Sari la conținut

Ce Bagam In Roti


Postări Recomandate

Sunt un incepator in tehnicile intretinerii unei motorete si momentan am o curiozitate: cu ce e cel mai bine sa umflam rotile, ce gaz bagam in ele pt mai multa siguranta? :hug:

Incearca cu aer.. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca cu aer.. :hug:

Intereseaza-te cu ce e umflata o roata de avion eventual 736 sau cat e unu mare sa vezi ca nu e tocmai aer.azotul e un gaz si se baga frecvent in rotile masinii

 

Incearca cu aer.. :what:

Astept un raspuns normal daca stie cineva alta alternativa la aer in roti si nu postari de dragul de a avea mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intereseaza-te cu ce e umflata o roata de avion eventual 736 sau cat e unu mare sa vezi ca nu e tocmai aer.azotul e un gaz si se baga frecvent in rotile masinii

Astept un raspuns normal daca stie cineva alta alternativa la aer in roti si nu postari de dragul de a avea mai multe

:what: Daca mai spunem din cand in cand despre R1 ca e racheta, nu inseamna ca tre' sa si comparam avioanele cu motocicletele.. :what: In fine! Sper sa intelegi ceva din asta..... Foarte adevarat si partea cu azotul, dar daca nu ai azot, bagi aer... Mai departe, daca vrei poti sa bagi ce vrei tu.. Nu inteleg cum poate face diferenta gazul din roti la capitolul siguranta.. Explica-mi si mie.... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai poate baga azot in roti pentru nu stiu ce propietati mai bune. Ofera mai multe firme servicii de umflare roti cu asa ceva.

Problema e ... daca dintr-un motiv sau altul pierzi un pic de presiune si ai nevoie sa completezi ... si esti la Ghimpatii din Deal unde nu exista instalatie de umflat roti cu azot :hug:

 

Info suplimentare de exemplu la:

http://www.innovativebalancing.com/Nitrogen.htm

Editat de rechinulalb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moleculele de azot sunt mai mari decat cele de oxigen astfel "scaparile" de "aer" sunt mult diminuate.

 

am vazut ca cei de la SAMA SERVICE aveau instalatie de umflat rotile cu azot.

 

o sa incerc la masina mai intai si apoi la moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca dilatatia azotul nu este asa sensibila la modificarile de temperatura de aici rezuta o presiune mai constanta.

asa se pare , eu am folosit si la masina si la motor... totusi aerul are 70 la suta azot ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... totusi aerul are 70 la suta azot ...

Mi-ai luat vorba din gura.

@belbody: Nu e cea mai tampita de la "ce picior pui jos la semafor" E chiar mai tampita decat "ce picior pui jos la semafor". BTW, ia sa deschid eu un topic cu cele mai tampite topicuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o simpla curiozitate,desi unii in viata lor nu au avut altceva in afara de o mobra isi dau cu parerea. mie la masina mi-au bagat la un service destul de bunicel altceva in , nu aer simplu si mi-au zis ca cica nu stiu de ce ar fi mai bun ca aerul bagat la pompa.nu stiu ce si cum si de ce d-aia am deschis subiectul sa aflu.Si referitor la "cea mai tampita intrebare de la....." bla bla bla exista o vorba adevarata: un nebun daca arunca o piatra in apa 10 destepti sar sa o scoata. si vad ca se gasesc si aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...DECI ....

...la avioanele surersonice se baga azot din cauza ca zboara la o inaltime unde temperatura e foarte scazuta si ar scadea presiunea din roata -daca ar fi aer- atit de mult incit cauciucul ar dejanta (ar sari de pe jeanta)

... la motociclete nu e cazul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o simpla curiozitate,desi unii in viata lor nu au avut altceva in afara de o mobra isi dau cu parerea. mie la masina mi-au bagat la un service destul de bunicel altceva in , nu aer simplu si mi-au zis ca cica nu stiu de ce ar fi mai bun ca aerul bagat la pompa.nu stiu ce si cum si de ce d-aia am deschis subiectul sa aflu.Si referitor la "cea mai tampita intrebare de la....." bla bla bla exista o vorba adevarata: un nebun daca arunca o piatra in apa 10 destepti sar sa o scoata. si vad ca se gasesc si aici

 

pai noi nu incercam sa o scoatem incercam sa aruncam si nebunul :hug:))

ai vrut sa te dai ciumeg cu cbr-ul umflat cu azot... de ce dracu nu ai ales un gaz mai nobil si inert? ca azot e pe toate drumurile...

 

am si eu o intrebare...

 

daca am folosi parasute in loc de frane credeti ca am frana mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rar gasesti omeni cu care poti dialoga. nu am bagat nimic in roti decat simplu aer. eram doar curios dar vad ca unele raspunsuri m-au depasit rau.daca va descurcati si la condus ca la vorbit e de rau.nu inteleg daca va deranjat intrebarea de ce v-ati deranjat sa raspundeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

prin anglia sunt niste dementi care baga heliu in roti ca sa fie motoarele mai usoare :hug: cu cat? cred k maxim un gram da' nah... :what:

 

p.s. e vorba de motoare ale unor amatori modificate pt. pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...