Sari la conținut

Excursie La Pripyat - Cernobil,ucraina


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

Prea multe detalii nu are sens sa postez. De ceva vreme am urmarit multe documentare,mare parte realizate cu ocazia implinirii a 20 ani de la catastrofa.

Cautand pe net, am aflat ca se fac tot felul de vizite organizate,ceea ce m-a pus serios pe ganduri si am decis: merg acolo.

Nu am stabilit o data anume, dar sa fie cald. Cazare- cort sau pensiuni.

Un traseu primar facut la repezeala arata 985 km,dar prezinta dezavantajul trecerii prin republica sora si prietena cu flori de peste Prut. Probabil ocolind Moldova, e un pic mai lung, trebuie documentat un pic aspectul riscului in Rep.Moldova.

De asemenea , sunt binevenite informatiile despre locatie,desi am cam “bantuit” toate site-urile.

 

Detalii ar fi foarte multe si inca nu am apucat sa documentez absolut tot, dar as vrea sa stiu daca s-ar mai baga cineva.

 

Cateva linkuri:

Orasul Prypiat - aici gasiti cam tot ce se poate despre accident, zona, populatie

http://www.pripyat.com/en/

 

Linkul asta e de aici,probabil il stiti…..o fata cu Kawasaki printre cladiri fantoma…sunt zvonuri ca totul ar fi fake, dar cui ii pasa?

 

/index.php?showtopic=4900

 

Un articol cutremurator....

http://www.gardianul.ro/2006/04/27/evenime...tii-s77900.html

 

Asadar, lista e deschisa....

post-5192-1172399360_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 257
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu zic sa te duci IARNA, cand zapada acopera pamantul. Radiatiile sunt mai putine, si nu mai e asa mare pericolul de a inhala praf ridicat in aer de orice rafala de vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

riscurile exista (din cate am inteles) daca se sta f mult in zonele contaminate,aproape de centrala, ceea ce oricum este exclus. Excursiile organizate au grija de asa ceva,dar, bineinteles, fiecare isi poate lua masurile de securitate personale. Personal,merg pe mana celor de acolo si ,daca reusesc sa imprumut un aparat de masurat radiatii,cu atat mai bine (mai mult pt documentare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elena (Lena) Filatova (Russian: Елена Филатова, born 1974) is a Ukrainian motorcyclist who gained Internet fame in 2004 under the nickname KiddOfSpeed after her website was mentioned at Slashdot[1] and other online news sources.

 

On her website, she posted photographs of her alleged motorcycle trips in the area around the Chernobyl nuclear plant, 18 years after the nuclear disaster there. She mainly visited the virtually abandoned city of Pripyat, Ukraine.

 

The photos are arranged in the form of a story presented as an account of a trip by a biker who somehow got a permit to travel alone in the radiation zone. The accuracy of that story has since been questioned, not least because motorcycles are specifically forbidden inside the 30km reactor exclusion zone, which can only be accessed through permanently manned checkpoints. Chernobyl tour guides and tourists to Chernobyl have claimed that that Filatova visited the Chernobyl Exclusion Zone only as part of an organized tour.[2] Chernobyl tour guide Yuriy Tatarchuk recalls that Filatova "booked a tour, wore a leather biker jacket and posed for pictures." Her website appeared soon after.[3]

 

Around May 16, 2004, Filatova posted to her website that she was "being accused that it was more poetry in this story then reality. I partly accept this accusation, it still was more reality then poetry"; by May 24 she had removed the note.[4]

 

Regardless of the degree of Elena's actual personal involvement or the reliability of her narrative, the photos themselves still hold interest for many viewers. While some of them could have been staged to a degree (it is noticeable that there are no photographs of her motorcycle inside the abandoned town of Pripyat), she could not have staged the whole ghost town. In any case, all photographs now taken in the region by even the most conscientious photographer are to some extent "set up" because props have been placed by previous photographers around the town. While there are numerous accounts of the consequences of the catastrophe, Elena's account presents it to the world in a novel way.

