Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

omu o vrea pt enduro touring, deci cel mai probabil forestiere, pe care cu cauciucurile potrivite TDM-ul se va descurca.

Cristi, eu incercam sa spun: NU oriunde

Exista o anumita limita, de unde TDM nu mai poate fi manevrat, dar AT si ST se descurca, si inca bine :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, eu incercam sa spun: NU oriunde

Exista o anumita limita, de unde TDM nu mai poate fi manevrat, dar AT si ST se descurca, si inca bine :alcy:

 

 

oricum poate alege fara griji TDM-ul

Mesaj completat

oare poti ajunge cu TDM-ul pana in Mongoloia si inapoi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare poti ajunge cu TDM-ul pana in Mongoloia si inapoi?

Cavalere, eu sunt ferm convins ca pot ajunge fara prea mari probleme, daca am banii necesari :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

daca mai esti interesat, poate ca te pot ajuta in cumpararea unei TDM 850 ( inca modelul vechi) si te incadrezsi in pret cu suma amintita mai jos.

motocicleta e recent adusa din Italia, inca neinmatriculata. am toate actele necesare inmatricularii !!! inmatriculatul o sa coste cca 200 euro....

iti atasez cateva poze cu acest motor. sa nu te sperie faptul ca e revopsit.....e negru mat....fostul proprietar a vrut un TDM negru mat (care nu este de fabrica). am verificat carenele....nu sunt lipite sau schimbate......e vopsit profi !

motorul merge foarte bine, e din '95, are 41000 km, cauciucuri noi. tot ce trebue facut e un schimb de ulei si inmatr.......si bineinteles sa te plimbi !!!

iti las si nr. meu de tel. in caz de vrei sa ma suni : 0726316580

numai bine !

 

 

 

Salut,

 

Ma numesc Nita Alexandru si doresc sa achizitionez un tdm de 850.

Eu am avut o honda Dominator dar era cam limitata pe strada (viteza ok pentru ea aproximativ 90KM/H in treapta 5 la 4000rpm) si vreau sa cumpar un TDM ca sa pot rula pe Autostrada mai lejer la 100-110.

Bugetul este de 1500E maxim si cred ca ma incadrez doar la primul model.

Am citit cam 50 de pagini si imi cer scuze dar nu am rabdare sa citesc tot.

 

Ma intereseaza :

 

Daca se mai gasesc piese OEM sau aftremarket pentru ele?

Sunt motociclete bune?

Unde sunt fabricate?

Cam care sunt costurile de intretinere( ulei+filtre+buji) si la cat se schimba?

Pozitia in sa este gen enduro( adica spatele drept,eu am niste probleme cu spatele si ma deranjeaza la drum lung daca stau prea aplecat gen Vitezana)?

Sunt ceva probleme specifice ce apar la acest model?

Ce se verifica in mod special la un tdm (in afara de verificarile normale la o moto)?

In Bucuresti cine se pricepe la ele(pentru service)?

Eu sunt incepator nu am facut decat 2000km cu Dominatorul dar imi cunosc limitele si merg ponderat (am premis B 7 ani si A de 1 si ceva) este diferenta foarte mare de putere 44 cai Dominatorul-80 cai TDM se poate merge si frumos cu ea? ma refer daca se obtine puterea liniar?

De cat este rezervorul?

Ce cauciucuri folositi?

Are voie sa consume ulei si daca da cam cat este normal?(intreb asta pentru ca la dominator avea voie pana la 400ml la 1000km,nu se considera defect)

 

Eu am de ales intre TDM si Honda NTV revere.,stiu ca este topic dedicat tdm dar va cer o parere sper sa nu va suparati.

 

Eu doresc de la motocicleta mea urmatoarele lucruri:

 

Tinuta la drum lung ok(spatele drept si sa nu fie obositoare la viteza de 100kmh in afara orasului)

Sa mearga ok pe un drum mai prost(bineinteles la viteze mici)

Sa aiba frane ok.

