Sari la conținut

Pt Incepatori De La A La Z


old school
 Share

Postări Recomandate

salut.....nu prea se spun lucruri bune despre R6.......insa eu nu sunt de acord cu ele.....se zice ca mori mai repede.....poti sa mori si cu un motor de 125 pana la urma;))))...... depinde ce ai in cap si ce vrei sa faci cu el.......deci aveti grija cu R astea :wink: .....eu iubesc R6 -le :X:X

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 603
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Parerea mea este ca motocicleta rareori poarta vina. Pilotul este cel ce greseste si nu fierul. Chiar si faptul ca de la bun inceput alegerea nu a fost una corecta,este tot greseala pilotului.

La fel de bine consider ca poti merge sau chiar si incepe pe ceva mai mare decat unii spun ca este necesar sau safe , cat timp realizezi ca micile graseli pot fi amplificate de caii putere de sub tine.

 

Am avut un R6 2007 anul trecut. Nu este vreun monstru de motocicleta. Este ca orice alt fier care te poate omora daca nu il respecti.

 

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUPER TOPICUL. SUPER POVESTIREA TA, OLD SCHOOL.

sper sa fie citita de cit mai multi. asa poti spune ca ai salvat niste vieti!!

vreau sa bem o bere intr'o seara, cind vin spre bucuresti. :blink:

 

Parerea mea este ca motocicleta rareori poarta vina. Pilotul este cel ce greseste si nu fierul. Chiar si faptul ca de la bun inceput alegerea nu a fost una corecta,este tot greseala pilotului.

La fel de bine consider ca poti merge sau chiar si incepe pe ceva mai mare decat unii spun ca este necesar sau safe , cat timp realizezi ca micile graseli pot fi amplificate de caii putere de sub tine.

 

Am avut un R6 2007 anul trecut. Nu este vreun monstru de motocicleta. Este ca orice alt fier care te poate omora daca nu il respecti.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii ce imi e ciuda...imi e ciuda ca unde am facut eo scoala nu ia interesat de siguranta noastra...de siguranta mea ca motociclist..pe ei iau interesat doar sa ma taxeze...sa imi ia banii...si dupa ce mi-am luat cat.A nu e problema lor daca am invatat ceva la scoala...ca chiar sincer nam invatat nimik...ce poti invata intr-o ora pe un teren unde trag dubele cu muncitorii de la petrol, invartindu-te printre niste bidoane de 2l umplute cu nisip sa nu le zboare vantu.

si akma ma intreb daca imi iau motocicleta...oare cati vor mai fi in pericol inafara de mine?

stiu ca toata lumea spune ca o sa mearga incet la inceput..genu eo...la inceput merg incet nu viteza...dar cat fac chestia asta?...sincer..nu cred sa fie vreunu...am citit inceputu forumului...si am simtit un fior pe sira spinarii..multe lucruri de spus sunt...acum incep sa ma intreb oare nu am dat degeaba banii pe scoala de soferi...oare mai vreau sa imi iau motor?...stiu ca inceputu e greu...dar totodata inceputul te poate omora(asta in cazul cel mai fericit)...sau te lasa leguma...cu siguranta ma voi gandi de doua ori daca sa imi iau motor sau nu....

mersi 'old school' pt acest topic

 

--- Mesaj completat în 29 Jan 2008 00:14 -------------

O

Cei care au inceput pe ceva mai ieftin, mai vechi, nu chiar asa de "cool" vor merge tot timpul mai bine, mai preventiv decat cei de bani gata care dupa 30 de ore de mers pe motorul scolii se cred demni de a concura cu Duhan sau Rossi pe motorul cumparat de tatal bancher. Sper sa existe careva care sa fi inteles intr-adevar sa fi inteles rostul acestor invataturi. Old School, respect :bigstar: :bigstar:

u vorbesti de 30 d eore de mers pe motoru scolii ...cand eo am facut o singura ora intr-o parcare de dube ale petrolului....misto nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un post foarte bun pt incepatori, daaar eu consider ca tot ce-a scris old school aici e de bun simt si toata lumea ar trebui sa gandeasca asa fara sa aiba neaparat experienta lui, daca ai putin creier iti dai seama de lucrurile astea, unele sunt mai mult sau mai putin dramatizate dar cu un scop bun

