Sari la conținut

Aprilia RS 125 <VS> Honda CBR 125


Ce ati prefera dc ati avea A1 si nu ati putea lua un motor mai mare ?  

1.001 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

sal all...eu cred ca va certati degeaba...nu prea are rost sa va aprindeti asha :bounce: :ok:!

si eu am rs dar nu de ff mult timp...cam de 1 sapt mai exact ;) si sincer inka nu am apucat sa profit la maxim de el(logic)..dar dupa parerea mea este mai bun decat cbr...cel putin al meu se infige super..mai ales dupa 6-7000 de rotatii si dupa viteza a-3-a si sunetu este chiar ok!:D...singura problema este fiabilitatea :D...adevaru e ca de cand l-am luat a stat mai mult in garaj si asta ptr ca mi s-au stricat pe rand acc,ambreiaju...niste probleme la electricitate...si alte chestii minore!...al meu e si second hand si nush prin ce a trecut inainte :lol: !..o sa l pun la punct incet , incet si o as fie ca nou :lol: :baldy: :lol: :lol: !sal si ne mai auzim! :rock:

salut, pot sa iti spun eu o parte din ce a fost din motorul tau inainte...tu l-ai luat de la marius din rm valcea nu ? inantea lui la avut unu din giurgiu...pot sa spun ca motoru a fost praf, aprinderea era praf...carburatorul praf si el...consuma vreo 12% nu tragea deloc si cand la luat marius din valcea a mers 100 si ceva de km si a ramas fara benzina..si facuse plinul in gr...a fost cazut pe partea dreapta si carena era plina de kit care era crapat si nu mai avea stickerul chesterfield...si din ce am vb cu marius a schimbat aprinderea carburatorul i ambreiaju cica de vre 2 ori....si se lauda ca prinde 180 da cat a fost in gr mai mult de 140 nu putea..bafta si ai grija de el si sper sa nu ai probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da de la marius...:lol:...stiu ca e cam praf...dar arata bn si am zis ca o sa - l fac ,sti cum e cand esti super entuziasmat si abia astepti sa ti iei si dai cu batzu in balta :lol:...asta e!bn makar ca stiu de ce sa ma apuc..!

si chestia cu 140 nush ce sa zic..eu am mers 140 cu 2 persoane...si nu prea mai putea , s-ar putea sa ai drept :lol:! care e frecata..adika prinderea e stricata de pe dreapta iar prinderile dintre amandoua sunt praf...:D!

o sa l duc la un mecanic bun si ii spun sa o ia sa l rascoleasca si sa i faca tot ce e nevoie...akuma asta e mai dau un ban dar sper sa l fac k loomea!momentan il inmatriculez si cam sta in garaj de ceva tmp...nu de alta dar nu merge ambreiaju!plm... :baldy: ...sper ca vara asta sa nu stea mai mult in garaj decat o sa ma plimb :D!ms de info! :bounce: ..mai vb ..ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne certam dar ma enerveaza unii de aici pt ca se cred mari destepti ca stiu ei totul despre motociclete..in fine..dak e asa cum a zis Yo InKoqnito va trebuii sa bagi multi bani in el ca sa il faci cum trebuie..cat ai dat pe el?dak ai dat putin o sa bagi bani in el si o sa ajung ca unu bun si nu prea iesi in pierdere deoarece vei ajunge la o suma putin mai mare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INCONTESTĂBIL, , incontestabili, -e, adj. Care nu poate fi contestat, care nu poate fi pus la îndoială; de netăgăduit, indiscutabil, sigur, necontestabil. ♦ (Adverbial) Fără îndoială, fără discuție, indiscutabil. – Din fr. incontestable.

 

 

Deci ce anume e incontestabil din afirmatia ta? partea intai in care zici ca si tu ai RS e incontestabila dar mai departe...ce e incontestabil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci reverse postul meu este incontestabil(ca sa nu isi mai dea altii cu parerea asa..)..apreciez ca ai cautat ce inseamna un baiat cu capu pe umar BV!

 

Ceea ce am vrut eu sa spun acolo este indiscutabil...am vrut sa nu se mai pun vreun post cre sa comenteze parerea mea..sper ca ai inteles ca doar esti baiat destept!te salut!..salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci reverse postul meu este incontestabil(ca sa nu isi mai dea altii cu parerea asa..)..apreciez ca ai cautat ce inseamna un baiat cu capu pe umar BV!

 

Ceea ce am vrut eu sa spun acolo este indiscutabil...am vrut sa nu se mai pun vreun post cre sa comenteze parerea mea..sper ca ai inteles ca doar esti baiat destept!te salut!..salutari

adica de fapt ce vroiai tu sa explici in cuvinte putine si pe intelesul nostru este ca ptr tine , la sufletelu tau asa , aprilia este cea mai tare etc ...iar acest lucru este ptr tine incontestabil ... asa mai merge, e bine ca , crezi in ceva si iti iubesti motorul

 

bravo ma

te salut salutari :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.

