Sari la conținut

Accident In Azuga - 08.04.2007


_Blade_
 Share

Postări Recomandate

Pe data de 8.04.2007 unul din prietenii mei zacea intins pe asfalt fara suflare. Conducea un ZX7R pe o straduta din Azuga si o 'femeie' la volan a iesit cu spatele dintr-un garaj. Dan a lovit masina in aripa spate si a intors-o 180 de grade pe asfalt. Cred ca avea viteza destul de mare... kilometrajul era blocat la 170. Nu avea deloc echipament de protectie, nici macar casca. Oricum la viteza aia nu cred ca mai conta. A murit pe loc. Salvarea a venit dupa 35 min de la Busteni (distanta nu mai mult de 2 Km, serviciu de cacao)

Il chema Dan, 'becu' ii spuneam noi si nu prea era cunoscut ca motociclist ca anul trecut si-a luat si el motor si nu a mers pe la intruniri, nici pe forum nu intra.

 

Sa se odihneasca in pace.

 

Fratilor purtati echipament de protectie si nu uitati VITEZA UCIDE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dumnezeu sa-L ierte si sa-L odihneasca :crack:

Doamne fereste deja cate accidente s-au intamplat numai anul acesta si tot se merge cu viteza foarte mare si mai ales fara ECHIPAMENT DE PROTECTIE care este foarte important,mai ales CASCA DE PROTECTIE.

:ok: :cheers: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa cred ceea ce citesc...

 

- fara casca

- fara restul echipamentului

- viteza exacerbata (excesiva e un epitet prea bland pentru situatia data)

- incepator?

- o femeie care nu se asigura (desi, la 170... cum poti fizic sa te asiguri) si iese fara sa dea prioritate

 

sinucidere? pentru ca nimeni nu este ATAT de inconstient...

Editat de Colonelu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte.

 

Degeaba ne chinuim sa deschidem topicuri cu mers regulamentar si sa se mai faca cate o campanie, rezultatul se vede.

Dc vroai viteza de ce nu sa dus pe un drum european macar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fericiti cei saraci cu duhul...

 

Ma bucur ca ala nu a intrat in mine. Peste 100 de kilometri la ora nici daca vrei nu poti sa te asiguri de motociclisti nebuni.

 

Atat de mult am citit despre accidente pe forumul asta incat va rog sa ma credeti ca imi ia 1 minut sa schimb banda pe autostrada din momentul in care incep sa semnalizez pana finalizez manevra. Cand ies de pe strazi fara prioritate iau numai piciorul de pe frana si cutia mea automata misca masina ca melcul pana ajung sa am vizibilitate completa. Macar dau o sansa vreunui turbat care vine cu 150 sa ma ocoleasca daca eu nu ma pot asigura.

 

Cu alte cuvinte am ajuns sa fac manevre lente ca sa nu omor vreun motociclist. Nu de alta dar gandul ca as putea omora un om e groaznic. Prefer sa nu trec prin astfel de momente sau sentimente.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP :ok: :cheers: pacat desi cunosc zona si nu prea vad cum avea sa-i dea 170 km/h mai ales ca sunt stradute rar circulate si imediat te poti trezi cu unul in fata ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea arata a accident la 170 la ora... Faptul ca acul s-a blocat la 170 - nu inseamna neaparat ca avea 170. La viteza asta cred ca nu mai ramanea NIMIC intreg pe motorul ala. Iar masina arata ca si cum ar fi fost lovita la 50 -70.. in momentul impactului acul putea foarte bine sa sara. Iar fara casca nu stiu cum dreacu tii ochii deschisi la 170!

 

Pacat ca oricata tevatura se face pe tema sigurantei si a prudentei sau a purtarii echipamentului de protectie- saptamanal au loc decese in randul motocilistilor datorita acetor factori: imprudenta, viteza excesiva, echipament neadecvat (casti car esar din cap) sau lipsa totala a echipamentului

 

iar faptul ca mori cu dreptatea in mana nu te ajuta cu nimic. Nu mai ajuta pe nimeni daca femeia e scoasa vinovata (ca nu s-a asigurat) sau daca mortul e vinovat. Un om a plecat dintre noi si asta e cel mai trist.

pacat ca din atatea accidente prezentate pe forum - lumea pur si simplu NU INVATA NIMIC! Tot mai multi isi iau motor si ingora cele mai elementare norme de siguranta.

 

R.i.p.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o strduta proaspat asfaltata si tipul pleca sa-si ia casca ca o imprumutase cuiva.

NU pot spune ca a fost vina caonducatorului auto pentru ca nu ai cum sa te asiguri cand cineva vine cu 170 Km/h. Nu-i poti aprecia viteza.

 

PS

Furca la un asemenea Kawasaki se rupe la 100 Km/h. A lui era infipta in motor iar pe el l-a aruncat 20 metrii peste motor dupa masuratorile politiei.

Editat de _Blade_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pacat ca nu invatam ca mersul fara casca, chiar si pana in coltul strazii ne poate costa scump, daca nu suprem. Cu toate ca la viteze de peste 150 km/h , casca te ajuta doar ca sa arati bine la inmormantare, sa nu fii condus pe ultimul drum cu capacul pus.

Ce sa mai zici in asemenea situatii.... decat, ca noi toti, inclusiv cei ce au impresia ca sunt zmei, zei si alti stapani ai soselelor sa bage bine la cap consecintele ignorantei si ale prostiei, ca de, cum bine se zice "luxul si prostia se platesc, dar ultima nici nu doare"

Odihneasca-se in pace si condoleante familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vorbeste mult pe aici si se cam uita ideea topicului: SA INVATAM CEVA DIN NENOROCIRILE altora. partea proasta este ca daca faceti o trecere prin topicuri veti vedea cel putin 2 factori: viteza+neacordare de prioritate, numai ca se leaga intre ele. din cauza vitezei cel de la volan nu te vede, nu apreciaza corect etc.

Tampiti sunt si pe 2 si pe 4 roti ... cinic daca aia scapa macar unii sa moara.

este inutil sa mai iei apararea vreunei parti atata timp cat vezi cum merg unii...

 

sincer va spun eu m-am saturat si de baietii care injura conservari si de cei care se simt singuri pe sosea in jeepuri smechere.

 

pana una alta motociclistii vor murii ceilalti vor trage dupa iei consecintele... e riscul pe care si-l asuma fiecare de la 50km/h la cati vreti voi sa duca motorul

 

multa bafta si daca cineva va vrea sa traiasca se va feri singur. 10 min in plus fac diferenta, poate ca toate diferentele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana in acest moment in cele 24 de posturi se afla 9 persoane care au la profil - Most active in Accidente .

 

Daca asta inseamna sa fii motociclist in Romania , sa ma ierte Dumnezeu , dar eu nu am de gand sa mai fiu .

 

Pentru saracul om din Azuga , sfaturi si alte glume .... sunt prea tarziu , nu mai faceti posturi pe mormantul lui .

 

Sa il odihneasca Dumnezeu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...