Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

poze de pe trasfagarasan, asa cum am promis.

 

sunt portiuni in care zapada lipseste cu desavarsire, dar si zone unde acopera intreaga sosea. oricum cred ca acum s-a topit destul de mult din ea dar nu cred ca putem ajunge pana sus. era atunci destula zapata plus in unele portiuni pietre.

 

studiati pozele si salivati :eek:

post-21191-1242127775_thumb.jpg

post-21191-1242127825_thumb.jpg

post-21191-1242127910_thumb.jpg

post-21191-1242128085_thumb.jpg

post-21191-1242128120_thumb.jpg

post-21191-1242128178_thumb.jpg

post-21191-1242128246_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bre, 7 e mai ok.

Dar din Bucuresti cel putin vad ca nu s-au grabit prea multi sa-si anunte participarea :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ramane pe data asta, eu as vrea sa plecam cat mai devreme din bucuresti ca sa ajungem cat mai devrem acolo sa avem timp sa vb sa ne cunoastem, sa exploram ...

Ai uitat esentza ma.. Esentza miscariiiiiii!!! Unde ramane berea?? """ SA NE IMBATAM"""

 

=))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bre, 7 e mai ok.

Dar din Bucuresti cel putin vad ca nu s-au grabit prea multi sa-si anunte participarea :eek:

 

 

Stai linistit.. Nici de pe partea asta nu stau la rand sa ne anuntze.. :|

 

Inafara de mine.. si poate Ishmael.. Cam nici unu nu s`a ooferit sa vina pana acum :)

 

Si el poate o sa aiba examen.. sau licentza.. sau ce...

 

Noa.. Ishmaele?? ce faceti? Venitzi si voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si asta. bautura putem lua de unde am propus sa stam cazati, luam vin la carafa. :eek:

 

alte chestii de cumparat nu stiu pe unde o sa gasim.

 

 

linx hai ca il sun pe marius sa vad daca se baga :)

 

tocmai am vb cu marius , a zis ca nu e sigur ca merge, plus ca el nu agreeaza betiile.

 

eu va spun sincer ca nu vin sa ma imbat muci ci sa ma simt bine :D

 

mi-ar place sa stam in zona respectiva 2 nopti. sa fie de pe 29-31mai - binenteles daca puteti si doriti.

 

o sa dau telefon cu o saptamana inainte ca sa vb legat de camere.

 

 

as vrea sa stiu sigur care mergeti si nu dati inapoi.

 

 

1. cavaleru + prietena

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am spus ca vreau toba sub Sha, Am reusit :) TDM-ul are toba sub sha! Dar acuma nu stiu cum sa prind numarul... (?) pun si poze! :eek:

Editat de hayabusika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am spus ca vreau toba sub Sha, Am reusit :D TDM-ul are toba sub sha! Dar acuma nu stiu cum sa prind numarul... (?) pun si poze! :eek:

 

Ii mishto!..

 

In legatura cu numarul.. N`am nici o idee.. doar dak nu il faci tip steag.. ca si cum aveau motoarele pe vremuri, pe aripa din fatza longitudinal.. :)))

 

Incearca :P

 

Tu nu ai de gand sa participi la prima editzie? "Intalnirea TDM`istilor din romania"? (2009) :>

 

 

 

Eu singur... Poate pana atunci cu o partenera.. ma bag.. VIN!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii mishto!..

 

 

 

Tu nu ai de gand sa participi la prima editzie? "Intalnirea TDM`istilor din romania"? (2009) :>

 

 

 

 

MS! :) eu m-am gandit sa pun numarul in lateral ca la chopper! Inca nu stiu daca particip sau nu, nu stiu nici ce o sa fac maine da mai peste atata timp :D) Oricum urmatoarea etapa prin care va trece TDM-ul va fi .... vopsirea! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numarul pune-l sub toba, inclinat din partea de sus spre afara cu partea de jos montat pe un suport facut din aluminiu si prin pe cadru cu bucse de cauciuc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MS! :) eu m-am gandit sa pun numarul in lateral ca la chopper! Inca nu stiu daca particip sau nu, nu stiu nici ce o sa fac maine da mai peste atata timp :D) Oricum urmatoarea etapa prin care va trece TDM-ul va fi .... vopsirea! :eek:

 

 

 

Aw.. Inseamna k mai ai.. cel putzin o saptamana..

 

Stiu.. doara si eu am revopsit mobra....

 

 

N`as dori sa merg singur din partea de vest.. "Ardeal"

 

 

 

 

numarul pune-l sub toba, inclinat din partea de sus spre afara cu partea de jos montat pe un suport facut din aluminiu si prin pe cadru cu bucse de cauciuc

 

 

Hai ma.. Si aluminiu.. si bucse de cauciuc..