Sa sune ok(dar asta suna super)

 

Mentionez ca va fi folosita exclusiv pe trasee gen Buc-Comarnic/Buc-Constanta (nu o chinuiesc in oras)

 

 

Multumesc anticipat.

post-16656-1258577987_thumb.jpg

post-16656-1258578050_thumb.jpg

post-16656-1258578147_thumb.jpg

post-16656-1258578171_thumb.jpg

post-16656-1258578207_thumb.jpg

post-16656-1258578246_thumb.jpg

post-16656-1258578275_thumb.jpg

post-16656-1258578303_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-o stapanesti sanatos.

Mesaj completat

Dupa parerea mea ai nevoie de cel putin 3000-3500 de euro.

 

nu-s multi avand in vedere ca e o calatorie de 20.000km.

tare mi-ar facea placere sa plec intr-o astfel de drumetie.

 

singura persoana din familie care ma sustine e mama.

 

sper ca in urmatorii 2 ani sa ajung pe plajele din Normandia. asta e un vis mult mai usor realizabil decat Mongolia.

 

http://www.viamichelin.com/viamichelin/int...eraryFuelType=0

 

si mult mai ieftin :alcy:

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca in urmatorii 2 ani sa ajung pe plajele din Normandia. asta e un vis mult mai usor realizabil decat Mongolia.

 

http://www.viamichelin.com/viamichelin/int...eraryFuelType=0

 

si mult mai ieftin :alcy:

Cavalere, poate facem tura impreuna, caci si eu mi-am propus ca la anul sa ajung pana la Paris cu mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, poate facem tura impreuna, caci si eu mi-am propus ca la anul sa ajung pana la Paris cu mobra.

anu asta care vine nu cred ca o sa am resursele necesare, in plus claudia vrea in turcia, dar cu avionu. nu stiu ce ma fac cu fata asta ca nu vrea sa ma inteleaga deloc.

 

cu sau fara ea in 2 ani o sa ajung in cherburg si o sa vizitez plajele din normandia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt eu cel mai mare aventurier, asa ca de o tura asa consistenta nu am nici timp, nici bani... dar am o mica retinere.

pt anu viitor vreau neaparat sa vad cat mai mult din moldova... s-ar putea sa-mi permit.

am facut eu o tura pe cheia cu un tip care zicea ca vrea o plimbarica cam de o luna prin sudul europei impreuna cu un 1200GS...

dar mi-am pierdut tel si nu mai am nici nr de tel.

 

deci, la anul eu sunt pt romania... cel mult un suc sau cafea in bulgaria :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, ca tot ati amintit de ture moto prin tara, ce ziceti de propunere mea de a merge, la anu de Paste cel mai probabil, intro mica tura prin Bucovina, Maramures si Apuseni? :alcy:

Eu am mai facut acesta tura alaturi de Fotok, tot anul trecut de Paste si a fost super misto calatoria. De aceea as repeta-o oricand, cu cea mai mare placere. Apropo, costurile nu sunt mari :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cate zile, si in ce perioada pica pastele?

 

cazare la cort sau pensiuni?

 

500-600 lei vor fi suficienti?

Cam 4- 5 zile, de preferat cazare la case agroturistice ,iar ca bani ne ajung cam 700 lei.

Perioada cand e Pastele nu o stiu exact, dar mai vorbim legat de asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 4- 5 zile, de preferat cazare la case agroturistice ,iar ca bani ne ajung cam 700 lei.

Perioada cand e Pastele nu o stiu exact, dar mai vorbim legat de asta

 

 

da suna bine. ramane sa mai vb ;)

Mesaj completat

am scos vaca la o plimbare pana la branesti si inapoi.

 

pe drum am avut parte sa observ de un r1 2009 care arata criminal (vazut din spate, ca doar asa l-am prins)

 

multe mobre pe drum, se pare ca vremea frumoasa de azi ii imbie pe motociclisti sa nu bage inca mobrele la iernat :)

Mesaj completat

am aflat ieri ca un TDM 900 din 2009 este 8100 euro, toate taxele incluse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

m-am hotarat dupa lungi deliberari sa imi iau un tdm, in parte a fost si cu ajutorul vostru

bugetul este redus si dupa cate am vazut in oferte ma incadrez la ceva pana in 95

am vazut vreo 2 in bucuresti ambele sunt postate pe bike shop, una este undeva intre obor si maica domnului , visavis de un cimitir, intr-un soi de expo cu vanzare si are o ramasita din saua originala, ( se spune despre ea ca ar fi din 96, desi modelul este pana in 95) are numere de ph

iar alta este la un tip pe langa hala traian universitatea hiperion ceva de genul acesta,(in anuntul de pe motociclism cavaleru o recomanda)

stiti ceva despre ele?

