Sari la conținut

Accident Destul De Usor - Liviu Rebreanu - 20.03.2007


Survolaj
 Share

Postări Recomandate

Ieri ajung acasa si imi povesteste maica-mea ca s-a produs un accident de motor in dreptul Pietei Ramnicu Sarat pe Liviu Rebreanu. Modelul motorului nu stia sa mi-l zica, doar ca motociclistul circula regulamentar, se apropia de intersectie si in dreptul pietei un mos i-a sarit in fata dupa lungi reprize de claxonari. Stie careva mai multe detalii? Cine e si ce model era motoru? Mosu era cu sange pe fata iar motociclistul era ok din ce mi-a zis maica-mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers azi cu un taxi ca ma grabeam rau... si taximetristul a zis ca era un motor de la BGS si ca mosu i-a sarit in fata ca la vazut dar el a continuat sa traverseze.... dar din cate am inteles motociclistul a fost ok dar nu si "sinucigasul" care era lovit la cap si statea, constient, intins pe caldaram.... iar motociclistul injura de de toate.... mai mult nu stia ca a luat comanda si a plecat tocmai cand venea salvarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost dupa lungi reprize de clacsonari nu poate insemna decat ca a dat intentionat peste el ori era prea prost ca sa-si aduca aminte unde e ghidonu. Doamne iarta-ma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost dupa lungi reprize de clacsonari nu poate insemna decat ca a dat intentionat peste el ori era prea prost ca sa-si aduca aminte unde e ghidonu. Doamne iarta-ma...

 

Sa sti ca trebuie sa te contrazic. Daca mergi pe strada si nu e nici o trecere de pietoni. Vezi unu care vrea sa traverseze, respectivul te vede (si tu observi asta), bineinteles tu iti continui deplasarea si "desteptul" se gandeste sa faca pasul. ia zi ce faci? Iti zic io il lovesti.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca vezi unu care vrea sa traverseze, claxonezi, franezi, opresti in dreptul lui, astepti sa puna piciorul in strada, apoi ii dai un sut in tibie si pleci mai departe. Mie asa mi se pare corect si prudent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers azi cu un taxi ca ma grabeam rau... si taximetristul a zis ca era un motor de la BGS si ca mosu i-a sarit in fata ca la vazut dar el a continuat sa traverseze.... dar din cate am inteles motociclistul a fost ok dar nu si "sinucigasul" care era lovit la cap si statea, constient, intins pe caldaram.... iar motociclistul injura de de toate.... mai mult nu stia ca a luat comanda si a plecat tocmai cand venea salvarea...

 

Nu stiam ca e de la BGS...

 

Daca a fost dupa lungi reprize de clacsonari nu poate insemna decat ca a dat intentionat peste el ori era prea prost ca sa-si aduca aminte unde e ghidonu. Doamne iarta-ma...

 

Maica-mea mi-a spus ca a o femeie a auzit claxonul motoristului si a stat locului, dar pe batran l-a durut in pix si a continuat sa traverseze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce cauta mumii de astea ambulante pe strazi? e cazul si femeii adormite din cauza careia a murit robert ... si societatea acuza drogatzii ... pai si drogat sa fii, ca tot te opresti cand vezi un vehicul care se apropie si mai si claxoneaza .. claxonezi, franezi, il lasi sa treaca pe langa tine si-i dai un dos de palma(pumn) peste cap, sa stie data viitoare ... nu cred ca exagerez .. ASFALT USCAT TUTUROR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se ducea sa isi ia pensia ca sa o dea pe paine si medicamente?

asta cauta pe strada!

