Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

atlasul rutier in tankbag si PNA-ul in buzunar la piept. mergi dupa indicatoare si daca te ratacesti scoti PNA-ul, daca cauti ceva drumuri mai frumoase sau diverse forme de relief apelezi la atalas :bigstar:

Tipic romanesc :)

Ne punem de-a curmezisul si dupa aceea ne plangem ca nu e bun :crack:

Cristi, este aceeasi situatie cu cea pe care ti-am descris-o eu: GPS-ul de masina prins cu ventuza de rezervor (voi face si o poza sa vezi ca nu e chiar asa de rau cum crezi). Avantajul GPS-ului pe rezervor fata de atlasul rutier este ca nu trebuie sa te opresti sa intorci pagina

 

Parerea mea este ca trebuie sa delimitam cele doua situatii majore care implica utilizarea GPS-ului:

  1. ture lungi pe sosele/autostrazi - implica utilizarea unui GPS "destept", cu harti actualizate si soft pe masura
  2. ture pe forestiere/offroad/coclauri - GPS topo, waterproof, shockproof, idiotproof. Gama specializata de la Garmin (poate mai exista si altii, nu contest) face treaba asta foarte bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 si 2 se pot rezolva cu acel garmin de care am zis mai sus Etrex l-am vazut la uzunu in actiune si era super ok. mia avea din cand in cand rateuri pt ca nu avea toate strazile. dar eu zic ca se poate sa te descurci cu el si cu indicatoarele de pe marginea strazii.

 

am navigat si in bulgaria si in grecia in combinatia harta+indicatoare.

 

normal gps-ul moto dedicat este solutia cea mia buna si mai indicata dar nu e atat de accesibil pe cat isi poate permite oricine.

Mesaj completat

 

 

si-a schimabt careva oglinzile de la tdm? ca eu le am pe ambele sparte si trebuie sa le inlocuiesc. un pret ceva stiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-a schimabt careva oglinzile de la tdm? ca eu le am pe ambele sparte si trebuie sa le inlocuiesc. un pret ceva stiti?

Salut. Incearca la id-ul asta de mess : performance.bikes

Eu am luat de la ei toamna trecuta amandoua oglinzile...nu mai stiu exact pretul, dar stiu sigur ca a fost convenabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-a schimabt careva oglinzile de la tdm? ca eu le am pe ambele sparte si trebuie sa le inlocuiesc. un pret ceva stiti?

Cavalere, eu dupa ce am cumparat tdm-ul, mi-am schimbat oglinzile, caci celelalte cu care a venit mobra erau prea mici si nu vedeam mai nimic in ele.

Le-am comandat pe acestea de pe Louis: http://www.louis.de/_3095cc94c4b00c3a1e497...tnr_gr=10028038

Sunt montate de doi ani si nu au nici cea mai mica problema; recomand. :crack:

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca veni vorba de oglinzi..

Eu am oglinzi rotunde uniersale.

Am si oglinzile de la louis, cele aproape dreptunghiulare, dar mi se par slabe. Cand zic asta, ma refer la cat de mult vad in ele - acopera o zona mai mica decat cele rotunde. Imi dau impresia ca as avea o oglinda normala [de uz casnic] , nu oglinda auto/moto. Asa ca am oglinzile noi, si le pastrez poate ca rezerva, in caz ca trebuie sa le schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, eu dupa ce am cumparat tdm-ul, mi-am schimbat oglinzile, caci celelalte cu care a venit mobra erau prea mici si nu vedeam mai nimic in ele.

Le-am comandat pe acestea de pe Louis: http://www.louis.de/_3095cc94c4b00c3a1e497...tnr_gr=10028038

Sunt montate de doi ani si nu au nici cea mai mica problema; recomand. :crack:

 

am avut oglinda asta pe dreapta si nu prea se compara cu cea originala de pe stanga. vizibilitatea era mult mai mica in ea.

 

am vb cu ottoman si mi-a gasit el ce imi trebuie si la pret decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragi tovarasi si pretini TDM-isti, ma bate un gind sa-mi vind bidiviul :blink: din motive de lipsa la apel ...

sezonul trecut cred ca am mers 3000 de km iar asta, daca nu se phoote treaba pe aici, probabil nici pe jumatate ...

e pacat sa rugineasca singurica ;) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Pai si eu tot vreo 3-4000 am bagat vara trecuta ,asta e treaba cu motocicletele,le vinzi doar daca ai nevoie de bani,adevarul e ca e putin ca m lux sa ai si masina si motocicleta care mai mult o ti decit sa te dai cu ia,acum desigur depinde si de situatie,familie,probleme ...pacat,bafta la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am nevoie de bani (ma rog, banii niciodata nu-s de ajuns), nu de aia as da-o insa nu-s acasa ...

si e pacat de ea sa stea degeaba cind poate cineva ar vrea sa se dea ...si, ma rog, are si banii sa faca asta :blink: ...

