Sari la conținut

Excursie La Pripyat - Cernobil,ucraina


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

si a mea e gata de mers. mai am de aruncat geanta de bagaje pe locul pasagerului si gata,am plecat.....

PS: mai foloseste careva Motul 10W40? caram fiecare cate un kil de-asta?

sii decideti ce facem cu sprayul de lant,daca luam fiecare cate unul sau cum facem.

Trusa de scule a mea contine:

- chei de la 6 la 22, fara 21 si 15.

- cheie universala( pana la 27,dar e cam mare)

- cleste papagal

- panduiti plastic (braduti)

- fir electric

- set cabluri universale acceleratie si ambreiaj( nu se potrivesc la mine,dar om imbredeli ceva la nevoie)

- patent multifunctional cu biti

- inbusi de fff proasta calitate + 2 inbusi de 12 pt axul roata fata la kawa

- tubulare 5-12

- surubelnita cu biti

- cheie bujii 16

- surubelnita cruce + surub dreapta

- banda izoliera

 

astept orice alte sugestii :finger: .

 

Cheile de la 6 la 22 ar fi oke sa fie inelare sau tubulare ... Daca e, aduc eu. Cheie universala am eu una mai micuta, e oke. De asemeni o sa aduc si trusa de reparat pene pt tubeless. Inbusi am eu destul de oke si lungi. Am si o cheie de bujii pe 12mm, micuta si usoara :lol:

Sa nu uitam sa luam 1-2m de sarma :lol: Reparam orice cu ea :lol:

De asemeni as mai lua in rucsac 200ml lichid de frana/ambreiaj, 500ml antigel si 1l ulei (am 10w40 acu pe mobra ... poa schimb cu 15w50 pana plecam ...).

 

Oricum, facem luni la 9, cat asteptam la ambasada vizele, planul exact cu ce luam fiecare :lol:

 

In rest si mobra mea e ready, schimbat tot ce trebuia, mai astept acum doar maneta de frana sa-mi ajunga ... Pana una alta o sa dau test ride azi si maine cu ea stramba sa vad daca am montat mobra bine in rest :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 257
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu are sens sa luam fiecare trusa.

 

O sa avem 3 tubulare 8, 12, etc.

 

Fac eu lista azi maine

 

 

Momentan contine asa:

 

- scule care sa mearga pt ORICE surub la motocicleta

- spray de lant (la 500 km trebuie dat cu el)

- 1 litru ulei

- costum de ploaie in caz de nevoie

- haine de schimb

- $$$

- camera video cu cateva casete miniDV (2-3)

- camera foto

- telefon gsm cu cartela

- acte

- forfecuta unghii

- servetele umede si uscate

- prosop

- incarcator mobil si camera video/foto

- pasta si periute dinti

- PASTILE

- snikers, twix....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antigel in caz de problem poti pune apa pana in primul peco, nu se justifica sa-l cari atata drum...iar lichidul de frana,avand 2 sisteme de franare independente, la fel, ai backup pana intr-un peco.... sa nu cari degeaba atata amar de greutate....Uleiul in schimb e ok de luat,ca ala e sfant,si nu prea merge combinat,desi la nevoie, bag si ulei de masina pana ajung undeva unde sa gasesc ulei moto.

PS: are rost sa iau cheia de filtru ulei?

 

@baiazide, ia mai mult $$$ , sa nu caram si noi :lol: daca iei tu, e destul.

si ce naiba faci cu forfecuta de unghii? 5 zile man, nu o luna..... cat despre pastile, nu ma bag sa comentez :lol:....

serios acum, eu incerc sa definitivez lista pana ajung la bucuresti, si apoi la ambasada trasem ce si cum ia fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...iar lichidul de frana,avand 2 sisteme de franare independente, la fel, ai backup pana intr-un peco.... sa nu cari degeaba atata amar de greutate....

 

Sefu, una la mana, n-as vrea sa te vad fara frana pe fata, si doi la mana io am ambreiaj hidraulic la fzr ... Si la o adica, sunt 200 grame :lol:

Anyway, in test ride-ul de azi am descoperit ce trebe luat musai :lol: Sigurante multe :lol: Am mers azi fara far, semnale, turometru , claxon etc de la un scurt ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, eu am doo de spare part dar bine zici sa mai iau vreo cateva...ca nu strica la casa omului la asa un drum lung intr-o tara cu o limba ...cel putin ciudata :lol:.