 

Among her other projects is a photojournal about the Serpent's Wall near the city of Kiev, her home. The journal contains photos of Elena's exploration of an ancient wall and more modern World War II fortifications built amongst its remains.

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Elena_Filatova

 

 

Sincer mi-ar placea sa vad orasul fantoma, insa ma indoiesc ca se poate pe mobra ... iar in grup organizat nu are farmec ...

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iarna nu vezi ca nu mai e iarna? ...:baldy:..oricum vreau sa merg cu moto,deci pica varianta asta....

 

Prietene, sunt atatea locuri minunate in tara asta, sau in lumea asta si pe tine te mananca sa te duci tocmai in locul de unde altii au fugit mancand pamanatul....Ce crezi ca ai de vazut acolo? Cenusiul tern al betoanelor sovietice? O gramada de ruine si multe multe semne ca cel din avatarul tau? Daca nu ti-e teama ca ramai cu outzele reduse la jumatate de dimensiune du-te frate...eu prefer...za zicem Albena....sau shopping in Viena...

Iar la prieteni nostri slavi, iarna e iarna....

PS. Ia la tine muuuuuuuuuuuuulte bancnote de 5 si 10 euro sa te faci frate cu militziaul rus... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, sunt atatea locuri minunate in tara asta, sau in lumea asta si pe tine te mananca sa te duci tocmai in locul de unde altii au fugit mancand pamanatul....Ce crezi ca ai de vazut acolo? Cenusiul tern al betoanelor sovietice? O gramada de ruine si multe multe semne ca cel din avatarul tau? Daca nu ti-e teama ca ramai cu outzele reduse la jumatate de dimensiune du-te frate...eu prefer...za zicem Albena....sau shopping in Viena...

Iar la prieteni nostri slavi, iarna e iarna....

PS. Ia la tine muuuuuuuuuuuuulte bancnote de 5 si 10 euro sa te faci frate cu militziaul rus... :banana:

 

aici sunt de aceeasi parere. daca vrei orase fantoma cauta si gasesti si in romania. gasesti sate dar si orase micute parasite. sa mergi sa te expui radiatiilor mi se pare un act necugetat (ca sa nu spun prostesc, in opinia mea).

masuri de protectie ? eu mi-as imbraca 00-le in plumb in primul rand. alta metoda de protectie nu exista. de ce nu iti propui sa mergi pana la moscova pe moto? e la fel de palpitant dar mai putin periculos.

 

excursie palcuta. eu m-as duce ca aventura dar ma gandesc ca nu ma pot feri de tot ce e acolo. asa ca as incerca ceva mai putin toxic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred k este alegerea fiecaruia ce vrea si cum cu viatza lui iar postingurile anterioare le gasesc total gratuite.

Si eu vreau sa ma bag la o excursie pana acolo, si chair ma gandeam ca nu prea am cu cine.

problema este insa departe de a fi simpla.

trebe sa avem cu noi un vorbitor de rusa obligatoriu, motoarele sa fie puse la punct si virgula sa nu o sfeclim pe acolo, benzina acolo e proasta, dar se poate surpavietui cu ea.

Sunt foarte multe necunoscute referitoare la un drum pana acolo, daca intr-o lume civilizata iti permite sa mergi blind, pentru ca nu ti se pate intampla nimic rau (ma rog sansele sunt mult mia mici(, in cazul asta e.. vb de cu totul altceva.

Foarte risky, dar m-as baga. avem nevoie insa de mai multe detalii.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si ma bucur ca te-am gasit interesat.

Intr-adevar, trebuie bine pusa la punct,dar nu este nici chiar asa...la urma urmei,alegand varianta de a nu intra prin Moldova, ai de la granita de langa Radauti aprox 700 km pana la Prypiat.

