Sari la conținut

Pt Incepatori De La A La Z


old school
 Share

Postări Recomandate

Cel mai bun TOPIC de pe www.motociclism.ro ! un om cu capu pe umeri...posteaza ce e necesar si important ! sunt pe forumu asta 4-5 impresari cu multe posturi care au full la caramizile alea albastre nu dau nume k iar ma cert cu ei kare comenteaza frate si da sfarturi si toate is de kakat !!! respect old_scool eu personal as vrea sa te cunosc ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 603
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cel mai bun TOPIC de pe www.motociclism.ro ! un om cu capu pe umeri...posteaza ce e necesar si important ! respect old_scool eu personal as vrea sa te cunosc ! :cheers:

Repet si eu cele de mai sus. + inca cateva posturi , Ce consider rau e ca sunt putini care chiar invata ceva din trairile celor trecuti prin multe , din motivul ca nu vor sa invete,se cred Prea "Destepti " (cunosc cateva specimene ), si pe care ii vedem la stirile de la ora 5.

 

Mie mi se intampla ceva genu...Vin mai non stop copii sau chiar oameni maturi..Si se uita la motor , la kilomtetraj in special si cand vad 120 km/h zic cu scarba,Doar atata...Nashpa,si pleaca suparati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata stima Old School. Frumos scris si frumos mesaj. M-ar bucura sa fie inteles pe deplin. Ca incepator personal il consider binevenit. Sper sa-l citeasca cat mai multi si sa-nteleaga ca-n general cararile batute de altii sunt cele mai sigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit integral prima pagina, nu am timp momentan sa citesc si celelalte pagini. Am avut insa timp sa citesc primul post de 5-6 ori, nu pentru ca nu l-am inteles, ci din motive deja evocate de altii. GENIAL!!!

Ar fi excelent daca persoanele care-l citesc - desi putine la numar, fata de cele care AR TREBUI sa-l citeasca - ar baga la cap ce e scris acolo si ar mai si aplica...

Nu toti cititorii au inteles cate tipuri de "Gigi" exista pe sosele, si la fiecare tip de "Gigi" - cate exemplare intalnim...

Nu sunt motociclist, am mers doar in poligoane si parcari (sub supraveghere), in repetate randuri, si pe scuter ocazional (in trecut)...am si cazut, m-am ridicat si am mers iar...imi place la nebunie sa merg pe 2 roti, mi-as dori din toata inima o motocicleta de 125 cmc...insa, spre rusinea mea (si poate spre binele meu) - MI-E FRICA! Imi permit o motocicleta, poate chiar si mai multe, dar MI-E FRICA! Sper ca niciodata dorinta sa nu depaseasca frica...(asta ar insemna ca nu prea am ce cauta pe acest forum, nici acum si nici pe viitor); in schimb mi-am luat o bicicleta :cheers:

 

Sunt sofer de 7 ani, timp in care am facut cel putin 300 mii km. Nu sunt taximetrist si nici distribuitor, pur si simplu merg mult. Intotdeauna am fost constient de importanta a 3 lucruri: culoarea rosie a semaforului, prioritatea si ...posibilitatea producerii inevitabilului. Luarea in calcul a acestora, in special a celei din urma, m-a ferit de necazuri in multe situatii! Totusi, uneori nu a fost suficient...motiv pentru care, in repetate randuri, am avut masinile in service-uri si am stat la cozi la Politie, dupa dovezi etc...sa fi fost de 5-6-7 ori...de fiecare data, vinovat a fost celalalt, cu exceptia primei dati cand...am ramas efectiv fara frane. In celelalte 4-5-6 situatii, am dat peste Gigi, de fiecare data altul, cu alte naravuri...Gigi a fost de vina de fiecare data. Nu asta ma face sa ma simt linistit si impacat (ca a fost mereu vina lui Gigi), ci faptul ca Gigi nu a reusit sa-mi provoace niciodata macar o zgarietura! Poate a fost numai noroc chior, poate nu...dar eu vreau s-o tin tot asa!

 

Concluzia: daca eram pe motocicleta de fiecare data cand m-am intalnit cu Gigi (sau macar o singura data, nu cred ca mai apucam sa scriu asta...am realizat asta de cand s-au inmultit accidentele cu motociclisti...

