Sari la conținut

Donatii pentru "comunisti"


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

am de donat pe acasa :

2 aripi fata mobra

2 aripi spate mobra

4 cutii laterale mobra

1 ghidon hoinar

4 roti mobra

nenumarate cauciucuri mobra

1 ambielj carpatzi

1 chiulasa carpatzi

4-5 carcase mobra

2 tobe esapament mobra

1 sha mobra

care are sa-mi dea si mie :

ambielje mobra/hoinar

cilondrii hoinar

pistoane minimobra

pistoane diametru 40-44

aprindere electronica de drujba sau scooter

acte manet

electromotor manet

comanda acceleratie minsk ..

 

Ambelajul si chiuloasa sunt de карпаты 2 de 49,8cc sau de carpati romanesc de 65cc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai sa facem fapte bune...

 

Donez pentru cineva care vrea sa-si faca motoreta si nu prea are cash un cadru de Jupiter4 cu acte.

Poate ii mai da careva un motor mai amarat si "iaca" trotineta.

 

Varianta a-2-a ar fi sa incercam mai multi sa facem o trotineta functionala si sa o dam unuia mai amarat...

 

 

 

 

 

Off topic :Ofer 100RON pentru 2 capace din astea din interiorul motorului de Jupiter4post-25631-1204153728_thumb.jpg

platesc si taxe (defapt nu platesc ca e mama mare shefa la posta romana) :)

Sa fie in stare buna nu ca ale mele lovite cu dalta sau cu toporul.

Editat de deputamadre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donez carburatoare transalp 400 bune pt "comunist" indemanos cu scopt de upgrade pt ptopria mobra :)

 

ps: persoana care le va lua trebuie sa fie din bucuresti sau sa aiba pe cineva aici care sa le ridice pt el, PM cei interesati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem fapte bune...

 

Donez pentru cineva care vrea sa-si faca motoreta si nu prea are cash un cadru de Jupiter4 cu acte.

 

 

 

eu as avea nevoie(am ceva tablarii foarte faine care vin pe cadru de jupi... :wave:)... insa daca se gaseste altcineva care are nevoie mai mare ca mine renunt in favoarea lui :burnout:

 

s1r1nx : ti-am dat pm :crack:

 

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donez carburatoare transalp 400 bune pt "comunist" indemanos cu scopt de upgrade pt ptopria mobra :burnout:

 

ps: persoana care le va lua trebuie sa fie din bucuresti sau sa aiba pe cineva aici care sa le ridice pt el, PM cei interesati!

 

 

donate lui TZepeSH

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, care are niste becuri de 6v, am nevoie ele pt mobra :wave: dak ma puteti ajuta nu neaparat moca platesc si in beri si in bani :burnout:

Daca nu ai acumulator pune de 12V ( cu 24V merge si mai bine) la magnetou ai tensiune mare si intensitate mica la bec de 12V pt. aceeasi putere ai nevoie doar de 1/2 din amperajul celui de 6V.

Daca gasesti putere si mai mica de 40 45 W este mai bine vei avea lumina mai alba.

Cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai acumulator pune de 12V ( cu 24V merge si mai bine) la magnetou ai tensiune mare si intensitate mica la bec de 12V pt. aceeasi putere ai nevoie doar de 1/2 din amperajul celui de 6V.

Daca gasesti putere si mai mica de 40 45 W este mai bine vei avea lumina mai alba.

Cu bine.

 

multumesc mult knd ai in chef d o bere si esti prin buc da un semn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult knd ai in chef d o bere si esti prin buc da un semn

Eu sunt din Baia Sprie Maramures nu tare trec prin Bucuresti dar la prima ocazie voi bea o bere in cinstea ta.

Daca tot ai Mobra da o adresa si-ti trimit tot ce mai am de Mobra bineinteles gratis.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai acumulator pune de 12V ( cu 24V merge si mai bine) la magnetou ai tensiune mare si intensitate mica la bec de 12V pt. aceeasi putere ai nevoie doar de 1/2 din amperajul celui de 6V.

Daca gasesti putere si mai mica de 40 45 W este mai bine vei avea lumina mai alba.

Cu bine.

 

Pai domnilor, trece manevra de ITP?

 

Pentru ca si eu am instalatie de 6V, iar lampa drum am gasit noua (dar scumpaaaaaaa), in schimb, lampi semnalizare, ioc.

Am incercat sa pun de 12V sa vad ce iese, dar desi cele de 6V sint de 10W iar cele de 12V sint de 21W, tot lumineaza mai slab (explicabil fenomenul, dar cum i-l explicam domnului politist? :burnout: )

Apropos, am auzit (dar nu m-am interesat concret) cum ca exista si lampi semnalizare de putere mai mare de 21W. Alea cred ca ar fi bune, dar se gaseste asa ceva?

 

A venit primavaraaaaaaaaaaaa :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai domnilor, trece manevra de ITP?

 

Pentru ca si eu am instalatie de 6V, iar lampa drum am gasit noua (dar scumpaaaaaaa), in schimb, lampi semnalizare, ioc.

Am incercat sa pun de 12V sa vad ce iese, dar desi cele de 6V sint de 10W iar cele de 12V sint de 21W, tot lumineaza mai slab (explicabil fenomenul, dar cum i-l explicam domnului politist? :burnout: )

Apropos, am auzit (dar nu m-am interesat concret) cum ca exista si lampi semnalizare de putere mai mare de 21W. Alea cred ca ar fi bune, dar se gaseste asa ceva?

 

A venit primavaraaaaaaaaaaaa :wave:

RAR ul nu are nimic cu tensiunea becurilor ( conteaza doar sa lumineze) si daca comenteaza spune-le sa ia legatura cu fabrica.