Despre traseu si alte cele, am deja cumparat GPS cu harta inclusiv a Ucrainei, deci din pct asta de vedere,nu mergem orbeste. E un forum de discutii strict in lb engleza, se discuta despre excursii, se anunta din timp cand e cate un tur mare la centrala, oras, etc...Cei care organizeaza se ocupa de cei din afara, se discuta in engleza, te ajuta cu tot ce ai nevoie pe acolo. Din pct asta de vedere, nu mi-e teama.

Am fost in Polonia si m-am descurcat ok, in bulgaria la fel.....Poate uneori e mai greu fara lb tarii,dar nu mori de foame.

Cat despre carcotasii care au postat anterior, le respect parerea dar cred ca e nefondata. Oricum voi mai studia problema dpdv al fizicii nucleare.

@sinner, keep in touch. Daca te hotarasti, punem planul in aplicare impreuna. Eu mi-am luat cauciucuri noi, toate consumabilele schimbate la moto, as spune ca e gata de drum fara sa imi fie teama. Pana mea, sunt 1400 km dus/intors in afara tarii, nu facem ocolul pamantului....

 

@marcos - am vizitat in grup organizat si Auschwitz si pot spune ca nu aveai mare lucru de facut singur. Acelasi lurcu si aici, gandeste-te sa ai pe cineva care iti arata/explica in engleza, e cu totul altceva...plus ca ei au trecere, nu tre sa stai tu sa te intelegi prin semne cu soldatii/paznicii ucrainieni.

Oricum nu mergeam acolo sa iau suveniruri sau sa distrug ceva, asa ca....nu ma deranjeaza prea mult faptul ca exista un ghid.

 

Prietene, sunt atatea locuri minunate in tara asta, sau in lumea asta si pe tine te mananca sa te duci tocmai in locul de unde altii au fugit mancand pamanatul....Ce crezi ca ai de vazut acolo? Cenusiul tern al betoanelor sovietice? O gramada de ruine si multe multe semne ca cel din avatarul tau? Daca nu ti-e teama ca ramai cu outzele reduse la jumatate de dimensiune du-te frate...eu prefer...za zicem Albena....sau shopping in Viena...

Iar la prieteni nostri slavi, iarna e iarna....

PS. Ia la tine muuuuuuuuuuuuulte bancnote de 5 si 10 euro sa te faci frate cu militziaul rus... :banana:

 

ai fi uimit sa afli in cate locuri am fost pe aici si mi s-a facut scarba de asa-zisa noastra tara frumoasa....o fi tara frumoasa, dar cat e locuita de specimene de-astea,mai bine merg ca Marcos in Sahara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer sa fiu m-ar incanta mult mai mult ideea de a merge in grup de maxim 4 moto. ceea ce se paote face cu grupul mare e f restrictiv. nu ai voie colo nu ai voie colo.. si cand e mai putina lume e mai bine. ma rog mai dai o spaga .. intri pe unde nu prea ai voie etc..

 

p.s: chia rma gandeam in urma cu o sap sa deschid un topic de genul asta hi hi, dar ma gadneam ca as fi fost singurul dus cu creierul..:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne lasa sa intram cu moto in oras, cu ghid, fara ghid, cu militar in spate cu kalasu sau cum o fi la ei :baldy: , atat sa fim pe doua roti acolo, as fi interesat sa merg si eu :banana:

De asemeni, cand preconizezi escapada ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un traseu primar facut la repezeala arata 985 km,dar prezinta dezavantajul trecerii prin republica sora si prietena cu flori de peste Prut. Probabil ocolind Moldova, e un pic mai lung, trebuie documentat un pic aspectul riscului in Rep.Moldova.

Nu e dracu` asa negru cum pare. :baldy: Singura problema ar fi zona Transnistreana, unde nu stiu cum stau lucrurile. In R.Moldova o problema ar fi drumurile, care sunt mult mai rele decat cele din Romania, cu toate ca in ultimul timp au mai inceput sa repare din ele.

 

Drum bun si multa bafta!

 

P.S.: Eu parca nu m-as aventura in "epicentrul" radiatiei europene. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aflat ca se viziteaza inclusiv centrala.....

