Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Nu este la fel corpul franei spate.

La BMW senzorul de presiune este montat vertical, iar la Pegaso este orizontal.

Interiorul pompei este la fel daca nu ma insel.

Vezi daca pompa impinge lichidul de frana (cand aerisesti frana).

Daca nu impinge cu presiune, vezi daca pistonul revine complet si nu ramane putin agatat pe traseu.

Daca pistonul revine complet, desfa pompa si vezi ce este stricat inauntru.

Daca este garnitura de presiune este posibil sa am eu o pompa care sa te ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

CRISTI TE SALUT CU TOT RESPECTUL . DAR AL MEU NU ESTE MODEL dupa 2010

Nici Aprilica mea,dar nu inteleg la ce te referi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este la fel corpul franei spate.

La BMW senzorul de presiune este montat vertical, iar la Pegaso este orizontal.

Interiorul pompei este la fel daca nu ma insel.

Vezi daca pompa impinge lichidul de frana (cand aerisesti frana).

Daca nu impinge cu presiune, vezi daca pistonul revine complet si nu ramane putin agatat pe traseu.

Daca pistonul revine complet, desfa pompa si vezi ce este stricat inauntru.

Daca este garnitura de presiune este posibil sa am eu o pompa care sa te ajute.

Merci!

Luni sau marti o desfac si vad ce-i in neregula. Adevarul e ca facea figuri de ceva timp, dar tot am zis ca merge si asa. M-am uitat pe net si am gasit pompa frana la 350 de lei, noua, si zicea ca e pentru BMW, Aprilia, Cagiva, Ducati. De aia am zis ca o fi la fel ca la Pegaso. Iti zic ce are si poate ai ceva ce ma poate ajuta, ca sa nu iau una noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care are chef duminica de o iesire pana prin bucegi?

de exemplu buc-targoviste-cab padina?

salut ai idee de cati km sunt si care ar fii costruì le orientativ??

» Post actualizat in 04 Jul 2014 18:38

salut ai idee de cati km sunt si care ar fii costruì le orientativ??

costurile scuza dar asa e cu tehnologia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cumpara carburi noi...asa am zis si eu , m-am invatat pe ele si acum le desfac si le pot face .dac ai pierderi de benzina se rezolva le trimiti le mine si le fac eu...

nu voi schimba garnitura de l;a pahare o sa fac exact ca la mine dublura clingherit cu refacere nivel ...restul de oringuri se gasesc p piata iar in afara de asta nimic .....deci nu merita sa cumperi altele , sa dai banii pe niste cutii de aluminiu .in principiu nu are ce sa se strice la carburi decat piesele schimbabile asa ca ...

» Post actualizat in 02 Jul 2014 18:28

am facut si eu ceva , am pus 10 ml de lichid de frana D4 pe fata....bineinteles cu bere ... aaaa si de ce atatea scule .. nu am putut sa desfac suruburile la pahar asa ca am incercat tot si am reusit cu bormasina...

scuzati distorsiunile cred ca operatorul a machit mai mult decat mine

Mulțumesc,Alin,dar nu este cazul.

Aseară am vorbit cu un amic de-al meu sa demontez carburatoarele și sa i le duc sa mi le facă. O sa-i pună oringuri și garnituri noi.

Din ce i-am explicat simtomele,mi-a spus ca sigur a prins un gunoi pe undeva.

Culmea e ca ralantiul,mersul și consumul sunt ok.

În alta ordine de idei,cam liniște pe aici...

Eu tot sunt lamunca zilele astea și nu mai am acces la net,decât de pe telefon în pauza de țigare.

Bodyvl,mulțumesc încă o data pentru piese.

Mony,mulțumesc de ajutor cu electrica. Vezi ca am intrat în posesia balastului pentru Xenon,pentru farul ala cu angeleyes.

Vedem când mai reușim sa stabilim o programare la doctor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit printre piesele ramase o cheie de bujii pentru Pegaso daca o vrea cineva o dau cu 15 ron.

De asemenea mai am cateva piese ramase din pegaso 650 din 94 (carene laterale, codita, plastic bord, protectie lant, maneta ambreaj, protectie tobe, bascula etc) preturi modice.

0728136475

post-54437-0-32179700-1404647003_thumb.jpg

post-54437-0-86734800-1404647044_thumb.jpg

Editat de psycho25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi m-a sunat Cristian1. Se afla în spital,după ce ieri,în jurul orei 17,în zona Pasului Tihuta,ceva cu Bargau,i-a sărit la 50 km/h un câine din stânga,a trecut cu roata fata peste el,a căzut și o scarita i-a intrat în glezna.

Am înțeles ca trebuie sa-l opereze.

Momentan nu o sa mai posteze.

Ca stare de spirit e ok.

Va saluta.

Cristi,suntem alături de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii suntem aproape de Cristian si ii tinem pumnii stransi sa treaca cu cat mai putine dureri peste momentul asta neplacut.