Discutia asta nu-si are rostul. Voi nu ati vazut ce roti de mountain bike are cbr'ul? Si parca e indesat, asa, facut in miniatura.Asta nu e motocicleta. Nu se compara cu aprilia la aspect.Motorasu' e bun la cbr(4t). Asta e parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Discutia asta nu-si are rostul. Voi nu ati vazut ce roti de mountain bike are cbr'ul? Si parca e indesat, asa, facut in miniatura.Asta nu e motocicleta. Nu se compara cu aprilia la aspect.Motorasu' e bun la cbr(4t). Asta e parerea mea.

da` XT`u tau ce roti are? Nu e motocicleta, ce e?carut de butelii?

in fond e parerea ta asa ca e bine primita ca orice alta parere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt fan Honda,da as renunta la o honda cbr d 125 in favoarea la o aprilia rs 125,da knd vine vorba d 600,honda e honda :cheers:

Cand vine vorba de 600 eu aleg rs de 600 ,ce treaba are p__a cu pefectura?

Hai sa jucam spanzuratoarea pentru cuvantul cu literele din mijloc cenzurate :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa eu prima litera :finger: :blink: ... e cumva U? :rusinica:

:cheers: bravo....urmatoarea cine o ghiceste?cine ghiceste sa o pastreze si gata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe de spus aici, si tin sa mentionez ca ce voi scrie mai jos este parerea mea personala, desigur daca am gresit cu ceva voi accepta corecturile voastre:

 

In primul rand fara nicio indoiala CBR invinge detasat ... Sa va spun si de ce...

Daca vrei ceva care sa fuga nu-ti iei un motor amarat de 125 de care sa tragi ca nesatulul ca na, nu merge mai tare de 140 - 150 ... Eu zic ca-ti ajunge 130 pentru primii 2 ani pana implinesti 18 ani (asta in cazul in care vrei sa-ti iei la 16 ani) ...

Deci daca imi bagati in fatza argumentul "Prinde cu 10 km\h mai mult..." .. Automat va recunoasteti stupizi cu argumente de genul asta pentru ca un motor de 125 nu e facut pentru viteza clar...

 

Fiabilitatea RS-ului este mai mica ca al CBR-ului.. Si dupa parerea mea , fiabilitatea e mai importanta decat daca prinde cu 10km\h mai mult.. asta doar daca nu cumva arunca taticu cu bani in stanga si in dreapta si de craciun s-a gandit sa-ti puna sub brad un RS125, asta fiind cadou ca ai luat media 10 dupa ce a bagat spaga la greu la profesori ...

 

Bun, pana aici toate bune si frumoase... Aspectul RS-ului este intr-adevar mai sportiv decat al CBR-ului dar... !!! ... cum a mai zis cineva, daca-ti iei motor ca sa agati fete poti sa te dai in secunda 2 jos de pe el ...

Sunetul scos de CBR este foarte frumos, cel de RS nu e cine stie ce, e chiar urat, dar asta nu conteaza asa mult pentru ca sa zicem ca aspectul ar compensa sunetul nepotrivit ...

 

Acum problema cu rotile, pe CBR poti sa pui cauciucuri de 130 , respectiv 100, intr-adevar ar micsora niste performante si ar spori altele dar daca vrei neaparat sa ai niste gume cat juma' de strada, e bun ...

 

In concluzie CBR-ul este mult mai avantajos fatza de RS... aproape ca am uitat, unde mai puneti ca RS-ul este si mai scump ca CBR-ul si consuma cat o masina ? ...

 

PS: CBR-ul este mai avantajos pentru cei care nu au fitze in cap, nu-si iau motor ca sa agatze fete, nu au parinti care le dau 100$ ca sa iasa in oras si motocicleta este doar un accesoriu pentru ei , pentru ca asa e la moda...

 

Si in legatura cu gumele mai late pe CBR, uzura lantului si a ambreiajului si consumul se mareste semnficativ ? .. adica de la 2.5% cam la cat sare consumul ?

 

PS2: CBR-ul polueaza si mai putin ca RS-ul (de cand cu incalzirea asta globala, conteaza...)

Editat de Dj RzN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu-s mai practic :) .. Oricum eu cand ma gandesc ca imi iau un RS si-l tin doar 2 ani ma ia cu inima la cati bani dau pe el...

Eu is genul care daca-mi iau sa zicem un motor, si strang bani si vreau sa-mi mai iau unul, in niciun caz nu-l dau pe cel vechi ca sa iau unul nou, ramane si cel vechi si cel nou ...

Iar RS-ul dupa 2 ani incepe sa oboseasca (mai cade cate o piesa, motor obosit etc), pe cand CBR-ul ramane tinerel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dj rzn esti un praf si fac pariu cal a 14 ani ai tai nu ai vazut in viata ta nici macar nu ai auzit ce sa mai zic de mers pe rs 125 si cbr 125 asa ca tu sa taci si stai jos nota 4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dj rzn esti un praf si fac pariu cal a 14 ani ai tai nu ai vazut in viata ta nici macar nu ai auzit ce sa mai zic de mers pe rs 125 si cbr 125 asa ca tu sa taci si stai jos nota 4

ma intr-un fel are si el dreptate chiar daca exagereaza cam mult la faza cu rs`ul ca e ptr fitze etc. Atat timp cat ai bani sa-ti iei Rs , singura problema pe care o vad eu in legatura cu fiabilitate nu este faptul ca mai schimbi una alta ci faptul ca stai si te uiti mult la el pana vin piesele si pana au aia chef sa le monteze.Repet,daca ai bani. In rest,e doar o problema de gusturi ...mie personal imi place cum se aude un rs cu ceva carbon si un filtru schimbat ... si totodata imi placea la nebunie cbr`ul lui cobraart cu toba yoshimura ... iar la look...e vorba de gusturi si uneori de utilitate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...