Sari la conținut

Aprilia RS 125 <VS> Honda CBR 125


Ce ati prefera dc ati avea A1 si nu ati putea lua un motor mai mare ?  

1.001 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:ok: nu inteleg de ce s`a format "razboiul" asta....pana la urma tot motoare sunt!normal chestii bune dar si dezavantaje pt k daca s`ar fi facut motocicleta perfecta probabil toti(cu a1 sau icnepatori) aveam acea minunata combinatie dintre cele 2....asa k hai mai bine sa ne bucuram de ele si sa lasam prostiile astea... :rock:

chiar asa..hai la plimbare cu ele

:wave: :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva cat costa setu motor la aprilia rs 125?si cat costa segmentarea?si consumul ei normal?(nu forjata).

am auzit pe cineva care si-a calat rs`ul din cauza la un burnout si la costat 12 mil sa faca motoru. dak mergi linistit adik 5000-7000 rpm consuma 5-6%..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Right on adinna!

 

si apropo cea mai buna motocicleta e aia pe care o ai(sau pe care o vei avea)

 

Oricum sunt curios cu vor arata viitoarele Cbrica si Rsica:) si dk urmatorul RS o sa fie in 4t si ce performante vor avea;)......pana atunci asfalt uscat si km fara incidente!:ok:

 

 

da da da!CBRica rullz! :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 43.000 mii km pe CBR-ica. Doamne ajutaaaaaaaaa sa nu ma lase acu inainte de bac ca inebunesc :D :rock:

lol si ai schimbat vreodata setu motor sau macar segmentii?cum trage acum fata de cum era noua? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol si ai schimbat vreodata setu motor sau macar segmentii?cum trage acum fata de cum era noua? :D

Eu i-am pus set motor 166cm3 Malossi la 37.000,dar nu era nevoie.Motorul trage la fel ca atunci cand era nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem eu pe CBR cu 2 pers un CBR stock muci,si ala era singur pe CBR stock.Acum nu mai trage asa bine ca nu am ambreaj si filtru de aer nu e curatat.Nu prea m-am mai ocupat de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai aiurea comparatie. Aprilia Are motor rotax, motor de competitie, fuge, consuma, si nu e indicata pt drumuri lungi, asta stim cu toti.

Un motor in 4 t e fiabil, merge la drum lung fara probleme, datorita bai de ulei are parte de o ungere extrem de eficienta, dar astea le stim q toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

pai a mea consuma vreo 3.3 dar merg destul de turat cu ea....cam 2.7 ia daca mergi normal si de fuga se duce in 140 cam asa........nush a lu cobraart cat se duce dar a lui e oricum tunata;)

 

Asfalt Uscat! sau Fir Intins!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma cam indoiesc ca a ta ia 140,dar in fine...a mea ia tot 140 ...pentru viteza mai mari trebuie sa schimb pinionu de pe fata sau cel de pe spate.Consumul nu l-am facut niciodata. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa vedem: cbr arata a tzantzar, dar scoate un sunet mijto, iar rs-ul arata mai mult a motor, dar toarce ca un "tzantzar". Clasa 125 este dedicata incepatorilor, in special adolescentilor.

Eu nu cred k este important sa "prinda mult", ci sa fie manevrabila si fiablia, sa se poarte excelent in oras. Nu mai vorbiti de liniutze cu motoare de 125 k la demarajul 0-80kph in 9 s te ia si o dacie. scopul acestor motoare e altul.

 

si mie mi-a palcut mai mult rs-ul. este mai solid, parca. iar cbr-ul are rotile de cursiera, dar daca stai sa citesti discutia aia de 18 pagini iti dai seama k tot cbr-ul e superior.

si este si mai ieftin q 1000 eu

 

va salut, ca oricum asfaltul este cam ud :) :)

 

in 9 secunde tu auzi ce vb poate te referi la cbr ca rs-ul meu prinde in 6s suta asa ca nu stiu tu de unde ai informatile alea daca nu crezi hai ca te duc la o tura sa vezi :) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sal all... sunt nou p`aci.. am citit ce a-ti postat voi deoarece vreau sa-mi cumpar aprilia rs 125 sau honda cbr 125... va rog spuneti-mi si mie ce sa aleg.. Mentionez ca as vrea una pe care s=o tin vreo 2 3 ani.. sa arate bine.. sa atraga gagici .. . am mai mers de cateva ori pe motor si am 16 ani.. care e mai buna pt mine pt inceput .. si care sa indeplineasca conditiile.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as alege RS125..1 pt ca am si eu si 2 pt ca Aprilia e firma buna si aprilia are un aspect Sport si e foarte frumos finisata!INCONTESTABIL!

:moto: Hai ca am auzit-o si pe asta...Honda nu este firma buna sau ce? Aspect sport are....Honda nu este foare bine finisata? Hai ma?

 

 

Eu as alege RS125..1 pt ca am si eu si 2 pt ca Aprilia e firma buna si aprilia are un aspect Sport si e foarte frumos finisata!INCONTESTABIL!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as alege RS125..1 pt ca am si eu si 2 pt ca Aprilia e firma buna si aprilia are un aspect Sport si e foarte frumos finisata!INCONTESTABIL!

pun pariu ca habar ai despre ce vb :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ce oameni....stiti ce inseamna incontestabil???..si pana la urma e parerea mea si nu ar trebuie sa o comenteze nimeni...cum nici eu nu ma bag peste parerile celorlalti in fine...sa ziceti si voi ceva ca sunteti nush ce...si cautati asa de curiozitate ce inseamna incontestabil..:moto:

 

 

Costy Clipcea ma refeream ca e foarte frumos finisata si ca Aprilia e firma buna....da vad ca nu prea intelegi EU nu am zis ca Honda nu e firma buna si nici nu am zis ca cbr 125 nu e frumos finisat...vezi cum iti dai cu parerea asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal all...eu cred ca va certati degeaba...nu prea are rost sa va aprindeti asha :bounce: :ok:!

si eu am rs dar nu de ff mult timp...cam de 1 sapt mai exact ;) si sincer inka nu am apucat sa profit la maxim de el(logic)..dar dupa parerea mea este mai bun decat cbr...cel putin al meu se infige super..mai ales dupa 6-7000 de rotatii si dupa viteza a-3-a si sunetu este chiar ok!:D...singura problema este fiabilitatea :D...adevaru e ca de cand l-am luat a stat mai mult in garaj si asta ptr ca mi s-au stricat pe rand acc,ambreiaju...niste probleme la electricitate...si alte chestii minore!...al meu e si second hand si nush prin ce a trecut inainte :lol: !..o sa l pun la punct incet , incet si o as fie ca nou :lol: :baldy: :lol: :lol: !sal si ne mai auzim! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...