Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Care are Akrapovic pe F3? Ma intereseaza varianta carbon cu slip-on, daca au trebuit facute modificari la mid-pipe sau merge direct, fara sa trebuiasca atasat/sudat pintenul ala de pe toba stock care tine cricul central...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care are Akrapovic pe F3? Ma intereseaza varianta carbon cu slip-on, daca au trebuit facute modificari la mid-pipe sau merge direct, fara sa trebuiasca atasat/sudat pintenul ala de pe toba stock care tine cricul central...

 

Acel mid-pipe este mai greu de procurat sau de gasit,eu vreo 10 luni am cautat si nu am gasit.

Daca ai acel mid-pipe apoi orice toba cu slip-on se potriveste .

Eu am avut noroc si am gasit o toba BOS sh cu tot cu acel mid-pipe :o si da are si pintenul pentru cric din fabrica

 

Mesaj completat

look

Mesaj completat

...

post-45936-1267042721_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel mid-pipe este mai greu de procurat sau de gasit,eu vreo 10 luni am cautat si nu am gasit.

Daca ai acel mid-pipe apoi orice toba cu slip-on se potriveste .

Eu am avut noroc si am gasit o toba BOS sh cu tot cu acel mid-pipe :o si da are si pintenul pentru cric din fabrica

 

Mesaj completat

look

Mesaj completat

...

Neutrale, pai de la motorul tau m-a pus si pe mine pe ganduri. Eu iau toba de la un Gixxer de 600 (cu tot cu mid-pipe) din 2004 care nu are cric central [ceea ce e si normal pt o supersportiva]. Si de aia vroiam sa stiu, deci se pare ca va trebui sa sudez. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L'ai vazut pe Neo la sfarsitul lui Matrix 1, cand se lupta cu agentul Smith uitandu'se in alta parte? Cam tot la fel, fara nicio greata, 300V nu rupe pelicula (shear loss free) pe toata plaja de turatii.

Un ulei la fel de potent e si Silkolene (mai trebuie putin Fuchs :o ), si pare'se si Bardahl.

Castrolul ala inafara ca mentioneaza ca e full synth (care la castrol poate insemna si un ulei grupa III, derivat din petrol) nu sustine nimic deosebit.

Cat despre mecanicii sau oamenii care recomanda ei Castrol ca stiu ei ca e cel mai bun, asta merge pe acelasi rationament pe care merge romanul cand recomanda cu un aer de superioritate "ia'ti masina nemteasca, ca sunt cele mai bune.". Traiasca volksvaginu'! :D

 

La ulei nu ma bag sa discut, folosesc 7100 de 3 ani de cand am mobra, asta mi-a bagat mecanicul, am fost multumit si cu asta am ramas.

 

Dar ca proprietar de Volkswagen tre sa iti zic ca da, "ia'ti masina nemteasca, ca sunt cele mai bune.".

 

Lucrand la o firma care are un parc auto mare, chiar foarte mare, am avut ocazia sa testez diverse marci si modele. Si am ajuns la urmatoarele concluzii:

- alea germane sunt cele mai bune;(aici includ si Skoda)

- nu mi-as lua niciodata o masina frantuzeasca, indiferent de marca sau model

- un mare plus pentru masinile japoneze (alea care inca nu au facut compromisuri la calitate).

 

Ca astia folosesc Castrol nu are legatura cu recomandarea mecanicilor, asta vine de sus, asa ca mecanicii aia sunt oarecum fortati sa faca lobby pentru Castrol.

 

Ca idee, intreabati mecanicii daca si la masinile lor (in caz ca nu iau uleiul moka) folosesc tot Castrol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha... am tremes azinoapte mieil catre aia de au fabricat stopu si semnalele http://www.volarmotorsport.com ... eu le cumparasem de pe eBay prin http://www.D2moto.com, intrebindu-i cum dreq montez astea... si culmea, dimineata aveam raspunsu cu un doc atasat explicat aproape pe romaneste. :o

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. As vrea sa imi schimb bujiile si as fi vrut sa stiu daca merita banii in plus cele iridium. Eu nu merg pe circuit cu ea si nici in oras nu o rup in doua, schimb la 5 6 mii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrand la o firma care are un parc auto mare, chiar foarte mare, am avut ocazia sa testez diverse marci si modele. Si am ajuns la urmatoarele concluzii:

- alea germane sunt cele mai bune;(aici includ si Skoda)

- nu mi-as lua niciodata o masina frantuzeasca, indiferent de marca sau model

- un mare plus pentru masinile japoneze (alea care inca nu au facut compromisuri la calitate).

