Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa speram ca nu ploua. Parca am fi in Anglia anul asta :(

exact: astazi am dat si eu cateva ture , dupa mai mult de o saptamana de stat , am forjat-o pe la 100-110 in oras , am facut o liniuta cu un Ford Focus acceptata din priviri am depasit pe unul care s-a luat dupa mine , pardon a incercat sa se tina dupa mine, si cam atat

A fost de fapt momentul de scos nebuneala din capul meu acumulata dupa atata ploaie....glumesc , am reglat ambeiajul si tebuia testat asa ca trebuieu schimbate toate vitezele

asa ca doar 110 km/h

» Post actualizat in 26 Jun 2014 17:24

apropos de intalnire :8-10 august la Obarsia Lotrului este intalnirea moto ' Transalpina rally 2014- ne putem duce si acolo traseu bineinteles , plecam dimineata si ne intoarcem seara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place pensiunea aia.

 

In ce perioada s-ar face intalnirea asta?

Cate zile/ nopti?

8-10 august,deci 3 zile si 2 nopti de cazare.

Mie imi place Nora,e ok!Voi ceilalti ce spuneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

Alții o iau pe alte drumuri.

Noi am rămas pe baricade sa continuam ce au început ei.

Oricum,cinste lor,chiar dacă au evoluat într-un fel sau altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici a inceput totul cred ca trebuie sa ii multumim acestui om , nu?

Am trimis pm acestui pionier!Astept reactia,poate ne onoreaza cu prezenta! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul din primul post este al meu.

L-am cumparat in 2008 de la cel care a inceput topicul.

Nu am reusit sa mai dau de Gothmog de cativa ani, ca vroiam sa vad ce mai face.

E un super baiat. Isi luase un TDM de 850 nou (statuse in reprezentanta vreo 2-3 ani) cu ce a luat pe Pegaso (evident ca a mai pus si el bani).

Era incantat de TDM la drum lung. Pe vremea aia nu se punea problema de consum, fiindca in oras era mult mai mare, dar la drum lung tot cam pe acolo consuma.

Chiar mi-ar face o reala placere sa stiu ca este bine, fiindca de vreo 2 ani nu l-am mai cautat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nicio reactie de la @Gothmog!

Mony,ce spui de locatia Nora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bom dia ! Intreba un frate aprilist mai in urma de ce aude anumite zgomote ciudate din zona lantului : sa verifice daca mai are rola superioara de limitare a cursei lantului . Daca a disparut sau e foarte uzata lantul freaca ori de axul rolei ori de galeria de evacuare . Deasemenea sa verifice cum a fost montat colierul de strangere a tobei pe galeria de evacuare , daca surubul colierului e in partea de jos freaca lantul de el , trebuie montat cu surubul in sus .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alin

Nu sunt inca convins :) pentru ca, din calculele mele, inseamna sa fiu o povara de minim 350 ron.
Am gandit ca vor fi cam 700 km, si un consum de maxim 7l/100km rezulta 49 litri de benzina adica vreo 315 ron.

 

@eugen

Buna treaba, Eugene !

Cand reusesti sa ii faci "dozajul de drum lung" ai scapat de probleme si de griji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect in privinta calculului.Daca mai iesi si din asfalt,o sa ai un consum mai mare.Ungatorul de lant l-am montat special pentru drumuri lungi.In oras e ok cu spray-ul de uns. Oricum eu sunt maniac cu ingrijirea lantului. Nu e saptamana in care sa nu il iau la periute :D

» Post actualizat in 27 Jun 2014 18:27

Si o veste trista in seara asta.Niste vecini de strada,avand un copil de 20 de ani,au avut bucuria sa mai aiba un copil.I-au luat baiatului un Bmw seria 5 inmatriculat si azi au plecat cu masina spre Giurgiu.Baiatul mare era la servici.Tatal la volan,s-a dat zmeu in cateva depasiri,pana a comis-o..la 140 km/h i-a venit masina din fata.. Copilul mic a murit,parintii,fara centuri au scapat cu rani grave.. Fratilor,viteza mare si teribilismul ucid.. :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect in privinta calculului. Daca mai iesi si din asfalt,o sa ai un consum mai mare. Ungatorul de lant l-am montat special pentru drumuri lungi. In oras e ok cu spray-ul de uns. Oricum eu sunt maniac cu ingrijirea lantului. Nu e saptamana in care sa nu il iau la periute :D

