Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Am o intrebare la posesorii de 900 si nu numai. In toate manualele de reparatie in care m-am uitat nu am gasit nimic referitor la filtru de benzina. Exista sau nu exista filtru de benzina la mobra asta si la cati km se schimba?. Mi se pare ingrijorator sa nu fie mai ales la benzina din romania.

 

Referitor la intrunire sunt prezent 99% oriunde s-ar tine. Mi se pare ok locatia propusa mai ales ca nu am fost prin zona aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Confirm, am vrut si eu sa-l schimb mai demult si am aflat ca practic nu exista si ca se face o filtrare cumva in cadrul pompei, aflata in partea de jos a rezervorului. Vezi eventual schema din catalogul de piese.

 

La mine in 65k se pare ca n-au fost probleme pana acum. Cel mai mult m-ar ingrijora faptul ca au mai cazut sigur in timp bucati de vopsea incetita de pe gura rezervorului. Dar poate se dizolva in benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la filtru: am studiat si eu problema, si ca sa pot dormi linistit am ajuns la urmatoarea concluzie:

 

Pe cele doua furtune ce pleaca din rezervor se pune cate un filtru, intr0 zona care sa nu incomodeze si sa fie si vizibil fara demontarea carenelor sau rezervorului, fiecare filtru fixat cu cate doua coliere metalice. atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ce-mi faceti voi mie! Ma duc sa-mi cumpar cort. In proportie de 75% vin. Bafta!

 

 

Nu mai plange...nu esti singurul ;) . Daca gasesti ceva bun si ieftin...pt 2 persoane, da o strigare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
Daca gasesti ceva bun si ieftin...pt 2 persoane, da o strigare.

Hmmmm, ieftin si bun zici?

Acum 2 ani am ajuns la intrunirea transalpistilor la Obarsia Lotrului. Plecat din Bucuresti de la 38 de grade am ajuns la Obarsie unde erau vreo 26 la pranz. Perfect, am zis. Am pus cortul si seara m-am bagat in sacul de dormit ieftin si bun. Pe la 3 dimineata cautam cainele prin curte ca sa-l iau in brate din cauza ca afara erau 2 grade. A doua zi a tras o rapaiala care a penetrat si chilotii depozitati in corturile ieftine si bune. Noroc cu terasa de vizavi ca a avut suficient alcool.

Asa ca sfatul meu e sa uiti de ieftin si bun cel putin in zona aia, dealtfel superba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm, ieftin si bun zici?

Acum 2 ani am ajuns la intrunirea transalpistilor la Obarsia Lotrului. Plecat din Bucuresti de la 38 de grade am ajuns la Obarsie unde erau vreo 26 la pranz. Perfect, am zis. Am pus cortul si seara m-am bagat in sacul de dormit ieftin si bun. Pe la 3 dimineata cautam cainele prin curte ca sa-l iau in brate din cauza ca afara erau 2 grade. A doua zi a tras o rapaiala care a penetrat si chilotii depozitati in corturile ieftine si bune. Noroc cu terasa de vizavi ca a avut suficient alcool.

Asa ca sfatul meu e sa uiti de ieftin si bun cel putin in zona aia, dealtfel superba.

 

Nu am zis ieftin si bun....am zis bun si ieftin. De fapt am vrut sa zic, cel mai ieftin dintre cele bune. ;) Si chiar as avea nevoie de ceva sfaturi in privinta asta. Nu am mai avut cort pana acum, si chiar nu stiu care ar trebui sa fie criteriile de selectie in alegerea unuia. Ideea e ca m-ar interesa ceva cat mai mic (pt a fi usor de indesat intr-unul din case-uri), cat mai usor de montat/demontat (dupa cum spuneam, experienta mea in domeniu, tinde spre zero :D ), si evident...impermeabil, si sa nu te ia vantul din el.

Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la filtru: am studiat si eu problema, si ca sa pot dormi linistit am ajuns la urmatoarea concluzie:

 

Pe cele doua furtune ce pleaca din rezervor se pune cate un filtru, intr0 zona care sa nu incomodeze si sa fie si vizibil fara demontarea carenelor sau rezervorului, fiecare filtru fixat cu cate doua coliere metalice. atat

 

Nu cred ca se poate pune filtru in modul in care propui tu. cele doua furtune sunt sub presiune (unul e turul, unul e returul), injectia functionand la 3-4 bari din cate am citit eu. In plus am observat ca furtunele nu sunt din acelea clasice de cauciuc.

Daca cei de la Yamaha au gandito asa, asa o las si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ieftin si bun....am zis bun si ieftin.

 

Asa, la o prima cautare, dpmdv, "bune si ieftine" ar putea fi (cateva exemple):

- http://www.mormota.ro/corturi/corturi-de-d...ah-troll-s.html

- http://www.mormota.ro/corturi/corturi-de-d...guin-scout.html

- http://www.himalaya.ro/catalog/product_inf...products_id=225

 

Si cateva sfaturi:

1. Daca vrei ceva la un buget mai mic de-atat, adica probabil pana in 150 - 200 de lei si nu esti sigur de calitatea produsului (ca poate cine stie, e ceva ok la vreo superpromotie etc desi ma cam indoiesc), alege un cort cu un sigur strat (o singura folie superioara). O sa fie un pic mai friguros, o sa apara condens mai usor, dar ai sanse mai mari sa nu-ti ploaua inauntru. La corturile ieftine in dublu strat principala problema era ca era prost gandita distanta dintre cele doua panze, se atingeau, iar asta insemna apa in cort.

 

2. Nu specificatiile sunt totul. Cauta si ceva reviewuri pentru ca sigur o sa gasesti pe forumuri de muntomani, pescari s.a. Desigur, sa ai in vedere si ca pretentiile si nevoile celor care comenteaza pot sa difere de ale tale.

