Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

nu prea e ea whaterproof dar cu silicon o rezolv.

 

cum ai modificat alimentarea de la 12v la 4,5v? ca asta ma depaseste, de fapt tot ce tine de electrica e o mare necunoscuta :lol:

 

se pare pare ca saptamana asta o sa imi comand caucioacele :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu prea e ea whaterproof dar cu silicon o rezolv.

 

cum ai modificat alimentarea de la 12v la 4,5v? ca asta ma depaseste, de fapt tot ce tine de electrica e o mare necunoscuta :lol:

 

se pare pare ca saptamana asta o sa imi comand caucioacele :lol:

Ca alimentare pt proiectoare, am folosit circuitul electronic de la un incarcator auto pentru telefoanele mobile. Am unul care scoate 5 volti si e perfect. Am lasat proiectoarele aprinse circa o ora si nu s-a intamplat nimic grav, au functionat perfect atat proiectoarele cat si circuitul de alimentare. Au fost conectate la baterie moto data jos de pe mobra. Bateria nedescarcandu-se chiar daca au functionat o ora continuu. Concluzie, in materie de consum sunt brici :lol:

 

ps: misto ca-ti vor veni cauciucurile. Poate asa vei veni cu siguranta la Bike on Ice.

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul de vedere al consumului poti merge cu ele mereu aprinse :lol:

Mesaj completat

unde le montezi, eu vreau pe lanteralul crashbar-ului si sa fac si o protectie suplimentara pt ele :lol:

As vrea sa le montez undeva pe furca, si mai precis cadrul lor de sustinere (pe care am sa-l confectionez) sa fie prins de suruburile separatorului franei fata, de unde pleaca cele doua furtunase spre etriere. Vreau montarea lor pe furca, prins de jugul inferior, deoarece raza de lumina vreau sa oscileze stanga-dreapta, dupa cum iau vitaj cu furca. E mult mai bine asa :lol: , am calculat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea e ea whaterproof dar cu silicon o rezolv.

 

cum ai modificat alimentarea de la 12v la 4,5v? ca asta ma depaseste, de fapt tot ce tine de electrica e o mare necunoscuta :lol:

 

se pare pare ca saptamana asta o sa imi comand caucioacele :lol:

ce caucioace iti comanzi? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce caucioace iti comanzi? :lol:

Probabil ca aceste cauciucuri o sa le aiba Cavaleru, montate pe mobra: /index.php?...0&start=940

Super misto anvelopele, mai ales ca spun asta din experienta proprie, avand si eu montat pe spate tot un Karoo T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca aceste cauciucuri o sa le aiba Cavaleru, montate pe mobra: /index.php?...0&start=940

Super misto anvelopele, mai ales ca spun asta din experienta proprie, avand si eu montat pe spate tot un Karoo T

 

ce repede m-ai ginit tu aline. stai ca e doar o intrebare de pret. in principiu tot la Haidenau trag din cauza pretului :lol:

 

eu asa vrea sirac cu karoo T dar cred ca o sa ajung la k60 fata si k76 spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce repede m-ai ginit tu aline. stai ca e doar o intrebare de pret. in principiu tot la Haidenau trag din cauza pretului :lol:

 

eu asa vrea sirac cu karoo T dar cred ca o sa ajung la k60 fata si k76 spate

eu am gasit k60 pereche la 520 r0n cu montaj si echilibrat. este ok pretu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, apropo de proiectoare, priveste ce am lucrat zilele acestea si urmeaza doar sa le montez pe mobra:

Roackere, ca de obicei, pus pe treaba... :disappointed:

Dupa ce le montezi sa pui si tu niste poze sa vedem cu lumineaza drumul, eventual cu ele stinse/aprinse. Chiar m-ai facut curios.

 

Ptr cine mai e interesat de proiectoare, uitati niste alternative:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2X-Car-Truc...sQ5fAccessories

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-X-Car-Tru...sQ5fAccessories

 

sau daca optati ptr proiectoare normale si vreti un consum mai scazut sau lumina alba, puteti incerca asa ceva:

http://cgi.ebay.com/2-X-Car-Auto-H3-Fog-9-...=item3efbaf2f14

 

Evident, n-am de unde sa stiu cat de bune sau de rezistente sunt. Cel mai important lucru apreciez ca este puterea leadurilor, nu numarul lor. Probabil ca ati vazut si voi frontale sau lanterne mai slabe si altele mai puternice. Cum probabil ati vazut ca sunt unele cu un singur led, mare si f puternic. Led-urile astea de tip SMD am inteles ca sunt f puternice, deci asa ceva as cauta. Un avantaj ar fi ca solutiile de mai sus sunt gata preparate si se alimenteaza direct la 12V, ptr cei mai lenesi sau putin indemanatici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce visam vara facem iarna :lol:

:disappointed: Asa e, vara ne plimbam mai mereu, iar imbunatatirea mobrelor, o lasam pentru sezonul rece.