 

Ar fii prea complicat..

 

Eventual saibe de caiciuc.. de 3mm, intre saiba metalica si aluminiu.. Totusi sa aiba un pic de amortizare...

Pana ce isi gaseste bucse.. sau fabrica.. ooh.. e prea complicat.. Mai bine decupeaza dintr`o perdea de caiuciuc de 3 mm.. E mult mai simplu si e deajuns. :P

 

Parere privata. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am spus ca vreau toba sub ÂŞA, Am reusit :D TDM-ul are toba sub Âşa! Dar acuma nu stiu cum sa prind numarul... (?) pun si poze! :)

ă, î, Âş, ț, â..... :eek:

În sfârÂşit, asta e mai puțin important

Fii atentă ce trebuie să faci:

AminteÂşte-ți ce formă avea coada TDM-ului înainte de castrare, Âşi fă un suport din țeavă de 10-12 mm, suport care să imite forma codiței, pe acel suport vei putea pune numărul, exact sub stop, pe poziția lui regulamentară, Âşi nu mai trebuie să te chinui să tragi fire în altă parte

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aluminiu e usor de taiat si indoit. cauciucu poate sa fie de camera orice fel de cauciuc ca sa amortizeze.

 

suportul paote sa il faca in forma de X cu cracii de sus mai lungi si unde sa se prinda pe cadru , in partea de sus a X-uli vine evacuarea tobei iar in partea de jos prinde numaru.

 

sau poate fi un V cu o bara in partea de jos.

 

sau un x din 2 panglici de tabla de 2-3 mm ...

 

etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si asta. bautura putem lua de unde am propus sa stam cazati, luam vin la carafa. :D

 

Cred k nici unul dintre noi n`are de gand sa se faca muci.. dar.. Mai exista exceptii.. :eek:

 

O bericica.. eventual 2-3-4-5-6-7.. :P Nu inseamna k te faci muci.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred k nici unul dintre noi n`are de gand sa se faca muci.. dar.. Mai exista exceptii.. :eek:

 

O bericica.. eventual 2-3-4-5-6-7.. :P Nu inseamna k te faci muci.. :)

 

 

mai exsita si cei care exagereaza :D

 

sper sa nu fie cazu acum ca sa fie liniste si fara exagerari :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit.. Nici de pe partea asta nu stau la rand sa ne anuntze.. :|

ÂŞi te-ai simți mai bine dacă s-ar anunța lumea Âşi te-ai trezi că de fapt nu vine niciunul?

Eu am mai trecut prin asta Âşi anul trecut, Âşi crede-mă că nu e simplu să aduni atâția oameni la un loc într-o perioadă dată, mai ales că anunțul e făcut destul de recent

 

În plus, mai e Âşi criză ... :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce zice Cavaleru..

 

Ai cumva idei si despre un CBR 600 din 97? Cum am putea sa`i fac un suport de bagaje pe partea dreapta pentru cort si pe stanga pentru saltea gonflabila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, multi putini cati om fi buni suntem ...

 

Interesant ce zice Cavaleru..

 

Ai cumva idei si despre un CBR 600 din 97? Cum am putea sa`i fac un suport de bagaje pe partea dreapta pentru cort si pe stanga pentru saltea gonflabila?

 

 

poza cu motoru ca sa imi fac o idee,

 

cel mai simplu ar fi http://www.bbmoto.ro/gheorgheni/index.php?...=39&start=0

 

in locul pasagerului si prins cu ce crezi tu ca tine, eu ma gandesc la cordelina de alpinism :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, multi putini cati om fi buni suntem ...

 

 

 

 

poza cu motoru ca sa imi fac o idee,

 

cel mai simplu ar fi http://www.bbmoto.ro/gheorgheni/index.php?...=39&start=0

 

in locul pasagerului si prins cu ce crezi tu ca tine, eu ma gandesc la cordelina de alpinism :eek:

 

 

Ia vezi motoru asta.. Doar culoarea difera si anul..