» Post actualizat in 27 Jun 2014 18:27

Si o veste trista in seara asta. Niste vecini de strada,avand un copil de 20 de ani,au avut bucuria sa mai aiba un copil. I-au luat baiatului un Bmw seria 5 inmatriculat si azi au plecat cu masina spre Giurgiu. Baiatul mare era la servici. Tatal la volan,s-a dat zmeu in cateva depasiri,pana a comis-o..la 140 km/h i-a venit masina din fata.. Copilul mic a murit,parintii,fara centuri au scapat cu rani grave.. Fratilor,viteza mare si teribilismul ucid.. :((

 

 

trist dar se-ntampla

viata ti-o mai faci si cu mana ta ,destinul e doar o conjunctura , depinde de noi cum o abordam........

Editat de alin geamanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea e ca soferul bate spre 50 de ani si e genul de om care e in fiecare Duminica la slujba la biserica,om onest,nu fumeaza,nu injura,nu se cearta cu lumea.

E sofer de multi ani,are o Solenta cumparata de noua,dar azi a luat masina baiatului.. betia vitezei, mama ei de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte trist.

Stim cu totii cum este cand creste adrenalina in vene si te apuca mancariciul si la ghidon si la volan.

Dar nu cred ca vreunul dintre noi a riscat atat de mult incat sa nu se asigure sau sa riste cu orice pret pentru o depasire nesigura.

Eu zic ca a fost "ceasul negru, pisica 13"... momentul in care se succed o serie intreaga de prostii pe care le faci si din care tot scapi la limita, iti creste si mai tare adrenalina si capeti "incredere".

Asta pana cand te trezesti ca "fir-ar !!!" nu iti iese ultima manevra si o comiti.

E cumplit sa fii parinte si sa iti omori copilul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar eu zic ca era "sarac cu duhul" (asa imi reiese mie din ce s-a spus aici).

vrei 140, iesi pe autostrada. sau ii dai cand ai liber in fata, pe drum drept. oricum nu in depasire cu masina noua pt tine.

faptul ca mergea la biserica nu-l face bun sofer ci doar credincios. iar faptul ca nu injura il face om la locul lui, dar asta nu exclude varianta cu "duhul"...

 

centura tot din teribilism nu si-a pus-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Si o veste trista in seara asta. Niste vecini de strada,avand un copil de 20 de ani,au avut bucuria sa mai aiba un copil. I-au luat baiatului un Bmw seria 5 inmatriculat si azi au plecat cu masina spre Giurgiu. Baiatul mare era la servici. Tatal la volan,s-a dat zmeu in cateva depasiri,pana a comis-o..la 140 km/h i-a venit masina din fata.. Copilul mic a murit,parintii,fara centuri au scapat cu rani grave.. Fratilor,viteza mare si teribilismul ucid.. :((

Ditto!

» Post actualizat in 27 Jun 2014 21:14

Bom dia ! Intreba un frate aprilist mai in urma de ce aude anumite zgomote ciudate din zona lantului : sa verifice daca mai are rola superioara de limitare a cursei lantului . Daca a disparut sau e foarte uzata lantul freaca ori de axul rolei ori de galeria de evacuare . Deasemenea sa verifice cum a fost montat colierul de strangere a tobei pe galeria de evacuare , daca surubul colierului e in partea de jos freaca lantul de el , trebuie montat cu surubul in sus .

Mai frate Aprilist,vii la Marea Intrunire Apriliana din 8-10 august a.c.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin .

YYYYYYYYYYEEEEEEEEEEEEEEEEESSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...