Sari la conținut

Conservarul


SWAYSWORN
 Share

Postări Recomandate

cred ca este unul din cele mai bune posturi citite de mine pana acum, adevarul e ca de multe ori ma agit in spatele unei masini si pendulez cand pe dreapta cand pe stanga pana gasesc loc sa ma bag si deabia acum realizez ca acest lucru il deruteaza pe sofer :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si a mea. :D

In plus, sunt foarte aproape de a pierde masa calda de acasa avand in vedere de cate ori i-am spus prietenei sa aiba grije ca e cald si ca incep sa circule motocicletele. :D

 

Imi este foarte frica ca, la un moment dat, un motor va circula cu viteza prea mare pentru ca eu sa il vad sau sa am timp de reactie. Intru in categoria conservarilor care nu urasc motociclistii (nici nu am cum, m-am apucat de scoala) ci ma tem de ei in trafic.

 

Cred ca e o frica indreptatita.....dar nu cred ca tre sa devenim paranoici.....doar sa avem un pic de atentie si sa constientizam ca nu mai e ca acu 15 ani cand vedeai un motor la 5 zile......

 

Si inca un mic sfat pt ceilalti conservari de pe aici......cand vedeti un motorist cu probleme (accident, pana...etc) opriti si dati o mana de ajutor...nu o sa va dea in cap.....am oprit asta toamna pe centura cand l-am vazut pe unu cu motoru culcat,.....am sarit cu un priten din masina si l-am ajutat sa ridice un monstru de shadow.....nu avea nimic.....doar vreo 2 zgarieturi la motor...da zicea ca statea acolo de juma de ora si ca nu oprise nimeni sa-l ajute.......nu e mare lucru, e omenesc si poate dc mai facem si noi dinastea poate nu o sa mai fim conservari idioti si ei roakeri satanisti......o sa fim colegi de drum.....

 

Si bai fratilor trebe facut ceva cu copii astia de la livrari......sunt de speriat frate....nu au mama nu au tata.....trece peste si prin orice ca orbii...... :D

 

Ride hard :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect!! Asta este dovada clara ca nu trebuie sa-i punem pe toti in aceasi oala! Iata ca sunt 'conservari' care sunt interesati de viata noastra! Multumim!! Am avut si azi o experienta foarte placuta cu un sofer de RATB!! Da.. un specimen ciudat soferul RATB in trafic.. Dar cel de azi a mutat ditamai mastodontul ca sa-mi faca mie loc, ba chiar m-a si ghidat pentru ca nu aveam vizibilitate.. Si asta in conditiile in care unul cu Tico de langa el era pus de-a curmezisul pe banda tocmai ca sa nu trec.. Mentionez ca nu am claxonat, nu am dat flash-uri, nimic.... Cand se poate, se poate, cand nu stau si eu la coada! Inca o data respect si multumiri!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de soferi pe RATB...am fost foarte surprins cand am vazut ca misca animalu' de masina doar ...sa trec eu...sincer m-a facut sa zambesc si nu este prima oara cand face asta :D (tind sa cred ca e unul si acelasi)

Cu ocazia asta vreau sa-i multumesc!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RESPECT!!! Un post care descrie exact ceea ce multi dintre noi (motociclistii) ar trebui sa gandeasca si sa faca atunci cand sunt in postura de conservari...si invers.... :D .