eu nici macar incepator nu ma pot considera, sunt doar un tip pe care l-a lovit virusul motoarelor de multa vreme dar care pana acum nu si-a permis sa-si ia un motor , urmeaza sa-mi iau carnetul si motor, sper ca la vara le voi avea pe amandoua, atunci abia voi fi incepator, dar voi fi unul cu capul pe umeri care ve sa0si calareasca motorul cat mai multa vreme

nu traiesc ca sa calaresc, calaresc in asa fel incat sa traiesc, nu ma intereseaza adrenalina asa ca viteza nu are nici un farmec pt mine, cred ca m-am nascut batran

am un prieten care are o vitezista (nu stiu modelul pt ca nu ma intereseaza genul), i-am zis ca vreau un chopper asa mai de incepatori de 125 cc , el a ras spunand ca nu o sa pot intrecce nici macar tramaiul cand pleaca din statie, ma doare fix in cot ca nu pot eu sa intrec pe nimeni, o sa stau in banca mea si o sa stau mult timp in ea... VIU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo old school.

Dar cred ca orice ar fi scris pe acest forum unii vor conduce tot dupa cum ii taie capul. Din ce am citit in nenumaratele topicuri am ajuns la concluzia ca sunt doua tipuri de motociclisti: cei care nu prea ii duce mintea si cei care cu ajutorul ei se controleaza si se scot de la o tranta serioasa. O alta comparatie frumoasa, as putea spune, inspirata tot de pe forum, ar fi urmatoarea: motociclisti pentru care viteza si "mushchii" inseamna motociclism si motociclisti pentru care momentele cand sunt doar ei, motorul si soseaua ii fac sa tremure de bucurie. Desi inca nu am permis A, spun cu convingere ca fac parte din a doua categorie intrucat nu ma comport diferit nici la volan.

Pasiunea pentru motociclete o am de cand ma stiu dar stand prost cu banii nu am reusit sa imi cumpar o mobra :D. Din vara mi-am planuit sa fac scoala pentru A iar mai incolo un pic o sa imi cumpar si o motocicleta.

Sunt nou si imi cer scuze daca aici nu este locul potrivit unde sa cer un sfat, dar tinand cont ca am 1.88, 90 de kile si experienta 0, cam ce motor mi s-ar potrivi ? Eu as fi mers pe un suzuki gs500. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un post foarte bun pt incepatori, daaar eu consider ca tot ce-a scris old school aici e de bun simt si toata lumea ar trebui sa gandeasca asa fara sa aiba neaparat experienta lui, daca ai putin creier iti dai seama de lucrurile astea, unele sunt mai mult sau mai putin dramatizate dar cu un scop bun

eu nici macar incepator nu ma pot considera, sunt doar un tip pe care l-a lovit virusul motoarelor de multa vreme dar care pana acum nu si-a permis sa-si ia un motor , urmeaza sa-mi iau carnetul si motor, sper ca la vara le voi avea pe amandoua, atunci abia voi fi incepator, dar voi fi unul cu capul pe umeri care ve sa0si calareasca motorul cat mai multa vreme

nu traiesc ca sa calaresc, calaresc in asa fel incat sa traiesc, nu ma intereseaza adrenalina asa ca viteza nu are nici un farmec pt mine, cred ca m-am nascut batran

am un prieten care are o vitezista (nu stiu modelul pt ca nu ma intereseaza genul), i-am zis ca vreau un chopper asa mai de incepatori de 125 cc , el a ras spunand ca nu o sa pot intrecce nici macar tramaiul cand pleaca din statie, ma doare fix in cot ca nu pot eu sa intrec pe nimeni, o sa stau in banca mea si o sa stau mult timp in ea... VIU!