a gresit..a platit

asta e

se intampla

motociclistul putea incetini un pic pe la trecerea de pietoni

nu e obligatoriu, dar il scutea sa aiba pe un mos pe constiinta

motorul nu il poate repara din pensia mosului..asa ca..mai bine incetinea un pic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a fost pe trecere a fost mult inaintea ei in dreptul petii rmnic... cat despre ce cauta pe strada.... nu ne priveste pe noi... dar faptul ca nu a traversat pe unde trebuie..... e un lucru grav care din pacate se intampla in fiecare minut in Romania.... si totusi chiar si asa nu poti sa dai intr-un om batran (referitor la suturile propuse de altii ca si atitudine moralizatoare), e tatal, bunicul cuiva.... parerea mea ca daca ar sta cateva zile un politist in dreptul pietii si sa dea amenzi la toti care traverseaza aiurea s-ar micsora nr. accidentelor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti nebuni la cap sau va prefaceti ? Poate mosu ala era surd, in mod clar nu auzea bine ! Dar de ! Cum indazneste un mos sa traverseze neregulamentar cand noi pe vitezane suntem cele mai coioase vertebrate ? Va recomand tuturor nervosilor sa claxonati in disperare si atunci cand va taie un camion drumu, macar asa or sa poata altii invata.

 

Nu a trecut decat un an de cand un baietas a claxonat un surdomut (beat ce e drept) pana a dat peste el, in Otopeni. Am senzatia ca unii dintre noi nu sunt dispusi sa invete decat pe lumea cealalta. N-am ce sa va urez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy:

Voi sunteti nebuni la cap sau va prefaceti ? Poate mosu ala era surd, in mod clar nu auzea bine ! Dar de ! Cum indazneste un mos sa traverseze neregulamentar cand noi pe vitezane suntem cele mai coioase vertebrate ? Va recomand tuturor nervosilor sa claxonati in disperare si atunci cand va taie un camion drumu, macar asa or sa poata altii invata.

 

Nu a trecut decat un an de cand un baietas a claxonat un surdomut (beat ce e drept) pana a dat peste el, in Otopeni. Am senzatia ca unii dintre noi nu sunt dispusi sa invete decat pe lumea cealalta. N-am ce sa va urez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost un caz, anul trecut de 1 mai, in drum spre vama veche, parca...un baiat cu un choper..din cate imi amintesc a lovit mortal o batrana, si parca a stat si el destul de mult timp in spital...Eu sunt genul de om care evit pe cat posibil...mai bine previn, decat sa tratez!

Bafta si numai bine!

Parerea mea(nu dati cu pietre)!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S.:Sunt curios daca acel batran era ruda vreunuia dintre noi...oare aceleasi erau parerile??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti nebuni la cap sau va prefaceti ? Poate mosu ala era surd, in mod clar nu auzea bine ! Dar de ! Cum indazneste un mos sa traverseze neregulamentar cand noi pe vitezane suntem cele mai coioase vertebrate ? Va recomand tuturor nervosilor sa claxonati in disperare si atunci cand va taie un camion drumu, macar asa or sa poata altii invata.

 

Nu a trecut decat un an de cand un baietas a claxonat un surdomut (beat ce e drept) pana a dat peste el, in Otopeni. Am senzatia ca unii dintre noi nu sunt dispusi sa invete decat pe lumea cealalta. N-am ce sa va urez.

 

semaca are dreptate. asa cum un nesimtit cu jeep, camion, etc se baga cu tupeu doar ptr ca sunt "protejati" de conserva, la fel si noi trebuie sa franam cand vedem un pieton pe strada. sunt imprevizibil. nu te poti baza ca va sta pe loc. te poti baza doar pe reflexele tale, nicidecum pe comportamentul imprevizibil al unui conservar sau pieton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost un caz, anul trecut de 1 mai, in drum spre vama veche, parca...un baiat cu un choper..din cate imi amintesc a lovit mortal o batrana, si parca a stat si el destul de mult timp in spital...Eu sunt genul de om care evit pe cat posibil...mai bine previn, decat sa tratez!

Bafta si numai bine!

Parerea mea(nu dati cu pietre)!

P.S.:Sunt curios daca acel batran era ruda vreunuia dintre noi...oare aceleasi erau parerile??

 

Aici e o mica deosebire de la situatia de mai sus. Baiatul ala nu a avut timp nici macar sa claxoneze. Avea un Virago de 250 care numai boala vitezei nu indica. Si daca ar fi avut doar cateva zile in plus de experienta ar fi reusit sa salveze o viata. Atata cat ar mai fi durat ea.

