Sari la conținut

Excursie La Pripyat - Cernobil,ucraina


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

Va astept la Ploiesti la un team building de neuitat :scratch:

Ar fi fost dragut, dar sunt pe alte meleaguri, mai dobrogene. oricum, propunerea ramane deschisa.

Vineri, la ora 9, da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toate cele bune si asfalt uscat cat cuprinde, ce rau imi pare ca n-am bani ca as veni, pe pot de balast si tot as venii. Poate la anu' (daca s-o mai face). Multa bafta oricum si sa veniti cu poze :scratch: .

 

p.s. Poate ne vedem la Ploiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi sigur vom fi la ploiesti....cam de vineri dupa pranz!

Vineri dimineata inainte de ora 9 ne vedem la ambasada.stabilim noi exact unde si cum, orientativ ora maxim 8:30 sa apucam sa schimbam si 2 vorbe intre noi :scratch: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 8:30 la arc vineri e oke :)

Tocmai am platit lu madam Tatiana turul, deci suntem back in business boys :)

Mi-am luat si guma noua pe spate, au venit si simeringurile de furca din sua super rapid ... so eu sunt oke :peace:

 

 

Si apropo, vineri ar fi bine sa veniti si cu 49 euro pt cazare, sa o platim si pe aia sa fim oke :) Asta in afara de banutii pt. tur care trebuiesc virati la Baiazid :moron: (io am dat azi :scratch: )

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai bine ca vineri intra cascavalul pe card....:scratch: .

Baiazid zicea ceva de ora 8:00 in mesajul lui, nu m-am prins de ce.

Deci vineri avem de platit asa:

- baiazid pt tur - cam 92 USD

- pt cazare (cui astia? ) - 49 eur

- pt asig medicala - 10 lei la cornelia

- pt viza - 50 usd (speram totusi sa ne dea la 25/buc :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate cele bune si asfalt uscat cat cuprinde, ce rau imi pare ca n-am bani ca as veni, pe pot de balast si tot as venii. Poate la anu' (daca s-o mai face). Multa bafta oricum si sa veniti cu poze :scratch: .

 

p.s. Poate ne vedem la Ploiesti.

 

Poate bem la Ploiesti :)

 

 

Trebuie carte verde:

 

Tari limitrofe Romaniei (Moldova, Ucraina, Statele Unite ale Serbiei & Muntenegru): 30USD

 

UNITA

ALLIANZ

ASTRA

ASIROM

OMNIASIG

 

Tipul autovehicolului: Motocicluri cu sau fara atas

Zona de valabilitate: Tari limitrofe Romaniei (Moldova, Ucraina, Statele Unite ale Serbiei & Muntenegru)

Valabilitate: 15 zile 18/06/2007 - 2/07/2007

Prima de asigurare: 30 USD

 

NOTA: Prima de asigurare calculata este identica pentru toate societatile de asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dracului! O sa o facem si pe asta daca-i musai.

 

Edit: Tocmai am vorbit la ambasada. Pentru grup de turisti nu se eilibereaza viza de grup, deci platim $50 per buc :scratch: Pentru plata... o sa ne dea o chitanta si numele bancii, cont si ce ne mai trebuie, iar plata putem sa o facem cand vrem. Deci de o grija am scapat :)

 

Alt edit: Bedeu' zice ca e 2.2 RON gazu la ei, pe mine sa nu mai contati la intoarcere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primit raspuns pe un forum ucrainian: benzina de 95 este 4.5 grivna, asta inseamna cam 0.891 USD,adica vreo 2.2 litri.

Daca vrea cineva sa va aducem benzina ieftina, faceti liste cu cati litri vreti fiecare :) :scratch:

Zuuuper....pret !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehhee, luam damigenele la noi.

 

Bag si in carter si in bidonul de racire

 

Imi pun canistra de 20 litri pe fzr :) Adaptez suportu care il facusem pt xt in tunis si m-am scos :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am trait si experienta obtinerii vizei. Ei, inca nu am obtinut-o, dar primul pas - acela de a lasa pasaportul la ambasada - a fost facut. Dupa o luuunga lista neagra (asta pentru ca erau din aia colorati care probabil mergeau la smanglit pe acolo - oare ai ce fura de pe acolo? - ne-a venit si noua randul. Nu am facut ca iesenii care le-au dat, sarmanii, spaga de 2 mil lei - 200 ron - pentru a ii lasa mai repede deoarece la ora 12 se termina programul cu publicul, ci am sperat pana in ultima clipa. Traiasca fratii ucrainieni care ne-au primit dupa orele de program!