Din pacate mai exista si caini idioti, nu doar soferi care nu se asigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate @Cristian 1 !

 

La caine in fata trebuie accelerat , daca franezi esti kaput . Si eu am patit la fel dar la viteza ceva mai mica , la primul am scapat fara cadere la al doilea am cazut . Parca treci peste o saltea din gelatina , asa e cainele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru e clar:nimeni nu vrea sa fie in pielea lui Cristi acum.

Aseara am ajuns de la munca,am demontat carburatoarele si le-am trimis dimineata la un prieten cu service sa le desfaca,sa le curete si sa schimbe tot ce inseamna garnituri / o-ring-uri.

Cred ca in 3 zile o sa o scot la drum.

Pana atunci,ma duc la munca cu bicicleta :P

post-74306-0-37445300-1404716347_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curios. Altadata stim la ce sa ne uitam prima oara.Azi am dat antigelul jos si am schimbat termicupla de la radiator cu cea originala,ca o schimbasem cu alta si a ramas blocata pe deschis. Noroc ca Mony mi-a facut legaturile de la siguranta de 7,5A care se alimenteaza doar pe contactul general.Acum ma apuc sa scot benzina din rezervor,sa desfac si sa curat si robinetul.

» Post actualizat in 07 Jul 2014 15:01

M-a sunat amicul meu la care i-am dat carburatoarele. Deja le-a facut.Problema a fost ca in carburatorul din stanga a gasit un gunoi. Imi obtura circuitul de benzina si nu inchidea plutitorul.Intre timp am scos benzina din rezervor si am gasit un litru si ceva de apa. Pe langa apa,cine a mai umblat la rezervor inainte sa o cunpar eu,a pus silicon negru la greu in zona robinetului. Benzina a topit in timp siliconul si l-a transformat in bucatele mici.Am curatat rezervorul,demontat robinetul si sonda de rezerva.Greseala a fost a mea,pentru ca merg mereu pe rezerva. Astfel,imi ajungea mereu apa in carburatoare cu bucatelele cele mai mici de silicon care au putut trece de sitele de plastic.Sper sa ajung in seara asta sa iau carburatoarele sa le montez maine.

» Post actualizat in 07 Jul 2014 15:05

L-am sunat si pe Cristi mai devreme. I-au curatat o rana la genunchi,degetul mare de la mana dreapta i l-au bagat in gips,iar Miercuri e programat la operatia la glezna stanga.Este la spitalul de ortopedie din Cluj,la un doctor motociclist (Cbr F4).Va saluta pe toti.

» Post actualizat in 07 Jul 2014 15:07

Motocicleta i-au dus-o niste prieteni azi acasa pe roti,dupa ce i-au schimbat scarita si semnalul de pe partea stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vanzare : cilindru,chiuloasa complecta (supape,semeringuri supape,pastile supape, cei doi arbori cotiti plus pinioane ,,,,,,,,,,,,,,,,,, lant distributie motor nou LUCRAT CAM 1000 KM GARNITURA CHIULOASA NOUA SIGILATA radiator model 99 totul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt alaturi de tine, Cristi! Sa te faci repede bine! Asteptam cu drag postarile tale! Si la mine s-a dat o haita de caini printr-un sat! Am accelerat dar unul a fost in stare sa se bage sub roata! Am franat fatza pana a scartzait cauciucul de se uitau toti satenii la mine si a voblat rau furca si tot motorul! Sincer o mana de sus m-a repus pe directie pentru ca eu credeam ca deja zbor peste ghidon! Am avut noroc! Am ramas numai cu sperietura! Imi pare rau ca ti-a stricat calatoria! Totusi ar trebui sa existe o strategie nationala civilizata in ceea ce priveste animalele de companie cu sau fara stapan! Noroc si sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, insanatosire grabnica, Cristi!

In al doilea rand vreau sa multumesc lui Mony pentru promtitudinea cu care a incercat sa ma ajute, dandu-mi doua pompe de frana spate pentru BMW-ul meu ala mic, F650. Din pacate modelele sunt total diferite, nu numai in ceea ce priveste senzorul, dar si diametrul interior este altul. Asa ca, Mony, maine ti le aduc inapoi ca poate mai este vreun confrate aflat la ananghine care are nevoie. Inca o data multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cristi, insanatosire grabnica!

 

@Mony, am eu nevoie de o pompa de frana spate si cu senzor functional daca se poate! Eu am avut o problema cu ea prin 2011 si nu am gasit decat una de scuter, identica pe afara dar cu diametrul interior mai mic si de atunci am cursa mai lunga si mai elastica!

 

@Bodyvl, tu mai ai pompa spate? Daca o mai ai da-mi un pret pe tot ansamblul de frana spate: rezervor lichid, furtun de joasa presiune, pompa cu senzor, aparatoarea pompei, furtun de inalta presiune, etrier cu piston si suport, eventual si pedala.

 

Merci.

Editat de Florin_escu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...