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...993-172030.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nestiind ce e sub codita lui nu imi pot da seama dar sacul ala e iefin si foarte ok, propbema ar fi ca ori il pui pe locul lasagerului ori faci cumva sa stea in spatele manerului,

 

eventual faci cumva un gratar micut care sa fie prins de maner si cuniste bucati de cauciuc pe care sa sta sprijinit pe carena din spate. astfel nu zgarii nici carena si poti puen astfel acel sac de 50l

 

ieftin si simplu, poti folosi un gratar de la un frigider, cosmetizat un pic pentru a ocupa spatiul necesar si a putea asigura usor bagajele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nestiind ce e sub codita lui nu imi pot da seama dar sacul ala e iefin si foarte ok, propbema ar fi ca ori il pui pe locul lasagerului ori faci cumva sa stea in spatele manerului,

 

eventual faci cumva un gratar micut care sa fie prins de maner si cuniste bucati de cauciuc pe care sa sta sprijinit pe carena din spate. astfel nu zgarii nici carena si poti puen astfel acel sac de 50l

 

ieftin si simplu, poti folosi un gratar de la un frigider, cosmetizat un pic pentru a ocupa spatiul necesar si a putea asigura usor bagajele

 

 

Dah.. n`ar fii nici o problema dak locul pasagerului ar fii liber.. Dar.. Acolo e locul sotziei.. :eek:)

 

Nu e motorul meu.. SI nu e vb de sotzia mea.. Doamne feri.. Ma bucur k n`am asa ceva.. La anii mei.. :)

 

Deci.. sub coditza sunt 2 suruburi de prindere pt sa.. Cred k o sa prind de alea.. Si mai in spate, mai sunt ink 2 prinderi pt suportul de scarintze.. Atea vor ramane puntele de baza.. Ca sa`i fac si suport de bagaje pe deasupra, in spate la Sa.. O sa leg cele 2 suporturi laterale intre ele,, si asa obtzin 2 puncte fixe pt suporul de sus.si restul.. Ramane tema pentu imaginatzia mea. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vb cu marius , a zis ca nu e sigur ca merge, plus ca el nu agreeaza betiile.

eu va spun sincer ca nu vin sa ma imbat muci ci sa ma simt bine :)

Ne-o fi vazut el mai betivi de fel...

 

mi-ar place sa stam in zona respectiva 2 nopti. sa fie de pe 29-31mai - binenteles daca puteti si doriti.

o sa dau telefon cu o saptamana inainte ca sa vb legat de camere.

as vrea sa stiu sigur care mergeti si nu dati inapoi.

In principiu nu cred ca pot sa vin de pe 29, dar daca mai toti veniti de vineri o sa fac si eu tot posibilul. Eu vin 90%, ramanand sa iti confirm pana miercurea viitoare. Nu cred ca ar trebui sa fie probleme cu rezervarile in perioada asta. Ce nu am inteles e daca sta cineva la cort, sa stiu daca merge luata si varianta asta in calcul.

 

Buna, am spus ca vreau toba sub Sha, Am reusit :P TDM-ul are toba sub sha! Dar acuma nu stiu cum sa prind numarul... (?) pun si poze! :D

Bravo, arata haios iar cu suportul de numar pus ar trebui sa arate mai bine... acum e prea "supla". Dar cu zgomotul, cum stai? :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linx uite la cort nu m-am gandit, putem lua si varianta asta in considerare, cunosc un loc minunat de pus cortu chiar pe transfagarasan un pic mai sus de cabana Balea cascada, pe marginea drumului.

 

Ar fi frumos sa mergem de vineri, eu si cu prietena putem pleca de pe 29. acum astept si opiniile voastre.

 

Deci.. sub coditza sunt 2 suruburi de prindere pt sa.. Cred k o sa prind de alea.. Si mai in spate, mai sunt ink 2 prinderi pt suportul de scarintze.. Atea vor ramane puntele de baza.. Ca sa`i fac si suport de bagaje pe deasupra, in spate la Sa.. O sa leg cele 2 suporturi laterale intre ele,, si asa obtzin 2 puncte fixe pt suporul de sus.si restul.. Ramane tema pentu imaginatzia mea. :)

 

 

pai faci 2 patrate sau deptunghiuri din cornier, si pe patratul respectiv sudezi 2tevi care sa duca la punctele de prindere, patratele le sudezi intre ele cu un cornier care trece pe deasupra rotii cat mai aproape de numar, pt a obtine un plus de rigiditate

 

iar pt suportul central din spatele pasagerului mai sudezi sauprinzi cu surub de dreptungi un bari din fiecare parte care sa duca in spate si pe ele faci platforma unde mai poti pune bagaje, barile le pui sa vina in forma de A ca sa confere rezistenta

 

nu stiu cat de clar e dar cred ca iti faci o idee despre ce vreau eu sa zic :eek:

 

am desenat rapid in paint ceva ca sa te ajute, am incercat sa fie 3D :D

 

linia punctata e cea care uneste cele doua dreptunghiuri laterale

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...