nu-s hotarit pt ca m-am inteles extrem de bine cu ea ... oi vedea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vandut poti vinde motorul foarte repede..dar de cumparat mai greu ,,eu cred ca si 1000 de km daca ai faci pe an e ok fiecare dupa posibilitati,eu anul asta sper sa fac ceva mai multi,asa e cand stai 2 ani fara motor si iti curg balele la alte motoare ....salutare si respect :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor. respect . acum o intrebare care ma framanta de mult: e "bun" TDM-ul pt un incepator? stiu ca e cam grea dar la mine in oras nu e nici una sa vad si eu cum imi sta pe ia, dar cred ca bine la 1,85 cat am eu. incepator : adica unul care a mers numa pe IJ si JAWA pe drumuri unde nu imi trebuia carnet :blink: ( acum am) :) si in oras cu scuterul. motocicleta asta este exact ce imi doresc. bafta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor. respect . acum o intrebare care ma framanta de mult: e "bun" TDM-ul pt un incepator? stiu ca e cam grea dar la mine in oras nu e nici una sa vad si eu cum imi sta pe ia, dar cred ca bine la 1,85 cat am eu. incepator : adica unul care a mers numa pe IJ si JAWA pe drumuri unde nu imi trebuia carnet :blink: ( acum am) :) si in oras cu scuterul. motocicleta asta este exact ce imi doresc. bafta ;)

 

 

la asa inaltime nu o sa ai probleme cu ea. eu am inceput cu ea, am 170cm si a fost ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asa inaltime nu o sa ai probleme cu ea. eu am inceput cu ea, am 170cm si a fost ok ;)

thanks. ma refer si la manevrabilitate, daca o sa ma descurc cu ia, are totusi 230 de kg si 75 hp,nu o pot compara cu IJ sau JAWA, si nici nu vreau sa dau de pamant cu mine. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii ce faci cu ea, e ok.

Eu nu am mers pe scuter inainte sa fac scoala moto. Am luat permisul de conducere, si dupa 1 an am luat TDM (prima mea moto), fara sa mai conduc ceva intre timp. Daca mergi usurel, legal, nu ar trebui sa te sperie ca are 77 CP. Trebuie doar sa fii cu capul pe umeri.

Si inaltimea ta nu cred ca ar fi o problema. Ar fi ok daca gasesti una pe aproape, sa te urci sa vezi daca te prinde bine pozitia (adica sa iti placa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai că încerc Âşieu

Ce ziceți de 78 CP?

Pentru că nu e nici 75 nici 77 (oficial)

ÂŞi dacă vorbim de 4TX, ăla are 82 CP ;)

Nu că ar conta, la o adică, tot aia e dacă nu Âştii să o struneÂşti

Dar, bubba, problema nu este puterea, ci cuplul, de ăla trebuie să îți faci griji

ÂŞi ar mai fi manevrabilitatea la viteze mici, are tendința să supravireze

Dar sunt convins că te vei descurca

Nu e chiar aÂşa de grav :)

Mesaj completat

are tendința să supravireze

sau sa subvireze? :blink:

haideti, dati-mi o mana de ajutor

care se aplica la un vehicul care ere tendinta sa ia curbele mai mult decat vrea pilotul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Una peste alta eu zic ca alegerea TDM-ului ar fi una foarte buna si ca nu vei regreta.Bafta. :blink:

 

 

 

P.S: si legat de inaltime si eu am 1,84 si stau foarte bine pe el...

Editat de 97TDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau sa subvireze? ;)

haideti, dati-mi o mana de ajutor

care se aplica la un vehicul care ere tendinta sa ia curbele mai mult decat vrea pilotul?

supra, supra, sau pe romaneste, are tendinta de a fugi de kour ...

cunosc fenomenul care era sa ma trinteasca ...

 

motorul ca total e excelent insa te poate omori la fel de bine ca si un scuter folosit fara cap ...

diferenta o face inmormintarea, cu sau fara capac la sicriu (scuzati gluma sinistra) :blink: ...

 

insa exista si alte motoare excelente ... depinde ce anume ceri de la o o motoreta, sau mai bine zis, ce astepti de la ea !

eu unul am apucat sa merg pe una inainte s-o cumpar pe a mea si am stiut ca asta e ce-mi doresc ...

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau sa subvireze? :blink:

haideti, dati-mi o mana de ajutor

care se aplica la un vehicul care ere tendinta sa ia curbele mai mult decat vrea pilotul?

 

Sa supravireze cred ca e ce vrei tu sa zici, subvirarea e atunci cand ia curbele mai larg decat isi doreste pilotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai că încerc Âşieu

Ce ziceți de 78 CP?

