Sari la conținut

Ce Spray De Lant Folositi?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

For dry dusty conditions I strongly suggest you use a dry lube. As the name suggests, dry lubes are dry after being applied to the chain. All dry lubes involve some sort of wax.

 

Many riders used to literally use wax to lube their chains. This provided the advantage of a very clean chain in dusty conditions, but in reality provided very poor lubrication. Some people still use wax and swear by it, but unless you are one of these people, I don't suggest it.

 

The modern day dry lube typically use PTFE, teflon and other agents suspended in an evaporating solvent. When the lube is applied it is wet, but after a few minutes it dries leaving a waxy protective coating on your chain.

 

These lubes hold up fairly well in wet conditions as well, but you may need to reapply the lube more often in these conditions.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezista mai mult uleiul pe lant cu teflon si nici nu se mudareste uleiul pt ca nu adera praful la el.Am dat cu Wurth si am scos o mana de nisip de la pinionul mic.Eu il ung cam la fiecare intrare in garaj si se vede ca am kitul de lant ca nou.De spalat complet cam la 1000km cu motorina si apoi cu wd40 penzoil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit LIQUI MOLY o perioada! Lubrefia destul de bine dar ramanea foarte uscat lantul dupa o perioada! Dupa aceea am trecut la Mobil! Asta este foarte cleios si retine multa mizerie! Plus ca imi face janta...muci! :) Acum as vrea sa trec pe Castrol

Iar de intretinut...cam la 3-400 de km il curat si il ung! Iar cam la 1000 de km...duc motorul la spalatorie...unde bag o galeata de degresant dupa care bag jet puternic! Dup-aia il curat cu spray-ul si il ung! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit Castrol si Motul. Nu am ce reprosa. Au ramas pe lant, cuminti, dar intr-adevar se scutura cind lantul se roteste repede (a se citi forja). Chestie normala, de-aia s-au inventat ring-urile.

Intrebarea urmatoare ar fi daca stiti sa ungeti lantul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit Castrol si Motul. Nu am ce reprosa. Au ramas pe lant, cuminti, dar intr-adevar se scutura cind lantul se roteste repede (a se citi forja). Chestie normala, de-aia s-au inventat ring-urile.

Intrebarea urmatoare ar fi daca stiti sa ungeti lantul ...

 

 

Pai putina explicatie la cum se unge lantul mie unu nu mi-ar strica..poate fac eu ceva gresit de ma umplu tot de stropi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU LA TLR AM FOLOSIT NUMAI CASTROL :eek: DIN LOUIS 14 EURO TUBUL,AM 9000 KM CU EA NU AM INTINS LANTUL DELOC(merg omeneste cu ea nu-i dau forja decat pe drum intins) :hug: ,AM INCERCAT PUTOLINE DAR NU STA DECAT PE JANTA :crack: :wave:

 

Asa e cu Putoline. Cel putin ala clasic, mai ieftin, se intinde peste tot. Plus ca la prima ploaie incepe sa clantane lantul. Probabil din cauza ca ii lipseste teflonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai putina explicatie la cum se unge lantul mie unu nu mi-ar strica..poate fac eu ceva gresit de ma umplu tot de stropi :crack:

Eu ,intotdeauna ,ung lantul seara ,cand ajung acasa...e deja incalzit ,face imediat priza ,plus ca ramane peste noapte nemiscata :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ,intotdeauna ,ung lantul seara ,cand ajung acasa...e deja incalzit ,face imediat priza ,plus ca ramane peste noapte nemiscata :hug:

 

 

Buna chestie nu m-am gandit la asta,eu il ungeam si il luam la ture ca sa se intinda peste tot..si binenteles si peste papuci si roata spate :wave: Dar asa am sa fac si eu de acum..mersi de pot :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul se unge inainte sa se odihneasca fiara in garaj minim o noapte.

Se unge cu jetul de sus in jos, in partea interioara a lantului sub bascula, intre pinion si foaie. Puneti de preferat o folie de plastic in asa fel incit jetul sa nu atinga cauciucul.

Daca faceti asa cum spun eu, cind lantul incepe sa se roteasca, lubrifiantul se intinde singur spre exteriorul lantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul se unge inainte sa se odihneasca fiara in garaj minim o noapte.

Se unge cu jetul de sus in jos, in partea interioara a lantului sub bascula, intre pinion si foaie. Puneti de preferat o folie de plastic in asa fel incit jetul sa nu atinga cauciucul.

Daca faceti asa cum spun eu, cind lantul incepe sa se roteasca, lubrifiantul se intinde singur spre exteriorul lantului.

Foarte buna completarea! :crack:

 

Am ramas uimit cand am vazut ca unii dau cu spray-ul pe partea exterioara a lantului ,dar e logic(la mintea cocosului) ca NU se poate unge calumea pe exterior si ca partea de contact e pe interiorul lantului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se unge si asa, dar nu atit de eficient. Spray-ul cit timp e lichid intra in ringuri chiar daca il dai pe exterior.

Singura problema ramine ca surplusul care nu a intrat in ringuri este aruncat imediat spre afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul se unge inainte sa se odihneasca fiara in garaj minim o noapte.

Se unge cu jetul de sus in jos, in partea interioara a lantului sub bascula, intre pinion si foaie. Puneti de preferat o folie de plastic in asa fel incit jetul sa nu atinga cauciucul.

Daca faceti asa cum spun eu, cind lantul incepe sa se roteasca, lubrifiantul se intinde singur spre exteriorul lantului.

 

Exact asa procedez si eu. Pe langa faptul ca , asa cum spui, se unge mai bine lantul, faci si economie de spray (dai mult mai putin) si murdarie minima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q: dar daca ungi frumos si cu rabdare pe interior si dup'aia dai mai in graba asa pe exterior si rotesti constant de roata.. dauneaza? e prea mult? :D

 

Nu strica, dar nici nu ajuta. Ce ramine pe exteriorul lantului este aruncat foarte repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...