Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

deci nu contam pe supravieturie mancand peste :D

 

mi-a dat mama un borcan de zacusca facuta de ea. sper sa va placa :)

 

Asta e! Mergem la intalnirea Dunarii cu Marea Neagra si mancam zacusca! :D

Asa ne trebuie daca il lasaram pe Jerlo sa evolueze singurel la mulineta!

Hai, macar la bautura sa fim ceva mai responsabili, nu? :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jerlo vineeee.....Stefan, daca sunt singurul pinguin care-si aduce lanseta, te omor. :cheers:

 

daca mai ai o mulineta cu ace si plumb in plus avem sanse mai mari de supravietuire :D .

lansata o iau oricum.

 

daca mai ai o mulineta cu ace si plumb in plus avem sanse mai mari de supravietuire :D .

lansata o iau oricum.

 

 

gata bagajele. acum somn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai ai o mulineta cu ace si plumb in plus avem sanse mai mari de supravietuire :D .

lansata o iau oricum.

 

 

 

 

gata bagajele. acum somn.

 

Iete, ce de povesti pescaresti!

Nici nu plecara bine si au si-nceput! :crack:

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii,

care ati avut probleme cu termostatul, si cum se manifesta?

Mie dimineata cand merg la servici, tot timpul imi sta temperatura motorului doar o idee deasupra liniutei din dreptul "C"-ului.

Sa fie dus termostatul?

Si dupamasa, cand fac drum lung, adica mers constant la 90-110 km/h tot aproape rece imi indica acul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super-faina plimbarea la Gura Portitei!

Din Bucuresti am mers la Enisala si apoi la Jurliovca. Am traversat la Gura Portitei,unde pot spune ca a fost excelent. Conditii bune, putini manelisti si fitosi, un loc pe care nu l-am mai recunoscut (fusesem acolo pe cand eram pustan si nu exista niciun fel de constructie), dar care mai pastreaza o tenta din salbaticia de altadata. Trebuie sa spun ca citisem multe posturi de pe net legate de Gura Portitei si incepusem sa cred ca va fi un loc extrem de neprietenos. Surpirza placuta a fost sa constat exact inversul : oameni ok, conditii de cazare bune (si la hotel si la casute, si posibilitati de campare), apa calda curenta, dusuri si WC-uri curate, preturi un pic piperate, dar nu chiar exagerat. Mancarea nu pot spune ca a fost la inaltime, dar aici cred ca-i vorba doar de lipsa de indemanare a bucatarului.

Ceea ce mi-a placut in mod special a fost linistea (nu absoluta, dar suficienta) care inconjoara acest petec de pamant, faptul ca poti foarte usor sa scapi de stresul zilnic al "extraordinarei" noastre societati si relaxarea care pluteste peste tot in acest mirific colt de paradis.

Am fi vrut sa ajungem acolo doar pe cele doua roti ale motocicletelor, dar asta presupunea ceva mai multa pregatire decat timpul alocat de noi acestei plimbari, plus motoare cu abilitati mai aprofundate in zona "caprelor" decat in cea a touringului.

Oricum, recomand zona celor care se simt apropiati de natura : la un pas de Delta, cu vedere la mare, pe o limba de pamant, un ecosistem greu de gasit altundeva.

post-56994-0-59519400-1308513363_thumb.jpg

post-56994-0-67476000-1308513374_thumb.jpg

post-56994-0-63084500-1308513388_thumb.jpg

post-56994-0-93474800-1308513408_thumb.jpg

post-56994-0-92226400-1308513425_thumb.jpg

post-56994-0-80535100-1308513447_thumb.jpg

post-56994-0-62120700-1308513463_thumb.jpg

post-56994-0-10235300-1308513477_thumb.jpg

post-56994-0-01103400-1308513500_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super-faina plimbarea la Gura Portitei!

Din Bucuresti am mers la Enisala si apoi la Jurliovca. Am traversat la Gura Portitei,unde pot spune ca a fost excelent. Conditii bune, putini manelisti si fitosi, un loc pe care nu l-am mai recunoscut (fusesem acolo pe cand eram pustan si nu exista niciun fel de constructie), dar care mai pastreaza o tenta din salbaticia de altadata. Trebuie sa spun ca citisem multe posturi de pe net legate de Gura Portitei si incepusem sa cred ca va fi un loc extrem de neprietenos. Surpirza placuta a fost sa constat exact inversul : oameni ok, conditii de cazare bune (si la hotel si la casute, si posibilitati de campare), apa calda curenta, dusuri si WC-uri curate, preturi un pic piperate, dar nu chiar exagerat. Mancarea nu pot spune ca a fost la inaltime, dar aici cred ca-i vorba doar de lipsa de indemanare a bucatarului.

Ceea ce mi-a placut in mod special a fost linistea (nu absoluta, dar suficienta) care inconjoara acest petec de pamant, faptul ca poti foarte usor sa scapi de stresul zilnic al "extraordinarei" noastre societati si relaxarea care pluteste peste tot in acest mirific colt de paradis.

