Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

lantu se spala la weekend / 1 data la 2 weekenduri. (amu daca o stat in garaj tata saptamana nu) sau la 500 ? de km ... acuma presupun ca se cade si zilnic daca faci numa endureala. - si atunci ajunge linistit si procycle

 

iar kettenmaxul (periile) se pot in schimb degresa cu ce iti vine la indemana :lol:.

prin constructie nu imping jegul inauntru, e calculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

lantu se spala la weekend / 1 data la 2 weekenduri.

Din fericire Scottoilerul ma ajuta sa prelungesc mult acest interval... dar n-as sta oricum sa spal lantul asa de des, no way! Mai degraba mi-as lua cardan.

 

prin constructie nu imping jegul inauntru, e calculat.

:lol:

De ce ar fi mai "calculat" decat o periuta de dinti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linxule a tinut 40.000 km in conditii vitrege, eu zic ca sa fii multumit si sa aplici in continuare acelasi tratament :lol:

Mesaj completat

eu am folosit procycle si am fost foarte multumit de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire Scottoilerul ma ajuta sa prelungesc mult acest interval... dar n-as sta oricum sa spal lantul asa de des, no way! Mai degraba mi-as lua cardan.

 

 

:lol:

De ce ar fi mai "calculat" decat o periuta de dinti?

 

scottoiler rulza.

 

cardanu` urmeaza .... :lol:

 

 

modul in care actioneaza periile asupra lantului, pe o/z/x-ring nu ai presiune deloc, ci doar ... "agatare" a jegului + ca lucrezi sub flux de solutie, care dizolva si spala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am de la louis un sistem de curatare a lantului.

 

il montez pe lant. il leg de cric si ii dau de roata cu o mana si cu cealata mana tin si apas pe bidonasul cu motorina.

 

dureaza un pic cam mult instalarea dar odata montat il cureti mult mai repede si mai bine decat cu periuta de dinti sau alta solutie. plus ca pot folosi si spray-ul de curatare cu acest sistem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa-mi pun un crash-bar pe mobra, insa as vrea si eu niste pareri de la cei care au spre ce sa ma indrept. Caut niste crash-baruri mai late, ca vreau ca pe langa protectia motorului, sa-mi protejeze si pedalele (ambreiaj & frana) in caz ca o culc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da, scuze...schimbator de viteze...ma grabeam :lol:

@marius: eu am scapat-o o data pe asfalt, si mi-a atins putin si schimbatorul...

@cavaleru: nici chiar asa de lat...ceva care sa le protejeze cat de cat...

Oricum, ce recomandati in domeniul crash-barurilor?

Editat de cretzu gigicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa vb cu dejvu :lol:

 

eu am crash bar hepco, si singurul rol al lui e sa protejeze motorul, carenele cedeaza pt ca nu le protejeaza cum trebuie.

 

vreau ca in primavara sa ii fac cateva inbunatatiri. sa montez pe el 2 proiectoare si 2 U-uri peste ele astefel incat sa fie mobra mai lata si sa stea numai pe crashbar cand o culc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, baieti, sper ca nu deranjez :lol:

 

Poate va intereseaza sa veniti Luni dimineata de la ora 08.30 sa donati sange la Federatia Romana de Rugby. Primii trei care se anunta ca se prezinta la donat sange primesc de la mine cate un bilet la meciul Romania-Spania care va avea loc sambata, 6 februarie, pe stadionul Arcul de Triumf. Romania joaca pentru calificarea la campionatul mondial de rugby de anul viitor.

 

Informatii despre locatia unde se poate face donarea de sange gasiti in postul de aici.

 

Sa ne auzim si vedem cu bine. Mai multe informatii si mai complete aflati daca ma sunati la numarul 0723.580.449. Nu va sfiiti sa sunati! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau ca in primavara sa ii fac cateva inbunatatiri. sa montez pe el 2 proiectoare

Cavalere, apropo de proiectoare, priveste ce am lucrat zilele acestea si urmeaza doar sa le montez pe mobra:

 

post-25487-1264877668_thumb.jpg post-25487-1264877734_thumb.jpg

post-25487-1264877754_thumb.jpg post-25487-1264877767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Gigicu: Cavaleru ti-a dat un sfat bun. Ia legatura cu Dejavu. Eu am crash-bar de la el pe mobra (e cumparata de la Fotok si nu stiu cat a costat, dar nu cred ca 115 euro), am cazut cu ea si nu mi s-a spart decat geamul de la semnalizarea stanga. In rest nimic. Si nici macar crash-bar-ul nu s-a indoit. Eu sunt super multumit si sunt convins ca daca nu l-as fi avut as fi patit-o mult mai urat. Dar sunt banii tai si faci cum vrei. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, apropo de proiectoare, priveste ce am lucrat zilele acestea si urmeaza doar sa le montez pe mobra:

 

 

bah nene ia da mai multe detalii. LED-uri? chiar vroiam sa te intreb vineri daca ai facut ceva legat de asta dar eram super aglomerat nu am mai apucat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah nene ia da mai multe detalii. LED-uri? chiar vroiam sa te intreb vineri daca ai facut ceva legat de asta dar eram super aglomerat nu am mai apucat.