 

Omule, de la mine vei avea intodeauna o mana intinsa si un salut cu farul...sau cu farurile... :D

 

 

P.S. Iar pt. prietenul tau :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, vreau sa va atraga atentia ca la fel cum suntem noi aici cativa carora ne pasa si de altii in afara de noi, la fel sunt inca 1000 de oi batute in cap pe strazi pe care-I doare fix undeva ca muriti voi. Ganditi-va la cei de la transport de marfa sau curierii si la smecherii care au pus si ei mana pe o rabla de la tata si va arunca pe contrasens ca sa rada de voi cu smecherii din dreapta si din spate. Alora nu aveti ce sa le faceti, decat daca sunteti cu grupul. Ganditi-va la cele care nu stiu sa tina macar volanul cum trebuie, ce sa mai zic de uitat in oglinzi, la semne de cedeaza, asigurat cine vine din dreapta,etc. Sunt f multe femei care se sperie de motociclete si trag de volan in directia opusa in loc sa stea cuminti pe banda. E periculos si pt noi, cei din masini, daramite pt voi. De asemenea, daca depasiti pe dreapta, in unghiul mort de obicei nu se vede nici macar o masina, deci aveti toate sansele sa nu fiti vazuti.

Zicea cineva ca vb oamenii la accidentul de ieri, ca “asa le trebuie”, ca mergeti cu viteza. Oamenii va urasc daca mergeti repede cu motocicleta si va pupa-n fund daca mergeti repede cu un audi, ca “bravo lui, are cu ce”. Eu ma crucesc cat de tampit conduc unii si cand sunt pusi in situatia sa faca accident din cauza lor, tot pe cel care mergea corect il injura, pt ca pur si simplu nu isi dau seama ca s-au incadrat aiurea sau merg pe doua benzi. Si-au luat carnetul pe spaga si se dau cu mertane(vezi filmuletul de ieri cu manelistii aia in mertan la 250 pe strada, cand ii faceau drogati pe aia care mergeau corect). Credeti ca p-aia ii doare undeva daca dau peste voi? Se duc in fata blocului si se dau mari ca l-au trantit pe-un “fraier” pe motor. Cultura, respect, creier, ce sa le ceri? Cand astia vad un motociclist, primul gand care le trece prin cap e “uite si la asta ce smecher e”. Sunt atatea cazuri in care nimeni nu se da jos din masina sa va ajute daca sunteti cazuti, ci rad de voi, ca nu stiti sa tineti motocicleta. Oare cati va ajuta cu adevarat cand aveti nevoie pe marginea drumului? Ei considera ca va dau o lectie, sa nu mai faceti atata pe smecherii.

Cam astia sunt cei care merg pe aceleasi strazi cu voi, printre care mai sunt si exceptii, cei care scriem aici in topicul asta. Macar de-ar citi toata lumea forumul asta, poate s-ar mai trezi nitel. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca este unul din cele mai bune posturi citite de mine pana acum, adevarul e ca de multe ori ma agit in spatele unei masini si pendulez cand pe dreapta cand pe stanga pana gasesc loc sa ma bag si deabia acum realizez ca acest lucru il deruteaza pe sofer :D

 

Nu pendula sau si mai bine nu incerca depasirea pe partea Dreapta cand drumul nu are doua benzi, 90% dintre soferi nici nu stiu ca au oglinda pe partea dreapta pentru ca nici un "instructor" de la scolile de soferi din romania nu invata elevii sa isi beleasca ochii in oglinda din dreapta sau mai exista oglinzile Vw sau Skoda sau Audi de pe partea drepata care sunt exagerat de mici si cu un camp vizual infect. Si da pendulatul enerveaza (sau cel putin pe mine ma enerveaza) pentru ca pur si simplu oriunde ma prinzi pe banda sigur voi avea grija sa ma duc cat mai aproape de marginea drumului ca sa poti trece pe aceeasi banda sau daca sunt pe banda a doua si incerci pe dreapta sigur ma duc cat mai aproape de axu drumului sa las cat mai mult spatiu de manevra ca deh masina mica (skoda Fabia cu un plus de 1-3 cm de jeg pentru completarea latimii. :lol: )

 

 

@DCA Member am fost de cand ma stiu constient de motociclisti si atent la ei dar de cand am descoperit forumul asta sunt si mai constient de ei si de ce inseamna motociclist