Mesaj completat

Roackere, ca de obicei, pus pe treaba... :lol:

Dupa ce le montezi sa pui si tu niste poze sa vedem cu lumineaza drumul, eventual cu ele stinse/aprinse. Chiar m-ai facut curios.

 

Ptr cine mai e interesat de proiectoare, uitati niste alternative:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2X-Car-Truc...sQ5fAccessories

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-X-Car-Tru...sQ5fAccessories

 

sau daca optati ptr proiectoare normale si vreti un consum mai scazut sau lumina alba, puteti incerca asa ceva:

http://cgi.ebay.com/2-X-Car-Auto-H3-Fog-9-...=item3efbaf2f14

 

Evident, n-am de unde sa stiu cat de bune sau de rezistente sunt. Cel mai important lucru apreciez ca este puterea leadurilor, nu numarul lor. Probabil ca ati vazut si voi frontale sau lanterne mai slabe si altele mai puternice. Cum probabil ati vazut ca sunt unele cu un singur led, mare si f puternic. Led-urile astea de tip SMD am inteles ca sunt f puternice, deci asa ceva as cauta. Un avantaj ar fi ca solutiile de mai sus sunt gata preparate si se alimenteaza direct la 12V, ptr cei mai lenesi sau putin indemanatici.

Florine am sa revin cu poze noi dupa montarea lor definitiva pe mobra.

In legatura cu led-urile SMD, intradevar sunt mult mai puternice decat cele normale, dar sunt si mult mai scumpe. Dar sunt foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un tip care si-a construit far de motocicleta cu leduri. Ma gandesc la aceeasi idee pentru proiectoare( fara ledul de mare putere din centru). Iesi mult mai ieftin daca ti le construiesti singur. link-ul:

 

http://ecomodder.com/forum/showthread.php/...light-6514.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat azi comanda de cauciucuri haidenau, din pacate nu au in stoc decat k60 pt roata fata, k76 nu era in stoc si vine in 2 saptamani.

 

cred ca o sa pun Katoo t-ul sh care il am acum de proba si apoi poate comand k76 sau Karoo T

 

vom vedea.

Mesaj completat

rockere vrei xenon? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rockere vrei xenon? :lol:

Baga un pret asa ca pentru mine si daca-mi convine, facem targul.

Oricum ma bucur ca ti-ai comandat cauciuc pt fata, iar pe spate, zic eu, o sa fi foarte multumit de Karoo T, crede-ma. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oscilez mult intre k76 si karoo T

 

nu stiu care o sa imi trebuiasca mai mult. ma gandesc ca nu fac atat de multi km pe an ca sa merite k76. dar nici atat de mult off-road nu fac ca sa merite karoo T

chiar e o dilema grava si pretul chiar nu e important.

 

avem asa

k76 - 23000km - offroad subtire rau

Karoo T - 12000 km - offroad cat cuprinde.

 

voi ce ati alege si dc?

Mesaj completat

Baga un pret asa ca pentru mine si daca-mi convine, facem targul.

Oricum ma bucur ca ti-ai comandat cauciuc pt fata, iar pe spate, zic eu, o sa fi foarte multumit de Karoo T, crede-ma. :disappointed:

 

te intrebam ca am vazut ca iai cerut pret lui Luigi :lol:

nu-l dau pe al meu ca nu am bani sa-l schimb

Mesaj completat

Aline unde te duci vara asta in concediu? Noi s-ar putea sa nu mai mergem in turcia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te intrebam ca am vazut ca iai cerut pret lui Luigi :lol:

nu-l dau pe al meu ca nu am bani sa-l schimb

Mesaj completat

Aline unde te duci vara asta in concediu? Noi s-ar putea sa nu mai mergem in turcia.

Da, m-am interesat acum ceva timp de xenon, sa stiu asa in mare, un pret la el.

Cat despre concediu, nu suntem inca hotarati, desii Maia opteaza pentru o tura Serbia-Muntenegru-Croatia-Ungaria, eu as vrea in Alpi. Insa vom vedea ce alegem pana la urma.

Deocamdata ma gandesc doar la concediul de Pasti, prin Bucovina, Maramures, Apuseni, circa 1600 km in 4-5 zile. Cam acelasi traseu ca si cel de anul trecut, pe care l-am strabatut impreuna cu Fotok.