Nu are rost sa facem polemici, sunt forumurile auto pline de asa ceva.

Pot doar sa'ti spun ca toate cele 3 puncte mentionate de tine se bazeaza pe mituri. Masinile germane au fost cele mai bune. Asta pana acum circa 15 ani cand ceilalti i'au ajuns si apoi din avant si ambitie i'au depasit, in timp ce ei ofereau tot o masina cheala cu volan si pedale si fara nimic in rest. Apoi "nemtoaicele" au luat'o la vale si dpdv al calitatii. Sunt pline serviceurile de nemtoaice cu turbine crapate (deh, romanul are orgasm cand aude TDI, dar habar n'are sa mearga cu ele), cu injectoare praf, cu probleme de mancat ulei, etc, etc. Si nu ma refer doar la VW..

Despre frantuzoaice: Personal am avut si inca mai am o Laguna 1 faza 2, masina care nu a vazut in viata ei de 11 ani decat consumabile si un pistonas de frana pe spate. Ca sa nu mai vorbesc de confortul si spatiul care este peste tot ce ofereau nemtoaicele acum 11 ani.

Despre japoneze: nu stiu de altele, dar Honda sunt incredibil de fiabile. Au putine motoare, insa indestructibile. La restul masinii mai pica o bucsa, un pivot, dar asta nu are de a face cu masina in sine ci cu drumurile din Ro.

Oricum, ca nota generala si cu asta am incheiat paranteza auto, de prin 2002-2003 toti constructorii din lume au redus motoarele dpdv al calitatii si fiabilitatii. Profitul a inceput sa devina singurul scop, fiecare constructor a inceput sa isi faca fabrici dracu stie pe unde pentru a reduce costurile, etc, etc..

Ata ete..

 

 

ca prim schimb de ulei MERG pe 7100! :o

avand in vedere ca motorul e de conceptie mai veche, personal ti'as recomanda tot un Motul, insa semisintetic, Motul 5100. Daca mergi preponderent in oras, poti pune si 15W-50, fiindca e posibil ca tolerantele in motorul tau sa fi crescut (depinde si de nr. de km, dar cum pe la noi toate sunt pana in 30000... :D)

In locul tau as pune Motul 5100 10W-40 daca mergi mult pe afara sau 15w-50 daca mergi mult in oras. Cu schimb la 5000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa facem polemici, sunt forumurile auto pline de asa ceva.

Pot doar sa'ti spun ca toate cele 3 puncte mentionate de tine se bazeaza pe mituri. Masinile germane au fost cele mai bune. Asta pana acum circa 15 ani cand ceilalti i'au ajuns si apoi din avant si ambitie i'au depasit, in timp ce ei ofereau tot o masina cheala cu volan si pedale si fara nimic in rest. Apoi "nemtoaicele" au luat'o la vale si dpdv al calitatii. Sunt pline serviceurile de nemtoaice cu turbine crapate (deh, romanul are orgasm cand aude TDI, dar habar n'are sa mearga cu ele), cu injectoare praf, cu probleme de mancat ulei, etc, etc. Si nu ma refer doar la VW..

Despre frantuzoaice: Personal am avut si inca mai am o Laguna 1 faza 2, masina care nu a vazut in viata ei de 11 ani decat consumabile si un pistonas de frana pe spate. Ca sa nu mai vorbesc de confortul si spatiul care este peste tot ce ofereau nemtoaicele acum 11 ani.

Despre japoneze: nu stiu de altele, dar Honda sunt incredibil de fiabile. Au putine motoare, insa indestructibile. La restul masinii mai pica o bucsa, un pivot, dar asta nu are de a face cu masina in sine ci cu drumurile din Ro.