Editat de kkk_kkk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de soferi pe RATB...am fost foarte surprins cand am vazut ca misca animalu' de masina doar ...sa trec eu...sincer m-a facut sa zambesc si nu este prima oara cand face asta :D (tind sa cred ca e unul si acelasi)

Cu ocazia asta vreau sa-i multumesc!!! :lol:

 

La fel Âşi la mine de vreo 3-4 ori. Foarte foarte de treabă Âşi am rămas extrem de surprins. Am mulțumit EXPLICIT pentru că merita din plin. Săptămâna asta foarte mulți Âşoferi care mi-au făcut loc Âşi care "au avut grijă de mine" în sensul bun. Mulțumim domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo dom'le. Plecaciune in fata dumneavoastra, ca de altfel in fata fiecarui om civilizat, pentru ca sunt asa de putini de parca simt sa-i recompensez cu ceva.

 

 

of topic :

''Si de ce n-am fortza nota, asa cum parlamentarii si guvernantii isi aloca milioane de $ fonduri pentru schimbul masinilor sa nu cerem si noi sa ni se faca un circuit moto? Sunt convins ca si asta ar ajuta la scaderea numarului de victime!

Poate sunt visator, poate este ora de vina. 4:30am, dar stiu un lucru, nu se schimba nimic daca n-ai initiativa! Daca nu incerci macar! Daca ma postez singur in fatza guvernului sa zbier pentru drepturile mele de motociclist sigur o sa fiu luat la suturi sa degajez zona. Daca se strang 400 de motoare macar s-ar putea sa plece cineva urechea sa asculte ce vrem!

Putem noi sa umplem pagini intregi de topicuri si mesaje, daca ramanem in spatele tastaturii nu se va schimba nimic!''

 

Asta cred ca ar fi de departe cea mai utila actiune la care as participa 100%. O sa incep si un topic......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Eu sunt motociclist si sofer in acelasi timp de aceea cand sunt cu motorul stiu de ce sa ma feresc si cand sunt cu masina stiu pe cine sa feresc cu toate astea era sa acrosez un motociclist care ma depasea prin dreapta. Norocul lui a fost ca era imbracat in rosu si eu de fiecare data cand trag de volan o fac cu ochii in retrovizoare. O fractiune de secunda am vazut rosu am calcat frana si am vazut unu cu un moor de viteza mergand ca sarpele beat si cu un mare deget ridicat. Nu l-am injurat l-am compatimit. pentru ca eu in cel mai rau caz imi zgariam masina dar el sarea in masinile de pe trotuar. Asa ca domni motociclisit imbracamintea colorata va poate salva viata iar depasitul prin dreapta daca il faceti o faceti pe barba voastra. Sunt de parere ca motociclistii ar trebui intai sa coduca masina si sa nu se suie direct pe motor in felul asta nu vor mai fi surprinsi de miscarile conservarilor. Conducerea preventiva se poate si la motocicleta si cred ca ar trebui sa fie mai importanta decat la conserva. In vod este vorba de viata ta de cele ma multe ori. Tabla mea nu costa astat de scump.

 

Acum ca s-a facut cald las conserva iau motoru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo dom'le. Plecaciune in fata dumneavoastra, ca de altfel in fata fiecarui om civilizat, pentru ca sunt asa de putini de parca simt sa-i recompensez cu ceva.

of topic :

''Si de ce n-am fortza nota, asa cum parlamentarii si guvernantii isi aloca milioane de $ fonduri pentru schimbul masinilor sa nu cerem si noi sa ni se faca un circuit moto? Sunt convins ca si asta ar ajuta la scaderea numarului de victime!

Poate sunt visator, poate este ora de vina. 4:30am, dar stiu un lucru, nu se schimba nimic daca n-ai initiativa! Daca nu incerci macar! Daca ma postez singur in fatza guvernului sa zbier pentru drepturile mele de motociclist sigur o sa fiu luat la suturi sa degajez zona. Daca se strang 400 de motoare macar s-ar putea sa plece cineva urechea sa asculte ce vrem!