Un tur normal cuprinde:

 

" The list of places to visit included Chernobyl Nuclear Power Plant, abandoned villages of the Zone and the town of Pripyat. We plan to spend at least 4 to 5 hours in Pripyat. "

Radiatiile au valori peste limitele normale doar in control room nr.4,unde nu lasa vizitatori...

pe masura ce citesc, e din ce in ce mai interesant...

 

PS: are cineva idee de unde se poate imprumuta un aparat Geiger-Muller?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt greu de estimat si evaluat efectele iradierii, insa e clar ca sunt cele mai nasoale si perfide posibile. Daca vreti in ruptul capului sa mergeti, luati-va toate precautiile, ca sa fiti linistiti. Exemple:

- rezerve de bauturi si alimente necontaminate,

- masti pe gura si nas ca sa nu inhalati praful din zona,

- aruncat sau vandut la fraeri echipamentu si motoarele dupa intoarcere,

- nu luati obiecte ca suvenir, nu culegeti flori, fructe...

- evitati contactul direct cu fauna, flora, gagici de prin zona

- alte masuri anti-iradiere - in '86 se dadeau la copii in Ro pastile cu Iod normal ca sa competitioneze in tiroida cu cel radioactiv... vedeti si voi, documentati-va!

Cu cortul pe iarba nu e sigur, pentru ca plantele extrag din sol materiale contaminate.

Aveti mare grija de sanatate, ca nu se incheie asigurari medicale pt zona aia nicaieri, din cate stiu.

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit,omule,ca nu ma duc sa intind cortul in curtea centralei....:banana:...

In cazul in care vom sta la cort, va fi undeva departe de zona aia, minim 100 km estimez eu..Oricum e f posibil sa pice aceasta varianta pt a scapa de bagaje multe.Cortul,saci de dormit,izopren,deja ocupa mult. Mai lejer la o pensiune,mai ales ca e vb de 2-3 zile.

Si puteti fi siguri ca ne vom documenta f bine despre tot ce poate insemna asta....

PS: o fi posibil sa ni se interzica accesul pe forum dupa ,ca am fi contaminati ?

 

PS2: intre timp am oarece sanse mari sa rezolv de aparatul Geiger,sper eu cu imprumut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imp e sa stai pe drumul cimentat sa nu iesi de pe drum k .. e nasoala treaba. tipa asta avea alt site inainte..dar l-a inchis pt k si-a editat DVD uri pe care le vinde. Eu il aveam salvat undeva daca am rabdare paote il gasesc.

si arata clar cu detectorul cata radiatiile over the land erau mari. si faza cu radiatiile care depasesc limita numia in camera ..aia.. e o aberatie.

Cum spunea sancho, ar fiindicat sa respiram prin ceva sa nu tragem praful ala..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu Cernobalul ma sperie, daca stii sa te protejezi scapi cu o iradiere minora, ci drumul prin Ucraina. Nu m-as duce pe drumurilea alea mai ales ca nu stiu zonele "safe" dpdv al traficului, te poti trezi cu "bastinasi" care te opresc si-ti cer cine stie ce pentru ca dupa aceea sa-ti dea la tzeasta, politai de treaba care te pun sa-ti scoti tot ce ai prin bagaje sau care te intreaba daca nu le vinzi mobra , oieri, vacari , betivani, etc. Pe mine drumul m-ar ingrijora daca ar fi sa plec.

 

In primul si in primul rand sa luati un aparat de masurat doza de radiatii si sa va instruiti putin in ceea ce inseamna radioactivitate nucleara. Lucrez la Institutul de Fizica Nucleara si daca aveti nevoie de niste materiale despre intereactia radiatiilor cu substanta va stau la dispozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu Cernobalul ma sperie, daca stii sa te protejezi scapi cu o iradiere minora, ci drumul prin Ucraina. Nu m-as duce pe drumurilea alea mai ales ca nu stiu zonele "safe" dpdv al traficului, te poti trezi cu "bastinasi" care te opresc si-ti cer cine stie ce pentru ca dupa aceea sa-ti dea la tzeasta, politai de treaba care te pun sa-ti scoti tot ce ai prin bagaje sau care te intreaba daca nu le vinzi mobra , oieri, vacari , betivani, etc. Pe mine drumul m-ar ingrijora daca ar fi sa plec.