 

Ma bucur sa aud ca exista motociclisti care gandesc asa. De obicei dau peste grandomani care imi spun ca merg cu motorul :hug: ca o pensionara, dar mie nu-mi :D pasa de parerea lor doar ca strica renumele de motociclist adevarat :kiss: . Iubesc motoarele de cand ma stiu, dar parintii nu mi-au permis unul asa ca mi-am luat singura un Virago de 250, ce-i drept dupa mult timp. Am permis din mai 2007, dar motorul l-am cumparat cu vreo 3 luni mai devreme. Am luat poligonul cu brio, desi, sincer, la inceput nu prea vedeam cum voi reusi cu drujba din dotarea scolii...dar te inveti si cu raul. Iti dau dreptate cand spui ca nu le pasa de sigurtanta noastra, ne invata niminum necesar...oricum mi-a folosit ce-am invatat ptr ca inainte de scoala am tras vreo doua trante zdravene cu motorul, dar dupa ce am luat permisul n-am mai simtit greutatea motorului si cu multa rabdare si perseverenta am invatat sa stapanesc si ambreajul...acum ma descurc binisor si nu ma intereseaza vitezele mari, vreau sa traiesc cat mai mult bucuria de a conduce o mototcicleta. N-as putea spune ca am scapat de frica, inca am emotii din cauza ca participarea la trafic se face asa cum se face...

Multumesc tuturor care au scris in acest topic si au venit cu sfaturi ptr noi incepatorii, ma bucur ca va pasa. :D

Asfalt uscat, fara evenimente neplacute!

 

--- Mesaj completat în 03 Feb 2008 12:37 -------------
deosebit respect pentru Old School, ma plec in fata intelepciunii si experientei tale si iti multumesc ca existi!

Daca as avea in preajma un prieten ca tine sunt sigura ca as deveni si eu un motociclist adevarat care sa se bucure multi ani de hobby-ul acesta! :D Cat despre modul in care ai prezentat totul...ce sa mai zic...esti un talent innascut! :D Sper sa citeasca, cat mai multi ce ai scris aici si sa ia aminte!

Aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt pe forumul asta de ceva timp si sunt motociclist de cativa ani si sunt un cititor fidel al forumului nu am postat.

 

Vreau sa zic ca am citit primul post al acestui thread de cel putin 10 ori si de fiecare data tot gasesc ceva interesant in el.Baieti postul asta merita pus pe hartie si citit inainte de fiecare sezon,tot respectul pt cel ce a initiat acest thread.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss:

 

Old school ingenunchez in fata ta si pot sa spun cu toata inima ca te respect si ca mi-aas dori ca toti motociclistii sa aive macar in sfert din intelepciunea si maturitatea ta. Despre stilul tau de a scrie nu trebiue sa mai spun nimic ...s-a spus dar e clar ca ai un talent nativ ce nu trebiue irosit doar p noi. Mi-ar placea sa te cunosc si sa :kiss:

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Jos palaria,old school...e realitate transcrisa artistic...si intrevad ca si eu traiesc in acea realitate. Dar eu sunt intro situatie dificila in momentul de fata..conduc de peste 7 ani masini,unele dintre ele ducandu-ma si peste 220km/h pe autortrazi.Am suferit un accident f grav in 2006,pe cal.Vacaresti(cred ca toti bucurestenii stiu valea dreapta de 1,5km)in urma caruia am rasturnat masina si abia mi-au primit-o la fier vechi.Am uitat sa precizez faptul ca si locuiesc pe cal.Vacaresti si ca tata era pe balcon in momentul accidentului meu..am iesit din masina doar zgariat si vanat,spre norocul meu.dupa ce am dat ochii cu familia,prietenii,iubita..simteam ca am gresit fata de ei cu isprava mea.Cu imediata ocazie in care m-am mai urcat la volan,am inceput sa conduc foarte atent si sa deschid ochii la tot ce misca in jurul meu (aveam viteza in momentul accidentului,dar reusisem sa ocolesc un baietel ce alerga pe diagonala bulevardului,incercand sa ajunga autobuzul din statie). Anul trecut,in septembrie,m-am ales cu un suzuki gsx 600 f,din 94,motocicleta ce imi place la nebunie si pt care m-am apucat de scoala pt cat.A .mi-au trecut de aproape 2 ani bravismele si teribilismele,am crescut,acum am 25 ani,sunt matur psihic,si am nevoie de cel mai sincer si prietenesc sfat posibil.. Ma voi putea intelege cu un SS de 600,ca incepator? astept luna martie pt ca mai am de dat traseul pt cat.A,si din ce am mai iesit cu el la plimbare,mi se pare furios si greu.este manevrabil pt oras?voi putea invata sa merg in timp util,sau nu?ca citesc 1000 de pareri diferite despre incepatori pe SS-uri.Din ce am citit pe net,s-ar incadra la sport-touring motocicleta mea si ar fi buna si prin oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor!

