Sari la conținut

Excursie La Pripyat - Cernobil,ucraina


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 257
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu am experienta necesara:| sa merg atat,dar sincer ma atrage locul:| lasa poate anul viitor :( bafta mare si cu multe poze:D :P

 

Multumim. O sa avem si o camera video. O sa scot un DVD pe care o sa il pun free pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu temporar

 

[ZIUA 1 - JOI 21 iunie]

 

01. Bucuresti [DN2 - E85]

02. Urziceni [DN2- E85]

03. Buzau [DN2 - E85]

04. Ramnicu Sarat [DN2-E85]

05. Focsani [DN2 - E85]

06. Adjud [DN2-E85]

05. Bacau (Randez-vous cu Skywalker) [DN2 - E85]

06. Roman [DN2 - E85]

07. Falticeni [DN2 - E85]

08. Suceava [DN2 - E85]

 

 

[ZIUA 2 - VINERI 22 iunie]

 

08. Chernivtsi (Cernivci) [A269]

09. Kam'janec'-Podil's'kyj

10. Khmelnytskyj (Chmel'nyc'kyj) [A267]

11. Vinnytsya (Vinnycja, Vinnytsia)

12. Berdyciv [A253]

13. Zhytomyr (Zytomyr) [M17 - E40]

14. Kyiv (Kiev) [M17 - E40]

 

[ZIUA 3 - SAMBATA 23 iunie]

 

Plimbare prin Kiev

Intalnire cu organizatorul de excursie la Cernobal

 

 

[ZIUA 4 - DUMINICA 24 iunie]

 

Plimbare la Pripyat/Cernobal

 

 

[ZIUA 5 - LUNI 25 iunie]

15. Bila Cerkva [M20]

16. Uman' [M20]

17. Odesa [M20]

 

[ZIUA 6 - MARTI 26 iunie]

18. Tiraspol [M14]

19. Tighina

20. Chisinau

 

 

[ZIUA 7 - MIERCURI 27 iunie]

 

 

 

MAI E DE LUCRU LA EA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu o sa fac trot traseul cu voi :P

 

Inca nu stiu cate zile o sa am liber. In cel mai rau caz plec joi dupa-masa cat pot de repede, si ne vedem seara la pensiunea unde o sa dormim. La fel la intoarcere io o sa incerc sa ajung intr-o singura zi acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condiții privind traficul auto

Starea drumurilor din Ucraina este în general bună Âşi foarte bună, ceea ce permite rularea maÂşinilor pe carosabil cu viteze mari. Dacă indicatoarele nu prevăd altfel, viteza maximă admisă în localități este de 60 km/h, iar în afara localităților 80Km/h. Rețeaua rutieră permite în regim interurban deplasarea cu viteze de 120Km/h (dacă indicatoarele nu arată restricții). Purtarea centurii de siguranță este obligatorie. Se recomandă călătoriile pe timp de zi, datorită distanțelor foarte mari dintre localități Âşi posibilitatea apariției jafurilor Âşi tâlhăriilor pe timp de noapte. Parcările cu plată au prețuri ce oscilează între 2-10 grivne/h. Pe timpul nopții este indicată parcarea în spațiile amenajate Âşi dotate cu pază.

 

Permisul de conducere

Permisul de conducere eliberat de autoritățile române este recunoscut în Ucraina.

 

Curs Valutar RON/USD cel mai bun la o banca este: OTP Bank 2.3720

 

Moneda nationala a Ucrainei este grivna

 

1 Ukrainian grivna = 0.198306 U.S. dollars

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam cati USD, respectiv grivne din alea sa ne luam cu noi?

 

Sincer nu stiu. O sa ne luam USD la noi si schimbam in Ucraina. O sa ai curs mai bun acolo.

 

Bah tu n-ai messenger? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://abc.net.au/rn/ockhamsrazor/stories/2007/1895697.htm

 

Baieti, cu respect pt destinatiile voastre de vacanta, sper ca nu va duceti pe urmele Elenei Filatova aia zisa Kidofspeed care a publicat pozele alea cu cernobyl in 2004. Aveti mai sus un link care explica cum ala a fost pe jumate hoax. Adica fata si-a luat casca cu ea si a facut excursia cu autobuzu pe care vad ca o vreti si voi si a facut pozele cu casca pe mina. Restu sunt facute in padurea de linga casa.. cu motoru'lu barba'su.

Adica nici vorba de calarit motoare printre strontisori.

