Sari la conținut

Topic sters pe BMWclub.ro


M a v e r i c k
 Share

Postări Recomandate

OK, nu am vrut sa particularizez. Mai ales ca marca BMW nu are nici o vina. Sa-i spunem "individul conducator de automobil", ok? :baldy:

 

as insista sa te rog sa citesti posturile mele anterioare de pe acest forum.

NU AM RELATAT CU MANDRIE... am incercat sa ...exprim intr-un fel ca totul s-a finalizat relativ multumitor de ambele parti... am mai spus-o si o mai spun .. admir pasionatii de motoare... nu am nici un fel de mandrie ca am daramat oamenii aceia ...cum si eu sunt pasionat de bmwuri si el e pasionat de motoare si amandoi facem uneori si lucruri care implica riscuri .. mai mici sau mai mari in unele manevre.

 

desi am permis de 11 luni ... cred ca 2 sapt sunt insumate timpul in care nu am urcat zilnic in masina pentru ca am avut un ghinion ca dupa ce sa platesc o reparatie la motor ... sa mi se intample mai rau si sa se rupa cuzineti si biela in timp ce eram in trafic... si iar a trebuit sa ajung cu ea in service

Editat de StefanNK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as insista sa te rog sa citesti posturile mele anterioare de pe acest forum.

NU AM RELATAT CU MANDRIE... am incercat sa ...exprim intr-un fel ca totul s-a finalizat relativ multumitor de ambele parti... am mai spus-o si o mai spun .. admir pasionatii de motoare... nu am nici un fel de mandrie ca am daramat oamenii aceia ...cum si eu sunt pasionat de bmwuri si el e pasionat de motoare si amandoi facem uneori si lucruri care implica riscuri .. mai mici sau mai mari in unele manevre.

 

desi am permis de 11 luni ... cred ca 2 sapt sunt insumate timpul in care nu am urcat zilnic in masina pentru ca am avut un ghinion ca dupa ce sa platesc o reparatie la motor ... sa mi se intample mai rau si sa se rupa cuzineti si biela in timp ce eram in trafic... si iar a trebuit sa ajung cu ea in service

 

Stefan, lasand la o parte cearta ai si tu partea ta de vina:

 

- asigurare nu inseamna sa te uiti doar in oglinzi; trebuie sa intorci capul pentru a acoperi acel unghi mort; secventa corecta de asigurare este: oglinda centrala, laterala si intors capul

- semnalizarea trebuie facuta cu mult inainte de inceprea manevrei; nu mai stiu din regulament dar parca sunt 50m in oras; nu e nimeni tampit sa te depaseasca daca tu semnalizezi schimbarea directiei; parerea mea este ca ai facut-o cu putin inainte sa tragi de volan;

 

Spun astea doar ca tu si poate altii sa devina mai atenti. Nu stiu daca 10% din soferii din Capitala respecta aceste reguli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI PESTE MINE A DAT MAI DEMULT CINEVA CU MASINA SI MI-A SPUS : SCUZA-MA, NU TE-AM VAZUT, AVEAM MUZICA PREA TARE IN MASINA SI MA GANDEAM LA ALTCEVA.

IAR EU CU MANA IN GHIPS SI CASCA JULITA.

Editat de catutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa discutie ptr un accident usor. bine ca nu a avut urmari grave!! Avand in vedere k cei implicati in accident s-au inteles nu cred ca aceste discutii isi mai au rostul, mai ales k motocilistul implicat nu a adus nici o acuzatie, restu cu atat mai putin avem vreun drept sa o mai facem. Si cred k ambii sunt vinovati intr-o anumita masura in afara legii, fiecare trebuie sa ne purtam de grija chiar dak avem sau nu prioritate si sa belim bine ochii pe unde mergem ca nu se stie niciodata.

Editat de Mikels
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.....eu sunt motociclistul implicat in accident. Chiar nu aveam de gand sa postez, pt ca sigur, s-a terminat "multumitor" pt. ambele parti. Adica eu am ramas cu doi genunchi beliti si cu motorul un pic belit, iar domnul sofer a pierdut o gramada de timp, tocmai duminica cand iesise si el la plimbare cu prietena sa ii arate ce pot face toti cei 100 de caluti ai masinii.