Putem noi sa umplem pagini intregi de topicuri si mesaje, daca ramanem in spatele tastaturii nu se va schimba nimic!''

 

Asta cred ca ar fi de departe cea mai utila actiune la care as participa 100%. O sa incep si un topic......

 

 

Propunere : Mergem la Nea Becali vb cu omu' care e foarte dezghetat la mine din punct de vedere al afacerilor si ii propunem un targ . Dar mergem in numar impresionant de motoare IMPRESIONANT. El face circuitul mult visat (intrucat de teren nu duce lipsa) Iar noi stabilim cu el de comun acord preturile pt circuitul de viteza si il asiguram cu totii ca suntem EXTREM interesati de lucrul asta . Daca NU va face circuitul ii zicem ca nu il mai votam !!!! :lol: :D :D Iar daca il face punem mana de la mana si ii luam o troaca de R1 :) si apoi cu el si Tariceanu la :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

Am si categoria a pe permis dar nu am apucat sa fac 5 km.Sunt sofer taxi si cand va vad pe cate unii cum se baga printre masini si o zbughesc pe langa trecerile de pietoni ma sperii.MARE ATENTIE la pietoni mai ales ca unii nici nu se sinchisesc sa arunce o privire pe unde trec si cred ca daca e trecere pot sa treaca si sa vorbeasca la mobil sau sa se uite dupa stele in timp ce sunt pe trecere..Nu stiu de ce dar pur si simplu se uita in partea opusa.

Asfalt uscat

of topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am A si B. Conduc moto si masina. Ma adaptez in trafic in functie de ce conduc in mometul respectiv. Asa e, multe accidente sa intampla din cauza conservarilor, dar pot fi evitate si de motociclisti daca ar merge regulamentar. Cinste celor care recunosc ca si motociclistii gresesc si ca si din cauza lor se intampla accidente. Dar cati sunt cei care recunosc? Prea putini, cred ca doar cei ce-au scris in acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincere felicitari "conservarului" care a initiat aceasta discutie si celorlalti ce au raspuns atat de corect in aceasta problema.

Si eu ma lovesc ca si voi de aspectul inivizibilitatii motociclistilor atunci cand sunt cu masina. In privinta autoturismului ma apropii probabil de milionul de km. Numai cu masinile personale am peste 400 de mii de km. Am facut asa multi km lucrand ca sofer. Nu vreau sa ma laud cu asta pt ca probabil sunt mic pe langa soferii de tir. Vreau de fapt sa subliniez ca la o asemenea experienta am aceeasi frica pe care o simtiti si voi. Adica sa lovesc un motociclist ori mai rau un pieton. Indiferent ca sunt neatenti ei eu trebuie sa fac ceva sa ii evit.

In toti acesti ani de cand conduc nu am avut decat doua acidente fara a fi vina mea si tot sunt speriat pentru ca sunt constient ca nu sunt invincibil.

Cu motorul am cazut o singura data intr-o curba. Nu a fost decat vina mea ca m-am urcat extrem de obosit pe motocicleta.

Secretul in parcurgerea unui numar cat mai mare de km fara accidente este cumpatarea. Nu spun ca nu am exagerat cu viteza uneori s-au ca sunt eu mai cu mot. Dar am facut-o unde mi-a permis soseaua.

 

Romanii inca nu s-au spalat de frustrarile comunismului. Iar oamenii frustati sunt periculosi.

Unul din motivele pentru care motociclistii nu sut iubiti este ca le aduc aminte de frustrile trecute de ex: "De ce eu sa stau la coada si ala sa se bage in fata"

Romanii mai sunt si lasi adica nu vor face manevra de blocare a unghiului de trecere in fata unui camion.

Lasitatea asta se explica prin frica romanilor de infruntari.

In masina pe care in regimul comunist nu si-o permitea ori ii era interzisa romanul se simte protejat se simte puternic. Sentimente pe care el singur nu si le permite. Se simte in armura si e capabil sa se puna in evidenta.