Pentru că nu e nici 75 nici 77 (oficial)

ÂŞi dacă vorbim de 4TX, ăla are 82 CP :)

Nu că ar conta, la o adică, tot aia e dacă nu Âştii să o struneÂşti

Dar, bubba, problema nu este puterea, ci cuplul, de ăla trebuie să îți faci griji

ÂŞi ar mai fi manevrabilitatea la viteze mici, are tendința să supravireze

Dar sunt convins că te vei descurca

Nu e chiar aÂşa de grav :D

Mesaj completat

 

sau sa subvireze? ;)

haideti, dati-mi o mana de ajutor

care se aplica la un vehicul care ere tendinta sa ia curbele mai mult decat vrea pilotul?

 

nu ami stiu cum ii zice. dar ideea e ca se apleaca mai tare pe curbe decat iti doresti

Mesaj completat

supra, supra, sau pe romaneste, are tendinta de a fugi de kour ...

cunosc fenomenul care era sa ma trinteasca ...

 

motorul ca total e excelent insa te poate omori la fel de bine ca si un scuter folosit fara cap ...

diferenta o face inmormintarea, cu sau fara capac la sicriu (scuzati gluma sinistra) :blink: ...

 

insa exista si alte motoare excelente ... depinde ce anume ceri de la o o motoreta, sau mai bine zis, ce astepti de la ea !

eu unul am apucat sa merg pe una inainte s-o cumpar pe a mea si am stiut ca asta e ce-mi doresc ...

 

 

fuge de poponeata cand tragi de gaz ca nemancatu sau nu are aderenta.

 

sub/supra virarea se refera la roata fata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit un gps moto aici

 

Ar fi doua dispozitive asemanatoare (dintre care unul cel indicat de tine):

http://www.goclever.net/en/gps/37-GC-350Rider-FE.html

http://www.northcross.ch/ES303GP

 

Nici nu stiu daca este vreo diferenta intre ele... greu de spus, pentru ca specificatiile sunt ca si inexistente, atat pe paginile "producatorilor" cat si pe cele ale comerciantilor. Nu am gasit nici o poza / recenzie / articol pe net din care sa reiasa cum se conecteaza incarcatorul si cum se leaga la o sursa audio (in cazul Northcross). Se pare insa ca nici unul nu are atat de simpla, banala si extrem de utila iesire audio. Si de-aici incep problemele, pentru ca in nici un caz nu m-as putea baza pe acel sistem FM de la GoClever, iar in cazul NC se mentioneaza ceva de bluetooth, dar din cate stiu nu prea exista dispozitive GPS care sa trimita indicatiile prin BT, in afara de Garmin si TomTom. Pretul si faptul ca se poate instala iGO-ul usor pe ele (cel putin pe GoClever) le fac sa fie optiuni interesante. O sa incerc sa pun mana pe ele pentru cateva zile si sa vad despre ce este vorba mai exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi doua dispozitive asemanatoare (dintre care unul cel indicat de tine):

http://www.goclever.net/en/gps/37-GC-350Rider-FE.html

http://www.northcross.ch/ES303GP

 

Nici nu stiu daca este vreo diferenta intre ele... greu de spus, pentru ca specificatiile sunt ca si inexistente, atat pe paginile "producatorilor" cat si pe cele ale comerciantilor. Nu am gasit nici o poza / recenzie / articol pe net din care sa reiasa cum se conecteaza incarcatorul si cum se leaga la o sursa audio (in cazul Northcross). Se pare insa ca nici unul nu are atat de simpla, banala si extrem de utila iesire audio. Si de-aici incep problemele, pentru ca in nici un caz nu m-as putea baza pe acel sistem FM de la GoClever, iar in cazul NC se mentioneaza ceva de bluetooth, dar din cate stiu nu prea exista dispozitive GPS care sa trimita indicatiile prin BT, in afara de Garmin si TomTom. Pretul si faptul ca se poate instala iGO-ul usor pe ele (cel putin pe GoClever) le fac sa fie optiuni interesante. O sa incerc sa pun mana pe ele pentru cateva zile si sa vad despre ce este vorba mai exact.

 

fac eu rost diseara de un goclevar pt test

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu ceva Goclever 5066, cu FM si bluetooth. Parca bluetoothul e pentru telefon doar, nu si pt indicatii de navigatie. Cred ca are si iesire audio, ceea ce e ok pentru kitul Ncom de la casca :blink: .

L-am folosit doar pe masina. Am iGo Amigo, Miomap 2008, si merge. Baudrate-ul gps-ului e mic, 9600. Uneori am impresia ca in realitate sunt ceva mai inainte decat imi arata pe ecran. Poate sunt eu prea rapid...

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un consum cine imi poate spune ? este adevarat ca nu am avut timp sa citesc toate paginile de pe topicul asta , dar din cate am citit si pe alte topicuri se cam contrazic, ba 4,8 - 5,5- 6,0 sau chiar peste ,ma refer la consumul extra-urban. numai stiu ce sa cred. ce influenteaza consumurile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...