Sari la conținut

Sa Traiasca Enduro Al Muntilor Gurghiului


Postări Recomandate

Veste proasta pentru Dan Popescu, primarii din localitatatile Lazarea si Ditrau ne-au dat aprobare pentru organizarea primei etape a campionatului Romaniei de enduro. Data 25-26-27 mai 2007, start comuna Ditrau (intre Gheorgheni si Toplita, la 15 km de Gheorgheni). In centrul Ditraului, dupa biserica prima strada pe stanga directia Tulghes. La 1.5 km de centru va fi startul, la Janos, o pensiune noua superba.

Saptamana aceasta, in urmatoarele zile vom face noul traseu, o sa va mai dam indicatii, posibilitate de cazare, etc pe forum. Va asteptam cat mai multi.

La noi nu se fac discriminari de 2 sau 4 timpi si s-ar putea sa acceptam si ATV urile (daca traseul permite).

Editat de Patrick boissy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veste proasta pentru Dan Popescu, primarii din localitatatile Lazarea si Ditrau ne-au dat aprobare pentru organizarea primei etape a campionatului Romaniei de enduro. Data 25-26-27 mai 2007, start comuna Ditrau (intre Gheorgheni si Toplita, la 15 km de Gheorgheni). In centrul Ditraului, dupa biserica prima strada pe stanga directia Tulghes. La 1.5 km de centru va fi startul, la Janos, o pensiune noua superba.

Saptamana aceasta, in urmatoarele zile vom face noul traseu, o sa va mai dam indicatii, posibilitate de cazare, etc pe forum. Va asteptam cat mai multi.

La noi nu se fac discriminari de 2 sau 4 timpi si s-ar putea sa acceptam si ATV urile (daca traseul permite).

 

ne pare tare rau ca s-au suprapus evenimentele noastre(am fi decalat cumva sa putem trage 2 curse in mai dar am stabilit din februarie data intalnirii).pe viitor o sa incercam sa luam legatura cu voi si ceilalti care organizeaza events-uri sa nu ne suprapunem cu datele.va uram multa bafta si speram la anul sa va avem invitati la noi si noi concurenti la cursa voastra.

PS. enduro nu va muri niciodata...poate doar oficial.cu respect clubul free bike team rm. valcea :rock: :rock: :D :rock: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari si spor la treaba

Multumesc Dan.

O sa incercam sa facem o serie pentru ATV, daca traseul nu permite, dar aici in zona nu prea avem pe nimeni care se pricepe, ideal ar fi sa vii tu sa receptionezi traseul si sa ne dai un sfat (bineinteles in cazul in care ar fi interesati ATVisti).

Multumesc pentru incurajare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Weekendul asta am dat curs invitatiei lui Patrick si am fost la Gheorghieni. Am gasit acolo niste oameni minunati, super enduristi si niste locuri absolut superbe. Cand ma apropiam aseara de Otopeni imi venea sa ma intorc inapoi. Zona poate fi numita un paradis pentru enduro. La 5 km de oras incep dealurile si muntii. Ce-ti poti dori mai mult?

 

Sambata baietii au mai cautat niste legaturi pentru clasa C iar duminica s-a marcat o parte din traseu. Acum mi-am dat si eu seama cata munca e la organizarea unui astfel de concurs. Traseul la C se poate face fara tras si impins; cine vrea sa munceasca mai mult sa vina la B. Eu sunt de C, insa anul asta o sa merg la B cu obiectivul de a termina toate cursele (la sfatul lui Csaba Elekes - asta e singura cale sa progresez).

 

Zona e tehnica, fara portiuni de mare viteza si fara noroi. Nu conteaza prea mult caii de sub fund sau cauciucul ci conteaza mai mult "mana".

 

Baietii ii asteapta pe toti enduristii la o super cursa intr-un super peisaj. Pana acolo eu am facut 5.30 ore la dus (vineri seara) si 4.30 ore la intors (duminica seara). Eu personal vreau sa mai merg acolo de cate ori o sa am ocazia, pentru ca sunt multe de invatat de la Patrick, si, ce e cel mai important, e dispus sa "predea" lectii cu multa rabdare. Eu am invatat in 2 zile sa ma duc mai bine pe bolovani si sa sar peste copaci. Bineinteles ca trebuie sa mai exersez mult cu ambele, insa am invatzat niste lucruri care fac toata treaba mult mai simpla.

 

Care mai plecati din Bucuresti? Poate facem o caravana vineri dupa-amiaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul asta am dat curs invitatiei lui Patrick si am fost la Gheorghieni. Am gasit acolo niste oameni minunati, super enduristi si niste locuri absolut superbe. Cand ma apropiam aseara de Otopeni imi venea sa ma intorc inapoi. Zona poate fi numita un paradis pentru enduro. La 5 km de oras incep dealurile si muntii. Ce-ti poti dori mai mult?

 

Sambata baietii au mai cautat niste legaturi pentru clasa C iar duminica s-a marcat o parte din traseu. Acum mi-am dat si eu seama cata munca e la organizarea unui astfel de concurs. Traseul la C se poate face fara tras si impins; cine vrea sa munceasca mai mult sa vina la B. Eu sunt de C, insa anul asta o sa merg la B cu obiectivul de a termina toate cursele (la sfatul lui Csaba Elekes - asta e singura cale sa progresez).

 

Zona e tehnica, fara portiuni de mare viteza si fara noroi. Nu conteaza prea mult caii de sub fund sau cauciucul ci conteaza mai mult "mana".