Sper sa nu bat campii dar cam asa vad eu lucrurile. Astfel plecand de la acesta supzitie putem determina felul in care vor actiona unii soferi. Frustatii se recunosc usor prin dorinta lor de a se face remarcati atunci cand se simt in siguranta. Solutia este sa il duci la un psiholog altfel nu ai nici o sansa sa il vindeci. Degeaba il bati pana il bagi in spital va iesi de acolo si ma frustrat si exprem de furios.

 

Eu gandesc in felul urmator: In trafic toti suntem egali. Soseaua nu apartine unuia mai mult decat altuia. Asa ca eu incerc indiferent cu ce ma deplasez sa ma adaptez traficului. Adica atunci cand sunt cu motocicleta incerc sa ma deplasez cat mai aproape de felul in care merg cu masina fara sa abuzez de manevrabilitatea si puterea de acceleratie a motocicletei. La fel si cand ma deplasez cu masini foarte puternice. In perioada cat am lucrat ca sofer am avut ocazia sa conduc diverse masini si chiar daca erau intr-un fel consumabile nu am stricat nici una. Acesta fiind un alt aspect. Cu cat mergi mai normal cu atat te vei bucura mai mult de utilajul respectiv. Indiferent cati bani ai si implicit cat de des poti schimba vehicolul este lipsa de respect sa iti bati joc de munca oamenilor ce au muncit sa il fabrice.

 

Traim intr-o societate complexa si suntem obligati sa gandim cat mai complex. Si pt ca traim intr-o societate suntem obligati sa ne adaptam acestei societati unde nici un individ nu este mai egal decat cel de langa el. Avem cu totii dreptul la viata. Evident ca am si eu nebuniile mele. Ma enervez pe ala care imi taie calea si uneori imi doresc un virus care sa omoare numai cretinii ce se cred superiori. Dar in cele din urma ii ignor si continui sa sper ca voi fi ferit de asemenea specimene.

Romania mai are mult pana sa ajunga o tara civilizata dar in acelasi timp iti oferea sansa de a te numi supravietuitor in lumea prostilor. Acest lucru pe mine ma face mai puternic. Sunt mai bun decat ei si pe acest forum si pe altele mai sunt OAMENI ca mine asa cum sunt cei care au scris inaintea mea si dupa mine. Asta imi da speranta si putere de a merge mai departe. De a ocoli capcanele din trafic reprezentate de domnul gelat cu BMW ori de doamna cu ochelari de cal.

 

Mai aveam multe de spus inspirat de cei ce au scris inaintea mea dar m-am pierdut in amanunte si am uitat.

Sper sa fie cat mai putine accidente in viitor si sa devenim cu totii mai constienti ca putem intarzia o juma' de ora la servici daca in acest fel vom evita un accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesante posturi, opinii pertinente, fine observatii... nu mai intrasem de ceva timp pe forum, principalul motivul fiind media de varsta, nu neaparat biologica. Ma bucur sa vad asemenea adevaruri, venite din experienta, rutina, sprijinite de un limbaj si o exprimare corespunzatoare.

 

Tot un participant la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase posturi.

 

Ca tot veni vorba de RATB putin mai devreme - cu ei am cele mai putine probleme, trec in fiecare dimineata pe Dorobanti - Televiziune si la semaforul celei din urma mai intotdeauna este coloana de 2-300 de metri.

 

Soferii de RATB imi fac intotdeauna loc si au grija sa imi lase spatiu sa ma bag daca vad ca n-am unde sa ma duc, fiind cocotati mai sus decat mine.

 

Mai sunt si alte exemple - sezonul acesta am ramas surprins de cat de multa lume imi face loc sa trec. Am grija sa le multumesc fiecaruia.

