Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Cu 15W s-ar putea sa ai mici probleme la temperaturi foarte scazute, daca mai mergi atunci, iar 10w60 e overkill rau de tot, costa o caruta de bani.

 

Motul 10w40 Factory line, mai scump nitel, dar foarte bun. Se pupa la fix cu ceberica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ulei Motul 7100 10w-40, filtru ulei Mann, filtru aer de la honda original. Te ajut eu cu schimbul uleiului si a filtrul de ulei, just ask cand ai banii si timpul.

Nu recomand filtru aer K&N la praful din romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei Motul 7100 10w-40, filtru ulei Mann, filtru aer de la honda original. Te ajut eu cu schimbul uleiului si a filtrul de ulei, just ask cand ai banii si timpul.

Nu recomand filtru aer K&N la praful din romania.

 

Unde gasesc sa iau si eu Motul 7100 10w-40 la pret bun ?

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, eu am alta sursa. Daca vrei, poti lua tu de la el 3 litri de Motul 7100 10w-40, ca ti'am zis ca mie mi'au mai ramas cam 600ml de la schimbul pe care l'am facut acum o luna (ti'i dau moca).

Schimbul, daca vrei, il facem impreuna. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, eu am alta sursa. Daca vrei, poti lua tu de la el 3 litri de Motul 7100 10w-40, ca ti'am zis ca mie mi'au mai ramas cam 600ml de la schimbul pe care l'am facut acum o luna (ti'i dau moca).

Schimbul, daca vrei, il facem impreuna. :)

 

Pe TheBreaker i l-am recomandat lui airman. Nu am uitat ce am vb la telefon! :unsure: Apropo, de sursa ta, cat m-ar ajunge 3l de Motul 7100 10w-40, un filtru de aer, Mann am vazut ca mi-ai recomandat si un filtru de ulei? Cu aproximatie..

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu aproximatie, 1l de ulei Motul 7100 10w-40 e 50ron, pe un filtru de ulei Mann am dat 32Ron, iar filtru de aer nu am gasit (doar la comanda) decat la Honda, cca 50Euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, eu am alta sursa. Daca vrei, poti lua tu de la el 3 litri de Motul 7100 10w-40, ca ti'am zis ca mie mi'au mai ramas cam 600ml de la schimbul pe care l'am facut acum o luna (ti'i dau moca).

Schimbul, daca vrei, il facem impreuna. :unsure:

 

Mersi frumos pentru oferta dar eu sunt din Constanta :)

Am gasit un ulei Castrol 10w-40 la pretul de 155ron 4L. A incercat cineva Castrol pana acum, merita ?

post-11407-1212464147_thumb.jpg

Editat de airman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta e pentru adidas.. :unsure:

Cred ca e bun si Castrolul asta, insa am impresia ca e semisintetic. Pentru inca 15ron in plus iei full sintetic, motul 7100 10w-40..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta e pentru adidas.. :unsure:

Cred ca e bun si Castrolul asta, insa am impresia ca e semisintetic. Pentru inca 15ron in plus iei full sintetic, motul 7100 10w-40..

Eh mersi oricum :)

Problema e ca deja il am si ma gandesc sa-l bag pe asta sau sa iau motul 7100 ce am avut inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta e pentru adidas.. :)

Cred ca e bun si Castrolul asta, insa am impresia ca e semisintetic. Pentru inca 15ron in plus iei full sintetic, motul 7100 10w-40..

Pai si e mai bun 7100 decat 300V factory line!?... ca io numa 300v am bagat pana acuma...

 

Filtrul de aer recomand de la K&N ... e mai scump dar la revizii nu mai trebuie schimbat doar curatat si reuns(se gasesc spray-uri pt asa ceva) sunt garantate pe viata(1 mil de km)...

 

Intrebarea mea:

 

PLACUTE DE FRANA!? ... de unde sau de care si la ce bani!? ... ca am fost la honda si vor ~2 mil pt setul spate!!! :unsure: sa ma kc k nici la masni nu e asa scumpa intretinerea!!!

Eu am gasit placute EBC FA174HH sintered la ~ 96 de lei (pt spate) ...la reviewuri sunt cotate bine...