Este drept ca am spus lumineaza mai bine cu bec de 12V dar de aceeasi putere nu-i dublezi puterea ca n-ai facut nimic. Daca vrei lumina K lumea pune un acumulator , o punte redresoare la magnetou , si incarci bateria optional poti trece si pe aprindere pa baterie poti pune aprindere electronica si este OK. Daca te intereseaza voi face un desen ca eu am rulat vreo 2 ani asa.

Cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR ul nu are nimic cu tensiunea becurilor ( conteaza doar sa lumineze) si daca comenteaza spune-le sa ia legatura cu fabrica.

Este drept ca am spus lumineaza mai bine cu bec de 12V dar de aceeasi putere nu-i dublezi puterea ca n-ai facut nimic. Daca vrei lumina K lumea pune un acumulator , o punte redresoare la magnetou , si incarci bateria optional poti trece si pe aprindere pa baterie poti pune aprindere electronica si este OK. Daca te intereseaza voi face un desen ca eu am rulat vreo 2 ani asa.

Cu bine

 

Salut,

 

Da, m-ar interesa un desen cu schema pe care ai folosit-o. Sint chiar intrigat de aceasta problema, din experimentele mele am fost dezamagit.

 

Acuma, eu am aprindere sa-i zicem obisnuita, pe baterie, nu am magnetou (IJ jupiter3). Si nu se mai gasesc lampi de 6V decit la speculanti si acolo greu (o lampa de 6V/5W - 4 lei iar o lampa de 12V/20W - 1 leu :crack: ). Iar o trecere de la dinam la alternator ar fi binevenita, dar unde dreacu gasesc io si alternator complet si bun, si capacul de la carter? :burnout: Ca era un nene care avea un motor complet dar pina am mai dat de el i-l daduse deja la bruneti, pentru aluminiu :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Da, m-ar interesa un desen cu schema pe care ai folosit-o. Sint chiar intrigat de aceasta problema, din experimentele mele am fost dezamagit.

 

Acuma, eu am aprindere sa-i zicem obisnuita, pe baterie, nu am magnetou (IJ jupiter3). Si nu se mai gasesc lampi de 6V decit la speculanti si acolo greu (o lampa de 6V/5W - 4 lei iar o lampa de 12V/20W - 1 leu :crack: ). Iar o trecere de la dinam la alternator ar fi binevenita, dar unde dreacu gasesc io si alternator complet si bun, si capacul de la carter? :burnout: Ca era un nene care avea un motor complet dar pina am mai dat de el i-l daduse deja la bruneti, pentru aluminiu :wave:

 

 

te complici prea mult cu schimbarea capacului... mai usor e sa faci o flansa pt adaptare... se face la strung in 20 de min...

 

si alternator... sigur gasesti... gaspar trebuie sa aibe nou

 

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Da, m-ar interesa un desen cu schema pe care ai folosit-o. Sint chiar intrigat de aceasta problema, din experimentele mele am fost dezamagit.

 

Acuma, eu am aprindere sa-i zicem obisnuita, pe baterie, nu am magnetou (IJ jupiter3). Si nu se mai gasesc lampi de 6V decit la speculanti si acolo greu (o lampa de 6V/5W - 4 lei iar o lampa de 12V/20W - 1 leu :crack: ). Iar o trecere de la dinam la alternator ar fi binevenita, dar unde dreacu gasesc io si alternator complet si bun, si capacul de la carter? :burnout: Ca era un nene care avea un motor complet dar pina am mai dat de el i-l daduse deja la bruneti, pentru aluminiu :wave:

Poate n-am inteles bine eu am dat raspuns pt Mobra care are magnetou . Pentru IJ ia legatura cu Dany oldomoto care iti face rost noi s-au SH dar bune ca-i meserias si parolist are si preturi rezonabile.. Ai nevoie de alternator releu bobina etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te complici prea mult cu schimbarea capacului... mai usor e sa faci o flansa pt adaptare... se face la strung in 20 de min...

 

si alternator... sigur gasesti... gaspar trebuie sa aibe nou

numai bine

 

Pai da, si flansa o am, toata treaba e ca, din cite am inteles ansamblul flansa alternator nu prea mai intra in vechiul capac de carter si singurele 2 solutii sint schimbarea capacului cu unul de carter cu alternator sau spart ala vechi, astfel incit sa intre.

 

Poate n-am inteles bine eu am dat raspuns pt Mobra care are magnetou . Pentru IJ ia legatura cu Dany oldomoto care iti face rost noi s-au SH dar bune ca-i meserias si parolist are si preturi rezonabile.. Ai nevoie de alternator releu bobina etc.

 

De unde cea mai rapida si simpla solutie ramine folosirea in continuare a instalatiei de 6V. Avantajul alternatorului insa, e puterea disponibila sensibil mai are :burnout:

 

Sa vedem ce-o fi de facut :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu nevoie de aripile si cutiile de scule de ij 56.pot sa dau la schimb de planeta

 

 

Am eu aripi si cuti de ij '56 dar din pacate nu am ce face cu piesele de planeta.Le dau doar la schimb ptr. un rezervor de ij '56 si capacele de aluminiu ce acopera carburatorul si filtrul de aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Baia Sprie Maramures nu tare trec prin Bucuresti dar la prima ocazie voi bea o bere in cinstea ta.

Daca tot ai Mobra da o adresa si-ti trimit tot ce mai am de Mobra bineinteles gratis.

Numai bine!

 

multzumesc mult.... io akus cu berea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Baia Sprie Maramures nu tare trec prin Bucuresti dar la prima ocazie voi bea o bere in cinstea ta.

Daca tot ai Mobra da o adresa si-ti trimit tot ce mai am de Mobra bineinteles gratis.

Numai bine!

 

Am trimis adresa pe pm. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...