Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Setul, nu bucata

E genuine Yamaha

Eu zic că dacă aceste "choke plungers" mă țin 5 ani (cum citeam pe un forum australian) merită investiția

ÂŞi pe acel forum era o controversă: de ce consumă după câțiva ani? "choke plungers coroded" sau "premature wearing of needle jet"

Argumentul pentru "choke plungers coroded" a fost că acest tip de carburatoare este folosit Âşi pe alte motociclete (de ex FZR) Âşi nu apare problema needle jet-urilor

Da, le voi verifica Âşi pe acelea, pentru că argumentul lui Ishmael este foarte logic, acele stau aproape orizontale Âşi se uzează în partea de jos atât ele cât Âşi duza

ÂŞi dacă sunt uzate le voi schimba, cel puțin duzele

Asta deja s-ar putea să mă ducă la 2-300 euro cu cheltuiala, dar eu zic că merită

Voi beneficia de toți cei 78 căluți pe care poate că îi are taxiul meu

 

 

de unde le-ai comandat? si ce fac exact aceste componente? cum ajuta ele sa scada consumul ?

 

detaliaza un pic ca sa mai invat si eu. ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut,

 

Stie cineva de p-aici unde as putea sa-mi comand niste cuzineti de arbore k-lumea, pt un TDM din '98. Imi trebuie neaparat facuti pe comanda.

 

M-am gandit sa incerc la Ozun, la vreo 30 de km de Brasov. Pareri / puncte de vedere / etc .. sunt bine venite.

 

Multumesc frumos,

 

G

 

Sunt foarte buni cei facuti la Ozun, eu am mai facut acolo cuzineti, si pe langa toate sunt gata repede.

Mesaj completat

atasez si eu alte poze cu TDM-ul meu...nu aveam ce face azi.

 

nu l-ai inmatriculat inca ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte buni cei facuti la Ozun, eu am mai facut acolo cuzineti, si pe langa toate sunt gata repede.

Mesaj completat

 

 

nu l-ai inmatriculat inca ? :lol:

 

 

cat coasta setu de cuzineti?

Mesaj completat

din pacate am probleme la munca de rezolvat si nu am avut timp. incerc prin august sa-mi iau 2 zile libere, macar sa ajung la rar cu el.

 

 

si mie mi-a luat mult pana l-am inmatriculat, pana la urma m-a dus un prieten ca eu nu am luat permisu in timp util :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pt cei care au 4XT : voi aveti 17 fata si 43 pe spate pinioanele...la turatia de 3000 fix la ce km santeti? (la 3VD fata 16 spatele 44 la 3000 turatii avem fix 90 /ora)

 

 

 

la a mea 4TX din 97 la 3000 de ture am vreo 82/h

 

 

aha.... :lol: ... deci inseamna ca ai pinionul fata mai mic decat 16 sau spatele mai mare decat 44. sau o combinatie a acestora. Cu consumul cum stai.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde le-ai comandat? si ce fac exact aceste componente? cum ajuta ele sa scada consumul ?

 

detaliaza un pic ca sa mai invat si eu. ms

Le-am comandat aici in Arad la un magazin de specialitate

ÂŞi am mai discutat despre problemă pe forum, dar văd că prinzi greu Âşi uiți repede :lol:

/index.php?...t&p=1887164

E foarte simplu: alea sunt "clapetele" de Âşoc

Ca la orice carburator, dacă Âşocul nu închide bine amestecul devine prea bogat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am comandat aici in Arad la un magazin de specialitate

ÂŞi am mai discutat despre problemă pe forum, dar văd că prinzi greu Âşi uiți repede :lol:

/index.php?...t&p=1887164

E foarte simplu: alea sunt "clapetele" de Âşoc

Ca la orice carburator, dacă Âşocul nu închide bine amestecul devine prea bogat

 

 

aha m-am lamurit, uitasem sa fiu scuzat

Mesaj completat

dar de demontat e usor ca sa vad si eu daca la mine prezinta uzuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat coasta setu de cuzineti?

Mesaj completat

 

 

 

si mie mi-a luat mult pana l-am inmatriculat, pana la urma m-a dus un prieten ca eu nu am luat permisu in timp util :lol:

 

Salut Cavalere,

Nu stiu cat mai costa setul de cuzineti pentru ca eu am facut mai de mult si nu erau pentru moto ci pentru un ford, dar altfel nimic de comentat, daca te duci la ei cu motoru in brate fac cuzinetii dupa el , masoara ei arborele , locasul lor din blocul motor, naiba stie ce mai fac dar scot un set de cuzineti ca cei originali si daca e uzat arborele il rectifica si-l aduc in cote, abia dupa fac cuzinetii pentru el. Daca te intereseaza pot sa dau o fuga pina acolo sa ma interesez, dar abia peste 2 saptamani cand ma intorc si eu din delta, (la noapte plec). :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cavalere,