Editat de antemiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi spunea diferenta dintre Castol ala care il am si Motul 7100 pe care ar fi trebui sa-l am :unsure:

La placute de frana eu am luat numai Ferodo si sunt OK. Cu 230ron am luat toate 3 seturile de la un baiat de aici de pe forum. Asta e ID lui: mau77mau.

Noroc

Editat de airman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi se plangeau aici pe forum, ca placutele FERODO, "musca" din discuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Antemiu, si eu am avut pana acuma 300V in motor. Am trecut la 7100 fiindca 300V este pana la urma un ulei racing, facut pentru motoare care stau in zona rosie mult timp. In plus, uita'te pe un bidon de 300V si n'o sa vezi trecuta nicio certificare. Eu stiu ca este API SG, insa ei nu o trec. :unsure:

La 7100 e trecut API SL, care e clar peste API SG ca si certificare. 7100 este un ulei "for real life", dar merge si pentru track days. Si este full sintetic. Pretul e cu circa 50ron mai mic fata de 300V la bidonul de 4 litri, eu am ajuns la concluzia ca de acesti 50 ron mai bine cumpar un filtru de ulei si am si un ulei mai adecvat utilizarii pe care i'o dau motorului meu: street use.

 

@airman: daca tot il ai, pune'l, mergi cu el 3-4000km si apoi pui iarasi motul 7100. Taman mai speli motorul in felul asta.

 

@adidas: aiurea. am eu Ferodo organice pe fatza si sunt pishate. pe spate am Ferodo sinterizate si se simte enorm diferenta.

Am pus lichid de frana Motul RBF600 Factory Line si am dat comanda de Brembo Sinterizate fata-spate, abia astept sa vina! :)

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Am pus lichid de frana Motul RBF600 Factory Line si am dat comanda de Brembo Sinterizate fata-spate, abia astept sa vina! :unsure:"

 

Unde si cat costa ? Ma batea si pe mine gandu sa iau brembo si placute si calipers.. k nu imi vine in romana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferodo sunt pishate. Sunt gen drei wetter taft, rezista, insa franarea e doar "satisfacatoare", iar discurile fata sunt oglinda, nu musca deloc din ele. Pe cand, daca stai sa te uiti la discurile stranse de placute sinterizate, sunt un pic innegrite si "muscate", insa franarea e franare.

 

"Am pus lichid de frana Motul RBF600 Factory Line si am dat comanda de Brembo Sinterizate fata-spate, abia astept sa vina! :unsure:"

 

Unde si cat costa ? Ma batea si pe mine gandu sa iau brembo si placute si calipers.. k nu imi vine in romana

Orice din gama motul eu iau de la userul Motoplus. A fost 35Ron bidonasul de 500ml, cantitate cu care poti schimba complet lichidul de frana la doua motociclete (eu asa am facut, am schimbat la 'ondita mea si la F4i'ul unui prieten).

Calipers = Etrieri :)

Nu stiu daca gasesti etrieri brembo pentru F4, insa nu cred ca se merita. Placute Brembo sinterizate, furtunase racing, lichid de frana de top si gata, ai FRANE. A, daca esti maniac poti pune si o pompa de frana radiala brembo, gasesti la userul MAC (de la care iau eu placutele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice din gama motul eu iau de la userul Motoplus. A fost 35Ron bidonasul de 500ml, cantitate cu care poti schimba complet lichidul de frana la doua motociclete (eu asa am facut, am schimbat la 'ondita mea si la F4i'ul unui prieten).

Calipers = Etrieri :unsure:

Nu stiu daca gasesti etrieri brembo pentru F4, insa nu cred ca se merita. Placute Brembo sinterizate, furtunase racing, lichid de frana de top si gata, ai FRANE. A, daca esti maniac poti pune si o pompa de frana radiala brembo, gasesti la userul MAC (de la care iau eu placutele).

 

De la el am luat gumele acum o sapt. Totul ok numai ca prin curier rapid am platit 70 ron trasport si ramburs...

Pai si la ce pret te-au ajuns placutele de frana ? furtunasele le am racing, nu sunt cele originale, iar lichidu banuiesc ca ce ai bagat tu acum e numai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt secretos mai, insa eu am mai cumparat de la el niste seturi de gume, acuma iau placute Brembo SA -fata si SP -spate pentru 2 motoare si mi'a facut un pret mai special. Intreaba'l tu personal. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...