 

PS: achizitionat :lol: 5 bucati masti de praf,de-alea mici albe care se pun pe nas. atatea erau in set . :lol:

am mai luat si ceva chingi de bagaje, vreo 10 ,asa, sa fie. acum ma orientez dupa sufa aia de remorcare micuta, nu e o idee deloc rea sa fie una la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cata lume o sa puna mana pe filmari, deci sa incercati sa faceti cat mai multe poze, la tot ce vedeti prin cernobil. AVETI GRIJA LA DRUM si asfalt uscat!

 

Tnx man :lol:

 

Traseul nu am cum sa il filmez. O sa filmam doar la opriri si mult la cernobal, kiev, odesa, tiraspol si chisinau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tnx man :lol:

 

Traseul nu am cum sa il filmez. O sa filmam doar la opriri si mult la cernobal, kiev, odesa, tiraspol si chisinau

pentru fumatori... in chisinau nu prea departe de intrarea dinspre romania exista o piata "telecentru" au tigari ieftine acolo :lol:

si grija mare la politia din republica moldova sa aveti pregatitri ceva lei moldovenesti ....ca deh.....se mai cere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din testul pe care vi l-am propus poate sa iasa si o lucrare de diploma la medicina sau un studiu publicabil cu conditia sa va notati macar din ora in ora nivelul de radiatii masurabile cu detectorul vostru.

 

Daca veti obtine vize, promit sa va fac o lista concisa cu modalitati de contaminare si metode de prevenire.

 

sanchez, mai e valabila ultima oferta? suntem direct interesati :lol: !

cat despre prima parte...n-ar fi rau sa stim cum stam...om vedea. Stii pe cineva la medicina interesat? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta 2 - ramane cum am mai scris; succint:

Iradierea presupune incasarea de raze din exterior si este direct proportionala cu timpul de expunere si nivelul radiatiilor; invers proportionala cu distanta fata de sursa.

Contaminarea presupune contactul cu substante radioactive si poate fi externa sau interna.

Externa - praful pacatos depus pe piele, prin par. Va protejati cu imbracamintea, pe care ar fi bine sa o aruncati ulterior; va spalati. Poate va vor da ghizii halate :D.

Interna - mai nasol, praful inhalat sau inghitit cu alimentele ramane in organism. Evitati contaminarea. Luati-va masti care acopera nasul si gura. Nu va jenati sa le purtati. Aveti grija ce mancati si ce beti.

 

Nu luati amintire obiecte, nu culegeti flori. E o problema de igiena pana la urma.

 

Lecturi:

Efecte biologice doze mici de radiatii.

http://en.wikipedia.org/wiki/Radiation_hormesis

 

Propunerea 1 cade pentru ca lotul de studiu este mic.

 

Drum bun!

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu uitati

"spasiba.... dobra utra..... dobra deni....... dobra vecer.......privet........ pajalsta... " :welcome:

Ne spui si ce inseamna? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat vizele :D :welcome: :thanks:

 

Cei 7 avem vize!

 

LA COMUN:

 

1. tub mare pasta dinti (cumpar eu)

2. spuma ras (aduc eu ca bulangii cand vin la ziua mea numai d'astea aduc. Am vreo 4 :crack: )

3. spray pana (aduce Marcos si Skywalker)

4. masti praf (aduce Skywalker)

5. Marcos ia chei inelare

6. Baiazid ia restul de tubulare, cricketi, ...

 

Probleme ramase

 

1. Unde gasesc combi ploaie usoare si ieftine? Nu imi ziceti LOUIS ca nu mai am timp. In Bucuresti caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma, du-te la un selgros si uite-te la alea de ploaie din 2 bucati.am testat si sunt f bune,geaca si pantaloni.verzi. in jur de 25-30 lei setul si le gasesti la articole de pescuit.

pana la inelarele lui marcos, cred ca iau si eu sculele alea, ca eu vreo 400 km ii fac singur (200 bv-bacau, si retur)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma, du-te la un selgros si uite-te la alea de ploaie din 2 bucati.am testat si sunt f bune,geaca si pantaloni.verzi. in jur de 25-30 lei setul si le gasesti la articole de pescuit.

pana la inelarele lui marcos, cred ca iau si eu sculele alea, ca eu vreo 400 km ii fac singur (200 bv-bacau, si retur)

 

 

damn....asta de mai sus eu eram, am postat de pe userul Oanei......

no, deci otomane spor la cautat.