 

Nu am nici pe departe o frantura din experienta celui care a scris topic-ul, dar va rog sa ma credeti ca deja am identificat cazuri si situatii precum cele descrise de "Old school" in propria-mi experienta pe 2 roti.

Ma simt norocos si mandru ca sunt deja in categoria celor cu capul pe umeri!

 

P.S. A fost nevoie de un moment de "J. Bond-ism" ca sa-i fracturez mana prietenei mele, sa-mi fac varza genunchiul si mandria ( vb ceea : prostu pana nu-i fudul nu-i prost destul) si sa-mi sifonez motocicleta.

Eu ,cel putin , sunt decis sa nu mai repet greseala si va recomand sa luati aminte ce scrie omul asta aici.

 

Cel mai bine ar fi sa cititi topic-ul singuri ! Daca nici cand sunteti feriti de "arogantele falsilor prieteni" nu constientizati adevarul din spusele unui om cu experienta, deja va regret!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oky doky old school a surprins f bine multe din tipologiile si apucaturile motoristilor dar ce nu inteleg eu e de ce dreak nu puteti merge cu max 50km/h avand in vedere ce drumuri si conditii de trafic sint in tara asta. eu nu sint inca motorist doar aspirant poate nu e cazu sa ma pronunt da sint de multi ani pe bicicleta si la volan in special pe offroad. eu unul chiar la volanul nissanului 4x4 rar depasesc 80km/h. deci zau nu inteleg scranteala asta a voastra de 200-300km/h.

sinteti penali. asa ceva se poate incerca in cel mai bun caz pe circuite speciale nu in trafic. meritati toate belelele din lume toti cei care treceti de 80km/h in traficu din tara asta de cacao. am zis! magaroci ce sinteti. vorba lu old scool (care in treacat fie spus pare si el destul de "idiot") ganditi-va la aia pe care ii nenorociti alaturi de voi sau la cei care tre sa va schimbe pampersu toata viata inainte de a trece de 80km/H. si la 40 la ora puteti s-o mierliti lejer.

Editat de charlie_root
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta da narare....10.000 de manuale nu te pot invata ce a relatat old school.

 

:( la puterea 10...

Ca viitor motociclist relatarile tale m-au speriat (sa-mi fie rusine) si totodata mi-au deschis ochii mei de daydreamer. In privinta vitezei si teribilismului cred ca as face cat de cat fata tentatiei(sper), cum o fac si acum cu masina...si am permis si o masina cat de cat puternica de la 18 ani....ma bucur ca Dumnezeu mi-a deschis ochii cand a trebuit...oricum revin la old school....:ok: Toti ar trebui sa invete cate ceva din acest topic...si nu numai motociclistii.... Merci old school!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.scoalaautomoto.ro

Am terminat de curand scoala de soferi cat A si am dat la SCOALA TOMINA de cel mai adevarat instructor : NIKY!!!

Pt cei care au facut scoala la Tomina as vrea sa vad daca mai sunt motociclisti care au obtinut permisul de conducere sub indrumarea lui Niky si parerile lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos povestit si adevarat. Si peste aceste doua aspecte, faptul ca cele povestite au un sens, un mesaj si le arata celor care au urechi sa asculte si cap sa inteleaga ca motociclismul este un risc pentru tine ca il practici si pentru cei care te inconjoara. Ar trebui sa-i protejezi pe ei in primul rand. Pe cei care te inconjoara si pe cei care te iubesc. Cum spunea si "old school". Si eu am avut un necaz in familie. Si nici nu stiu din ce cauza. Banuiesc ca viteza. Dar doar tatal meu si Dumnezeu stiu ce s-a intamplat in acea zi. Si cu toate ca stiu ce inseamna viteza si am vazut ce se poate intampla, cu toate ca am scapat viu eu si prietenii mei din cateva porcarii pe care le-am facut, cu toate astea, dupa ce am citit post-ul lui old school, abia acum am realizat ca inca fac greseli. Mici, ca am putut sa invat din ce mizerii am facut si am avut urechi sa aud si cap sa inteleg, dar tot fac greseli. Acum o sa fac altfel. O sa fiu mult mai prudent. Respect old school ca incerci sa le arati si altora cum stau lucrurile de fapt. Respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare foarte adevarat ce a scris old school. Si eu is incepator, vineri am luat permisu A si B :finger: si cam abia astept sa imi iau o motocicleta. Si nu vreau motor de 1000cc peste. :bigstar:). Pentru inceput cred ca mi se potriveste un motor de 250-500 MAXIM. Ca nu vreau sa merg ca nebunu pe strazi. Am scuter care merge destul de repede. Am ceva reflexe formate de la scuter da nu destul de bune pentru motociclete. Sper sa ma ajutati daca va intreb cate ceva despre motoare. Si foarte adevarat postul pe care l-am citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
7.respect fata de sport/hobby

