la roata de moto sau laroata de roaba.

 

De asemenea, All Balls e doar pentru dusmani. Nu sunt sigur de rulmenti, dar la capitolul simringuri de furca am luat de cateva ori la viata mea. Si incepeau sa curga dupa mai putin de 1 an. Nu as risca nici cu rulmentii de la ei, sigur gasesti ceva mai de buna calitate direct la magazinul de rulmenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, Cristian C. said:

Nu este nici o rușine postarea ta. 

Evident că dacă ești atent și iei seriile rulmenților motorului și mergi la magazinul de rulmenți vei primi cea mai buna calitate. Poți să îi ceri pe cei mai scumpi, oricum vor fi mai buni decât ce ai montat stock.

Sunt componente moto cu prețuri crescute doar pentru că "sunt moto".

Cumpără liniștit de unde ai găsit, recomand sa iei și seriile simeringurilor. Pentru câțiva lei in plus pui totul nou.

Multumesc de sfaturi, asa am sa fac

4 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Sunt la fel. Vei vedea la magazinul de rulmenti, daca te duci fizic intr-unul, ca omul de acolo te intreaba daca vrei calitate, gen SKF, sau rulmenti ieftini, chinezesti. Ca el nu stie daca ii folosesti la roata de moto sau laroata de roaba.

 

De asemenea, All Balls e doar pentru dusmani. Nu sunt sigur de rulmenti, dar la capitolul simringuri de furca am luat de cateva ori la viata mea. Si incepeau sa curga dupa mai putin de 1 an. Nu as risca nici cu rulmentii de la ei, sigur gasesti ceva mai de buna calitate direct la magazinul de rulmenti.

Cheers. Ai idee cam pe la ce preturi se invart unii mai buni, orientativ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Daca executi o cautare in functie de codul rulmentului vei gasi tot felul de preturi, unele ridicol de mici si unele ridicol de mari. Ieftin si bun nu exista, scump si prost da. Varianta cu SKF este decenta, un magazin specializat poate sa-ti ofere mai multe variante. Daca rulmentul pe care-l schimbi este original poti executa o cautare dupa codul lui, daca este un echivalent e bine sa cauti totusi codul original la produsului prin vreun manual de reparatie, sa te asiguri ca ceea ce cauti e ok.

 

La schimbarea rulmentilor conteaza foarte mult si cum sunt introdusi (prin lovire sau presare). De preferat este presarea cu presa hidraulica. Am vazut rulmenti premium care au rezistat mult mai putin decat normal pentru ca au fost introdusi prin lovire in graba de catre persoane fara experienta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

daca cel de la magazinul de roti nu te intreaba sa mentionezi pt ce sunt rulmentii astfel va stii ca ai nevoie cum a spus mai sus de C3

 

Rulmenti buni sunt cei de la Koyo, NSK, SKF depide ce gasesti, daca esti din bucuresti la Badi pe laminorului gasesti multi rulmenti dar si simeringuri (SKF de obicei) doar ca achizitia trebuie facuta pe datele unei firme.

 

PS am pus Allballs la multe motorete si nu am avut probleme nici cu rulmentii nici cu simeringurile cum mentiona un coleg mai sus..

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Cavaleru a spus:

la Badi pe laminorului gasesti multi rulmenti dar si simeringuri (SKF de obicei) doar ca achizitia trebuie facuta pe datele unei firme.

Eu știu doar de sumă minimă 30 lei, vindeau și persoanelor fizice. :what:

Acum 55 minute, Cavaleru a spus:

am pus Allballs la multe motorete si nu am avut probleme nici cu rulmentii nici cu simeringurile

+1!

La roțile spate se întâmplă des ca unul din rulmenți să nu fie dimensiune uzuală și să nu-l găsești. Simeringurile la fel, măcar la roți le scoți de regulă întregi. La jug în schimb cel de jos nu scapă, și acolo sunt simeringuri dedicate pe care nu le găsești la magazinele de rulmenți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Cavaleru said:

daca cel de la magazinul de roti nu te intreaba sa mentionezi pt ce sunt rulmentii astfel va stii ca ai nevoie cum a spus mai sus de C3

 

Rulmenti buni sunt cei de la Koyo, NSK, SKF depide ce gasesti, daca esti din bucuresti la Badi pe laminorului gasesti multi rulmenti dar si simeringuri (SKF de obicei) doar ca achizitia trebuie facuta pe datele unei firme.

 

PS am pus Allballs la multe motorete si nu am avut probleme nici cu rulmentii nici cu simeringurile cum mentiona un coleg mai sus..

Cam cat ar trebui sa coste un astfel de rulment? Aprox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Cbr1000 a spus:

Cam cat ar trebui sa coste un astfel de rulment? Aprox.

 

Pe scurt, fără să ne mai întindem, cu aproximativ 150lei cumperi rulmenți potriviți pentru ambele axe, 5 rulmenți, daca nu mă înșel, poate și simeringuri, daca ai noroc. 

Prin comparație cu cei de brand "moto" ieși cam la jumătate cu banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Cbr1000 a spus:

Cam cat ar trebui sa coste un astfel de rulment? Aprox.

 

habar n-am. pune mana pe telefon si afla personal. preturile difera de la producator la producator si de la rulment la rulment..

 

eu montez kituri all balls ca imi e mai simplu si nu am avut probleme cu ele.

 

deranju sa merg sa caut rulmenti pe dimensiuni specifice + simeringuri e prea mare ca sa merite timpul investit. indiferent ca e vorba de motorul propriu sau pentru altcineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...