 

Morala: oricat de prudent ai fi, NU ESTI SUFICIENT DE PRUDENT! (nu ma adresez cuiva anume, ci in general). Trebuie sa anticipezi miscarile lui Gigi (care nu a aparut inca in fata ta, dar poate sa apara de oriunde, oricand, oricum), iar cand a aparut, oriunde a aparut, oricum...trebuie sa te astepti ca el sa faca exact ce nu trebuie sa faca, exact cand nu trebuie, in cel mai neobisnuit mod cu putinta.

Gandeste-te ca ai putea sa mori si la 50 km/h, pe un drum uscat si liber, cu prudenta maxima si echipament adecvat! Daca stii si constientizezi asta, de ce sa ridici sansele in mod voluntar?

 

Inca o data, felicitari, maestre! Ai reusit sa cuprinzi tot ce trebuia cuprins intr-un post, care nu are cum sa nu-ti dea de gandit! O mare parte din postul tau este valabila si pentru lumea auto (adica prin prisma "conservarului").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In viata in general si pe motor in special, e bine( sau chiar necesar) sa inveti din greselile altora !!

 

 

doar verbal invatam toti... sunt atatia morti anu' asta si toti sunt cei mai buni sfatuitori ,consilieri ,avocatzi!!! dar cand e vb de noi ,facem... stim ca e nociv dar cu toate astea "fumam" tot! asa ca astea sunt cacaturi pana la urma cu in general. in general fiecare face cum il taie capul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne ce frumos ai scris si cat de adevarat poate sa fie .... am retinut multe din cele scrise de tine mai bine si mai repede decat pot retine orice altceva legat de scoala

 

Respectele mele sincere pentru tot ce ai scris !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar verbal invatam toti... sunt atatia morti anu' asta si toti sunt cei mai buni sfatuitori ,consilieri ,avocatzi!!! dar cand e vb de noi ,facem... stim ca e nociv dar cu toate astea "fumam" tot! asa ca astea sunt cacaturi pana la urma cu in general. in general fiecare face cum il taie capul :finger:

luc 1f3r....eu am spus( sinu eu ci multi altii) ca ESTE BINE sa inveti din greselile altora . vorbeste mai bine numai in numele tau.

unii intr-adevar fac cum ii taie capul( adica si tu) , altii chiar invata de la altii si nu vor sa se dea ''originali'', ca oricum originali au fost altii inaintea lor, ei doar copiaza originalitatea. sunt satul de ''cacati'' din astia. sa fii norocos omule ca se pare ca tie chiar iti trebuie din belsug ! eee oricum nai inteles nimic...lasa mai bine mai fa o tura ''asa cum te taie capul'' ! Oricum sincer asfalt uscat !

E adevarat ca d-zeu face totul dar cateodata trebuie sa-l ajutam si noi ca nu poate singur.....sau macar sa nu-l incurcam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte importante cunostinetle pe care le ai impartit cu noi, incepatorii si nu numai. Parerea mea este ca nu doar pe motocicleta trebuie sa avem bun simt si sa ne gandim mai mult la viatza noastra ( adik nu mai fuma nu te mai droga nute mai alcooliza excesiv s.a.) NU FI UN GIGI PROST, VIATZA MERITA TRAITA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect OldSchool !!! De acord cu tot. Inconstienta, aburii( "eu is cel mai tare!" ) si viteza sunt reteta pentru dezastru. eu am o vorba: "niciodata nu e prea incet dar intotdeauna e prea repede".

eu fac naveta pe timp de vara, 33 Km/zi dus si apoi intors si am vazut o multime de nebunii; cel putin una-doua/zi. atat din partea soferilor cat si a motociclistilor.

ma tem ca cei ce ar trebui sa citeasca tot nu citesc. ce putem face? 2 lucruri: 1. sa nu ne lasam atinsi in orgoliu ca sa facem ce nu ar terbui (si sa dam un exemplu prin noi insine) si 2. sa le spunem noi celorlalti despre asta.

cred ca e cel mai util topic. da-ti mai departe !