 

Altceva ma enerveaza, ca iti sare un batran in fata, Dumnezeu e generos si iti da 2 - 3 secunde de reactie pana la impact iar tu le irosesti criminal (inclusiv pentru propria-ti viata) ... claxonand ?!?! In societatea spartana (unde speranta de viata era mica si fara motociclete) erau evitate asemenea accidente chiar la nastere omorand pruncii handicapati. Se pare ca o ducem mult prea bine ca sa ne pese si de altii. Si ne meritam destinul handicapat si ala din lipsa de dragoste de viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti nebuni la cap sau va prefaceti ? Poate mosu ala era surd, in mod clar nu auzea bine ! Dar de ! Cum indazneste un mos sa traverseze neregulamentar cand noi pe vitezane suntem cele mai coioase vertebrate ? Va recomand tuturor nervosilor sa claxonati in disperare si atunci cand va taie un camion drumu, macar asa or sa poata altii invata.

 

Nu a trecut decat un an de cand un baietas a claxonat un surdomut (beat ce e drept) pana a dat peste el, in Otopeni. Am senzatia ca unii dintre noi nu sunt dispusi sa invete decat pe lumea cealalta. N-am ce sa va urez.

 

Si care-i problema ? Traversezi aiurea pe riscul tau. Nimeni nu vrea sa faca accident dar daca se intampla e vinovat cel care circula cu motorul pe sosea ? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care-i problema ? Traversezi aiurea pe riscul tau. Nimeni nu vrea sa faca accident dar daca se intampla e vinovat cel care circula cu motorul pe sosea ? :baldy:

 

spune-i asta si lui gore :| era nevinovat! si la ce ne-a folosit?

GANDITI BAH IN P*** MEA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care-i problema ? Traversezi aiurea pe riscul tau. Nimeni nu vrea sa faca accident dar daca se intampla e vinovat cel care circula cu motorul pe sosea ? :baldy:

 

Din punctul meu de vedere esti vinovat doar tu, daca ai la dispozitie timpul necesar evitarii si totusi dai peste orice ti-ar taia calea. Daca te blochezi si nu poti evita (macar dupa ce ai trecut de eticheta de "incepator" ) poate chiar nu ai ce cauta pe motor. Nu esti decat un pericol in plus iar propria placerea nu justifica urmarile propriei inconstiente. Cam asta ma gandesc eu. Gandeste-te doar ca mosul ar putea ajunge sa fie o povara in plus pt cei care trebuie sa-l inmormanteze iar tu ca motociclist ai putea ajunge o povara in plus pentru cei care vor avea grija de tine imobilizat intr-un scaun cu rotile. Nu pot decat sa sper ca toata lumea a plecat pe picioare acasa dupa "accidentul" ala. Ce accident e ala pe care in loc sa-l eviti, claxonezi ca fraieru ? Sau mai nou se schimba directia cu claxonul ? E al doilea in luna asta care nu a reusit. Oamenii ajung in spital si mor pentru ca nu sunt in stare sa stabileasca care le sunt prioritatile. Prioritatea este viata nu claxonatul. Mai are importanta care e vinovatul ? Te incalzeste cu ceva faptul ca pe crucea unuia poate scrie , aici e ingropat Cutare, DESI avea prioritate ? Mai bine ma opresc aici.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai are importanta care e vinovatul ? Te incalzeste cu ceva faptul ca pe crucea unuia poate scrie , aici e ingropat Cutare, DESI avea prioritate ? Mai bine ma opresc aici.

CORECT !

Numai ca mai sunt unii carora se pare ca le-ar place sa moara cu dreptatea in mana... :baldy:

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa... parerea mea de (inca) biciclist / pieton...

 

Nu am nimic impotriva batranilor. Din contra, am chiar un respect deosebit pentru oamenii inaintati in varsta ce sunt tinuti in viata de o pasiune.

Am in schimb un mare ghimpe indreptat spre hodorogii care se bazeaza pe umbra adusa pana acum pamantului ce-i face sa creada ca au: dreptul de a traversa pe oriunde fara sa se asigure/ gandeasca; dreptul de a conduce fara aceleasi obligatii de mai devreme; dreptul de a exista si a actiona fara.. hehe, da, tot aia.

 

Selectia naturala, dupa cum spunea cineva.