sau daca vreunul din voi are de vanzare astept oferte

poate ca in curand daca gasesc ceva sa imi placa si sa functioneze bine mai am timp de o tura scurta....

macar pana la lehliu

Editat de cristian72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

 

stiu ambele mobre de care zici. proma de vis a vis de cimitiru reinvierii am vazut-o si m-am oprit de vreo 2 ori sa ma uit la ea. e model de pana in 95 probabil inmatriculata in 96. nu mai stiu dar parca are ceva accesorii. stiu ca am ramas marcat de ciocul care imita botul de la r1200gs ;)

 

cu cealalta am mers vreun km ca sa imi fac o impresie despre ea. mi s-a parut a fi o motoreta in toate mintile care suna frunos iar motoru merge rotund. dejavantajul este ca nu are nici un accesoriu.

 

daca ai nevoie de un TDm-ist sa vina sa isi dea cu parerea cad ti-o achizitionezi te ajut cu mare placere.

 

spor la shopping :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

 

stiu ambele mobre de care zici. proma de vis a vis de cimitiru reinvierii am vazut-o si m-am oprit de vreo 2 ori sa ma uit la ea. e model de pana in 95 probabil inmatriculata in 96. nu mai stiu dar parca are ceva accesorii. stiu ca am ramas marcat de ciocul care imita botul de la r1200gs ;)

 

cu cealalta am mers vreun km ca sa imi fac o impresie despre ea. mi s-a parut a fi o motoreta in toate mintile care suna frunos iar motoru merge rotund. dejavantajul este ca nu are nici un accesoriu.

 

daca ai nevoie de un TDm-ist sa vina sa isi dea cu parerea cad ti-o achizitionezi te ajut cu mare placere.

 

spor la shopping :)

Cavalere, multumesc pentru obiectivitate. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit niste handgurduri forte faine pe un site in germania, i-am intrebat daca se potrivesc pe 4tx si raspunsul lor a fost:

Dear Raoul,

 

Many thanks for your enquiry and interest in Barkbusters products.

 

If you just need cold weather protection then our Storm S5 will fit - mounts to hollow handlebar end.

 

There is also the possibility of a full wraparound VPS handguard fitting, but we have only tested this

on a TDM 900. If the handlebar configuration is the same on both models then the BHG19 should fit.

But I cannot guarantee this as we have not yet fitted to the 850 model.

 

I hope you find this information helpful. Please contact me if you have any further questions.

 

Best wishes

 

Acum pun si io imtrebarea: Stie cineva daca ghidonul de 900 ii acelasi ca la 850? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit niste handgurduri forte faine pe un site in germania, i-am intrebat daca se potrivesc pe 4tx si raspunsul lor a fost:

Dear Raoul,

 

Many thanks for your enquiry and interest in Barkbusters products.

 

If you just need cold weather protection then our Storm S5 will fit - mounts to hollow handlebar end.

 

There is also the possibility of a full wraparound VPS handguard fitting, but we have only tested this

on a TDM 900. If the handlebar configuration is the same on both models then the BHG19 should fit.

But I cannot guarantee this as we have not yet fitted to the 850 model.

 

I hope you find this information helpful. Please contact me if you have any further questions.

 

Best wishes

 

Acum pun si io imtrebarea: Stie cineva daca ghidonul de 900 ii acelasi ca la 850? ;)

nu cred ca e ghidonul la fel. dar cela mai bine il rogi sa ii faca poze la sistemul de prinder si asa ne putem da cu parerea daca merge sa nu la 850

 

Mesaj completat

Cam 4- 5 zile, de preferat cazare la case agroturistice ,iar ca bani ne ajung cam 700 lei.

Perioada cand e Pastele nu o stiu exact, dar mai vorbim legat de asta

 

rockere am vorbit cu claudia si a zis ca isi ia concediu de paste sa putem face tura asta. deci ramane stabilit. :)

 

la bikes on ice nu cred ca o sa pot veni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...