 

In acelasi timp mai sunt si cotofene care merg intre benzi si uita de volan baleind cand stanga cand dreapta. Sau nervosi care tin neaparat sa mearga cu spoilerul langa roata mea din spate (probabil o scuipa ceva aur rotita aia si repede sa il prinda). Sau soferi care danseaza intre benzi fara sa dea semnal, sau ies cu jumatate de masina ca sa vada daca vine ceva si tot restul exemplelor clasice de "dirijori de autoturisme", caci altfel mi-e rusine sa ii numesc.

 

Nu neg, ma infig si eu. Mana imi mai scapa in gaz. Merg intre benzi, trecand prin coloana care se misca mai usor decat mine.

 

Nu exagerez insa, si nu ma risc aiurea.

 

Am grija de fiecare oglinjoara pe langa care trec, toba este stock si nu face galagie mare, tot ce vreau e sa fie atenti sa lase spatiul ala minim intre benzi si sa nu sara din masini.

 

Si sa nu se sperie prea tare de mine, intotdeauna imi pare rau cand vad ca cineva tresare si trage de volan :D

 

In acelasi timp, cu motocicleta nu mergi ca si cu masina si vice-versa. Amandoua insa trebuie sa convietuiasca pe sosea, iar asta se poate intampla cu putin bun simt din partea ambelor parti.

Editat de Frankotiradore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos primul post, multumim pentru intelegere... dar am ceva de comentat...

 

Eu nu cred ca ar trebui sa-ti multumim pentru grija acordata, mi se pare ceva normal si toti soferii ar trebui sa aiba aceeasi atitudine... Drumul public nu este numai al automobilelor! Este si al pietonilor, al orbilor, al biciclistilor, al motociclistilor, al tramvaielor.... Este o chestie de educatie (si din pacate aceasta educatie nu se face la scoala de soferi) (fac o mica paranteza: eram la scoala de soferi si ma pregateam pentru A, alaturi de alti cursanti, toti pentru B - profesorul de legislatie le sugera ceva de genul ca toata strada e a lor si ca motociclistii ar trebui sa se dea mai pe dreapta cand trece conserva, daca se poate sa mearga pe bordura... si ca nenorocitii astia de motociclisti au prostul obicei de a ocoli canalizarile si gropile de pe margine si sa fie atenti la miscarile bruste ca se pot trezi cu masina zgariata sau farul spart --- imi venea sa ma ridic si sa ma duc sa-i f_t un pumn in gura!!!!) sa te gandesti si sa iei in calcul toate evenimentele care apar pe drumul public. Orice sofer ar trebui sa stie ca pe strada sunt si motociclisti si ca acestia se misca mai repede de obicei (ca de aia si-au luat motocicleta) si ca acestia au nevoie uneori de mai mult spatiu decat 50 de cm, si ca acestia se vor strecura intotdeauna la semafor (iar - pentru ca de aia au motocicleta) si ca intotdeauna in caz de coliziune motociclistul isi rupe oasele iar soferul eventual varsa cafeaua in poala...

 

asa cum intotdeauna esti cu ochii cat cepele dupa tramvai, asa ar trebui sa fii si dupa motociclisti... desi motorul nu pupa la fel ca tramvaiul...

 

 

 

deci, asa ar trebui sa gandeasca orice conducator auto bine educat...

 

strada nu este numai a masinilor.

 

motocicleta nu functioneaza ca masina

 

motocicleta nu se conduce ca masina

 