Nu stiu cat mai costa setul de cuzineti pentru ca eu am facut mai de mult si nu erau pentru moto ci pentru un ford, dar altfel nimic de comentat, daca te duci la ei cu motoru in brate fac cuzinetii dupa el , masoara ei arborele , locasul lor din blocul motor, naiba stie ce mai fac dar scot un set de cuzineti ca cei originali si daca e uzat arborele il rectifica si-l aduc in cote, abia dupa fac cuzinetii pentru el. Daca te intereseaza pot sa dau o fuga pina acolo sa ma interesez, dar abia peste 2 saptamani cand ma intorc si eu din delta, (la noapte plec). :lol:

 

 

nu are rost sa bati durmu pana acolo de pomana, inca nu am nevoie si sper ca nici prea curand sa nu fie nevoie :)

 

e bine de stiut, oricum.

 

concediu placut! pleci cu moto??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are rost sa bati durmu pana acolo de pomana, inca nu am nevoie si sper ca nici prea curand sa nu fie nevoie :)

 

e bine de stiut, oricum.

 

concediu placut! pleci cu moto??

 

Multumesc, din pacate nu, saptamana trecuta m-am tavalit una mica cu ea (nu mi-a dat una prioritate) si desi nu am patit mare lucru nici eu nici motoru (numai julituri eu,julituri si un semnal moto), ma cam doare mana dreapta inca, basca faptul ca nevasta-mea nu se urca pe motor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar de demontat e usor ca sa vad si eu daca la mine prezinta uzuri?

Mă faci să zâmbesc

Eu nu am găsit la TDM ceva uÂşor de demontat

A, ba am găsit: Âşaua :D

ÂŞi de regulă ce se demontează greu se pune la loc Âşi mai greu

 

Aceste clapete de Âşoc nu au voie să se uzeze

Teoretic

Practic, dacă de exemplu cablul de Âşoc e prea întins se ard în timp, eu nu am găsit altă explicație

Eventual, poate se corodează în timpul iernii, când rămâne benzina în carburatoare :angryfire:

Nu Âştiu care e motivul, cert este că unul dintre aceste Âşocuri arată destul de rău

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă faci să zâmbesc

Eu nu am găsit la TDM ceva uÂşor de demontat

A, ba am găsit: Âşaua :D

ÂŞi de regulă ce se demontează greu se pune la loc Âşi mai greu

 

Aceste clapete de Âşoc nu au voie să se uzeze

Teoretic

Practic, dacă de exemplu cablul de Âşoc e prea întins se ard în timp, eu nu am găsit altă explicație

Eventual, poate se corodează în timpul iernii, când rămâne benzina în carburatoare :angryfire:

Nu Âştiu care e motivul, cert este că unul dintre aceste Âşocuri arată destul de rău

 

 

daca sunat bagate in carburi clapetele astea atunci cand o sa curat carburile o sa arunc o privire pe ele. sper sa fie ok.

 

vedem atunci.

 

PS intradevar tare proasta intrebarea cu demontatul usor =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e stas asta. foarte misto, hai ca in week-end am ce face :D

 

sa vad ce iese :wave:

Spor la mesterit :angryfire: . Sa faci niste poze, sa vad cum ti-a iesit parbrizul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea, stie cineva unde sa ma uit de niste carene de tdm , si alte piese , nu conteaza cat costa , ma intereseaza preturile ? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e stas asta. foarte misto, hai ca in week-end am ce face :angryfire:

 

sa vad ce iese :D

 

 

Ma!... nu imi place cum arata plexiu` acela.. Dupa mine.. pare urat...

 

In curand va fii si mobra mea pusa la punct :wave: Sper ca pana pe weekendul viitor sa termin si tobele..

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea, stie cineva unde sa ma uit de niste carene de tdm , si alte piese , nu conteaza cat costa , ma intereseaza preturile ? :angryfire:

ce-ai mai facut??????????????

 

 

ce piese ai nevoie?

 

Mesaj completat

Ma!... nu imi place cum arata plexiu` acela.. Dupa mine.. pare urat...

 

In curand va fii si mobra mea pusa la punct :D Sper ca pana pe weekendul viitor sa termin si tobele..

 

Asfalt uscat!

 

 

asta e o veste buna!

 

nici mie nu imi place plexiul asa mare dar ...... este util!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca o dati in sf-uri :angryfire:

 

vreau sa ajung in grecia linistit si odihnit de pe drum, nu am chef sa ajung acolo prea obosit :D

 

in rest ma decurc acceptabil cu plasticul care il am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers in Grecia cu GS 500 naked cu prietena si bagaje ...si am ajuns odihnit :D Problema e de bani, cu cat am mai multi bani cu atat sunt mai odihnit :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...