Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

cunos problema :P ) si la mn face la fel doar la viteze mici :| e de la roata,in mijloc are cauciuc pe unde trece axul...nu stiu ce sa ii fac :-??

 

O veste buna am terminat de modificat mobra :rose: (in afar de vopsea)

...dar vestea proasta este ca trebuie sa il dau...asa ca Vand TDM 850 Twin(3vd) an 1993;streetfighter;toba sub sa;stop si semnalizari cu led;acte la zi;consumabile noi(ulei schimbat-> Fotok stie :D ) pret 1500 euro fix :rose:

 

mie imi place cum arata si apreciez efortul tau de a o personaliza , spre deosebire de parerile altor forumusti vreau sa precizez ca tuningu la motocicleta asta nu e acelasi lucru cu tunatul batranei dacii sau a loganului ( arcuri mai scurte, aripioare si stikere cu flacari ) ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Korben Dallas

 

Am gasit destul de multe.. Ramane sa astept sa revin.. sisa vad de unde fac rost de toate materialele care sunt necesare pt tobe.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o pereche de crashbar-uri pentru TDM900 daca e cineva interesat.

Le-am cumparat pentru mine si pana sa le montez am constatat ca de fapt nu mai am nevoie. :D

Iti doresc sa nu ai nevoie, dar la o cazatura mai serioasa iti protejeaza cel putin motorul si schimbatorul. Si nu ma refer la cazut pe loc sau in noroi, evident. Daca sunt alea de la H&B sunt destul de ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc sa nu ai nevoie, dar la o cazatura mai serioasa iti protejeaza cel putin motorul si schimbatorul. Si nu ma refer la cazut pe loc sau in noroi, evident. Daca sunt alea de la H&B sunt destul de ok.

 

 

ti se potrivesc tie linx-ule :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu parere de rau va anunt ca nu mai am cum sa ajung la targu secuiesc in week-end. toate planurile mi-au fost date peste cap pt wee-endu asta....

 

zoly tata imi pare rau ca nu am cum sa te ajut cu oloiul.

florine ne vedem zilele astea sa iti dau bidoanele inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar nu stiu daca s-a mai discutat aici dar spuneti-mi si mie ce fel de echipament moto se preteaza a fi purtat pe un TDM? Poate fi purtat un costum din piele mai sport sau de preferat unul touring cum sunt cele cu haina mai lunga sau poate un combinezon textil gen sport?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un echipament care ti bun ca masura si certificat ca protectii se potriveste pe orice mobra. parerea mea e ca daca acuma incepi sa iti cladesti echipamentul, poate ar fi mai bine sa eviti pieile cu tzinte si costumele 1 bucata in culori stridente si marcaje de sponsori.

 

vezi acolo ceva all-terrain ca sunt destule, comode, si din toate categoriile de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar nu stiu daca s-a mai discutat aici dar spuneti-mi si mie ce fel de echipament moto se preteaza a fi purtat pe un TDM? Poate fi purtat un costum din piele mai sport sau de preferat unul touring cum sunt cele cu haina mai lunga sau poate un combinezon textil gen sport?

 

 

eu am un costum buse textil cu geaca lunga de care sunt foarte multumit. nu este foarte whater-proof dar daca folosesti solutii pt asta devine rezistent la apa.

 

are si mesada. sunt foarte multumi de el.

 

am si geaca de piele pe care o folosesc in oras dar ma incalzesc destul de mult in ea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar nu stiu daca s-a mai discutat aici dar spuneti-mi si mie ce fel de echipament moto se preteaza a fi purtat pe un TDM? Poate fi purtat un costum din piele mai sport sau de preferat unul touring cum sunt cele cu haina mai lunga sau poate un combinezon textil gen sport?

Eu am avut pana acum o geaca de piele mai sport si intr-adevar nu este foarte practica pentru touring, dar nici o geaca lunga de touring nu mi-as lua, ci o geaca scurta, textil cu membrana impermeabila. Gecile lungi sunt poate mai practice din anumite pct de vedere, dar de ce zic ca e mai ok una scurta: geaca scurta arata mai bine (argumentul suprem! -un punct de vedere, desigur) si acel plus de sportivitate este binevenit pe un TDM care este o mobra de strada; cu o geaca lunga tot te sufla vantul pe la sold, nu te poti baza doar pe lungimea ei; de asemenea are mai multe buzunare pe care o sa fii tentat sa le umpli cu tot felul de rahaturi care nu ar trebui sa stea in geaca. Printre putinele avantaje ale unei geci de piele s-ar numara: un comfort termic mai mare vara, rezistenta la vant si la impactul cu solul mai buna.

 

Si obligatoriu deci sa fie waterproof, costumele de ploaie sunt deja un compromis si te fac sa stai mereu cu ochii pe prognoze sau pe norii care se apropie.

