Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Mama, ce de caucioace va mai luati... mai aveti un pic si le trimiteti la arat :angry:

 

Pe langa Retezat mai bine spus, ca prin Retezat nu poti intra motorizat. Era dumul ala spre Campul lui Neag / Herculane, care nu era terminat si unde poti gusta un offroad total. Erau niste baieti care isi trecusera mobrele cu ajutorul funiilor intr-o portiune.

 

Drumul de care spui tu este foarte bun pt TDM-uri si nu numai.

Am fost in August pe el,se merge foarte lejer si fara cauciucuri cramponate

Mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rockere, eu stiu ca la masini M+S inseamna cauciuc de iarna, la motociclete nu e aceasi treaba?

La motociclete, cauciucurile care sunt inscriptionate cu M+S, adica Mud + Snow (noroi + zapada) sunt bune intregul an nu doar iarna, mai ales pt cei care baga off road si intalnesc adesea namol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar aia au fost cativa km din cei 20K facuti anul asta... ma gandesc ca mai bine stau cu morcovul cateodata si nu ma bag chiar prin toate hartoapele decat sa fac compromisuri pe asfalt, pe care merg 98%. Cand zic compromisuri ma refer la aderenta la maxim (daca mai stii curbele alea dintre Sighisoara si Brasov de ex :D ), plus ca astea super-cramponate cred ca se si duc mai repede pe asfalt. Pe de alta parte, de multe ori m-am gandit ca e mai bine sa o dai un pic in enduro... vezi mai multe locuri si nu mai esti asa predispus sa faci prostii pe sosea, dar de, inca nu ma pot desparti de asfalt. Ca asa imi luam un Tenere sau ceva similar.

 

Umarul in sine e ok, merci, umfaltura aia era de la clavicula care e un pic ridicata :angry: Si din pacate asa a ramas.

 

 

mie oricum nu imi place sa merg rpd pe curbe. asa cum ai si observat :(

 

Karoo T nu o sa pun pe mobra decat daca ma duc la bikes on ice in primavara.

 

eu m-am hotarat ce cauciucuri voi pune pe vaca intocmai pentru a avea cobinatie buna de aderenta pe asfalt dar si in namoale.

 

pe spate k76 asemanator cu metzler tuourance, pe fata k60 un cauciuc on/off

 

Se pricepe cinva la setat suspensii. am suspensiile prea dure si la fiecare damn am senzatia de caramida, parca nu filtreaza deloc denivelarile drumului

Mesaj completat

Drumul de care spui tu este foarte bun pt TDM-uri si nu numai.

Am fost in August pe el,se merge foarte lejer si fara cauciucuri cramponate

Mult noroc.

 

 

poti pune o mica harta cu el sa ne luminezi si pe cei mai putin cunoscatori?

 

multumim

Mesaj completat

si cateva poze :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motociclete, cauciucurile care sunt inscriptionate cu M+S, adica Mud + Snow (noroi + zapada) sunt bune intregul an nu doar iarna, mai ales pt cei care baga off road si intalnesc adesea namol.

Corect. Si la masini si camioane e aceeasi treaba. M+S este inscriptionat si pe anvelopele mixte (all-season) sau pe majoritatea anvelopelor de teren (A/T, M/T), nu doar pe cele de iarna dedicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul se numeste DN 66A ,poze nu am avut timp sa facem prea multe deoarece veniseram de pe Transalpina si trageam tare sa nu ne prinda noaptea pana acasa.

 

P1090075.jpg

P1090088.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cauciucurile care sunt inscriptionate cu M+S, adica Mud + Snow (noroi + zapada) ...

Moisture and Snow

Mesaj completat

 

 

Karoo T nu o sa pun pe mobra decat daca ma duc la bikes on ice in primavara.

Sa dea Domnul sa ai dreptate, sa fie primavara in februarie la Bikes on Ice :angry:

Tare m-as mai bucura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moisture and Snow

Mesaj completat

 

 

 

Sa dea Domnul sa ai dreptate, sa fie primavara in februarie la Bikes on Ice :angry:

Tare m-as mai bucura

:( Lasa sa nu fie primavara,nu mai e nici un farmec atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul se numeste DN 66A ,poze nu am avut timp sa facem prea multe deoarece veniseram de pe Transalpina si trageam tare sa nu ne prinda noaptea pana acasa.

 

 

superba zona. trebe vizitata.

 

 

din pacate de 2 zile ma lupt cu o raceala pe care am dobandit-o muncind la garaj. duminica am zacut la pat. azi am facut pe eroul si m-am dus la munca.