 

3. Nu-ti lua un cort mai mic de 2/3 sau 2+, daca vrei sa mergi in 2 cu mobra, pentru ca o sa aveti nevoie de spatiu in afara de cel pentru voi... bagaja, echipament etc. Deci preferabil ar fi sa fie cam de 3 persoane. Uita-te intotdeauna si la dimensiunile date de producator.

 

4. Cortul va fereste de ploaie si vantul, sacul de dormit va tine de cald. Deci nu neglijati acest aspect, pentru ca daca o sa va fie frig, nu din cauza cortului o sa va fie. Problema e ca si sacii astia sunt destul de voluminosi (unii in care sa nu tremuri la 5 grade), insa se pot lua niste saci de compresie, strange cu chingi etc. De asemenea exista saci care se pot lega in tadem, ca sa va tineti de cald mai usor ;)

 

Bafta si sa ne zici daca gasesti ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la spusele LinXului ;)

 

Eu am un Hannah de 3-4 persoane si e abia destul cand mergem 2 cu motoru. Daca il aveam pe cel de 2-3 persoane trebuia sa las chestii pe dinafara (nerecomandat daca ploua). Apropo de ploi, cortu meu a rezistat fara jena la o torentiala la prima Dominatoriada (intalnirea astora cu Honda Dominator) care a inundat/penetrat majoritatea corturilor de Carrefour sau alte ieftinaturi.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

injectia functionand la 3-4 bari din cate am citit eu.

 

Presiunea este catre injectoare, nu catre rezervor

Flavius Corhei si-a montat filtre de benzina, pe 3VD (carburatoare)

Dar am si eu o intrebare: pentru ce naiba sa pui filtru de benzina pe retur? ;)

 

Ma distreaza harababura de pe topic

Se pare ca lumea nu agreeaza forumurile dedicate

Apropos, daca vreunul dintre voi are un host inchiriat, cedez forumul TDM

Imi ocupa spatiu degeaba

 

Este mult mai usor sa unesti oamenii impotriva a ceva, decat pentru ceva (George Soros)

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am precizat de ce sunt doua furtune, nu ca as pune filtru pe retur.

da, presiunea este catre rampa de injectie dar pompa este in rezervor

 

Probabil la TDM, ca la majoritatea motocicletelor cu injectie si pompa in benzina, exista un filtru la "admisia" pompei, in rezervor. Isi face treaba.

 

Un filtru, pentru a fi eficient, trebuie sa fie pus intre pompa si regulatorul de presiune al circuitului de injectie (care lucreaza la vreo 3-4 bari, cum bine s-a zis).

 

BMW (11xx) are un astfel de filtru, intre pompa si regulator de presiune. Trebuie montat un filtru maricel, cu carcasa metalica; nu stiu daca e loc fizic pentru asa ceva pe acolo. Cel mai probabil pompa poate functiona in parametrii indiferent de prezenta filtrului, deci partea asta e acoperita.

 

Nu stiu exact detaliile; baietii de pe alte site-uri specializate pe TDM nu zic nimic?

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor, dar alea de la Decathlon nu-s bune? Nu ma pricep la corturi, de-aia-ntreb. Am avut unul militar si nu au fost probleme. Ma orientasem catre corturile si sacii de dormit de la Decathlon, dar acum sunt in dubiu. Parca n-as vrea sa tremur sau sa ma ploua. Jerlo, Leaveyou, sa ma tineti la curent cu ce va luati.

 

Rockere, butonam pe forum si am gasit niste poze. Nu cumva este motorul tau? ;)

post-44495-1302691728_thumb.jpg

post-44495-1302691751_thumb.jpg

Editat de barboge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu si al lui rockeru sunt motoare din prima poza.

Mesaj completat

Presiunea este catre injectoare, nu catre rezervor

Flavius Corhei si-a montat filtre de benzina, pe 3VD (carburatoare)

Dar am si eu o intrebare: pentru ce naiba sa pui filtru de benzina pe retur? ;)

 

Ma distreaza harababura de pe topic

Se pare ca lumea nu agreeaza forumurile dedicate

Apropos, daca vreunul dintre voi are un host inchiriat, cedez forumul TDM

Imi ocupa spatiu degeaba

 

Este mult mai usor sa unesti oamenii impotriva a ceva, decat pentru ceva (George Soros)

 

 

si eu montat filtru de benzina. nu mai stiu exact unde. parca intre robinet si pompa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am luat anul trecut un cort de 4 persoane cu 150 ron la promotie. ma tine super!! nu am avut probleme nici cu apa nici cu vant. adevaru e ca nici nu l-am scos inca din ambalajul original.:D

 

 

filtru: eu credeam ca un furtun e alimentarea normala, iar celalalt e rezerva. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Liviu lasa cortul, ca poti lua un celofan cu care sa-l acoperi si sa te aperi de ploaie daca o fi.

BAZA e sacul de dormit care sa reziste la un -5 grade si evident, palinca. Pentru ca sansele de ploaie pot fi 50/50 dar sansele de frig noaptea sunt de 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liviu lasa cortul, ca poti lua un celofan cu care sa-l acoperi si sa te aperi de ploaie daca o fi.

BAZA e sacul de dormit care sa reziste la un -5 grade si evident, palinca. Pentru ca sansele de ploaie pot fi 50/50 dar sansele de frig noaptea sunt de 100%.

 

;) Pai de palinca il fac responsabil pe Andrei! Avea la el, mai zilele trecute, o mostra din ceea ce va aduce la intrunire (sper!), mostra de care io ma declar extrem de multumit! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...