Sari la conținut

Zona Crangasi - Giulesti & 1 Mai - Grivita


Postări Recomandate

Mai,.....hmmmm draga,

a venit frigul, si esti om batran si cu responsabilitati, asa ca ai de grija !!!!

 

Mai,.....hmmmm draga,

a venit frigul, si esti om batran si cu responsabilitati, asa ca ai de grija !!!! MESAJ pt. DOMI 72

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mai dar nu putem sa donam pe langa jucarii si niste haine sau carti ????

 

 

Bai, din cate stiu, orfelinatele primesc tone de jucarii anual..Caminele de batrani haine, iar de carti....hmmmmm...fiecare carte din biblioteca mea are o poveste :D. Asa cum spunea si Sebi, un "nimic" acolo, o plasa cu dulciuri, niste chestii de Sarbatori..Conteaza gestul, asa vor simti si ei ca vin Sarbatorile. Daca e. putem da banii la o cantina sociala si gata. Sunt multi oameni nevoiasi, nu vom reusi din pacate sa schimbam noi asta, insa putem indulci oleaca gustul amar pe care-l au..

 

Pai dezbatem problema joi la birou. Buna idee !!!

hai mai bine la un orfelinat si te deghizam in mos gerila. am eu masca !!!

:rock:

 

 

Ba, mai bine deghizeaza-ma in mos gerila si du-ma la femei :what: :haha:

 

 

In cazul in care vom decide sa facem cadouri unor copii, propun sa mergem cu motoarele sa-i suim pe ele, sa-i lasam sa se joace, etc :10:

 

O alta idee ar fi sa scoatem copiii de la un camin (intr-un club de copii, o cofetarie, ne jucam cu ei, etc)bineinteles sub supravegherea educatorilor. Si fiecare dintre noi are pt. o zi grija de un copil. I-am scoate din cotidian. Putem eventual discuta cu cei de la Biker's sa-i ducem acolo, luam prajituri, un tort, jucarii, etc....

Editat de shuvyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, din cate stiu, orfelinatele primesc tone de jucarii anual..Caminele de batrani haine, iar de carti....hmmmmm...fiecare carte din biblioteca mea are o poveste :D. Asa cum spunea si Sebi, un "nimic" acolo, o plasa cu dulciuri, niste chestii de Sarbatori..Conteaza gestul, asa vor simti si ei ca vin Sarbatorile. Daca e. putem da banii la o cantina sociala si gata. Sunt multi oameni nevoiasi, nu vom reusi din pacate sa schimbam noi asta, insa putem indulci oleaca gustul amar pe care-l au..

 

 

 

 

Ba, mai bine deghizeaza-ma in mos gerila si du-ma la femei :rock: :what:

 

 

In cazul in care vom decide sa facem cadouri unor copii, propun sa mergem cu motoarele sa-i suim pe ele, sa-i lasam sa se joace, etc :10:

 

O alta idee ar fi sa scoatem copiii de la un camin (intr-un club de copii, o cofetarie, ne jucam cu ei, etc)bineinteles sub supravegherea educatorilor. Si fiecare dintre noi are pt. o zi grija de un copil. I-am scoate din cotidian. Putem eventual discuta cu cei de la Biker's sa-i ducem acolo, luam prajituri, un tort, jucarii, etc....

 

 

Si banui ca pina la Biker's vrei sa-i duci pe motor , nu ?

:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, din cate stiu, orfelinatele primesc tone de jucarii anual..Caminele de batrani haine, iar de carti....hmmmmm...fiecare carte din biblioteca mea are o poveste :D. Asa cum spunea si Sebi, un "nimic" acolo, o plasa cu dulciuri, niste chestii de Sarbatori..Conteaza gestul, asa vor simti si ei ca vin Sarbatorile. Daca e. putem da banii la o cantina sociala si gata. Sunt multi oameni nevoiasi, nu vom reusi din pacate sa schimbam noi asta, insa putem indulci oleaca gustul amar pe care-l au..

