Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

1. cavaleru + prietena - 29 mai

2. LinX

3. viezure_siret - 80-90 %

4. Korben Dallas 5%, maxim 10%

 

5. Rocker + dark_angel (prietena) - 29 mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. cavaleru + prietena - 29 mai

2. LinX

3. viezure_siret - 80-90 %

4. Korben Dallas 5%, maxim 10%

13, nu 4!!!

 

Se pare ca am descoperit de ce am bujiile negre :P

In caz ca nu stiti, ala e unul sau una din clapetele (sau cum le-o zice) de soc

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. cavaleru + prietena - 29 mai

2. LinX

3. viezure_siret - 80-90 %

4. Korben Dallas 5%, maxim 10%

5, Rocker + Dark Angel

6 Fotok 99,99% incerc sa ajung vineri....chiar daca ajung noaptea. (Pot venii un transalp si un tenere? avem si gratar:D :cheers:si bere stim sa bem :P )

 

 

 

Cu cortul va fi misto.

Editat de Fotok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Cavalerule, cum sta la tine indexul dreapta fata? :P hai ca ti-l repar pe 30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu dedicatie pentru Cavaleru :laugh:

 

 

sarumana metale.

 

pana la urma nu am mai fost in acest week-end la sighisioara, a ramas pe luna viitoare. am fost in schimb pana la slanic.

 

 

drum superb, pacat ca m-am pacalit cu centura ploiestiului la intoarcere ..

 

in retu super grasca super distractie si super drum :P

 

Mai Cavalerule, cum sta la tine indexul dreapta fata? :) hai ca ti-l repar pe 30.

 

 

am culcat odata motoru pe jos si am uitat sa il indrept. in realitate nu e asa stramb :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. cavaleru + prietena - 29 mai

2. LinX

3. viezure_siret - 80-90 %

4. Korben Dallas 5%, maxim 10%

5, Rocker + Dark Angel

6 Fotok 99,99% incerc sa ajung vineri....chiar daca ajung noaptea. (Pot venii un transalp si un tenere? avem si gratar:D :cheers:si bere stim sa bem blbl.gif )

7. Dr_dejavu...Pare deocamdata singur.. dar pana atunci se mai pot schimba treburile :P

aaaam.. din 29, numa sa`mi spunetzi pe la cate ajungeti acolo, sa stiu la cate sa plec si eu.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi astia din bucuresti o sa plecam pe la 7-7.20 sa zicem ca poate mai intarzie careva sau mai alimentam inainte de iesirea din buc,

 

apoi sa zic 1 ora ca sa facem autostrada si apoi 3ore maxim de la pitesti pana pe transfagarasan.

 

Adunarea si gruparea o facem la intrarea in cartisoara, sa zic ca la ora 12-13, nu am facut drumu asta pe moto dar cum masina am facut 4 si ceva

 

astept pe PM numere de telefon, de la unii deja le am le astept si de la ceilalti ca sa putem comunica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi astia din bucuresti o sa plecam pe la 7-7.20 sa zicem ca poate mai intarzie careva sau mai alimentam inainte de iesirea din buc,

 

apoi sa zic 1 ora ca sa facem autostrada si apoi 3ore maxim de la pitesti pana pe transfagarasan.

 

Adunarea si gruparea o facem la intrarea in cartisoara, sa zic ca la ora 12-13, nu am facut drumu asta pe moto dar cum masina am facut 4 si ceva

 

astept pe PM numere de telefon, de la unii deja le am le astept si de la ceilalti ca sa putem comunica.

 

 

Boon.. Eu am fost anul trecut la Odorheiu secuiesc.. Pana la Sibiu fac aprox 4 ore, si de acolo mai am 40km.. ink sa zicem 30min. Inseamna k eu voi pleca pe la 8 dimineata. Sa vad ce mai zice Korben si Ishmael... Ei cum poate sa vina.. dak vin..

 

Asta mai ramane de vazut.. In principiu eu pot sa vin de vineri.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde luam micii si carnaciorii? facem sambata un drum pana la bila in sibiu?? sau alt supermarket? :P

 

bila stiu unde e :laugh:

 

sau il punem pe rocker sa ii ia ca e din zona :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde luam micii si carnaciorii? facem sambata un drum pana la bila in sibiu?? sau alt supermarket?

 

bila stiu unde e

 

sau il punem pe rocker sa ii ia ca e din zona :)

 

 

Asta sa fie ultima problema.. Inainte sa ajungem in bine.. sa ridicam corturile.. sa golim topcase`urile.. sa avem loc pentru bere.. :P

 

Si apoi vom avea noi grija ca cutiile sa fie umplute de mici si bere.. :o

 

No stress!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde luam micii si carnaciorii? facem sambata un drum pana la bila in sibiu?? sau alt supermarket? :P

 

bila stiu unde e :)

 

sau il punem pe rocker sa ii ia ca e din zona :D

Cristi vom merge, probabil amandoi :lol: , pana in Sibiu la Real sau la Carrefour, dupa mancare si bautura. Vom stabilii la fata locului, de comun acord, acest aspect.

