Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

La 14.01.2019 la 13:44, cornelilinca84 a spus:

nu este nici o gresala. cunosc foarte bine piesele de mobra si pot face diferenta intre magnetouri. ideea e ca din schema electrica a mobrei 50 este dificil de inteles cum vin legate firele in redresorul cu seleniu.

vreau sa conectez totul asa cum a iesit mobra 50(cea cu semnalizari) din fabrica. 

 

Tu ai rezolvat problema cu legarea releului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 03.12.2013 la 0:11, cisu68 a spus:

 

Problema magnetoului meu este ca genereaza curent pe firul albastru cand dau la pedala, dar nu face ruperea prin platina, chiar daca aceasta e deschisa, pentru a induce curent din bobina spre bujie. Cred ca este ceva in scurt la masa platoului, in magnetou. Am verificat intrerupand masa si apare scanteie la bujie, deci banuiesc ca trebuie schimbat magnetoul. Aveti alte sfaturi? Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masoara  continuitatea bobinelor de impuls cele cu sarma subtire,cu aparatul de masura (okmetru) amprospateaza lipiturile, izolatorul de la platina sa fie curat sa nu dea la masa cel de la tija cu siguranta, si cel de la arcul platinei, asigurate ca,,,, contactele platinei se anchid perfect pe centru. Daca condesatorul nu este bun se (carieaza) platina. Ar fi multe de spus!!!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu stiu daca-i locul aici.Cumpar mansoane cauciuc scarite spate.Noi sau in stare foarte buna.Cumpar stop integral (suport si geam) nou,nos in stare foarte buna.0725934947

 

Mobra 50 S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare

M-am apucat sa mesteresc la Mobrita si am cateva nelamuriri.

1 Am masurat curentul pe firele ce vin de la motor: Galben merge la far si claxon ~23v. Gri la pozitie ~3v. Albastru la bobina si apoi in contact ~5v. Roz la stop frana 12v. E corect ce am masurat eu?

2. La melcul de la cablul de kilometraj de la roata am o piesa tocita ce cred ca facea legatura intre roata si melc. Gasesc asa ceva sau trebuie sa o fabric eu?

3 La jug sunt coroane sau bile? 

 

20190501_114203.jpg

20190501_114209.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am o cheie si un butuc cu miezul bun la care am polizat cateii si am reusit sa il fac sa functioneze. Al doilea butuc are miezul fara catei si se deschide si cu surubelnita.

Am sa caut prin comert poate gasesc un butuc asemanator sa ii pot lua miezul, dar nu stiu daca am sanse.

Eu la un Simson am pus incuietoare de cutie postala dar in prealabil astupasem cu sudura gaurelele mici.

Editat de johnyebravo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesati de motoarele de mobra, cu putere mai mare fata de ce s-a fabricat in Romania, am cateva motoare preparate cu un plus semnificativ de putere sau se pot prepara alte motoare dupa ceea ce doreste clientul. Piesele mobile ale motorului se inlocuiesc cu unele de foarte buna calitate asa ca nu isi au rostul replici de genul ''nu rezista domne''. Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie telefonic: 0762940458-Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...