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tot respectul si recunostinta pt sfatuir oldscool!!!am citit cu atentie si o sa gandesc mult la ce am citit,toate sunt importante de stiut, insa in special ideea cu pasagera,cred ca o sa o pun si pe ea sa citeasca textul tau si altele de pe site sa stie si ea la ce ne expunem.am un xv 535 virago,il am de un an,sunt incepator,motorul l-a ales ea din mai multe,e frumusetea ei si iubirea mea,nu stiu daca as putea sa o conving sa nu mai mearga pe el(ca pasagera),insa nu cred ca e constienta de riscuri.eu macar am citit multe din articolele voastre,am vazut foto etc.!am sa merg si mai prudent anul viitor!pe principiu ca 'cel mai frumos ride e cel de maine'.multam fain pt sfaturi.si am si eu o intrebare-vreau sa-i iau la anul niste protectii solide(eu am costum piele,si unul de goretex,ea are la fel)insa as vrea sa-i iau ei macar un set complet de genunchiere ,un super shield pt corp,etc,chiar daca nu sunt pt un chooper insa parca nu prea conteaza cand vezi ce se poate intampla-intrebarea mea e daca protejeaza astea mai bine decat costum de piele cu protectii normale sau de goretex si daca se merita luate?

ps:sunt protectii de pe louis. de acolo am si eu.sper sa nu le testez niciodata calitatea.save ride si sarbatori fericite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Scuze ptr."amestec", cea mai buna protectie ptr. prietena ta, si ptr. tine, esti tu. Tu poti face diferenta intre a trai normal, s-au Doamne fereste, scaunul cu rotile. Cum? Prin felul tau de a conduce. Calm, preventiv, aproape de limita regulamentului si a bunului simt, chiar "cuminte" uneori. Asa ve-ti putea sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta impreuna, pe motocicleta sau in alta parte. Pe motocicleta responsabilitatea cel putin morala i-ti apartine in proportie de 99% tie. Degeaba sint din aur zabrelele custii.... sper sa-mi dai continuarea. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Scuze ptr."amestec", cea mai buna protectie ptr. prietena ta, si ptr. tine, esti tu. Tu poti face diferenta intre a trai normal, s-au Doamne fereste, scaunul cu rotile. Cum? Prin felul tau de a conduce. Calm, preventiv, aproape de limita regulamentului si a bunului simt, chiar "cuminte" uneori. Asa ve-ti putea sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta impreuna, pe motocicleta sau in alta parte. Pe motocicleta responsabilitatea cel putin morala i-ti apartine in proportie de 99% tie. Degeaba sint din aur zabrelele custii.... sper sa-mi dai continuarea. Numai bine.

intelept zici,si am sa bag la cap ,sincer dupa ce am citit ce-ati scris cei mai experimentati ca mine, o sa conduc si mai prudent sezonul urmator. cu stima pt sfat,insa totusi cred ca esti deacord ca si cu aspectul asta indeplinit ai nevoie si de un costum de protectie.asa ca eu intreb-ce parere aveti de protectiile exterioare,in speta super shield ,si genunchiere mad-head de pe louis sunt prea extreme ,sa ma limitez la geaca de piele si pantaloni(nu intreb de casca, manusi si cizme ca astea se subinteleg)pt ea si se merita sa le porti?protejeaza intradevar asa cum arata????de fapt ce vroiam eu era sa cer un sfat de la cei 'batrani'-ce protectie e mai buna,care sa poata fi purtata tot timpul-costum piele(geaca +pantaloni)sau astea exterioare de care intrebam eu,eventual purtate pe sub ceva(sincer nu stiu daca e posibil asta,sa le porti pe sub o geaca light- intreb si eu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Personal am sa-ti dau un raspuns evaziv referitor la protectii. Orice fel de protectie este buna. Dar, nu trebuie sa te lasi in baza lor. Aici intervine ceva psihologic. Esti echipat cu full protection si pur si simplu gindesti " am echipamentul asta pe mine in caz de ceva nu are ce sa mi se intimple, sint protejat, ia sa-i mai dau". Apare o incredere care de multe ori s-a dovedit a fi falsa in trafic. Increderea asta e valabila pe circuitul de viteza, in competitii organizate, unde exista masuri de siguranta si securitate, nu in groapa cu lei. Pentru ca la noi, in traficul nostru mereu apare NEPREVAZUTUL, generat de o slaba educatie rutiera sau chiar ignoranta. Nu tin cu ursul, dar "rutierii" au mare dreptate cind spun = adaptarea deplasarii la conditiile de trafic, drum, meteo=. Au dreptate cind spun ca este mult mai usor sa previi. Personal sint adeptul conducerii preventive, caut sa conduc in limitele regulamentului si ale bunului simt. Cit de bine reusesc nu stiu dar cel putin incerc. Eu anul asta am ratat sezonul, dar echipamentul meu este foarte simplu: haina piele cu intarituri coate-umeri, pantaloni piele cu intarituri la genunchi, cisme, manusi, casca. Am sa incerc sa ma "incarc" cu o doza de calm, atentie preventiva, anticipatie si poate putina politete rutiera pentru sezonul urmator. Nu strica, este chiar nevoie de ele. In rest ce sa spun... Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old school, felicitari pentru rabdarea de a impartasi din experienta. e de insushit ce spui tu si altzii ca tine.