Oricum, ca nota generala si cu asta am incheiat paranteza auto, de prin 2002-2003 toti constructorii din lume au redus motoarele dpdv al calitatii si fiabilitatii. Profitul a inceput sa devina singurul scop, fiecare constructor a inceput sa isi faca fabrici dracu stie pe unde pentru a reduce costurile, etc, etc..

Ata ete..

 

Hai ca asta e o discutie lunga.

Deci hai sa ne unim toti sa alungam norii de pe cer, sa aducem soarele, sa se usuce strazile (a se citi sa se usuce si asfalteze) si sa ne vedem sanatosi la intalniri, beri, pe curbe sau mai stiu eu unde sa discutam cate in luna si in stele ca deja a trecut cam mult de cand nu am mers cu mobra mai mult de 2 km si m-am saturat sa ma dau cu ea prin santier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi posesori de CBR 600F,

 

Oarecum nu in cursul firesc al mesajelor anterioare, va adresez urmatoarea intrebare: In ce masura poate dauna o toba finala aftermarket (acum ma gandesc la o toba handmade ) mecanicii motorului? Am inteles ca trebuie o resincronizare a carburatoarelor dupa instalarea oricarei tobe noi, dar apoi exista dezavantaje ca urmarii a functionarii diferite a evacuarii? Practic, sunt dezavantaje cauzate de instalarea unei tobe diferite?

 

Va multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca schimbi doar finala fara galerii atunci nu dauneaza motorului. S'ar putea insa sa ai nevoie de o reglare a amestecului (nu sincronizare), deoarece o evacuare mai permisiva va duce la un amestec mai sarac. Oricum, iti recomand sa iei o toba aftermarket, nu sa faci de mana un castron fara nicio norma de poluare fonica..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la 19 in Prostitutiei esteti? Incerc si eu sa nu-mi pierd cele 2 roti sau cadru pana ajung acolo :)

 

PS: uameni buni cu suflet bun, fosti prieteni, acum moderatori :D de un an sunt galben si a expirat si expirarea

expirarii, se poate face ceva sa am si eu o culoare mai fireasca, va rog :o ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot "vick exhaust" ma gindesc sa imi iau.

 

Nu vad nici un motiv sa platesc o circa de bani pentru o teava cu niste site si ceva vata. Firma de pe ele ma lasa complet rece in cel mai bun caz... in cazul "A Crap Ovich" ma umfla risu pur si simplu.

 

Marketing desantat si atit. Auzi tu... pina si alea de moto GP au "da firma"... LOL. Eu stiu doar atit. DB603-ul de 1600HP de la my dear BF109 nu avea nici o toba si galeriile se terminau imediat ce iesau din bloc fiind curbate nitel inapoi. No crapovich there... probabil din cauza regimului nazist :o .

 

 

Inainte sa imi iau toba am sa intreb omu exact cum o face si daca e "standard" si nu doar o teava goala... I'm in. Oricum firma si daca e Vick Exhaust si daca e Akrapovich o dau jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, ca nota generala si cu asta am incheiat paranteza auto, de prin 2002-2003 toti constructorii din lume au redus motoarele dpdv al calitatii si fiabilitatii. Profitul a inceput sa devina singurul scop, fiecare constructor a inceput sa isi faca fabrici dracu stie pe unde pentru a reduce costurile, etc, etc..

Ata ete..

Nu e facuta neaparat ca sa scada costurile de productie, cat este o stragerig de marketing pt. o rechemare fortata la service. Am observat ca la mai multe marci/modele este la moda ambreiaju. Pica in timpul garantiei la un anumit nr de km., este destul de pirerat la buzunar, se da vina (dupa un anumit nr. de km. pe "proasta utilizare") dar totodata esti nevoit sa faci lucrarea intr-o reprezentanta pt. a nu pierde restul de garantie. Cu alte cuvinte te fac la bani fara sa poti sa scoti un cuvant. In cazul asta nu cred ca e vb de fabrici prin tari cu mana de lucru ieftina, ele sunt facute sa tina atat tocmai ca sa mai poata sa scoata un ban. Am patit si eu treaba asta la FORD - 30.000 km, si am auzit alte N 407, 308, Passat, Bora etc.