 

La ce ma uit (m-as uita) in momentul asta (geaca+pantaloni):

http://www.louis.de/_3068d4cdde81f3df73a7e...artnr_gr=208646

http://www.louis.de/_3068d4cdde81f3df73a7e...artnr_gr=208683

http://www.louis.de/_3068d4cdde81f3df73a7e...artnr_gr=208662

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linxule nu e adevarata treaba geaca mai lunga , e nu simt nici o diferenta intre cea textila (lunga) si cea de piele (scurta) la drum lung.

 

nu ma jeneaza cu nimic cand bate vantul iar cea textila mi se pare ca se ventileaza foarte bine, a mea are 2 dischideri la piept orizontele si 2 la spate veriticale

 

geaca de piele are perforatii mari la piept si atat.

 

la drum lung folosesc costumul textil iar in oras geaca de piele in combinatii cu diversi pantaloni.

 

week-endu trecut cand am fost la mare am fost in pantaloni scurti :)

 

si la ploaia torentiala au facut fata cu brio :) eram ud peste tot.

 

 

cum ne-a sta pe 3vd cu asa ceva pe faruri???

post-21191-1246624819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am devenit si eu un posesor de TDM :)

Salutare si bine te-am gasit, ma bucura faptul ca se inmultesc tdm-istii :D

Iti urez sa ai parte de mobra ta si sa aveti cati mai multi km fara incidente.

Cu respect, numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine te-am gasit, ma bucura faptul ca se inmultesc tdm-istii :)

Iti urez sa ai parte de mobra ta si sa aveti cati mai multi km fara incidente.

Cu respect, numai bine :)

multumesc pentru urari. pina acuma am vreo 1000 km in 2 luni cu motoru fara incident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre putinele avantaje ale unei geci de piele s-ar numara: un comfort termic mai mare vara, rezistenta la vant si la impactul cu solul mai buna.

 

Pai parerea mea e ca poti sa le razi si astea putine de pe lista, intrucat chiar nu sunt ale costumului de piele, ci tocmai invers. Acuma stiu ca o sa sun foarte cu dioptrii mari, da ce sa faci - riscurile meseriei :) : intotdeauna am mai multa incredere intr`un echipament proiectat(deci TEHNICA), decat intr`o vaca jupuita :)

Editat de ishmael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu port geaca textil <20°C si armura >20°C. La drum lung cu armura iau in geanta o geaca subtire de ploaie.

Pantaloni speciali pt moto nu am, dar port genunchere pe dedesubt. Am sub sha tot timpul pantaloni de plastic in caz ca ploua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu port geaca textil <20°C si armura >20°C. La drum lung cu armura iau in geanta o geaca subtire de ploaie.

Pantaloni speciali pt moto nu am, dar port genunchere pe dedesubt. Am sub sha tot timpul pantaloni de plastic in caz ca ploua.

 

 

sunt misto pantalonii aia, cat ai dat pe ei si de unde??

 

la adunarea de la predeal vine careva??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia te uita :)

Băăăăăăăăăăăăă!!!!

Da' tu la preț nu te uiți?!

1.095 euro ?!?!?!?!?!?!

UNAMIENOUĂZECIÂŞICINCI euro

Adică vreo Âşase kituri DID

Cinci, daca platesti si manopera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt misto pantalonii aia, cat ai dat pe ei si de unde??

 

la adunarea de la predeal vine careva??

I-am primit bonus cand mi-am cumparat prima casca. :) Era un magazin moto la intersectia cal. Calarasi cu str. Mantuleasa (piata Corneliu Coposu, conform GPS-ului meu), undeva la etaj. Nu stiu daca mai exista, dar poti incerca.

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am primit bonus cand mi-am cumparat prima casca. :) Era un magazin moto la intersectia cal. Calarasi cu str. Mantuleasa (piata Corneliu Coposu, conform GPS-ului meu), undeva la etaj. Nu stiu daca mai exista, dar poti incerca.

 

 

misto, parca sunt acerbis nu? ar trebui sa gasesc si la atvrom din cate imi aduc aminte ei aduc acerbis

 

Băăăăăăăăăăăăă!!!!

Da' tu la preț nu te uiți?!

1.095 euro ?!?!?!?!?!?!

UNAMIENOUĂZECIÂŞICINCI euro

Adică vreo Âşase kituri DID

Cinci, daca platesti si manopera

 

 

da dar scapi de cheltuiala cu sprey-urile de lant, iar cureaua e si mai ieftina si tine si de cel putin 2 ori cat un lant :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar scapi de cheltuiala cu sprey-urile de lant, iar cureaua e si mai ieftina si tine si de cel putin 2 ori cat un lant :)

 

sprayurile, daca cureti si ungi in fiecare weekend costa 100.000 sau 150.000 pe luna (nu mai stiu exact, da stiu ca am calculat). si lantul se schimba la cat ... 30.000 km ? (si asta nu stiu daca nu cumva e uzura mare) . x6 kituri = 180.000 km .... io stiu ca tdm`u e o motocicleta rezistenta, da pana atunci SIGUR ai alte cheltuieli la care sa te concentrezi cu banii economisiti ca NU ti-ai cumparat kit de curea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...