Sper doar sa nu fiu eu selectorul, si nu doresc asta nimanui.

Asfalt uscat fara uscaturi :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semaca: cred ca ai mania contrazicerii... nimeni nu te-a contrazis... iar faptul ca presupui ca batranul era surd... e DOAR o presupunere pe care nici unul din noi nu avem cum s-o lamurim.... nimeni nu a zis ca motociclistul era complet nevinovat, dar atata timp cat batranul nu era pe trecere este in aceasi masura vinovat....

 

 

parerea mea : daca esti surd, orb sau eu stiu cum.... nu inseamna ca ar trebui sa traversezi pe unde ti se nazare... tocmai, cu atat mai mult, daca ai o deficienta, ar trebui sa fii insotit si sa traversezi NUMAI pe la trecere si DOAR pe verdele tau!!!!!!!!!

Editat de mironalexa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea : daca esti surd, orb sau eu stiu cum.... nu inseamna ca ar trebui sa traversezi pe unde ti se nazare... tocmai, cu atat mai mult, daca ai o deficienta, ar trebui sa fii insotit si sa traversezi NUMAI pe la trecere si DOAR pe verdele tau!!!!!!!!!

Asa te-au invatat pe tine la scoala? :baldy: Ca daca un orb ridica toiagu' alb ca ar vrea sa traverseze strada, sa dai peste el si sa-l faci una cu asfaltu'? :baldy:

Pai tocmai asta e ideea ca e orb saracu' si nu stie unde e zebra... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei................eu ma bucur doar ca au schimbat legea si nu mai esti responsabil pentru existenta unor prosti. Daca unii au inteles ca prostii trebuie calcati, treaba lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a fost pe trecere a fost mult inaintea ei in dreptul petii rmnic... cat despre ce cauta pe strada.... nu ne priveste pe noi... dar faptul ca nu a traversat pe unde trebuie..... e un lucru grav care din pacate se intampla in fiecare minut in Romania.... si totusi chiar si asa nu poti sa dai intr-un om batran (referitor la suturile propuse de altii ca si atitudine moralizatoare), e tatal, bunicul cuiva.... parerea mea ca daca ar sta cateva zile un politist in dreptul pietii si sa dea amenzi la toti care traverseaza aiurea s-ar micsora nr. accidentelor...

 

NU sunt adeptul aplicarii de corectii fizice, cu toate ca as prefera un prieten, ruda in viazta care a luat un sut in fund, decat mort dar "neatins" .

Sunt de acord ca aplicarea de amenzi pietonilor pe banda rulanta, i-ar determina sa se gandeasca de mai multe ori pe unde traverseaza, ca s-ar putea sa ajunga acasa lefteri, daca nu si cu datorii, insa din pacate nu am vazut, auzit in viatza mea pe cineva care sa fi luat amenda ca traverseaza pe unde vor muschii lui.

Si uite asa inca un cerc vicios pe langa care noi comentam in timp ce accidentele se intampla si se vor intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati amestecat in topic-ul asta vinovatia legala cu vinovatia morala... :cheers:

Dpdv legal motoristul e nevinovat. COMPLET nevinovat....fara doar si poate. Traversezi pe unde-ti taie capul pe pielea ta. PUNCT

Dpdv moral... daca ar fi putut opri dar a preferat sa claxoneze in draci.... :D

Parerea mea : Motociclistul de la BGS se grabea. Si astia cu firmele de paza cand se grabesc, se grabesc. Si nu e nimic grav in asta, atata timp cat circula in limite legale. Pacat ca a preferat sa nu piarda 15 secunde reducand viteza ............si uite ca a lovit un batran... a preferat sa claxoneze :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca noi oprim la fiecare pieton de pe trotuar care ar vrea sa traverseze (mai ales prin loc nepermis), ci ii claxonam sa ii facem atenti ca trecem pe acolo, si firesc, nu ne asteptam sa se bage in fata. Specia asta de mosi e aparte pentru ca sunt foarte incapatanati si li se pare ca toata lumea trebuie sa le cedeze trecerea, si intr-adevar sigur sunt si un pic surzi. Oricum, sunt sigur ca nu a intrat nimeni intentionat in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...