Sari la conținut

Accident: Pieton Vs Kawasaki 15.04.2007


iulian_florea
 Share

Postări Recomandate

Bah e incredibil de cand s-a bagat legea cu traversatu neregulamentar parca a iesit lumea la vanat de pietoni, cred ca au fost cel putin 5 accidente de genul asta de la inceputul anului pana acum. Ce draku se intampla? La masina mai inteleg ca e lata, dar la motor ce draku sa mai spun, 2 cm mai asa si gata l-ai evitat. Desigur daca ai vreo 40-50 dar cum "smekerii" au 120-150 nici nu mai au timp sa clipeasca.

Stiu ca suna naspa si chiar vreau sa fie neadevarat ce spun acum, dar sunt de parere ca de cand s-a bagat legea asta multi soferi si motociclisti nu mai sunt atenti si la pietoni, pur si simplu dupa ce au trecut de stop/zebra/trecere de pietoni nu mai conteaza ce e in jur, doar sa nu fie mare si lata (masina), altfel nu-mi pot explica.

Am inceput sa stau cu teama cand ies ai mei pe afara. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah e incredibil de cand s-a bagat legea cu traversatu neregulamentar parca a iesit lumea la vanat de pietoni, cred ca au fost cel putin 5 accidente de genul asta de la inceputul anului pana acum. Ce draku se intampla? La masina mai inteleg ca e lata, dar la motor ce draku sa mai spun, 2 cm mai asa si gata l-ai evitat. Desigur daca ai vreo 40-50 dar cum "smekerii" au 120-150 nici nu mai au timp sa clipeasca.

Stiu ca suna naspa si chiar vreau sa fie neadevarat ce spun acum, dar sunt de parere ca de cand s-a bagat legea asta multi soferi si motociclisti nu mai sunt atenti si la pietoni, pur si simplu dupa ce au trecut de stop/zebra/trecere de pietoni nu mai conteaza ce e in jur, doar sa nu fie mare si lata (masina), altfel nu-mi pot explica.

Am inceput sa stau cu teama cand ies ai mei pe afara. :nono:

 

ai incercat sa eviti un pieton care se infige neasteptat in ghidonul tau... (nu la trecere..) si la uimitoarea viteza de 30 de km/h? multi viteji.. dar nu iti doresc razboiul cu o evitare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io tin minte de pe vremea cand meream cu bicicleta fest de tot, ca am lovit o tanti la extraordinara viteza de 25 -30 km/h. Sa aruncat pur si simplu dintre masini la 2 metri in fata mea... nu am reusit decat sa blochez spatele, sa ma ridic pe roata din fata (datorita franei violente) si sa ma infig in tanti aia-- dupa care m-am imprastiat pe jos printre masini. Si pana sa ma dezemticesc io, tanti aia s-a ridicat de jos, si-a strans plasa cu cumparaturi (venea din piat ad ela Obor) si si-a luat talpasita... Cand iti sare unu asa din scurt, nu prea mai ai timp sa faci mare lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul evident ca avea viteza ....

Ca daca nu avea viteza nu lovea pietonul :nono:

V=distanta/timp .

Deci ideea e ca nu te poti deplasa fara sa ai viteza. Conteaza daca este mare sau mica, legala sau ilegala.

Eu il cred pe iulian_florea !

 

Asfalt Uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni, imi mentin afirmatia ca ceea ce vedem pe forum sunt doar jumatate(mai mult sau mai putin) din numarul accidentelor intamplate. Stiu de cateva accidente, unele mai grave altele mai putin grave, de care nici nu s-a pomenit pe forum. Nici eu nu am spus nimic din respect pentru "ei" - cei care au cazut. Acum baietii sunt iar calare.

 

Bafta si asfalt uscat/bulan exagerat <> sau stati acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stiti ca poti sa-l iei pe unu si cand ai 30km/h fara sa ai timp sa clipesti. Vine in fuga dintre masini si intra direct in tine.

Era sa-l iau pe unu pe Calea Floreasca ca omul fugea dupa autobuz, si cu ochii dupa 135 nu s-a uitat sa vada daca vine ceva. Eu am avut timp sa nu intru in el, dar daca pleca cu 1/2 secunda mai tarziu il luam si nu aveam viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi eram pe Bd. Tineretului, full de masini, plec usor de pe loc si sare un betiv pe mine de dupa un autobuz. N-am cazut dar nici mult nu mai aveam. Batu-l-as!! :nono:

 

Mare grija la autobuze si in orice zona unde nu prea aveti vizibilitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...