Sari la conținut

Garnituri Vechi!


cristian78
 Share

Postări Recomandate

Salut oameni buni.

Problema mea este ca trebuie sa schimb ceva garnituri prin motor si trebuie sa le dau jos pe cele vechi care sunt lipite foarte foarte bine .

 

Ecemplu: unul dintre capacele laterale ale motorului are o garnitura care sta lipita de capac. Este din carton (sau clingherit , daca asa se scrie) si nu vrea sa se desprinda cu "vorba buna". Unele le-am curatza cu un cutter si cu mare grija sa nu distrug suprafetele din aluminiu (deoarece trebuie sa tragi foarte tare ca sa se desprinda).

 

Cum se pot desprinde usor acele garnituri ?

 

 

Multumesc.

 

 

PS: am dat un search dar nu am gasit mare lucru despre problema mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o problema similara si nu a mers inmuiata. Poate si rabdarea mea are o limita.

 

Am luat la cutter si a mers de minune (eram sa ma tai de 2-3 ori dar e alta poveste). Resturile mici le-am zgariat cu unghia si a mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o problema similara si nu a mers inmuiata. Poate si rabdarea mea are o limita.

 

Am luat la cutter si a mers de minune (eram sa ma tai de 2-3 ori dar e alta poveste). Resturile mici le-am zgariat cu unghia si a mers.

 

exact... cu cutterul si cu unghia... asa fac si eu... dar de obicei unele se desprind...

dar ia sa spuneti, a schimbat cineva o garnitura daca nu era rupta? doar asa ca vroia s-o schimbe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact... cu cutterul si cu unghia... asa fac si eu... dar de obicei unele se desprind...

dar ia sa spuneti, a schimbat cineva o garnitura daca nu era rupta? doar asa ca vroia s-o schimbe?

 

 

Teoretic asa e corect, daca desfaci ceva pui garnituri si o-ringuri noi. Practic, in RO nu vad cine da 100E pe kitul de garnituri numai sa schimbe garnitura de la capac ambreiaj, de exemplu :D

 

Raspuns:

 

Da, la comuniste am schimbat garnituri de dorul lelii, dar le faceam eu cu cutterul. Sa vezi ce mai decupam garnituri de chiulase pe un gard in drum spre mare.... :angry:

 

Nu, la japanskii nu schimb decat daca este rupta sau imbatranita . Sau daca plateste proprietarul :eek: Noroc ca trebuie sa desfaci mult mai rar sau deloc ... la ultimele 2 moto pe care le-am calarit a fost "deloc" :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba de cele care nu se desprind de capac, in cazul in care ai una noua de schimb. Nu sa o pui tot pe aceea :cheers:

 

exact. despre asta este vorba.

 

si daca sunt imbatranite si vechi sunt lipite al draq de bine de suprafatza metalica.

 

E pacat ca atunci cand desfaci motorul , sa nu ai un set de garnituri noi la indemana.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...