Sari la conținut

Touringul Perfect


sacal
 Share

Postări Recomandate

subscriu. e o moto exceptionala, chiar si cea de 600cc - e mai mult decat suficienta pt ce vrea omul (plus ca fiind de capacitate mai mica, poate gasi ceva mai nou de banii astia) ... :ok:

 

dar mare grija la cumparare ... pt drumuri lungi cum vrei tu, la o moto batrana pot aparea probleme ... am amici care fac dumuri de 500-1000km/zi timp de 2 sapt in concediu insa toti au moto nu mai vechi de 2-3 ani ... :rock:

:duel: d-acilea ai dreptate, ca englezii aia doi care au plecat pin-aci la capatul lumii au mers motorete moderne, nu cu d-alea batrine.....da stai ca ma inseala memoria....nu domne, au mers 17 ANI cu honda cx500, o vechitura pina la urma...chiar au spus ca au facut monetarul si au ajuns la concluzia ca trebuie sa ia ceva mai ieftin, si-au luat ....cx ,care oricum e fantastica...sacale, ia-ti vere ce vrei ca si asa cred ca nu te mai uiti de mult p-aci ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ba ma uit.

dar intre timp am fost pe autostrada sa vad cum arata 299 pe indicator.

:duel: yamaha ,frate...mi-a zis ahile ca a venit de la mare cu240[xj900] da eu cred ca nu are cum sa mearga cu mai mult de220 cit spune producatorul... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:duel: yamaha ,frate...mi-a zis ahile ca a venit de la mare cu240[xj900] da eu cred ca nu are cum sa mearga cu mai mult de220 cit spune producatorul... :ok:

 

Foarte tare ,,metereta" asta ! Merge si cu 240km/h ... :blbl: ........ la viteza asta trebuie sa ai mare grija cum pozitionezi motofierastraul de taiat lemne (adica ,,drujba") ca sa ai o ,,aerodinamica " buna ! :wave:

 

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

:unsure: touringul perfect ......... :blink: honda paneuropean 1100 , sau 1300 ( an functie de buget )

pan_ul modern, e superb ........dar, nici cel anterior, nu se lasa mai prejos. vad pe aici, opinii, ....... dar din pacate, multi opineaza, din auzite, sau ....ca sa_u dar o tura cu un anume motor si ....cred ei..... au o concluzie, sant cunoscatori, spun ei.

Hai sa fim seriosi......

Sant posesorul unui pan 1100 ...... eu l_am condus si prin afara si pe la noi ......... e o senzatie deosebita, si mult mai usor de condus, si mai elegant, decat bmw_ul. Panul nu te oboseste la drum lung ....... si de motor ...... aici se ancheie smecheria...fara antretinere. adica, trebuie sa te straduiesti mult, sa strici un paneuropean 1100. . . .e mult de vorbit pe tema asta.

opinia mea, si a multor altora, touringul perfect ........honda paneuropean.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: honda paneuropean st 1100...................................sau de, st 1300 .....dupa buget.

cu exceptia greutatii un pik elevate, panul ...... o vad cea mai echilibrata, si durabila si cu stil si frumoasaaaaaaaaa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sunt curios ce mobra si-a luat initiatorul topicului !

A trecut destul timp ............ si noi nu contenim cu sfaturile ! ... Omu' poate a si renuntat la idee ! Nu va uitati de loc la data postarii ?!

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Chiar sunt curios ce mobra si-a luat initiatorul topicului !

A trecut destul timp ............ si noi nu contenim cu sfaturile ! ... Omu' poate a si renuntat la idee ! Nu va uitati de loc la data postarii ?!

:baldy:

 

un r1, un r6 rieju de 50 cm3 ??? , asa scrie la info ???

d c nu o fi zis omu ca s-a hotarat , nu ma i posta lumea atata aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un r1, un r6 rieju de 50 cm3 ??? , asa scrie la info ???

d c nu o fi zis omu ca s-a hotarat , nu ma i posta lumea atata aici

 