Cu ceea ce stim despe Urcaina - si anume ca e o tara frumoasa, comunista si ...cam cu aceleasi obiceiuri de pe acasa (spaga face trecerea mai usoara) ne pregatim deja bagajele (nu Marcos, nu lua Tirul ca nu vin cu 18 tone)!

 

Ne de vedem la Ploiesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate ce emotii aveam.

 

Au fost de treaba oricum!!!

 

:scratch:

 

50 USD * 7 insi = 350USD platiti azi. :)

 

asigurare medicala 10RON: PLATIT

 

banii pt tur Hamalia: 2*230 RON: PLATIT

 

viza: 2x50 usd: PLATIT

 

Rest: hosteluri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem pe ultima suta de metri...:lol: peste o saptamana, adica joi,21 iunie, plecarea.

Daca aveti cunostinte( nu basme) despre subiectul in cauza (radiatii vs. protectie impotriva lor), vor fi binevenite. Ma refer la chestiuni directe, nu cunostinte obtinute via TV/gura satului/etc....

@ tiranspider - incerc sa nu uit treaba cu bolovanu' :lol: pt colectia ta. Ca sa stai linistit, vom avea si aparate de masura a radiatiilor, asa incat va fi 100% safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe saitu Filatovei zice undeva ca nu e semnal GSM - si e normal sa nu fie celule instalate, ca zona nu e locuita!!!

 

In alta ordine de idei, m-am gandit la niste analize simple care sa arate daca v-ati iradiat. Cele mai expuse cand nu o sa fiti calare pe motor sunt bilutzele, ca sunt acoperite doar de straturi subtiri de tesuturi. Alt aspect este ca acolo se divid celule in numar mare si sunt destul de complexe. Am gasit pe net studii care arata ca spermatogeneza la animale (de la paduche pana la armasar) este inhibata de iradiere cu raze X. Asadar, va faceti un test al spermei inainte de plecare si unul la 2 luni si ceva dupa (spermatogeneza dureaza la om in medie 64 de zile). Daca ati incasat radiatii multicele, ar trebui sa scada numarul spermatozoizilor si sa apara si mai multi malformati. Daca doza nu va fi foarte mare, ar trebui sa revina aproape la normal productia dupa o vreme. E un test destul de simplu, ieftin si elocvent. Se face la multe laboratoare si nu e invaziv. Eu va recomand sa nu va aventurati pe acolo decat daca aveti deja copii si nu aveti rude de sange care s-au imblonait de cancer si numai si numai cu conditia sa va protejati cat mai bine posibil. Filatova zicea ca prefera sa mearga cel mult insotita de pasager, ca alt vehicul ar ridica praf. Aviz: zice ca taica-su e nuclear scientist!! Tipa mai zicea k isi asigura si carburant necontaminat!!!

Din testul pe care vi l-am propus poate sa iasa si o lucrare de diploma la medicina sau un studiu publicabil cu conditia sa va notati macar din ora in ora nivelul de radiatii masurabile cu detectorul vostru.

 

Pe acolo nu e numai uraniu, cum zice Sinner, sunt multe metale grele care se formau din uraniu in reactor si care au rezultat prin injumatatiri... Pt, Cs, Rb, etc. Pe astea le spala ploaia si le baga in pamant, plantele le extrag partial la suprafata si incetinesc mult ingroparea lor. Timpul de injumatatire este mult mai mare la Cernobil decat in zonele de teste nucleare, pentru ca a fost eliberat material fisionabil, pe cand o bomba imprastie material gata fisionat... Oricum, n-are rost sa intru in detalii. Colcaie tot felu de atomi, particule si unde, din care multi sunt probabil necunoscuti inca si majoritatea sunt capabili sa va "arda la ADN" si sa sparga sau sa instabilizeze atomi si din motorete, care sa emita si aia mai departe cine stie ce particule, samd... lantu nenorocirilor.

 

Daca veti obtine vize, promit sa va fac o lista concisa cu modalitati de contaminare si metode de prevenire.