Referitor la discutia voastra despre masini, in RO nu cred ca se mai pune problema de fiabilitate. Trebe articulatii de otel sa faca fata la drumurile noastre. Nici macar acel "pachet drumuri grele" intalnit la unele marci nu e chiar ok pt. ce asfalt avem noi. Referitor la motor, TDI-ul de la nemtoaice a ramas in urma rau si a inceput sa dezvolte tot felu de pb, in schimb, CULMEA, topul motorizarilor la nivel mondial acum, este (repet CULMEA!!!!) HDI-ul de la Peugeot/Citroen (ca fiabilitate si consum vorbind ca dpdv al performantelor lasa foarte mult de dorit fata de cerintele actuale - neputand niciodata sa fie comparat cu 3000 si 3500 de la BMW / Audi).

 

In legatura cu iesirea de azi......avand in vedere vremea si meciul de diseara va urez distractie placuta :D FORZA LIVERPOOL!!! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de gand sa ies azi la un pic de plimbare prin oras,daca va anuntati sa treceti diseara prin Constitutiei dati un semn ca vin si eu.

 

@Droom:Mi se pare ca Alexutza are Acrapovici :o o auzi inainte sa o vezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: uameni buni cu suflet bun, fosti prieteni, acum moderatori :) de un an sunt galben si a expirat si expirarea

expirarii, se poate face ceva sa am si eu o culoare mai fireasca, va rog :o ?

din pacate "fostii prieteni acum moderatori" nu au atributii de schimbat culorile. :D

 

Cu alte cuvinte te fac la bani fara sa poti sa scoti un cuvant. In cazul asta nu cred ca e vb de fabrici prin tari cu mana de lucru ieftina, ele sunt facute sa tina atat tocmai ca sa mai poata sa scoata un ban.

Si asa ajungem la ce am scris: Profitul este singurul scop urmarit.

 

Cat despre HDI, nu trebuie sa ne mire, Pejosurile au o istorie de motoare diesel foarte plina de succese.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa facem polemici, sunt forumurile auto pline de asa ceva.

Pot doar sa'ti spun ca toate cele 3 puncte mentionate de tine se bazeaza pe mituri. Masinile germane au fost cele mai bune. Asta pana acum circa 15 ani cand ceilalti i'au ajuns si apoi din avant si ambitie i'au depasit, in timp ce ei ofereau tot o masina cheala cu volan si pedale si fara nimic in rest. Apoi "nemtoaicele" au luat'o la vale si dpdv al calitatii. Sunt pline serviceurile de nemtoaice cu turbine crapate (deh, romanul are orgasm cand aude TDI, dar habar n'are sa mearga cu ele), cu injectoare praf, cu probleme de mancat ulei, etc, etc. Si nu ma refer doar la VW..

Despre frantuzoaice: Personal am avut si inca mai am o Laguna 1 faza 2, masina care nu a vazut in viata ei de 11 ani decat consumabile si un pistonas de frana pe spate. Ca sa nu mai vorbesc de confortul si spatiul care este peste tot ce ofereau nemtoaicele acum 11 ani.

Despre japoneze: nu stiu de altele, dar Honda sunt incredibil de fiabile. Au putine motoare, insa indestructibile. La restul masinii mai pica o bucsa, un pivot, dar asta nu are de a face cu masina in sine ci cu drumurile din Ro.

Oricum, ca nota generala si cu asta am incheiat paranteza auto, de prin 2002-2003 toti constructorii din lume au redus motoarele dpdv al calitatii si fiabilitatii. Profitul a inceput sa devina singurul scop, fiecare constructor a inceput sa isi faca fabrici dracu stie pe unde pentru a reduce costurile, etc, etc..

Ata ete..

 

 

 

avand in vedere ca motorul e de conceptie mai veche, personal ti'as recomanda tot un Motul, insa semisintetic, Motul 5100. Daca mergi preponderent in oras, poti pune si 15W-50, fiindca e posibil ca tolerantele in motorul tau sa fi crescut (depinde si de nr. de km, dar cum pe la noi toate sunt pana in 30000... :o)

In locul tau as pune Motul 5100 10W-40 daca mergi mult pe afara sau 15w-50 daca mergi mult in oras. Cu schimb la 5000km.

!!!DANKE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...