 

 

 

 

Ba, mai bine deghizeaza-ma in mos gerila si du-ma la femei :what: :haha:

 

 

In cazul in care vom decide sa facem cadouri unor copii, propun sa mergem cu motoarele sa-i suim pe ele, sa-i lasam sa se joace, etc :10:

 

O alta idee ar fi sa scoatem copiii de la un camin (intr-un club de copii, o cofetarie, ne jucam cu ei, etc)bineinteles sub supravegherea educatorilor. Si fiecare dintre noi are pt. o zi grija de un copil. I-am scoate din cotidian. Putem eventual discuta cu cei de la Biker's sa-i ducem acolo, luam prajituri, un tort, jucarii, etc....

 

Nu stiam ca-ti plac copiii, Michael!

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: :haha: Nu era un subiect de misto, dar daca la de astea va ganditi voi cand auziti de copii , ok :10: .. Propuneam ba!!! 'ra-ti ai dreacu cu mistourile voastre :D.Huo satanistilor!! :rock: Editat de shuvyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai oameni buni voi va dati seama despre ce vorbiti?faptul ca vreti sa meregti la un azil de batrani sau o casa de copii e ceva laudabil da' va sfatuiesc sa mai cititi o data ce ati scris. copii nu or sa beneficieze de cadourile voastre decat in ziua aia, a doua zi or sa ramana fara pentru ca vor fi luate de educatoare si vandute sau duse acasa,batranii vor pati la fel cu cartile iar banii donati unor cantine sociale nu vor fi folositori decat lucratorilor sau"voluntarilor" de acolo!!!!!fiti seriosi si luati-va niste bautura de banii aia....in felul asta cresc vanzarile si contribuim la iesirea din criza financiara!!!!!! nu vreau sa credeti ca am ceva impotriva unui act caritabil,da' alegeti-l cu grija pentru ca suna a ipocrizie....fara suparare!!!traiti cu totii in romania si nu e bine sa facetilucruri pe care le-ati vazut la televizor pa discovery la O.C.C. nu merge

hai sa va intreb ceva....de cate ori ati luat un copil de pe strada ,intr-o zi oarecare a anului,si i-ati luat ceva de mancare?sau unui batran,de cate ori i-ati dat o carte pe strada in aceeasi zi oarecare a anului? Treceti zilnic pe langa oameni nevoiasi si nu faceti nimic pentru a-i ajuta sau a le face viata un pic mai usoara, da' va prinde mmila in preajma sarbatorilor? FARA SUPARARE!!!!!! E ipocrizie...

Va propun altceva:alegeti voi o zi din saptamana (sau din luna daca vi se pare prea des)in care sa mergem pe strada si sa luam cate ceva de mancare amaratilor de la semafor,sau cate o haina mai veche sau care nu mai e la moda(in trend)si sa o dam acelorasis amarati,ca vine frigul......

As mai avea sa va zic da' pa urma credeti ca am ceva cu voi.....Sper ca nu va suparati pa mine ca mi-am dat cu parerea :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai oameni buni voi va dati seama despre ce vorbiti?faptul ca vreti sa meregti la un azil de batrani sau o casa de copii e ceva laudabil da' va sfatuiesc sa mai cititi o data ce ati scris. copii nu or sa beneficieze de cadourile voastre decat in ziua aia, a doua zi or sa ramana fara pentru ca vor fi luate de educatoare si vandute sau duse acasa,batranii vor pati la fel cu cartile iar banii donati unor cantine sociale nu vor fi folositori decat lucratorilor sau"voluntarilor" de acolo!!!!!fiti seriosi si luati-va niste bautura de banii aia....in felul asta cresc vanzarile si contribuim la iesirea din criza financiara!!!!!! nu vreau sa credeti ca am ceva impotriva unui act caritabil,da' alegeti-l cu grija pentru ca suna a ipocrizie....fara suparare!!!traiti cu totii in romania si nu e bine sa facetilucruri pe care le-ati vazut la televizor pa discovery la O.C.C. nu merge

hai sa va intreb ceva....de cate ori ati luat un copil de pe strada ,intr-o zi oarecare a anului,si i-ati luat ceva de mancare?sau unui batran,de cate ori i-ati dat o carte pe strada in aceeasi zi oarecare a anului? Treceti zilnic pe langa oameni nevoiasi si nu faceti nimic pentru a-i ajuta sau a le face viata un pic mai usoara, da' va prinde mmila in preajma sarbatorilor? FARA SUPARARE!!!!!! E ipocrizie...