 

Mi a propus sa declaram ca i-a iesit un caine in fata...si problema lui principala nu era ca mai avea putin sa ma omoare, ci ca avea parbrizul spart si ca ar fi putut sa ii ia politia talonul.

 

In semn de consolare pt. mine mi a spus ca uite si el are flaps ul belit si o sa isi mai ia si amenda. :crack: L-am linistit si i-am spus ca ii platesc eu amenda daca vrea. Mi-a raspuns politicos ca nu e nevoie, ca intr-un fel e vina lui :kick: Eu ii sugerez sa se bucure ca nu m-a omorat si ca la un moment dat se va putea din nou bucura de carnet :lol:

 

Ar trebui sa se mai bucure pt. ca m-a dat pe mine jos si nu pe altcineva. Eu nici macar nu i-am reprosat ceva, imi imaginez reactia altora dintre voi insa, asta daca v-ati mai fi ridicat de jos, cum am avut eu norocul.

 

Bottom line: din conversatiile intr-adevar amiabile pe care le am avut cu domnul sofer, in care imi mai povestea cu a suit masina in pom printre altele, mi am dat seama ca nu exista urma de rautate in el....e doar combinatia fatala dintre BMW - 23 ani si un total paralelism cu ceea ce inseamna responsabilitatea covrigului in mana...

 

Aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate am frica de a coduce prin preajma motociclistilor pentru ca fiind motoare puternice pot tasni imediat pe orice parte.... bogdan, baiatul cu motocicleta era cu roata in dreptul portbagajului meu cand eu semnalizam schimbarea de mers... fiind in unghiul mort... desi m-am asiguratsi am incetinit ....virand catre stanga...

 

Serios...unde naiba ai incetinit???? te ai bagat pana in curu masinii din fata, ca asa se fac depasirile in oras. Unde eram eu??? in dreptul portbagajului?? ai venit din spatele meu si erai in paralel cu mine!!!!

 

Semnal???? Cum te scuteste semnalul de asigurare? Si cum de ai tupeu sa intri sa postezi aici, daca eu am fost suficient de amabil cu tine sa nu zic nimic despre accident????

 

Esti josnic, ai luat bunul meu simt drept slabiciune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate acum e imaginea completa. Am urmarit toate posturile din topicul asta si ma bucur ca motociclistul este cat de cat ok.

Soferul, din posturile puse de el aici, pare un tip intelegator si cu capul pe umeri, care a facut o greseala.

Soferul (si nu numai ) trebuie sa invetze ceva din acest accident:

- sa semnalizeze cu ceva timp inainte de a face manevra.

- sa isi ia motor daca vrea senzarii tari

 

 

PS: la aproape un an de condus masina incepi sa te simti stapan pe situatie si incerci sa faci diferite manevre mai mult sau mai putin periculoase. Ca si pe motor este momentul in care multi o patzesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

PS: la aproape un an de condus masina incepi sa te simti stapan pe situatie si incerci sa faci diferite manevre mai mult sau mai putin periculoase. Ca si pe motor este momentul in care multi o patzesc.

Cred ca ai vrut sa spui "Ca si la motociclisti, si la automobilisti asta e momentul in care multi motociclisti o patesc."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai vrut sa spui "Ca si la motociclisti, si la automobilisti asta e momentul in care multi motociclisti o patesc."

 

Ma rog, se poate spune si asa. Ceea ce am vrut eu sa se inteleaga este ca - Atunci cand incepi sa crezi ca stapanesti situatia , si prinzi "curaj" (indiferent ca e motocicleta sau masina) este cel mai periculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, se poate spune si asa. Ceea ce am vrut eu sa se inteleaga este ca - Atunci cand incepi sa crezi ca stapanesti situatia , si prinzi "curaj" (indiferent ca e motocicleta sau masina) este cel mai periculos.