 

rieju 50 cmc .... aia cred ca a fost alegerea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tourerul perfect e acela pe care poti sa il iei sa bagi benzina si sa ai timp liber sa o consumi. Vorbim aici de mii de kilometri intro zi....unde faci 1000 km in Romania ? la drumurile si circulatia noastra? Eu am facut 700 km cu GS 500 suzuki intr-o zi si a doua zi eram iar in sa fara probelem, dar nuin romania. In Romania ar fi pacat sa mergi 1000 km din mai multe motive: 1 se termina tara repede :baldy:, 2 ai prea multe locuri frumoase de vazut sa treci asa pe langa ele, 3: intr-o luna faci toata tara pe toate drumurile...si pe urma ? aaaaaa inteleg, de aceea iti trebuie o mobra de 1000 km: dimineata te trezesti, treci granita sau mai multe, te dai pe acolo, bei o cafa si seara te intorci. Misto:)

 

 

glumeam desigur.....dar e frumos ca baietii se strofoaca pt tine si tu nici macar : Bai , mi-am luat masina sau ceva:)

 

respect pt cei care oricum ne-au dat sfaturi folositoare si constructive in acest topic. Va multumesc.

 

Eu am TDM, marg ce merg si cand obosesc ma dau jos:P Nu prea vad rostul sa merg 1000-2000 km intruna. Nu vad farmecul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tourerul perfect e acela pe care poti sa il iei sa bagi benzina si sa ai timp liber sa o consumi. Vorbim aici de mii de kilometri intro zi....unde faci 1000 km in Romania ? la drumurile si circulatia noastra? Eu am facut 700 km cu GS 500 suzuki intr-o zi si a doua zi eram iar in sa fara probelem, dar nuin romania. In Romania ar fi pacat sa mergi 1000 km din mai multe motive: 1 se termina tara repede :baldy: , 2 ai prea multe locuri frumoase de vazut sa treci asa pe langa ele, 3: intr-o luna faci toata tara pe toate drumurile...si pe urma ? aaaaaa inteleg, de aceea iti trebuie o mobra de 1000 km: dimineata te trezesti, treci granita sau mai multe, te dai pe acolo, bei o cafa si seara te intorci. Misto:)

 

 

glumeam desigur.....dar e frumos ca baietii se strofoaca pt tine si tu nici macar : Bai , mi-am luat masina sau ceva:)

 

respect pt cei care oricum ne-au dat sfaturi folositoare si constructive in acest topic. Va multumesc.

 

Eu am TDM, marg ce merg si cand obosesc ma dau jos:P Nu prea vad rostul sa merg 1000-2000 km intruna. Nu vad farmecul.

de ce lasa lumea sa isi raceasca gura aiurea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare calatorilor....vad ca am dat de pasionati de Touring....ha!! ce ma bucur....am luat in calcul BMW R1200RT dar mi-a atras atentia un touring de marime "medie" a performantelor.Honda DN-01.Da , da , da, acum sariti-mi in cap ca-i cutie CVT si n-are farmec fara ambreiaj, stiu, stiu...bine....ce spunetzi de idee??

Am fost la Honda, m-am urcat pe ea...e f bine echilibrata cele 270Kg la plin nu le simtzi din cauza centrului de greutate f jos, shaua este extrem de confortabila, suspensiile sunt brici, vine in dotare cu ABS in standard, are 680cc , 2V , motorul este cel de pe Douville din cate am intzeles.Inaltzimea la sha (680mm) este perfecta pentru ca sunt destul de mic de inaltzime.63Hp (parca, nu mai retzin f bine).Pozitia asemanatoare cu cea de pe cruiser, cu spatele drept, ghidonul adus spre tine si picioarele in fatza (cu talpici).SO??pareri?

Editat de radu_ghfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai de gand sa faci ture mai lungi cu pasager si bagaje, orienteaza-te catre ceva in jurul a 900-1000 cmc, 100 cai si transmisie cu cardan

 

 

Ai si matale dreptatea ta...insa DN-ul n-are probleme de genul asta...mai ales ca pasagerul nu exista...deci doar bagaje....si e vorba de TOURING ....nu de vitezane...transmisie cu cardan exista..DN-ul are cardan. Iar 1000cc ....pt un om care vrea sa sara de la un scooter de 49cc la 680cc mi-se pare suficient.Asta pt inceput.

Editat de radu_ghfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc 900 sau 1000 ???