Sa ne vedem cu totii sanatosi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa inca o mie de km weekendul asta si alte cateva saptamani de proba, am mai aflat cate ceva si tras niste concluzii:

 

1. De interes general acum o luna doua era chestiunea cu sistemul de ungere al lantului. Daca achizitionati sau realizati un asemenea sistem, obligatoriu uleiul trebuie sa picure pe lant undeva in exteriorul foii (vezi site-ul Scottoiler), si nu pur si simplu pe mijlocul lantului. Am incercat vreo 3 prinderi diferite, bine realizate si uleiul ajungea nu numai pe lant, dar si pe pe interiorul rotii si chiar pe cauciuc. Cu toate astea n-au fost probleme, cu exceptia mizeriei, dar e chiar inconfortabil sa stii pe viraje ca ai ulei pe cauciuc, fie el un ulei mai lipicios.

 

2. A doua chestie, TDMu' meu (de 900) n-a vrut sa prinda pe A1 mai mult de 221 km/h. Nu stiu daca e ok sau nu, eu l-am luat sh cu ceva km. Am fost un pic cam dezamagit, insa pe urma mi-am dat seama ca baietii aia de pe net cu 246, 251 aveau motocicletele modificate oricum. Bine, nu zic ca as merge cu viteza aia sau ca nu e mai mult decat suficient, dar vroiam sa vad asa, daca e in parametrii iar un Dynotest e cam scump. Poate pe viitor se mai aduna posesori de 900 si facem un schimb de experienta in privinta asta.

 

3. Saua la TDM 900 (2002 - 2006) e cam tare si cu siguranta nu e o sa de "grand - touring". Am doi prieteni cu Diversion, ambele mobre cu saua mai misto, Diversion-ul de 600 din 2000 avand chiar o super sa. Pe mine de cateva ori pana acum m-a cam rupt de fund la drum lung. In general de la cantul cam abrupt al seii care pune ceva presiune pe interiorul - spatele partii superioare a coapselor dar si de la faptul ca e cam tare. Stiu ca exista alternative, dar 250 de euro pe o sa custom e cam mult deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@linx ca de obicei cu observatii la inaltime:

 

1. e bun de stiu, trebuie sa imi modific sistemul creat. pana in momentul de fata nu l-am probat din cauza sistemului de prindere pe bascula ineficient. plus imi mai trebuie un picurator cu rotita de control, una pt on-off si una pt control.

 

2. 221 km pe ceasul TDM-ului sau pe al gps-ului??

 

3. o sa corbin iti muta fundu in rai. scump dar merita fiecare banut. pt modelul meu era pe la 350 iuro :P

 

@ rocker mergem amice peste mari si tari :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Korben Dallas

 

In legatura cu ce ai zis despre acurile de la Shoc, ele nu pot fii uzate, daca ne gandim putzin la acurile din memrane, care se ridica mii de ori pe 100 de km, fata de acurile de la Shoc, care sunt trase de 5-6 ori maxim pe zi, ele nu se pot uza asa de repede.

 

Azi am mai desfacut mobra, k tot imi afuma bujiile, si am coborat acul la minim, la ultima treapta. Numai merge asa de bine, inainte de 2000 de ture incepe sa se sacadeze in fiecare treapta. E foarte enervant.

Urmeaza ca maine sa urc inapoi o treapta. Sa vad cum reactioneaza asa.

 

Sunt putzin dezamagit.. Din cauza bujiilor, numai stiu ce pot face daca si acum o sa afume bujiile.

 

Vreau sa va intreb, voi ce fel de bujii avetzi? "NGK DPR8EA-9" sau "DPR9EA-9".

 

Maine va fac si poze, k azi sunt cam terminat.. Concertele din ungaria nu erau prea usoare.. ne`am straduit sa rezistam pana la capat prin atmosfera superba ce a fost acolo... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am DPR9EA-9, sub 2000 imi merge si mie sacadat. nu stiu la ce treapta sunt setate acele. mesterim la intrunire daca aveti vreunu chef :D

 

de cand am rezolvat cu udatu bujiilor nu le-am mai desfacut.

 

totusi vibreaza destul de tare si enervat, mai ales in 5-a cum trece de 3500-4000 devine enervant si obositor.

 

suspectez carburile care nu-s sincronizate cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de trepidatzii.. da park in unele momente nu ar da scanteie,, scapa un cilindru, sau ceva de genu. nu stiu cum sa va explic.. Eventual, care veti fii dispusi, ii mai desfacem acolo, la gramada.. :P

 

Ne facem si noi "MC Giver" :D

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Korben Dallas

 

In legatura cu ce ai zis despre acurile de la Shoc, ele nu pot fii uzate, daca ne gandim putzin la acurile din memrane, care se ridica mii de ori pe 100 de km, fata de acurile de la Shoc, care sunt trase de 5-6 ori maxim pe zi, ele nu se pot uza asa de repede.

Nu sunt uzate, ci arse

Probabil cineva a mers mult cu socul tras sau a fost prea intins cablul de soc

Vreau sa va intreb, voi ce fel de bujii avetzi? "NGK DPR8EA-9" sau "DPR9EA-9".

Denso X24EPR-U9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ajutati sa intind si eu lantu? ca nu am facut asta niciodata pana acum, sau daca imi puteti da 2-3 sfaturi ca sa il asez inainte sa plec la drum :D

 

PS iau eu manulu dupa mine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...