completare: de cand sunt la Brno, merg cu bicicleta zilnic, pe strazi aglomerate cu 3 sau 4 benzi pe sens... de cand sunt aici nu m-a claxonat nimeni, de facpt cred ca cehii nu au claxoane la masini. Ca fapt divers, intr-o seara mergeam pe o straduta stramta cu trotuar si o masina a mers in spatele meu cam 100m fara sa tipe la mine sau sa ma forteze sa urc pe trotuar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Belbody: ba cred ca ar trebui sa multumesti pt grija acordata! In tot ceea ce inseamna bun simt exista si cuvantul "Multumesc"... Strada nu este numai a motocicletelor.. Masina nu functioneaza ca motocicleta.. Si masina nu se conduce ca motocicleta... Suna bine, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar mai rar asa comportament al ,,conservarilor'' ,dar sa nu ne mintim singuri, in Romania trebuie sa moara 2 generatii pentru a ajunge motociclistu' sa circule linistit. La noi chiar daca esti vazut in trafic ca vi cu viteza, un taran din Sacalaz care merge sa vanda cartofi in piata cu o Dacie de prin '70 ,tinde sa forteze,ca dehh... doar n-o fi el mai fraier ,si ti se baga in fata, ca asa suntem noi romanii.

 

Asfalt uscat, si poate cu ocazia scoaterii taxei de inmatriculare vor fi aduse mai multe motoare,mai multi mototciclisti,deci mai bine vazuti si mai des asteptati in trafic.

Editat de disabled_cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Belbody: ba cred ca ar trebui sa multumesti pt grija acordata! In tot ceea ce inseamna bun simt exista si cuvantul "Multumesc"... Strada nu este numai a motocicletelor.. Masina nu functioneaza ca motocicleta.. Si masina nu se conduce ca motocicleta... Suna bine, nu?

 

si noi toti trebuie sa multumim vatmanilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos primul post, multumim pentru intelegere... dar am ceva de comentat...

 

Eu nu cred ca ar trebui sa-ti multumim pentru grija acordata, mi se pare ceva normal si toti soferii ar trebui sa aiba aceeasi atitudine... Drumul public nu este numai al automobilelor! Este si al pietonilor, al orbilor, al biciclistilor, al motociclistilor, al tramvaielor.... Este o chestie de educatie (si din pacate aceasta educatie nu se face la scoala de soferi) (fac o mica paranteza: eram la scoala de soferi si ma pregateam pentru A, alaturi de alti cursanti, toti pentru B - profesorul de legislatie le sugera ceva de genul ca toata strada e a lor si ca motociclistii ar trebui sa se dea mai pe dreapta cand trece conserva, daca se poate sa mearga pe bordura... si ca nenorocitii astia de motociclisti au prostul obicei de a ocoli canalizarile si gropile de pe margine si sa fie atenti la miscarile bruste ca se pot trezi cu masina zgariata sau farul spart --- imi venea sa ma ridic si sa ma duc sa-i f_t un pumn in gura!!!!) sa te gandesti si sa iei in calcul toate evenimentele care apar pe drumul public. Orice sofer ar trebui sa stie ca pe strada sunt si motociclisti si ca acestia se misca mai repede de obicei (ca de aia si-au luat motocicleta) si ca acestia au nevoie uneori de mai mult spatiu decat 50 de cm, si ca acestia se vor strecura intotdeauna la semafor (iar - pentru ca de aia au motocicleta) si ca intotdeauna in caz de coliziune motociclistul isi rupe oasele iar soferul eventual varsa cafeaua in poala...

 

asa cum intotdeauna esti cu ochii cat cepele dupa tramvai, asa ar trebui sa fii si dupa motociclisti... desi motorul nu pupa la fel ca tramvaiul...

 

 

 

deci, asa ar trebui sa gandeasca orice conducator auto bine educat...

 

strada nu este numai a masinilor.

 

motocicleta nu functioneaza ca masina

 

motocicleta nu se conduce ca masina

 

completare: de cand sunt la Brno, merg cu bicicleta zilnic, pe strazi aglomerate cu 3 sau 4 benzi pe sens... de cand sunt aici nu m-a claxonat nimeni, de facpt cred ca cehii nu au claxoane la masini. Ca fapt divers, intr-o seara mergeam pe o straduta stramta cu trotuar si o masina a mers in spatele meu cam 100m fara sa tipe la mine sau sa ma forteze sa urc pe trotuar...