 

Probabil ca daca citeam asta inainte nu mai mergeam, dar acum nu mai dau inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia... tu n-ai bilute, deci n-ai treaba :lol:

 

Ce zice Sanches sunt in mare parte tampenii. Adica tu crezi ca daca ar fi asa periculos s-ar mai organiza tururi pentru turisti!?

 

In alta ordine de idei, poate aveti timp si chef: http://www.ukma.kiev.ua/pub/courses/UFL/

 

O sa ma apuc si io diseara poate se lipeste ceva de mine. Io sincer as vrea sa stiu cum se scriu/pronunta cuvintele bere, benzina si tigari.

 

@Sanchez: Noi motoretele le lasam in Kiev, la mai mult de 100 km de Cernobyl. Vrei sa iti aducem un atom sau doi sa ai si tu amintire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca cine n-are c..ie ar veni in asa o excursie?

e clar ca tre sa ai ,ca sa mergi...

Mda. Ma abtin sa spun aici ceva in legatura cu asta, dar...adu-mi aminte sa iti spun personal. :lol: Oricum, bagajul e aproape gata...si nu e nevoie de TIR pentru el. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Ma abtin sa spun aici ceva in legatura cu asta, dar...adu-mi aminte sa iti spun personal. :lol: Oricum, bagajul e aproape gata...si nu e nevoie de TIR pentru el. :lol:

Aham ... Eu deja ma gandesc cu groaza la bagajul tau ... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine facem lista cu ce luam fiecare , aici ma refer la orice altceva decat cele strict personale.

pana atunci, ganditi-va.

 

Maine facem lista clara!!!!

 

Motorul meu e pregatit:

 

1. guma noua spate (aia fata e 95% noua)

2. ulei proaspat

3. filtre aer / ulei noi

4. tankbag incapator

5. rulmenti noi SKF fata/spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham ... Eu deja ma gandesc cu groaza la bagajul tau ... :lol:

Chiar nu ai de ce si asta nu pentru ca nici macar nu l-am inceput :lol: , dar am o vasta experienta cu ce trebuie si ce nu la un drum mai mult sau mai putin lung. :lol:

Trust me! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si a mea e gata de mers. mai am de aruncat geanta de bagaje pe locul pasagerului si gata,am plecat.....

PS: mai foloseste careva Motul 10W40? caram fiecare cate un kil de-asta?

sii decideti ce facem cu sprayul de lant,daca luam fiecare cate unul sau cum facem.

Trusa de scule a mea contine:

- chei de la 6 la 22, fara 21 si 15.

- cheie universala( pana la 27,dar e cam mare)

- cleste papagal

- panduiti plastic (braduti)

- fir electric

- set cabluri universale acceleratie si ambreiaj( nu se potrivesc la mine,dar om imbredeli ceva la nevoie)

- patent multifunctional cu biti

- inbusi de fff proasta calitate + 2 inbusi de 12 pt axul roata fata la kawa

- tubulare 5-12

- surubelnita cu biti

- cheie bujii 16

- surubelnita cruce + surub dreapta

- banda izoliera

 

astept orice alte sugestii :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia... tu n-ai bilute, deci n-ai treaba :lol:

 

Ce zice Sanches sunt in mare parte tampenii. Adica tu crezi ca daca ar fi asa periculos s-ar mai organiza tururi pentru turisti!?

 

In alta ordine de idei, poate aveti timp si chef: http://www.ukma.kiev.ua/pub/courses/UFL/

 

O sa ma apuc si io diseara poate se lipeste ceva de mine. Io sincer as vrea sa stiu cum se scriu/pronunta cuvintele bere, benzina si tigari.

 

@Sanchez: Noi motoretele le lasam in Kiev, la mai mult de 100 km de Cernobyl. Vrei sa iti aducem un atom sau doi sa ai si tu amintire?

 

Adu-mi o lista cu ce-ti afiseaza contoru' geiger sa comparam cu ce e pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incercam sa facem niste notatii ale valorilor raportate de contor, in diferite zone,ca de ex: Bucuresti, Kiev, Pripyat, centrala, etc.... Functie de asta vedem ce ne iese.

Inca asteptam sfaturi pertinente pt protectie. Anularea excursiei pica din discutia despre aceste sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...