 

Evident nu pot sa fiu decat de acord cu ce ai spus, chiar in forma initiala ... eu de fapt intentionasem doar sa subliniez amarul (din pct. nostru de vedere) / umorul (din pct. lor de vedere) situatiei. Si sa subliniez ca shoferu' roman are un "umor" din ce in ce mai negru ... pt. noi, bineinteles ... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt unul din moderatorii bmwclub.ro

 

 

Am incrdere in inteligenta voastra in a sesiza intentia de rautate ce rezulta din asta. Mai ales ca, in cazul nostru, organele de control competente (adica Politia, la locul accidentului) au analizat situatia si au declarat vinovat pe conducatorul moto.

 

Cred ca nu e bine sa ne substituim actului de justitie si sa ne apucam acum sa bagam oameni nevinovati pe o "lista neagra", asa, doar de dragul unuia care a aruncat o vorba in vant - de la mii de km departare - vorba la nervi, frustrare, stare de spirit sau ce-o fi fost in mintea lui.

 

Respect motociclism.ro, va admir pt. ce faceti, si sper ca m-am facut inteles. PEACE!

 

 

Hm...am inceput eu sa citesc postul asta in mijloc in loc sa il iau de la inceput. Dvs domnule Marina sunteti altul care ati fost la locul accidentului si stiti totul? Conducatorul moto a fost declarat vinovat??? Pai si mie nu mi a zis nimeni? Dosarul penal si carnetul suspendat le are soferul de BMW nu eu. Chiar nu pot intelege nevoia unora de a minti... Mintiti pe forumul vostru, ca acolo nu intru.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...am

[...]

Multumesc

 

Bine ca esti tu ok! Fierul il repari, intr-un fel sau altul.

La cati inconstienti/idioti/nesimtiti sunt in Buc o sa ne fie greu la toti vara asta. Ochii in 4 si asfalt uscat (cat se poate, ca iar uda astia strazile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa discutie ptr un accident usor. bine ca nu a avut urmari grave!! Avand in vedere k cei implicati in accident s-au inteles nu cred ca aceste discutii isi mai au rostul, mai ales k motocilistul implicat nu a adus nici o acuzatie, restu cu atat mai putin avem vreun drept sa o mai facem. Si cred k ambii sunt vinovati intr-o anumita masura in afara legii, fiecare trebuie sa ne purtam de grija chiar dak avem sau nu prioritate si sa belim bine ochii pe unde mergem ca nu se stie niciodata.

 

Off Topic:

Esti varza! Sa te vaz pe tine pe jos din cauza altuia si apoi mai vorbim!

Nici macar nu ai un profil completat si, brusc, tragi concluzii! Si macar folosete limba romana si cand scrii! :cheers:

Mai bine citesti tot, ambele parti ce au de spus, analizezi si in final decizi daca ce vrei sa spui isi are rostul!

 

On topic:

Vallhal, nu inteleg de ce a trebuit sa recurgeti la o intelegere!? Uite ce se intampla cand ai prea mult bun simt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off Topic:

Esti varza! Sa te vaz pe tine pe jos din cauza altuia si apoi mai vorbim!

Nici macar nu ai un profil completat si, brusc, tragi concluzii! Si macar folosete limba romana si cand scrii! :cheers:

Mai bine citesti tot, ambele parti ce au de spus, analizezi si in final decizi daca ce vrei sa spui isi are rostul!

 

On topic:

Vallhal, nu inteleg de ce a trebuit sa recurgeti la o intelegere!? Uite ce se intampla cand ai prea mult bun simt!

 

Nu am recurs la nici o intelegere. Am fost la politie si am facut totul dupa litera legii. Doar ca nu voiam sa postez despre accident si sa strig moarte conservarilor si alte dintr-astea. Am intrat si eu macar sa fac o corectura...ca pana la urma se intelegea ca eu eram vinovatul.

Noi sa fim sanatosi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum nu am postat pe topicul asta mai mult ca sa nu agit si mai tare spiritele (eu sunt cel care a postat linkul de pe forumul bmw...). Ma bucur ca Walhall e (oarecum) OK si ca intr-un fel sau altul lucrurile s-au asezat. Sper doar ca toti am invatat din asta.

Editat de Mave
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...