 

 

 

Instructorul ala merita nu un pumn in fata ci o castrare pana la rudele de gradu 10 sa nu se mai inmultesca prostii, cat despre claxonatul biciclistilor din pacate nu sunt deacord cu tine. Incearca 100+ kmm/h cu conserva in afara localitatii si incearca senzatia sa te trezesti cu unu in mijlocul drumului osciland si penduland sau in oras depasind masini parcate mai ceva ca si cum ar fii cu tiru daca nu cumva cu tancu asa ca claxonatu biciclistilor (aici ma refer la cei satuli de viata) este un lucru inevitabil daca nu cumva vrei sa incepi sa ii un jurnal negru cu numarul celor care i-ai strivit. Pentru cei care merg pe drum de parca ar fii al lor pe unde si cum vor recomand Orasul Gherla din Jud. Cluj si satele limitrofe iar pentru biciclisti foarte "bine" echilibrati (din cei cu tancu) recomand Cluj Napoca. cat despre Brno si claxonatul probabil ca acolo pe bicicleta se practica mersul in linie si nu cu tancu cu doua roti dreapta si se au in vedere regulile de circulatie nici eu in Italia nu am gasit anu trecut vreun motiv sa apas claxonul desi am prins si ambuteiaje si biclicti de scuteristi sa nu mai vb dar sincer nici unu nu pendula asa ca parerea mea este ca atat vreme cat multi nu stiu (soferi biciclisti motociclisti scuteristi ) ca o chestie cu motor pe langa ca te poarta de la A la Z mai are si prostul obicei sa te omoare si nu sa te f**a nu vom scapa de accidente inutile si foarte usor de evitat.

 

 

In August anul trecut am plecat in concediu in Italia cu o zii inainte de a pleca l-am vazut pe unu (biciclist si nu cunosc conditiile accidentului) zdrobit de asfalt cand am venit innapoi la fel o persoana la fel zdrobita de asfalt iar din Bors pana in Italia si retur plus destul de mult umblat prin zona nu am vazut urma de accident mai grava decat o banala atingere intre doua masina (care la noi nici macar nu facea obiectul a mai mult de 2 injuraturi) ei au stat frumos si au asteptat jandarmeria.

 

Concluzie : la noi pe drumuri este la putere Anarhia si nicidecum legea sau mai bine zis Codul Rutier asa ca la fel ca si in jungla supravietueste cel mai puternic (din pacate cei cu 2 roti sunt primii dezavantajati) uternic din nou din pacate nu este niciodata si cel mai "sanatos" ci doar cel cu rabla cea mai zdravana.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SWAYSWORN Si @KKK KKK (daca am uitat pe cineva cer scuze, dar posturile voastre mi-au sarit in ochi cel mai mult):

Din partea mea respect maxim! Poate suna a cliseu dar o zic la modul foarte sincer. Sper sa fie cit mai multi soferi ca si voi.

Eu intotdeuna multumesc cind mi se face loc, iar daca nu pot sa-mi iau miinile de pe manetele de ambreiaj/frina in momentul respectiv, tot zic un "multumesc" in casca, desi stiu ca nu poate fi auzit/vazut.

N-o sa fiu ipocrit, si eu merg de multe ori tare, mai fac un lane-splitting, dar de fiecare data sint atent sa nu incurc pe nimeni cind fac treburile astea si incerc sa ma fac vazut inainte de a face o manevra, in fond e pielea mea in joc pina la urma. ]

 

Asta e pe departe unul dintre cele mai bune topicuri din ultima vreme.

 

 

 

 

P.S.

Nu mai depasiti pe dreapta! Si eu sint de acord ca treaba asta e una din retetele destul de sigure spre accident.

 

P.S 2.

Intr-adevar un circuit ar fi o chestie traznet, dar nu visati aiurea la Tariceni si alti magnati. Pe aia ii doare in poponeata de noi, nu va faceti iluzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...