Am fi vrut sa ajungem acolo doar pe cele doua roti ale motocicletelor, dar asta presupunea ceva mai multa pregatire decat timpul alocat de noi acestei plimbari, plus motoare cu abilitati mai aprofundate in zona "caprelor" decat in cea a touringului.

Oricum, recomand zona celor care se simt apropiati de natura : la un pas de Delta, cu vedere la mare, pe o limba de pamant, un ecosistem greu de gasit altundeva.

 

 

Saptamana nebuna la mine aici'sha, ma bagam si eu daca stateam mai bine cu timpul! misto locurile... acolo mi-am facut concediul anul trecut... de vis

 

am probleme cu motoru... de la intrunire incoa' tot face figuri schimbatotu' de viteze.. tre sa sap pe advrider si carpetdm sa vad ce are...

 

misto turea... cand am fost eu salutu pe acolo era ceva de genu: 'tuva'n gura portitei!

Editat de andreiganea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana nebuna la mine aici'sha, ma bagam si eu daca stateam mai bine cu timpul! misto locurile... acolo mi-am facut concediul anul trecut... de vis

 

am probleme cu motoru... de la intrunire incoa' tot face figuri schimbatotu' de viteze.. tre sa sap pe advrider si carpetdm sa vad ce are...

 

misto turea... cand am fost eu salutu pe acolo era ceva de genu: 'tuva'n gura portitei!

 

Bai, Andrei, ce pacat ca n-ati venit si tu cu Ana! Corina chiar zicea ca i-ar fi placut sa fi venit si voi! Si Rockeru' cu Maia (cu ei am vb la tel, prin intermediul Cavalerului). Da' ei au motivare pentru absenta!

 

@Stefan : Stefane, asteptam poze de la tine!

Cele facute de mine sunt la

https://picasaweb.google.com/117635788610344532488/PozeEnisalaGuraPortitei

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o tura super reusita, din pacate o problema aparuta la motocicleta prietenului meu Costi ne-a impiedicat sa ajungem la cetatea Histria.

 

Am incercat sa ajung impreuna cu Dan (yamaha XT ) pe motor la gura portitei insa timpul nu ne-a ajutat si a trebuit sa ne intoarcem din timp ca sa ajungem la vaporas. Drumul e greut nu poti mentine un ritm ridicat din cauza multor portiuni de nisip si gropi, destul de line dar suficient cat sa tot ating cu toba intermediara de pamant...

 

trebuie intr-o buna zi sa incercam tura asta. ma gandesc serios sa fac rost imprumut de o capra de la un prieten un Wr400 :D

 

cat despre Gura portitei m-a impresionat linistea si alura de salbaticie omniprezenta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii,

care ati avut probleme cu termostatul, si cum se manifesta?

Mie dimineata cand merg la servici, tot timpul imi sta temperatura motorului doar o idee deasupra liniutei din dreptul "C"-ului.

Sa fie dus termostatul?

Si dupamasa, cand fac drum lung, adica mers constant la 90-110 km/h tot aproape rece imi indica acul.

 

Astea sunt manifestarile termostatului blocat deschis. Caut sa vad daca gasesc echivalent pe auto, ca termostatul original are un pret exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt manifestarile termostatului blocat deschis. Caut sa vad daca gasesc echivalent pe auto, ca termostatul original are un pret exagerat.

 

parca ala de tico merge :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi baieti!

Si eu ma gandeam tot la termostat blocat pe deschis.

Desi, tocmai ce m-am intors de la servici, si acum imi sta o idee mai sus acul de temperatura, dar si afara e mai cald :laugh:

Si, apropo, daca tot te uiti la piese, uita-te si la o baterie, ca mi-a murit saraca. Din vina mea :baldy:

Am tras de ea cred ca 3 ani, tot cu speranta ca nu o sa imi trebuiasca alta.

 

Cand am luat moto, era bateria moarta. Au pus-o baietii de la Renault pe robot, apoi a fost ca noua.

A venit iarna, si iar s-a descarcat. Primavara am pus-o eu pe redresor, si a mai mers 1 an. Azi la 4 jumate cand am iesit de la lucru, surpriza... nu am chei! Mi-am adus aminte ca nu le-am luat de fapt din contact (am intarziat la servici... mama ei de graba).

So... uita-te te rog si la pret la baterie, nu ceva foarte scump dar nici ieftin. Nu cu acid, cu gel.

 

Si, ASFALT USCAT sa fie !!! :burnout:

 

Apropo, cineva m-a rugat sa ii spun cum se prezinta vopseaua de pe asapament. Din pacate s-a dus chiar la iesirea galeriilor din motor, vreo 5-10 cm, restul e imaculat. Motocicleta am folosit-o zproape zilnic pana la servici si inapoi. Exceptie cand a plouat. Deci daca vreti o solutie ieftina si aspect bun al esapamentului, fara rugina, recomand :rock:

Editat de flavius.corhei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi baieti!