In legatura cu cauciucul spate, daca ar fi dupa mine as lua unul Karoo T, tinand cont ca pe fata o sa ai tot unul cramponat si mai ales stiu cum se comporta Karoo-ul atat pe asfalt cat si pe off. Karoo rulz! :disappointed:

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, m-am interesat acum ceva timp de xenon, sa stiu asa in mare, un pret la el.

Cat despre concediu, nu suntem inca hotarati, desii Maia opteaza pentru o tura Serbia-Muntenegru-Croatia-Ungaria, eu as vrea in Alpi. Insa vom vedea ce alegem pana la urma.

Deocamdata ma gandesc doar la concediul de Pasti, prin Bucovina, Maramures, Apuseni, circa 1600 km in 4-5 zile. Cam acelasi traseu ca si cel de anul trecut, pe care l-am strabatut impreuna cu Fotok.

In legatura cu cauciucul spate, daca ar fi dupa mine as lua unul Karoo T, tinand cont ca pe fata o sa ai tot unul cramponat si mai ales stiu cum se comporta Karoo-ul atat pe asfalt cat si pe off. Karoo rulz! :disappointed:

 

ya zi in ce perioada ai de gand sa merg poate reusesc sa ma eliberez si eu. te duci singur sau cu maia?

 

in vara si eu as vrea alpi. sa vedem daca vrea si jumatatea mea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un tip care si-a construit far de motocicleta cu leduri. Ma gandesc la aceeasi idee pentru proiectoare( fara ledul de mare putere din centru). Iesi mult mai ieftin daca ti le construiesti singur. link-ul:

 

http://ecomodder.com/forum/showthread.php/...light-6514.html

 

Faine proiectoare. Daca tot te apuci sa faci 2, poate reusesti sa faci 4, din care 2 de mare putere. Mi le-as monta fericit :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ya zi in ce perioada ai de gand sa merg poate reusesc sa ma eliberez si eu. te duci singur sau cu maia?

 

in vara si eu as vrea alpi. sa vedem daca vrea si jumatatea mea :lol:

Cavalere, tura de paste, o sa fie cam in perioada 2-6 aprilie. Iar Pastele, ne va prinde undeva in Bucovina sau Maramures. Asa ne-a prins si anul trecut si a fost super fain, cu traditii si bucate traditionale maramuresene, un mai vorbesc de horinca, Fotok stie :disappointed: Ca suma de bani, eu zic ca un 600 lei, vor ajunge pentru fiecare motociclist.

A, si era sa uit, o sa merg singur, caci Maia lucreaza de Paste (la ei in perioada sarbatorilor, de Craciun si Paste, nu are voie sa-si ia nimeni concediu, in rest oricand, asa e politica firmei).

Apropo, din cate am vorbit cu Fotok (poate vin si Ottilo si Levente), s-ar mai baga si anul acesta la o asemenea tura.

Mai tin sa mentionez ca vom sta doar la pensiuni si case agroturistice.

Ce zici, te bagi? :lol:

 

Referitor la Alpi, daca ne convingem consoartele, poate facem tura impreuna. Mai vedem.

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre concediu, nu suntem inca hotarati, desii Maia opteaza pentru o tura Serbia-Muntenegru-Croatia-Ungaria, eu as vrea in Alpi. Insa vom vedea ce alegem pana la urma.

De ce nu amandoua? :lol: Pana la urma, ce drum e mai frumos spre Alpi decat prin Muntenegru? Pe Ungaria e goana, dar pentru cateva zile in plus, ai parte de ceva mult mai frumos. Depinde ce-i drept si de cat timp dispuneti si de cate ore de mers puteti indura. Noi asa am facut acum 2 ani... am mers la pas pana in inima Dolomitilor, pana dincolo de Stelvio (link).

 

Deocamdata ma gandesc doar la concediul de Pasti, prin Bucovina, Maramures, Apuseni, circa 1600 km in 4-5 zile. Cam acelasi traseu ca si cel de anul trecut, pe care l-am strabatut impreuna cu Fotok.

Suna frumos, dar de ce nu va pastrati pentru luni cu temperaturi mai blande si natura mai inverzita? Bine, dupa o iarna intreaga, o sa fie ok oricum... :disappointed:

Mesaj completat

post-5978-1265126020_thumb.jpgpost-5978-1265126052_thumb.jpgpost-5978-1265126081_thumb.jpgpost-5978-1265126196_thumb.jpgpost-5978-1265126472_thumb.jpgpost-5978-1265126548_thumb.jpgpost-5978-1265126602_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...