 

daca nu aveam masina ma intorceam in genunchi.abia am putere sa apas pe taste.

 

finalizarea garajului a ramas saptamana asta. sper sa ma refac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superba zona. trebe vizitata.

 

 

din pacate de 2 zile ma lupt cu o raceala pe care am dobandit-o muncind la garaj. duminica am zacut la pat. azi am facut pe eroul si m-am dus la munca.

 

daca nu aveam masina ma intorceam in genunchi.abia am putere sa apas pe taste.

 

finalizarea garajului a ramas saptamana asta. sper sa ma refac.

Cavalere, insanatosire grabnica! E nasol rau cu raceala asta, mai ales ca si Maia a zacut tot weekendul de pe urma racelii dobandite. Dar se simte mai bine de cand ia Humex, caci celelalte medicamente nu-si faceau treaba.

Sper sa nu ma ia si pe mine raceala tocmai acum de sarbatori, mai ales ca merg zilnic cu mobra la servici.

Dar ma tin inca tare pe baricade, cu cate o tzuica fiarta sau un vin fiert cu mar :angry:

 

Numai bine tuturor

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M+S vine de la "Mud + Snow"; de altfel nici nu vad ce ar putea insemna anvelopa pentru umezeala... asta poate doar pe circuit.

"If a tire has MS, M+S, M/S or M&S on it, then it meets the Rubber Manufacturers Association (RMA) guidelines for a mud and snow tire."

 

http://auto.howstuffworks.com/tire3.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Tire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M+S vine de la "Mud + Snow"; de altfel nici nu vad ce ar putea insemna anvelopa pentru umezeala... asta poate doar pe circuit.

"If a tire has MS, M+S, M/S or M&S on it, then it meets the Rubber Manufacturers Association (RMA) guidelines for a mud and snow tire."

OK

Mea culpa

Eu eram ferm convins ca e moisture :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK

Mea culpa

Eu eram ferm convins ca e moisture :moron:

La multi ani, Nicule! :scratch:

Sa fi sanatos si sa ai parte numai de bucurii in viata si de acum incolo :moron:

Sa o tii tot asa, iar cand vei avea 70 de ani, tot pe shaua motocicletei, calare, sa te gasim.

Numai bine si mult noroc iti doresc :P

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACU AM VENIT DIN CURSA SI VAD CA A FOST ZIUA TA NICULE LA MULTI ANI SANATATE SARBATORI FERICITE SI TOT CE-TI DORESTI NUMAI BINE

SARBATORI FERICITE LA TOTI MOTOCICLISTII

Multumesc, Aurele!

Crezi ca ai putea sa-mi faci cadou de ziua mea CD-ul ala cu poze de la Sarmizegetusa si Timisoara? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ieri sunt iarasi TDM-ist :scratch: Am cumparat mobra neagra a lui Dioszegi din Arad. Cea negru mat. In poza arata ca de obicei mai sexy decat in realitate... da fiind iarna pana in februarie o fac eu sa fie visul pustoaicelor de 18 ani. :moron:

 

Sarbatori fericite tuturor TDM-istilor !!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ieri sunt iarasi TDM-ist :scratch: Am cumparat mobra neagra a lui Dioszegi din Arad. Cea negru mat. In poza arata ca de obicei mai sexy decat in realitate... da fiind iarna pana in februarie o fac eu sa fie visul pustoaicelor de 18 ani. :moron:

 

Sarbatori fericite tuturor TDM-istilor !!!!!!!!!!!!

Felicitari Floriane pt. noua achizitie:bounce:

E bine ca ai ramas tot la tdm si ca o sa-l pregatesti de drum, pana la primavara. Iti doresc numai bine si sa mearga mobra la fel de brici ca si cea de pana acum.

 

ps: poate ne insotesti, la primavara, la o tura mica prin tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ieri sunt iarasi TDM-ist :scratch: Am cumparat mobra neagra a lui Dioszegi din Arad. Cea negru mat. In poza arata ca de obicei mai sexy decat in realitate... da fiind iarna pana in februarie o fac eu sa fie visul pustoaicelor de 18 ani. :moron:

 

Sarbatori fericite tuturor TDM-istilor !!!!!!!!!!!!

 

 

felicitari de noua achizitie da am si eu o intrebare.

 

dc ai vandut mobra ta si totusi ti-ai luat acelasi model??

 

eu ma tot gandesc cum sa fac sa imi iau un tdm 900, am gasit la italieni echipat cu coburi la 3500 de iepuroi :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...