Si eu ma gandeam tot la termostat blocat pe deschis.

Desi, tocmai ce m-am intors de la servici, si acum imi sta o idee mai sus acul de temperatura, dar si afara e mai cald :laugh:

Si, apropo, daca tot te uiti la piese, uita-te si la o baterie, ca mi-a murit saraca. Din vina mea :baldy:

Am tras de ea cred ca 3 ani, tot cu speranta ca nu o sa imi trebuiasca alta.

 

Cand am luat moto, era bateria moarta. Au pus-o baietii de la Renault pe robot, apoi a fost ca noua.

A venit iarna, si iar s-a descarcat. Primavara am pus-o eu pe redresor, si a mai mers 1 an. Azi la 4 jumate cand am iesit de la lucru, surpriza... nu am chei! Mi-am adus aminte ca nu le-am luat de fapt din contact (am intarziat la servici... mama ei de graba).

So... uita-te te rog si la pret la baterie, nu ceva foarte scump dar nici ieftin. Nu cu acid, cu gel.

 

Si, ASFALT USCAT sa fie !!! :burnout:

 

Apropo, cineva m-a rugat sa ii spun cum se prezinta vopseaua de pe asapament. Din pacate s-a dus chiar la iesirea galeriilor din motor, vreo 5-10 cm, restul e imaculat. Motocicleta am folosit-o zproape zilnic pana la servici si inapoi. Exceptie cand a plouat. Deci daca vreti o solutie ieftina si aspect bun al esapamentului, fara rugina, recomand :rock:

 

Aham, io te-ntrebasem. Banuiam ca pe zona de caldura maxima nu va rezista bronzul acela. Oricum, e mare lucru ca a rams in rest! Bravo! Cred ca arata k lumea mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Inca ma mai gandesc la tura din weekend de la Portita. Frumos rau.

Sa vedeti chestie interesanta. Inainte de a pleca din ultima benzinarie de pe A2 acul indicatorului de benzina arata putin peste jumatate. Am mers circa 10 minute continuu cu viteza de croaziera de 120Km/h. Nu acceleram. Cind m-am uitat la indicator, acul cobora incet dar continuu incat in 20 de scunde arata aproape de 0. Am redus viteza pe la 80 - 90 si ma uitam prin lateral daca las vreo dara de benzina in urma. Nimic...... Indicatorul a stat jos cateva secunde apoi a revenit incet aproape de jumatate. Pana acasa nu s-a mai repetat figura. O fi un contact imperfect sau un fir intrerupt? :scratch: O sa ma aplec asupra problemei.

 

Pozele de la Portita nu au iesit prea bine. Aparatul a fost uitat pe rezolutie mica.

post-50323-0-12207900-1308598114_thumb.jpg

post-50323-0-93344700-1308598295_thumb.jpg

post-50323-0-32065000-1308598727_thumb.jpg

post-50323-0-21049800-1308598826_thumb.jpg

post-50323-0-82578000-1308598921_thumb.jpg

post-50323-0-91977000-1308599090_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Inca ma mai gandesc la tura din weekend de la Portita. Frumos rau.

Sa vedeti chestie interesanta. Inainte de a pleca din ultima benzinarie de pe A2 acul indicatorului de benzina arata putin peste jumatate. Am mers circa 10 minute continuu cu viteza de croaziera de 120Km/h. Nu acceleram. Cind m-am uitat la indicator, acul cobora incet dar continuu incat in 20 de scunde arata aproape de 0. Am redus viteza pe la 80 - 90 si ma uitam prin lateral daca las vreo dara de benzina in urma. Nimic...... Indicatorul a stat jos cateva secunde apoi a revenit incet aproape de jumatate. Pana acasa nu s-a mai repetat figura. O fi un contact imperfect sau un fir intrerupt? :scratch: O sa ma aplec asupra problemei.

 

Pozele de la Portita nu au iesit prea bine. Aparatul a fost uitat pe rezolutie mica.

 

poze

 

post-21191-0-24258500-1308599528_thumb.jpgpost-21191-0-54256900-1308599572_thumb.jpgpost-21191-0-86174400-1308599544_thumb.jpgpost-21191-0-30348700-1308599556_thumb.jpgpost-21191-0-92130700-1308599585_thumb.jpgpost-21191-0-77068600-1308599602_thumb.jpgpost-21191-0-13699200-1308599617_thumb.jpgpost-21191-0-11606400-1308599624_thumb.jpgpost-21191-0-36813500-1308599636_thumb.jpgpost-21191-0-53327200-1308599655_thumb.jpgpost-21191-0-13856900-1308599670_thumb.jpgpost-21191-0-81157500-1308599689_thumb.jpgpost-21191-0-50129900-1308599707_thumb.jpgpost-21191-0-66705600-1308599727_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...