 

Tot respectul si Sarbatori Fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luc 1f3r....eu am spus( sinu eu ci multi altii) ca ESTE BINE sa inveti din greselile altora . vorbeste mai bine numai in numele tau.

unii intr-adevar fac cum ii taie capul( adica si tu) , altii chiar invata de la altii si nu vor sa se dea ''originali'', ca oricum originali au fost altii inaintea lor, ei doar copiaza originalitatea. sunt satul de ''cacati'' din astia. sa fii norocos omule ca se pare ca tie chiar iti trebuie din belsug ! eee oricum nai inteles nimic...lasa mai bine mai fa o tura ''asa cum te taie capul'' ! Oricum sincer asfalt uscat !

E adevarat ca d-zeu face totul dar cateodata trebuie sa-l ajutam si noi ca nu poate singur.....sau macar sa nu-l incurcam !

 

 

de comentatori din astia ca tine care merg pe bicicleta si dau lectii de motociclism sunt satul omule... cand o sa ai motor o sa mergi cu 100 prin oras cel putin o data, o sa incalci destule reguli pe care ti le-ai impus inca de acum! toti am fost ca tine si ziceam SI eu nu o sa sar de 50 samd! tine-ti jignirile pt tine pilot de robot de bucatarie ce esti :rolleyes:

Editat de Luc1f3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de comentatori din astia ca tine care merg pe bicicleta si dau lectii de motociclism sunt satul omule... cand o sa ai motor o sa mergi cu 100 prin oras cel putin o data, o sa incalci destule reguli pe care ti le-ai impus inca de acum! toti am fost ca tine si ziceam SI eu nu o sa sar de 50 samd! tine-ti jignirile pt tine pilot de robot de bucatarie ce esti :crack:

Pt cultura ta generala nu prea merg pe bicicleta pt ca sunt ocupat cu condusul tirului de vreo 20 ani( si propietatea mea de vreo 4ani), deci avand permis cat. a,b,c,d,e inchipuieti ca am mers de cateva ori si cu motorul, dar nu cu 100 prin oras, si chiar de se intampla nu ma laudam cu asta si nu dadeam sfaturi celorlalti asa cu faci tu ! si mai afla ca asa cum tu esti satul de ''comentatori din astia...''si eu sunt ff satul de smecheri de buftea capatuiti peste noapte sau de bani gata, care in loc sa intre aici ca sa se afle in treaba sau sa vada lumea ce motor au( eu nu am motor dar am mazda rx8...si nu ma laud)mai bine si-ar vinde porcariile din pravalie ! Puiutule , ca sa vezi cat de utile sunt sfaturile celui ce a deschis acest topic, citeste cat de multi( mai ales incepatori) sunt multumiti de acele sfaturi, si vorbeste numai in numele tau!

Nu te mai simti dator cu vreo replica din aia stupida, ca nu ma mai obosesc sa-ti raspund, nu merita efortul, la vidul care este in capul tau !!

p.s. Vrajeala de asta proasta gen ''pilot de robot de bucatarie''. faceam si eu cand tu probabil erai la gradinita si te incaltai cu fesul in loc de ciorap !!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

old school , din partea unui noob ca mine numai :bigstar:

 

ma intreb cum ar fi daca ar citi toti incepatorii postul tau cu atentie...probabil s-ar injumatati forumul de accidente :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,sincer nu prea stiu de ce scriu,mai ales dupa ce anumiti motociclisti adopta un lanumit limbaj,nu sunt eu vreun puritan dar totusi ne consideram, noi,motociclistii mult mai evoluati decat alti participanti la trafic,in fine,stiu sigur ca o sa imi iau anumite injuraturi , idee este ca are dreptate luci,parca,toata lumea afirma "vai ce bune sunt acele sfaturi " si cine sunt primii care fac exact pe dos in trafic ? aceia sunt

si eu sper sa nu patesc nimic grav , dar acum nu stiu ce se va intampla pe viitor , dar eu personal din prima secunda cand mi-am dat seama ca trebuie sa conduc o motocicleta , mi-am asumat riscul ca in orice moment imi pot rupe gatul , singura mea problema este sa nu i-au eu viata cuiva , si nu neaparat de frivca legii , normal ca si asta , ci mai ales ca am luat pe cineva nevinovat dupa mine in mormant doar ca sunt eu "Gigi"

normal ca si viteza este un factor f important in aceste accidente , unii il considera cel mai important,dar eu consider ca frica , combinata cu slaba pregatire a tuturor participantilor la trafic sunt principalul motiv , ca in orice domeniu,si ca peste tot in lumea asta , toti incerca sa triseze la sala , la traseu , cand reusesc se mai si bat cu pumnul in piept , "a,am invatat 2 ore azi noapte si dupa o betie si m-am dus si am tras cu ochiul nu stiu unde si politaiul se plictisise sau a fost mai indulgent si am luat eu si permisul" , cand am dat eu de carnet , in august 1998 , exact la examenul dinainte a venit un politai tanar care nu i-a scos in traseu si i-a lasat pe acolo prin poligon , ilioara , si au luat toti , e , cand am dat eu , am dat cu unul al naiba rau , avea o varsta inca de pe atunci , parca Epure il chema , si a inceput sa ne scoata in traseu si toata lumea a inceput sa injura , am luat doar 3 din vreo 35 de oameni, dar nu asta conteaza , ci ca unii dintre cei picati erau sa-l bage sub tiruri , altii au iesit din ilioara val-vartej cu toate ca la iesirea din curtea poligonului este un mare "cedeaza trecerea" , in fine , chestii de astea , dar pe cuvant ca astia sunt mult mai curajosi decat mine , normal ca am afirmat o prostie , dar in inconstienta lor sunt curajosi , eu daca cat de cat nu ma pricep la ceva nu fac acel lucru , si la mare , se suiau fete pe banana aia trasa de salupa care te scotea cat de cat in larg si ele nu erau in stare sa dea din maine ca sa inoate 2 m , eu unul nu m-as fi suit pe asa ceva daca cat de cat nu aveam incredere in fortele proprii , sunt multe de spus pe tema asta , acum nu stiu , fiecare cu norocul lui , o sa imi spuneti ca poate nu motocicleta mea nu se compara cu ale voastre , dar acel Ivan are totusi 23 cai si o greutate de numai 170 kg , este mai mult de suficient pt a fi pe alta lume , am la activ vreo 300 mii de km , cam asa cred , am avut in vreo 15 accidente de masina si vreo 3 de motocicleta , in nici unul nu am avut nici o zgarietura , dar ... de fiecare data cand ma sui si in masina si pe motocicleta ma tot gandesc daca brusc nu mi s-a intors "norocul",unii pot avea 10 mii de accidente si sa nu pateasca nimic si altii de la primul sa isi rupa gatul , cum la fel de bine poti muri de moarte buna cu toate ca ai avut coaste rupte,picioare,etc de la motocicleta iar cel norocos , care dupa 10 mii de accidente sa nu fi suferit nimic la al 10001 sa isi rupa gatul

am avut asta vara un accident de masina destul de urat cu toate ca masina n-a patit mare lucru si nici eu sau prietena mea , eu nu am fost afectat vreo data de vreun accident si nici acum , doar ca atunci cand m-am uitat la ea sau cand se mai discuta pe tema asta parca nu era zambetul ei , de aceea m-am si hotarat sa scriu citind si ca old school a avut o astfel de experienta

sper ca nu v-am plictisit total aiurea , salut

 

 

--- Mesaj completat în 10 Jan 2008 14:25 -------------
si apoi,de cand iti achizitionezi o anumita motocicleta primul tau cand este sa vezi cat poate , sa fii cel mai bun , cum spunea old school , normal ca nu trebuie obligatoriu sa fii rossi doar ca ti-ai luat o supersportiva sau nu stiu ce , dar in mintea ta , daca esti sincer , stii ca de aceea ti-ai luat-o , tocmai,sa fi cel mai rapid,cel mai cel , nu e bine , dar asta asa este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...