Sari la conținut

Ij, Ultimul Racnet !


Ikarus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Evacuarea cilindrului da spre stanga, e de-a dreptul hidos sa faci un ditamai cotul ca sa pui toba pe dreapta, chiar am vazut un Ij cu cilindrul modificat in sensul asta si cu o uratenie de trompa.

Altfel ce sa spun ,poate au mai avut si rusii alte motive sa puna toba acolo.

Poate ca sa aiba mai usor acces la lantz, cutie de viteze.,schimbat pinioane... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau si eu o idee.... mai bine o scoatem de tot. Ce ne mai trebuie si toba. Fara toba avem numai de castigat....

1. CAtiva cai in plus

2. Mai multi decibeli, sa ne auda chiorii de automobilisti care ies din intersectie si nu vad ca vine o motocicleta......

3. Nu mai are ce sa se umple de calamina, funingine ulei si zgura....

4. Nu tre sa mai ai grija ca daca o atingi cu picioru' si esti in panataloni scurti, mananci mici la gratar.....

5. Mai putine suruburi de scos la desfacerea motorului

6. In caz de tranta nu mai are ce se indoi

7. Nu mai ai de la ce te unge pe pantalon

 

Mai gasiti si voi cate va argumente ca mai sunt multe. Va urez succes... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda in afara de faptul ca e problematica faza cu scosul cailor in plus, ideea unei Jawa fara tobe ma face sa ma ascunc cu capul in perna.

Ma tu nu esti sanatos? :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. CAtiva cai in plus

24. Nu tre sa mai ai grija ca daca o atingi cu picioru' si esti in panataloni scurti, mananci mici la gratar.....

fara tobe pierzi putere si creste consumul

pune echipament

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Auxois350: ma omule... cred ca shtii prea bine ca tobele de 2 T difera de cele de 4 T. primele au o camera de expansiune a gazelor ce impiedica ca odata cu cele rezultate din ardere sa iasa din cilindru si amestecul de aer cu benzinica si ulei la cursa pistonului din PMI la PMS si amandoua au un "silencer", adica un grup de site si alte obstacole ce mai domolesc din viteza de iesire a gazelor de ardere pt a nu mai urla asa.

 

dak tu scotzi toba de pe cilindru... atunci o motorul o sa scuipe si benzina in timpul mersului... ce mai mult ca probabil va fi aprinsa... de aici incendii si toate celea...

 

m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

aruncator de flacari dar mai si suna ca dracu'! singurul mod in care an facut un jupiter sa sune placut (pentru mine :makeout: ) a fost cand i-am scos o singura toba (am lasat cotul ca fara cot suna ca dracu', mitraliera)! suna pe bass, zici ca e 4 t! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stress_L&P: motoarele pe care le-ai avut au fost in ordinea asta? mi se pare ciudat sa ajungi de la planeta 5 la jupiter 3... IJ Festival/Planeta5/jupiter 4/jupiter 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Offff, mu au minte multa la IJ. Le-ar trebui si lot ceva ingineri tineri si desigh mai nou ca sa abandoneze technologie de 50 de ani. Macar copiind sa intre in rindul motocicletelor de astazi daca nu cu idei noi. Un motor pe motorina ar fi ceva nou si economic chiar daca kawasaki si yamaha are unul. Trebuie sa-i scoata la pensie pe cei batrini.

post-8-1117900991_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce seamana a Simsonache BMW-ul ala!  :ok:

Off topic:

Acel BMW este inaintasul Simsonului. Este strabunicul sau. Dupa acel BMW a fost facut EMW-ul, care era aproape identic, doar ca ii scazuse capacitatea cilindrica de la 350 la 250 cc. Dupa aceea EMW, a devenit AWO, apoi Simson.

 

Numa' bine! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taci ba. Lasa ma sa faca Ijevsku Planeta 5 in continuare la 700$buc si sa-si faca reprezentantza in Romania si sa le vinda cu 1000. Io cred ca le vand.

Nu vreau sa mai vad proiecte fanteziste rusesti. Sa le faca ieftine sa le vanda cat se va mai putea si dup-aia sa copieze altceva ca sa aiba ce produce vreo 50 de ani :makeout: . Astia sunt rusii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
@stress_L&P: motoarele pe care le-ai avut au fost in ordinea asta? mi se pare ciudat sa  ajungi de la planeta 5 la jupiter 3... IJ Festival/Planeta5/jupiter 4/jupiter 3

da, in ordinea asta le-am luat si inca le mai am! jupiterul este mai performant decat planeta! :makeout: si in plus daca il faci si il reglezi cum trebuie merge brici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

incep prin a spune ca nu am nimic cu nimeni dar : Am vazut multi cu motoare comuniste care vor sa le transforme in honda ,aprilia...etc (chestii deja cunoscute ...pune mosule de aia ca o faci avion ...sau scoate ,scobeste ....ca o faci racheta !) desigur ca unii sunt chiar meseriasi si le pot imbunatatii performantele motoarelor (dar UNII nu toti ..)dar chiar si asa ...parerea mea ca f f limitat, dar cei mai multi si le fac praf si dupa aia spun ca motorul e de vina !!

 

P.s. Eu am un Jupiter 4 (din 81')si sunt multumit de ea ! (face fite ca ori care motor, nu mai mari nu mai mici !) depinde ce ceri de la ea, si cum o intretii!!! (eu cer de la ea destul de mult ! )...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...