Va propun altceva:alegeti voi o zi din saptamana (sau din luna daca vi se pare prea des)in care sa mergem pe strada si sa luam cate ceva de mancare amaratilor de la semafor,sau cate o haina mai veche sau care nu mai e la moda(in trend)si sa o dam acelorasis amarati,ca vine frigul......

As mai avea sa va zic da' pa urma credeti ca am ceva cu voi.....Sper ca nu va suparati pa mine ca mi-am dat cu parerea :rock:

Domnule, chiar nu cred ca se supara nimeni daca ti-ai expus opinia, cu atat mai mult cu cat discutam pe un forum public, pe marginea unui subiect lansat aici si care chiar vizeaza membrii acestei comunitati, respectiv o activitate comuna (spre deosebire de multe alte subiecte care au fost deschise, fara a avea legatura cu membrii comunitatii).

 

Din punctul meu de vedere, o actiune de genul acesta (o vizita la un camin de copii/batrani cu ocazia sarbatorilor de iarna) nu isi atinge scopul prin cadourile pe care le duci, ci prin simplul fapt ca cineva merge acolo si le acorda atentie intr-un astfel de moment. Ce se intampla cu jucariile sau cartile (sau orice alte cadouri) pe care le duci acolo e mult mai putin important decat emotia momentului.

 

Gandeste-te ca acei oameni care sunt grupati in acele camine - indiferent daca-s copii sau varstnici - vad in fiecare zi aceleasi fete, au acelasi program de rutina, nimic special care sa le alimenteze spiritul; multi au ganduri negre, angoase si, cu siguranta, tuturor le lipseste afectiunea, atentia si multe altele in domeniul spiritual. O supriza de genul acesta iti spun sigur ca le insenineaza ziua, le lumineaza sufletul si le umezeste ochii.

 

Iti spun din proprie experienta ca atentia si sprijinul moral pe care-l primesti de la cei din jur, de la cei care nu au absolut nicio obligatie fata de tine sau pur si simplu de la persoane pe care de abia le-ai cunoscut si de la care nu te astepti, atunci cand te afli in momente dificile ale vietii... conteaza enorm!

 

Extraploand afirmatia anterioara, gestul in sine de a vizita de sarbatori (si nu numai!) o comunitate de oameni abandonati (intr-un fel sau altul) de societate, reprezinta scopul propriu-zis. Bineinteles, intr-un astfel de moment nu poti merge cu mana goala, dar acesta este un aspect secundar in toata aceasta poveste. Cel putin asta este parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule, chiar nu cred ca se supara nimeni daca ti-ai expus opinia, cu atat mai mult cu cat discutam pe un forum public, pe marginea unui subiect lansat aici si care chiar vizeaza membrii acestei comunitati, respectiv o activitate comuna (spre deosebire de multe alte subiecte care au fost deschise, fara a avea legatura cu membrii comunitatii).

 

Din punctul meu de vedere, o actiune de genul acesta (o vizita la un camin de copii/batrani cu ocazia sarbatorilor de iarna) nu isi atinge scopul prin cadourile pe care le duci, ci prin simplul fapt ca cineva merge acolo si le acorda atentie intr-un astfel de moment. Ce se intampla cu jucariile sau cartile (sau orice alte cadouri) pe care le duci acolo e mult mai putin important decat emotia momentului.

 

Gandeste-te ca acei oameni care sunt grupati in acele camine - indiferent daca-s copii sau varstnici - vad in fiecare zi aceleasi fete, au acelasi program de rutina, nimic special care sa le alimenteze spiritul; multi au ganduri negre, angoase si, cu siguranta, tuturor le lipseste afectiunea, atentia si multe altele in domeniul spiritual. O supriza de genul acesta iti spun sigur ca le insenineaza ziua, le lumineaza sufletul si le umezeste ochii.

 

Iti spun din proprie experienta ca atentia si sprijinul moral pe care-l primesti de la cei din jur, de la cei care nu au absolut nicio obligatie fata de tine sau pur si simplu de la persoane pe care de abia le-ai cunoscut si de la care nu te astepti, atunci cand te afli in momente dificile ale vietii... conteaza enorm!

