Sari la conținut

baterie noua goala


sacal
 Share

Postări Recomandate

am cumparat o baterie noua in cutie de la motor land. acasa am vazut ca e goala, nu are deloc lichid in ea si nici n-a avut vreodata. nu stiu daca asa e normal sau nu.

acum nu stiu ce sa fac. unde sa ma duc sa o formatez, sau s-o arunc in p ma-sii!

oricum mi s-a parut cam ciudat sa cumpar baterie noua ca sa umblu eu s-o fac buna. miroase a teapa.

intrebarea e ce fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am cumparat una la fel... noau si goala :baubau:

 

cei de la magazin mi-au spus sa iau acid de la orice magazin de piese auto si sa cumpar electrolit (eu am gasit la 1kg) si sa umplu toti elementii cu electrolit pana la maxim si apoi sa o las 12 ore si apoi sa o pun pe moto ca e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am trezit azi de dimineata cu gandul la baterie ce noua si goala pe cate am cumparata si eram curios sa vad daca e buna... culmea domle... e super buna... asa ca nu tre sa-ti mai faci griji... baga-i electrolit las-o cateva ore si da-i drumul la plimbare... nu de alta... dar yo asta o sa fac :baubau:

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, am inteles. intrebarea e de unde iau acidul ala. ca am fost la 10 petroame si n-aveau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai zahei lasa glumele si zi de unde iau acid  :baubau:

mergi pe floreasca mai sus putin de spitalul de urgenta pe partea opusa, pe un colt de strada sunt unii care se ocupa cu reconditionari de baterii. le-o lasi si ii rogi sa ti-o formateze. si cu asta basta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi pe floreasca mai sus putin de spitalul de urgenta pe partea opusa, pe un colt de strada sunt unii care se ocupa cu reconditionari de baterii. le-o lasi si ii rogi sa ti-o formateze. si cu asta basta.

Acolo am pus si eu acid, acum 2 sapt. Mai bine nu itzi bagi tu mana, treci pe acolo ca stiu baietzii... Cred ca trebe acid cu densitate de 0,28 parca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa mah rompetrolul... vezi magazine de piese auto... este imposibil sa nu gasesti.

 

Este o sticla transparenta din plastic pe care scrie ELECTROLIT pentru acumulatori, este fabricat in romania de s.c. chimoprod div s.a.

 

concentratia este de 1,260 ~ 1,281

adica mere la orice fel de acumulator... fie el nou sau mai uzat

 

bafta si plimbari fara evenimente neplacute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma am fost la niste baieti pe virtutii, pe unde stateau fetitele, le-am dat 50 de mii si acum e gata merge. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

baaaa nu cu acid ca o faci praffff

se pune apa distilata

acid sa pui atunci cand nu mai ai electrolit

adica cand nu mai tine curentul

daca pui acis in baterie goala cazul tau o termini in maxin 6 luni mai ales daca ai si demaror

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baaaa nu cu acid ca o faci praffff

se pune apa distilata

acid sa pui atunci cand nu mai ai electrolit

adica cand nu mai tine curentul

daca pui acis in baterie goala cazul tau o termini in maxin 6 luni mai ales daca ai si demaror

:what: :laugh: :baldy: Explica te rog prin ce fenomene paranormale placile de plumb scufundate in apa chioara iti dau curent????

 

 

Si eu am cumparat anul trecut baterie goala si i-am pus acid de la Petrom( la Petrom Dorobanti aveau) .In cateva ore dadea un voltaj cam mic, sub valoarea nominala, asa ca am descarcat-o de tot cu un bec de far si am pus-o la redresor pana s-a incarcat complet. Dupa aia pe moto si....pana acum a mers perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...