 

Baietii ii asteapta pe toti enduristii la o super cursa intr-un super peisaj. Pana acolo eu am facut 5.30 ore la dus (vineri seara) si 4.30 ore la intors (duminica seara). Eu personal vreau sa mai merg acolo de cate ori o sa am ocazia, pentru ca sunt multe de invatat de la Patrick, si, ce e cel mai important, e dispus sa "predea" lectii cu multa rabdare. Eu am invatat in 2 zile sa ma duc mai bine pe bolovani si sa sar peste copaci. Bineinteles ca trebuie sa mai exersez mult cu ambele, insa am invatzat niste lucruri care fac toata treaba mult mai simpla.

 

Care mai plecati din Bucuresti? Poate facem o caravana vineri dupa-amiaza.

 

si eu plec din bucuresti. Hai la Gheorghieni! Marfa si Patrick e chiar super simpatic. o sa mai vorbesc cu ceva enduristi din Bucuresti sa mergem.

 

Am vorbit acu cu organizatorii - va fi si clasa de Quad/ATV

A era sa uit, e incalzirea pt etapa de EnduroCross de la Ciolpani din 2 Iunie:). Atentie se premiaza primele 10 locuri la fiecare clasa. Daca o sa avem participanti facem si noi clasa de ATV, min 5-6 buc ATV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la acest multasteptat concurs trebuie sa platim din nou asigurare ,licenta, vizite medicale? sunt bune cele de la endurocross?

 

Asigurarea e valabila un an calendaristic - deci nu mai trebuie

Vizita medicala - daca a fost facuta la dispensar de medicina sportiva e valabila 6 luni. Daca ai facut-o la cursa, trebuie sa o faci la fiecare cursa. Daca esti din bucuresti suna-ma si iti explic unde sa mergi (0745 666 802)

Licentele sunt separate pentru endurocros/ enduro/ rally raid. Licenta costa 30 euro/an, 10 euro/cursa daca o faci inaintea cursei, 20 Euro/cursa daca o faci in ziua cursei.

:drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea e valabila un an calendaristic - deci nu mai trebuie

Vizita medicala - daca a fost facuta la dispensar de medicina sportiva e valabila 6 luni. Daca ai facut-o la cursa, trebuie sa o faci la fiecare cursa. . Licenta costa 30 euro/an, 10 euro/cursa daca o faci inaintea cursei, 20 Euro/cursa daca o faci in ziua cursei.

:drums:

Ionut, daca tot ai intrat in "culisele" cursei ai putea sa ne informezi cit s-a fixat taxa de participare.Se pare ca lui Patrick i s-a stricat masina de scris!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, daca tot ai intrat in "culisele" cursei ai putea sa ne informezi cit s-a fixat taxa de participare.Se pare ca lui Patrick i s-a stricat masina de scris!

Taxa va fi 50euro.

Am luat de la federatie si regulamentul particular; din pacate doar pe hartie, nu in format electronic.

Ce mai e important: inscrierea si verificarea tehnica se pot face si sambata dimineata de la 8 la 10. La 10.30 e briefing si la 11 startul.

Pentru cazare puteti sa sunati la hotel sport din gheorghieni- 0266 361270. Pentru alte variante de cazare (pensiuni, motel) sunati la Gabor Laci 0744 548401.

Pentru corturi si rulote va fi amenajat un loc aproape de start.

 

Haide sa-mi spui daca am invatzat suficient de cand m-ai trimis la exersat ...

 

 

 

Patrick nu o sa mai scrie prea mult saptamana asta. Va fi pe traseu in fiecare zi. Mai aveau de marcat destul de mult, de curatzat cateva poteci si de facut variante pentru cazul in care va ploua mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[Haide sa-mi spui daca am invatzat suficient de cand m-ai trimis la exersat ...

Vad ca ai luat in serios ce ti-am spus si asta ma face sa cred ca mi-ai dat dreptate!Nu pot veni la Gheorghieni dar VOI FI CU OCHII PE TINE ! Si iti urez bafta si sa termini cursa la clasa B !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai luat in serios ce ti-am spus si asta ma face sa cred ca mi-ai dat dreptate!Nu pot veni la Gheorghieni dar VOI FI CU OCHII PE TINE ! Si iti urez bafta si sa termini cursa la clasa B !

 

N-am reusit sa ies prea mult dar am mers mai mult la sala primavara asta si am observat ca pana la un punct suplineste lipsa de iesiri la enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o super cursa! Traseul f tehnic a devenit extrem de dificil dupa ploaia si grindina care a inceput la 1 ora dupa start. Mie personal mi-a placut f tare - a fost mult de munca si ambitia de a termina cursa in prima zi mi-a asigurat un loc 10 la clasa B.

In total au fost 60 si ceva de concurenti (vreo 20 la A, 22 la B, vreo 15 la C, 3 fete si 4 quaduri).

Clasament aproximativ (pana primim clasamentele oficiale):

A- Laci Olah (enduro Sighet), Many (KTM), Fefe (Outriders Sf Ghe)

B - Tica (enduro Sighet, partenerul lui Laci la Red BUll), Cristinel (vectra), Dominic (KTM)

C - un tanar de la KTM, Luca Bartalesi (Dual Sport)

 

Asteptam ceva poze si filme :cheers:

 

Felicitari organizatorilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama ce vreme "buna" ati avut :cheers:

 

In poze nu prea se vede vremea. A plouat torential si cu grindina. La un moment dat, in unele locuri sde mergea printr-un strat de 2-3 degete de grindina. Fun!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...