 

 

:D Vesti.....din cele mai bune: avem cele doua aparate - un contor Geiger Muller - Inspector

- un dozimetru de radiatii.

Inca o data mii de multumiri unui motociclist cu inima mare, momentan cu piciorul in pioneze de la un accident moto. :welcome:

 

 

E posibil sa fie mai riscanta o excursie la Glina sau la Copsa Mica.

Dar o masca da bine si la poze: http://www.dispotrading.ro/site/produse.ph...=19&scat=29

 

masti de-astea am achizitionat eu 5 bucati, si mai iau si pt pacasaci,daca acum s-au decis si ei ca vin.

 

 

PS: am facut ceva masuratori cu "Inspector" - 0.120 -0.150 in afara, 0.80 in camera, pe gresie 0.280- 0.320 (dar nu m-am speriat ca fusesem instiintat de valorile normale...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne spui si ce inseamna? :crack:

"multumesc..... buna dimineata..... buna ziua ...... buna seara ..... salut ..... va rog"

 

Azi am luat vizele :D :welcome: :thanks:

 

Cei 7 avem vize!

 

LA COMUN:

 

1. tub mare pasta dinti (cumpar eu)

2. spuma ras (aduc eu ca bulangii cand vin la ziua mea numai d'astea aduc. Am vreo 4 :agree: )

3. spray pana (aduce Marcos si Skywalker)

4. masti praf (aduce Skywalker)

5. Marcos ia chei inelare

6. Baiazid ia restul de tubulare, cricketi, ...

 

Probleme ramase

 

1. Unde gasesc combi ploaie usoare si ieftine? Nu imi ziceti LOUIS ca nu mai am timp. In Bucuresti caut.

cauta pe la gipopescar

sunt unele costume de ploaie super meseriase... si au avantajul sa fie din 2 bucati(in caz de deranjamente este mai usor ..... de dat jos :funny: :blbl: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uit: am primit recomandarea sa purtam toti masti de praf (ca in linkul lui sanchez) pt ca radiatia interioara este cea mai periculoasa si asupra careia nu prea ai altfel control. Praful inhalat poate fi o mare problema.

Sa nu uit alt amanunt: Primit recomandare sa purtam ochelari, asa incat va spun ca a devenit obligatorie prezenta ochelarilor :D.

 

2 linkuri interesante:

 

http://www.uic.com.au/ral.htm - aici gasiti undeva mai jos dozele si efectele....m-a cam speriat prima din doze....subsequent death within a few weeks....(dar la un nivel de 10 Sv).

 

http://www.uic.com.au/nip17.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fie mai riscanta o excursie la Glina sau la Copsa Mica.

Dar o masca da bine si la poze: http://www.dispotrading.ro/site/produse.ph...=19&scat=29

Pai daca e asa inseamna ca am incalzirea facuta: ambele "destinatii turistice" sunt deja bifate! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e asa inseamna ca am incalzirea facuta: ambele "destinatii turistice" sunt deja bifate! :D

Important e sa dormi linistit dupa intoarcere.

Cateva masuri de protectie accesibile iti ofera confortul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

achizitiile de ultim moment......unele imprumutate :welcome:

- un super lant ABUS ,sa dorm mai linistit post-5192-1182281116_thumb.jpg

- masti de praf

- chingi pt bagaje

- harta a europei

- servetele umede pt casca, costum, fatza,etc...

- spray de pana

- aparatura de detectare a radiatiilor - un contor Geiger si un dozimetru. post-5192-1182281358_thumb.jpg

 

Pregatirile sunt pe ultimii metri..si parca sunt convins ca ceva tot vom uita acasa :D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...