 

Probabil pentru ca un touring cu cilindree mica are si sarcina mica. in momentul cand pleci nu iti iei numai un rucsacel, iti iei mai multe bagaje plus pasager si ai nevoie sa nu chinui motorul cand e incarcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil pentru ca un touring cu cilindree mica are si sarcina mica. in momentul cand pleci nu iti iei numai un rucsacel, iti iei mai multe bagaje plus pasager si ai nevoie sa nu chinui motorul cand e incarcat.

 

asta ar insemna echivalentul unei masini cumotor de 4 000 cm3 si nu este relevant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam de vremurile in care tatii si bunicii nostrii faceau touring cu actualele comuniste si nu faceau scandal ca erau motoare de 125cc, 250cc...500cc...Si ei faceau touring - cand isi incarcau motocicletele, duceau saracele, mergeau mai incet....pt ca touringul in esentza este de-a face o calatorie placuta ...nu o cursa shizofrenica din punctul A in punctul B.Repet, nu zic ca nu este un adevar in ceea ce spunetzi...dar hai sa nu fim ipocritzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam de vremurile in care tatii si bunicii nostrii faceau touring cu actualele comuniste si nu faceau scandal ca erau motoare de 125cc, 250cc...500cc...Si ei faceau touring - cand isi incarcau motocicletele, duceau saracele, mergeau mai incet....pt ca touringul in esentza este de-a face o calatorie placuta ...nu o cursa shizofrenica din punctul A in punctul B.Repet, nu zic ca nu este un adevar in ceea ce spunetzi...dar hai sa nu fim ipocritzi.

 

una peste alta mie mi se par foarte exagerate motoarele de 1000 cm3 pentru plimbari

unul de 250 cm 3 este suficient pentru o persoana

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una peste alta mie mi se par foarte exagerate motoarele de 1000 cm3 pentru plimbari

unul de 250 cm 3 este suficient pentru o persoana

 

Lasand la o parte ca vorbesti ca sa nu adormi si cu siguranta in necunostinta de cauza ca sa faci asa afirmatie...

 

Touring inseamna sa poti sa mergi si cu 130-140km/h pe autostrda (fara sa omori motorul), sa poti sa faci o depasire in siguranta, sa poti urca pasuri sau drumuri de munte (iar fara sa omori motorul), toate astea cu bagaje dupa tine (sa zicem ca fara pasager).

 

Dupa mine, sub 600 cmc nu se pune problema de touring.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte ca vorbesti ca sa nu adormi si cu siguranta in necunostinta de cauza ca sa faci asa afirmatie...

 

Touring inseamna sa poti sa mergi si cu 130-140km/h pe autostrda (fara sa omori motorul), sa poti sa faci o depasire in siguranta, sa poti urca pasuri sau drumuri de munte (iar fara sa omori motorul), toate astea cu bagaje dupa tine (sa zicem ca fara pasager).

 

Dupa mine, sub 600 cmc nu se pune problema de touring.

 

eu cred ca trebe motor de 5000 cm3 si basta , data viitoare cand ies la plimbare iau tractoru lu bunicu ca altceva nu imi ajunge

o masina poate merge lejer cu motor de 1000 cm3 si nu la aceleasi turatii ca la o motocicleta si la motor trebuie musai peste 600 ca e mai cu mot motoru exact ca un r.a.h.a.t. si trebuie sa ne c.a.c.a.m. pe noi ca suntem motociclisti si ne trebe motoare de 1000 sa ne plimbam .....................................deja o dam in cocalareala

este plimbare nu calareala de rachete

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mariusspuneceva

imi pare rau pt tine, dar dau dreptate lui @khk: nu stii ce vorbesti

din experienta mea de pana acum in plimbari lungi cu pasager si bagaje (si am destula) am ajuns la concluzia ca pentru o plimbare confortabila (fizic si pshihic) este necesar un motor in jurul a 900-1000 cmc si 100 de cai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce?

 

din cauza rezervei de putere pe care o are, din cauza dimensiunilor "bicicletei", greutatii (ca sa nu te zboare camioanele de pe sosea), comfortului asigurat pt pilot si pasager

toate astea (si multe altele) iti pot oferi o calatorie linistita, in siguranta (ma rog, ma refeream doar la motor, restul "sigurantei" pe 2 roti e relativa)

asta este parerea mea, pe care mi-am facut-o in urma experientei castigate in timp calarind un 600 de 60 de cai cu bagaje si pasager

si dupa cum vezi, nu sunt singurul cu asemenea parere

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...