Femeia isi facea doar publicitate pt o carte pe care o vinde cu patruj'de dolari pe net.. ca tre sa manince si ea la fel ca si redactorii moto de pe la noi.

In rest bafta si plumb peste koitze.... :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://abc.net.au/rn/ockhamsrazor/stories/2007/1895697.htm

 

Baieti, cu respect pt destinatiile voastre de vacanta, sper ca nu va duceti pe urmele Elenei Filatova aia zisa Kidofspeed care a publicat pozele alea cu cernobyl in 2004. Aveti mai sus un link care explica cum ala a fost pe jumate hoax. Adica fata si-a luat casca cu ea si a facut excursia cu autobuzu pe care vad ca o vreti si voi si a facut pozele cu casca pe mina. Restu sunt facute in padurea de linga casa.. cu motoru'lu barba'su.

Adica nici vorba de calarit motoare printre strontisori.

Femeia isi facea doar publicitate pt o carte pe care o vinde cu patruj'de dolari pe net.. ca tre sa manince si ea la fel ca si redactorii moto de pe la noi.

In rest bafta si plumb peste koitze.... :()

 

 

Noi o sa lasam motoarele in kiev. Nu e de gluma cu praful de acolo. O sa mergem cu un autobuz si o sa luam masti :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca USD la noi sefu, calculeaza si tu cata benzina ai nevoie, cat poti sa rabzi de foame :P, daca vrei sa mai dai o spaga la gabori pe undeva ... Si iti iese suma care tre sa o ai la tine ... Restul precum cazare, tur acolo etc. le preplatim din romania.

Io unul nu as lua sub 250 usd la mine ... Desi cred ca se poate face lejer si cu 150 usd in buzunar ... In functie acum si cat de econoama e mobra :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca astia vorbeau de viteze de croaziera de 170 :scratch: ....nu uita ca au doua motoare de 1000.

De marcos de azi nu imi mai fac griji, am primit lista corneliei cu ce ia la ea. Astfel, Marcos vine cu un TIR de 18 tone dupa el...sa incapa toate cele ale corneliei ! Vedem noi, nu e bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba mamei mele :copii tampiti din parinti radioactivi de la Cernobil :scratch: :)

Pacasacule, sa te intorci cu doua guri de-acolo ca la Cluj nu ti-a ajuns una sa bei :moron: :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca astia vorbeau de viteze de croaziera de 170 :) ....nu uita ca au doua motoare de 1000.

De marcos de azi nu imi mai fac griji, am primit lista corneliei cu ce ia la ea. Astfel, Marcos vine cu un TIR de 18 tone dupa el...sa incapa toate cele ale corneliei ! Vedem noi, nu e bai.

 

Le astupam carburatoarele, le facem ceva. Deci mai baieti... 120 viteze de croaziera ca io vreau sa scot sub 5 consumu :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sectia consulara: 011 862 Bucuresti, Bulevardul Aviatorilor, 24, Sector 1

Tel./fax (0040-21) 230-3669

e-mail: gk_ukr@itcnet.ro

Program de lucru cu publicul: luni, marti, joi, vineri: 9.00-12.00

 

 

STABILIT cu Skywalker ora: 9

post-22-1181130561_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca astia vorbeau de viteze de croaziera de 170 :) ....nu uita ca au doua motoare de 1000.

De marcos de azi nu imi mai fac griji, am primit lista corneliei cu ce ia la ea. Astfel, Marcos vine cu un TIR de 18 tone dupa el...sa incapa toate cele ale corneliei ! Vedem noi, nu e bai.

 

Mda! Eu am pus pe lista, dar nu am zi ca si iau. :) , desi...sa vedeti voi de cate vom avea nevoie si nu le vom avea la noi :scratch:

Si in legatura cu banii, eu zic ca 100 dolari ajung (am stat o luna in Maroc cu 100 euro si nu am dus-o rau).

Apropo, nu facem si un team-building inainte sa vedem cum echipa. Acum la modul cel mai serios. Sau cel putin sa vad si eu cum e pasager la Marcos, ce pozitii sa adopt in timpul mersului. Dupa cateva mii de km pe enduro - Cagiva Canyon si doar vreo 700 pe Kawasaki zx7 nu ar fi rau sa vad dinainte cum e si pe a ta ca pasager).

 

Ne vedem vineri dimineata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va astept la Ploiesti la un team building de neuitat :scratch:

Ar fi fost dragut, dar sunt pe alte meleaguri, mai dobrogene. oricum, propunerea ramane deschisa.

Vineri, la ora 9, da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...