 

Extraploand afirmatia anterioara, gestul in sine de a vizita de sarbatori (si nu numai!) o comunitate de oameni abandonati (intr-un fel sau altul) de societate, reprezinta scopul propriu-zis. Bineinteles, intr-un astfel de moment nu poti merge cu mana goala, dar acesta este un aspect secundar in toata aceasta poveste. Cel putin asta este parerea mea.

 

 

de laudat initiativa da' avand in vedere faptul ca toata lumea se gandeste sa faca bine numai in preajma sarbatorilor anuleaza orice bila alba...de acord cu sprijinul moral si toate cele....da' nu numai de craciun frate!!!!!!!!!!!toata lumea e mai buna numai de sarbatori!!!!!inca o data :faceti asta in timpul anului in zile oarecare si o sa vedeti atnuci bucurie oferita si sprijin moral...si vin si io.altfel o sa fiti ca aia cu luis vuittoane si jimmy chiu-uri care se duc si fac "gesturi caritabile"....facem asta inainte de sarbatori,dupa sarbatori si intre ele si cadourile noastre,mici ce e drept,vor fi mult mai apreciate si vor avea mai multa valoare decat toate cadorile puse la un loc din lumea asta oferite in timpul sarbatorilor . altfel isi pierd valoarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de laudat initiativa da' avand in vedere faptul ca toata lumea se gandeste sa faca bine numai in preajma sarbatorilor anuleaza orice bila alba...de acord cu sprijinul moral si toate cele....da' nu numai de craciun frate!!!!!!!!!!!toata lumea e mai buna numai de sarbatori!!!!!inca o data :faceti asta in timpul anului in zile oarecare si o sa vedeti atnuci bucurie oferita si sprijin moral...si vin si io.altfel o sa fiti ca aia cu luis vuittoane si jimmy chiu-uri care se duc si fac "gesturi caritabile"....facem asta inainte de sarbatori,dupa sarbatori si intre ele si cadourile noastre,mici ce e drept,vor fi mult mai apreciate si vor avea mai multa valoare decat toate cadorile puse la un loc din lumea asta oferite in timpul sarbatorilor . altfel isi pierd valoarea

De obicei, sarbatorile se petrec in familie; cei care nu mai au familie sau nu mai au parte de ea, apreciaza gesturile ocazionate de sarbatori si asta nu neaparat prin prisma cadourilor.

 

Pe de alta parte, da, ai dreptate, nu trebuie ca astfel de evenimente sa fie strict legate de sarbatori. In mod "dezorganizat", fiecare poate ajuta daca vrea si atunci cand simte ca poate ajuta, chiar pe strada, dar nu numai. In mod organizat, despre care urmeaza sa discutam in curand, cu siguranta se pot face astfel de miscari si in zile care nu-s legata de anumite sarbatori.

 

ca tot veni vorba de facerea de bine... intr-o interpretare sau alta, sunt recunoscator daca ma puteti ajuta cu orice informatie.

Multumesc

 

mi-au furat motorul....

Putin probabil sa fie gasita pe strada. Stiu insa cazuri in care politia a dibuit motoreta furata chiar dupa ce a fost "transformata" estetic in mod covarsitor (de exemplu, cosmetizata, vanduta in targ si re-expusa spre vanzare pe langa 2 Cocosi). Acum depinde si de sectie si de politisti. Pentru cei care nu stiu, motoreta (Kawa ZX9R) avea nr. B 58 AKZ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E trist sa fii batran si pe deasupra si abandonat.Sa-ti pierzi sirul zilelor prin cine stie ce azil e destul de dureros .Insa durerea cea mai mare vine atunci cand se apropie sarbatorile.Cand vezi la televizor diverse reclame cu cadouri langa brad,cu familii fericite care se imbratisaza si se pupa,stiind ca la tine nu vine nimeni pentru ca ori copii ti-au murit,ori,mai grav,te-au scos afara din casa unde ai trait o viata ,aruncandu-te intr-un azil plin de lipsuri si mizerie.

Daca totusi de sarbatori ,un necunoscut te viziteaza,iti aduce..poate o pijama noua ,un fruct,o ciocolata ,asta iti va mai indulci amarul.Daca acest strain sta de vorba cu tine despre viata ta ,despre tineretea ta,despre ORICE,asta va compensa intr-o oarecare masura lipsa propriului copil sau nepot.