In '85 in timp ce deveneam motociclist pe o Ninja 600 am avut ocazia de a cunoste un om deosebit,o persoana ce ma ajutat sa realizez ce inseamna sa uibesti acest sport,sa te dedici acestui sport,sa nu regreti ca il practici si l-ai practicat.Acest cineva era si poate mai si este un motociclist deosebit prin faptul ca conducea un Gsxr1100 cu o mana.Cu mana stanga.Mana dreapta era de metal,un carlig gen Captain Hook ,adaptat pt a a intoarce mansonul si a frana.Respectivul avea 30+ ani la acel timp.Devenindu-mi prieten,am inceput sa purtam tot felul de discutii legate de acest sport ca intrun final sa imi povesteasca cum cu cativa ani inainte cand se considera mai 'smecher',mergand pe o roata a scapat motorul peste cap,acesta cazudui pe mana dreapta care a fost strivita si ulerior amputata.

 

Lunile ce au urmat au fost cele mai grele ,acesta nehotarat daca mai urma sa incerce sa mearga pe motor.Pasiunea pt motociclism a fost mult mai mare decat frica de a incaleca motorul dinou,si dupa cateva luni acesta era in sa.Era un pilot f experimentat.Mergea si tare cand era loc,dar mergea cu cap.Nu se mai risca in tot felul de situatii imposibile.Nu mai avea nimic de demostrat pritenilor motociclisti.Pur si simplu,iubea sportul si il practica in asa fel incat sa ajunga acasa dupa fiecare iesire.Imi aduc perfect aminte vorbele lui: Oresti,mergi pe motor in asa fel incat sa nu ajungi vreodata sa regreti ca esti motociclist.Nu te va aprecia nimeni daca ai coloana rupta sau un picior lipsa.Tu vei fi singurul care vei suferi la nesfarsit.Persoanele ce te iubesc vor suferi alaturi de tine.Gandestete la ei daca nu iti pasa de tine.Practica sportul in asa fel in care sa te bucuri de el zilnic si sa nu ajungi sa ti se intample ce mi sa intamplt mie ca sa realizezi ce trebuie si ce nu trebuie sa faci pe motor.Respecta sportul si iti va aduce numai satisfactii.

 

 

Esti extraordinar OLD SCHOOL!!! Randurile pe care le-ai scris au fost deosebite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Este primul meu post pe acest forum. Am citit acest thread in intregime si apcreciez cele scrise de old school. Ieri am avut prima sedinta de conducere pe motocicleta.Am ramas cu un gust amar , desi am mai condus scutere , mopede...ma asteptam ca instructorul sa fie mult mai explicit. Pur si simplu , dupa ce si-a trecut pe foaie sedinta de conducere..deh...sa incaseze banii ..a venit la mn , mi-a spus " hai sa te invat " Ok , eram super bucuros ,ma duc langa mobra , o apuc de ghidon, si ma intraba " stii sa mergi pe bicicleta ?? " i-am raspuns ca da , mi-a spus ca treapta intai e in sus si cam atat !!! :lol: mi-a spus sa ma dau printre jaloane , si cand ma satur sa revin la el , mergand cu mana stanga in plan orizontal ATAT + ca nu stiu daca am apucat sa fac o ora de conducere...spunandu-mi ca se grabeste.Asa au decurs si orele voastre de conducere pe mobra?? bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...