 

Lucrurile nu mai stau de mult asa, nu mai vorbiti din auzite!

Pentru ca voi face si eu o tura pina la Sankt Petersburg, m-am documentat de ceva vreme si, desi nu ca in ue, e ok sa mergi ,prin ucraina cel putin.Am prieteni care au fost de citeva ori anul trecut in ucraina cu moto si s-au intors vii si nevatamati. :banana:

In alta ordine de idei, skywalker, de ce nu mergi prin Cernauti spre Kiev si mai departe.Nu cred ca e mai lung decit prin Chisinau, nu am calculat, dar e preferabil.De la Cernauti pina la Kiev sint vreo 600km.

Oricum, bafta!

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect Bob, ruta la care ma gandisem ulterior era cea pe care o spui. In primul rand pt a evita rep.Moldova,dar mai ales sa scap de o vama in plus....Asa trec in Ucraina si apoi in 700 km sutn la destinatie.

Sunt perfect de acord cu parerea ta ca e ok de mers pe acolo....

post-5192-1172509788_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The accuracy of that story has since been questioned, not least because motorcycles are specifically forbidden inside the 30km reactor exclusion zone, which can only be accessed through permanently manned checkpoints. Chernobyl tour guides and tourists to Chernobyl have claimed that that Filatova visited the Chernobyl Exclusion Zone only as part of an organized tour.[2] Chernobyl tour guide Yuriy Tatarchuk recalls that Filatova "booked a tour, wore a leather biker jacket and posed for pictures." Her website appeared soon after.[3]

 

Around May 16, 2004, Filatova posted to her website that she was "being accused that it was more poetry in this story then reality. I partly accept this accusation, it still was more reality then poetry"; by May 24 she had removed the note.[4]

 

Regardless of the degree of Elena's actual personal involvement or the reliability of her narrative, the photos themselves still hold interest for many viewers. While some of them could have been staged to a degree (it is noticeable that there are no photographs of her motorcycle inside the abandoned town of Pripyat), she could not have staged the whole ghost town. In any case, all photographs now taken in the region by even the most conscientious photographer are to some extent "set up" because props have been placed by previous photographers around the town. While there are numerous accounts of the consequences of the catastrophe, Elena's account presents it to the world in a novel way.

 

Eu cred ca tipa aia chiar a fost acolo. Dar cum iese unu din tipare cum se reped toti sa-i dea in cap, ca asa-i frumos. Hai sa fim seriosi. Cu un enduro poti sa mergi pe unde vrei si nu te va intreba nimeni de sanatate daca ajungi in oras, pentru ca in oras nu-i asa, nu ar trebui sa fie nimeni daca tot e ditamai zona contaminata. Parerea mea e ca tot balamucu cu zona contaminata e o poezie occidentala care a fost inghitita si de rusi ca sa le ia cascavalu la fraierii cu "decontaminarea". Iti urez multa bafta in calatoria ta. Probabil ca cel mai bine e sa stabilesti baza intr-unul din satele din jur si de acolo sa te duci pe coclauri pana in oras, ocolind drumurile si potentialele puncte de control. Cred ca o ora-doua pe zi in oras e safe dpdvd al sanatatii. Du-te cu toata increderea ca o poti face. E o destinatie destul de neobisnuita pt un om normal la cap dar e zic ca ideea ta e la fel de blana pe cat pare de dementa. Daca o sa-ti iei un aparat de fotografiat cu tine incearca sa surprinzi efectele radiatiilor asupra oamenilor si mediului, nu te chinui sa faci poze artistice ci documantare. Iti urez mult succes si nu te da batut.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...