De ce sa fie de Craciun?Pentru ca e ziua Domnului si asta in ochii batranilor arata ca o mangaiere venita de sus in Sfanta zi de Craciun si poate ii indreapta cu gandul la izbavirea de apoi,la incetarea suferintei.

Asadar dragii mei,e bine sa ajuti pe oricine oricand.Dar asa cum faci cadouri apropiatilor in tot timpul anilor si ,in plus de Craciun,asa e bine sa facem bucurii acestor batrani ,poate incepand cu Ziua nasterii Mantuitorului.

Dumnezeu sa ne ajute!

 

Un camin de batrani stiu ca e pe langa Doi Cocosi.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Ok, chiar imi pare rau ca am propus asa ceva...Probabil suntem in campanie electorala si vroiam sa atrag multe voturi de asta am zis :rock: .... Ca idee, de Sarbatori rata sinuciderilor in randul oamenilor nevoiasi creste intr-o proportie ingrijoratoare. Nu pentru ca ar avea mai putini (sau mai multi bani), ci dintr-un singur motiv: singuratatea (si asta o spune un licentiat in psihologie care a studiat si sociologia :what: ).... Am fi putut face asta pentru ca e luna cadourilor, pentru ca suntem rai in majoritatea timpului (sa arunce cu piatra cel care crede ca e bun)si am fi putut avea o zi cand incercam toti sa fim mai buni, cand incercam sa smulgem un zambet de pe buzele cuiva...Da, suntem niste ipocriti ca vrem asta.... Si acum intrebare pentru cei care cred ca e ipocrizie sa faci un cadou in prag de Sarbatori: de cate ori pe an va duceti cu flori la mame, iubite, prietene>?? De cate ori pe an le faceti un cadou doar pentru ca-i miercuri si ploua afara??????? Sa fim putin realisti...Si tot eu propun sa inchidem subiectul aici. E ultima oara cand propun ceva...orice

 

P.S. de cand ma stiu am donat sute de kile de haine, destula mancare si suficienti bani (greseala mea cu banii ca am incurajat lenea)..Hai sa nu incepem sa insiram "actele caritabile" facute fiecare ca nu are sens. Era doar o idee!! In concluzie, donam in orice zi, mai putin de Sarbatori ca e ipocrizie...........

 

P.P.S. ca sa nu umplem din nou topicul si daca vrea cineva sa ma injure, pls. PM

Editat de shuvyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, chiar imi pare rau ca am propus asa ceva... E ultima oara cand propun ceva...orice

De ce dezarmezi? Doar stii ca ,cu cat e grupul mai mare cu atat sansele sa fie unanimitate sacad.

Aici te-a combatut doar o persoana.Alte doua au facut glume dar sunt sigur ca si ele te sustin.Restul sunt total de partea ta.

Deci procentul celor care voteaza pentru e de vreo 98%.

Unde e problema?

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce dezarmezi? Doar stii ca ,cu cat e grupul mai mare cu atat sansele sa fie unanimitate sacad.

Aici te-a combatut doar o persoana.Alte doua au facut glume dar sunt sigur ca si ele te sustin.Restul sunt total de partea ta.

Deci procentul celor care voteaza pentru e de vreo 98%.

Unde e problema?

 

Nu e vorba de dezarmat aici. In fine.........chiar n-are rost!!!!

 

 

PACE VOUA!!! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare . si multumesc pt urale:)

 

pai ce sa zic . toate bune si frumoas .. plictisitoare scoala pe aici .. bine ca nici eu nu mai am chef de invatat .. da nu-i nimic poti sa treci anu si c nota 4 :rock:) ... deabia de la anu o sa fie interesant ca vreau sa ma angajez :what: in rest bine sanatos si voios (deabia astept sa vin acasa)

 

 

 

Vad ca va tineti de facut fapte bune :haha: foarte bine si mult succes :10:

 

 

 

bai za uei .. e cineva interesat sa mergem la Bansko (Bulgaria) sa ne dam cu schiele ? in principiu distractia costa cam 400 de euro de persoana 6 zile de dat cu placa/ schiele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...