Da, Cavalere, intradevar sunt lanterne cu leduri (28 de leduri pe fiecare proiector) doar ca sunt modificate de mine in asa fel incat sa le folosesc pe mobra ca proiectoare. Am adaptat inclusiv alimentarea lor, de la 12 volti cat are mobra, la 5 volti cat sunt alimentate led-urile. Merg super misto si bat la fel de bine chiar si la 10 metrii pe pamant. Emana o lumina super, este alba ca cea de xenon, defapt asta am si cautat sa aiba lumina alba si sa fie cu leduri proiectorul pt un consum mai mic de energie. Lanternele le-am comandat de pe net, de la firma Adelaida (am mai comandat in trecut de la aceasta firma de componente electronice), din Craiova si m-au costat (ambele lanterne) 85 lei cu tot cu transport. Sunt lanterne metalice si etanse cu garnituri de cauciuc. Eu aveam defapt nevoie doar de capetele lanternelor, pentru a le adapta si folosi ca proiectoare pe motor. Sunt misto si au un consum de circa 6W amandoua, aproape insesizabil.

Pentru mine conteaza ca au o lumina puternica si sunt perfecte pt ceea ce am nevoie. O sa revin cu detalii si poze dupa ce am sa le montez pe mobra, probabil saptamana viitoare.

Acesta e link-ul cu produsul: http://www.adelaida.ro/product_info.php?cP...roducts_id=4495

 

post-25487-1264883174_thumb.jpg post-25487-1264883225_thumb.jpg post-25487-1264883246_thumb.jpg

 

ps: mai am doar de confectionat sistemul de prindere

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ya pune o poza cu partea din spate a lor. vreau sa inteleg cum le-ai etansat :lol:

 

 

eu ma gandeam sa folosesc 2 lampi fontale. astea sunt deja compacte si depinzand de model, ermetice.

Cavalere, partea din spate urmeaza sa o umplu intreaga cu silicon pentru a etansa circuitul pe care sunt prinse led-urile si firele de alimentare. Asta inca nu am apucat sa fac, dar se rezolva usor. Va arata si bine si vor fi si etanse.

Sunt perfecte si cele frontale, doar ca eu am preferat sa am ceva mai multe led-uri, cel putin 20 pe fiecare proiector.

Daca te hotarasti sa-ti montezi si tu asa ceva, sa stii ca o sa-ti placa cum functioneaza, atat ca luminozitate, cat si ca durata de viata.

Numai bine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deja o lampa frontala cu care majoc. a costat vreo 13 lei si are 17 leduri

post-21191-1264888825_thumb.jpg

 

am aprins-o in casa pe hol si 5m cat are holul meu bate bine.

uite:

post-21191-1264888863_thumb.jpg

 

Mesaj completat

Cavalere, partea din spate urmeaza sa o umplu intreaga cu silicon pentru a etansa circuitul pe care sunt prinse led-urile si firele de alimentare. Asta inca nu am apucat sa fac, dar se rezolva usor. Va arata si bine si vor fi si etanse.

Sunt perfecte si cele frontale, doar ca eu am preferat sa am ceva mai multe led-uri, cel putin 20 pe fiecare proiector.

Daca te hotarasti sa-ti montezi si tu asa ceva, sa stii ca o sa-ti placa cum functioneaza, atat ca luminozitate, cat si ca durata de viata.

Numai bine :lol:

 

nu poti folosi capacul pt a inchide partea din spate?eventual sa foloseste ceva gen capac de la cutiile de prigat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deja o lampa frontala cu care majoc. a costat vreo 13 lei si are 17 leduri

post-21191-1264888825_thumb.jpg

 

am aprins-o in casa pe hol si 5m cat are holul meu bate bine.

uite:

post-21191-1264888863_thumb.jpg

 

Mesaj completat

 

 

nu poti folosi capacul pt a inchide partea din spate?eventual sa foloseste ceva gen capac de la cutiile de prigat ...

E misto frontala, merge perfect ca proiector. Cam asa bat si ale mele sunt multumit, mai ales ca priectorul, in general, nu e facut sa bata la mare distanta, ci mai degraba sa lumineze drumul in fata vehicolului si marginile de drum.

La mine nu se potriveste capacul din spate al bateriilor, fiind mai mic in diametru, caci am incercat. De aceea am potat pentru umplerea golului, din spatele led-urilor, cu silicon transparent, fiind mult mai eficient, mai ales ca etanÂşeitate.

Mesaj completat

Am gasit varianta straina a motocicletei lui Rocker : http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=158911 :lol:

...oricum, amandoi sunt un exemplu de urmat in upgradarea unui TDM. :lol:

Da Caline, aceasta a fost mobra, drept model pt mine. Am vazut-o de mult si mi-am zis ca se poate. In mare parte seamana una cu cealalta.

Mesaj completat

uite pentru buton merge Buton ON/OFF

Buton am deja montat in bord, de ceva timp, montat special pt proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...