Sari la conținut

Intalnirea Motocicletelor Cu Atas


Aleko
 Share

Postări Recomandate

In spiritul intalnirilor de motociclete cu atas care au traditie in toata lumea, si e plin internetul de poze si povesti, va anunt ca pregatim o intalnire la munte intr-un weekend in septembrie. E clar ca prezenta nu va fi foarte mare, totusi pot sa sper ca cel putin 25 motociclete cu atas se vor ivi. Locatia cea mai probabila este cea de la intalnirea de comuniste din iunie, adica 7 Scari, Brasov in centrul tarii.

Prezenta obligatorie cu motocicleta cu atas indiferent de marca si de capacitate cilindrica: Dnepr, Ural, M 72, Ij, CZ, MZ, Jawa...

 

Tuturor posesorilor de motocicleta cu atas va spun ca sigur va fi ceva de neuitat si va crea un precedent.

La intrunirile de peste an motocicletele cu atas le numeri pe degete, aici vor face legea, terenul parca e facut pentru colindat cu atasul, zona de campare este foarte buna, exista apa, exista si magazin in vale, benzinarie etc. Pozele cu intalnirea de comuniste sunt graitoare.

 

Asa ca:

Voi cei care faceti Nipra sa se invarta, Iuli pune atasul, Drobu baga benzina, Dnepr kaki din Cluj te rog sa vii, M61 de la Turda te asteptam, Basty echipeaza 2 atase si lasa ca o sa fie bine, Vallicaddy nu vei lipsi, Mixi Dixi esti la 2 pasi, Nae, Pedro, Casalean, Cristi Tunaru lasa balta si ia MT 11-le, Virgil, Stefane cu Uralul visiniu, o echipa Ural Moto, am vazut un atas Red Bull in Bucuresti, Bogdane cu M 72, Razvane cu Ijul, Simsonache cu M 72, Hell Ryder Edy nu vinde Ijul, 4 bike... scuze daca uit pe cineva, probabil ca stiu de 3 ori mai multi atasisti, dar imi voi aminti si ii voi mentiona...

 

Va rog anuntati toti batraneii sau cei care nu au acces la internet sa vina ca vor fi intre ai lor.

 

Aici se discuta despre intalnire, astept propuneri, astept ajutorul din partea Ural Moto, voi reveni cand trupa va incepe sa se stranga si evenimentul se contureaza mai clar. Intalnirea nu este o "intrunire" si nimeni nu isi asuma organizarea in camp, nu vor exista dusuri in zona , formatii, gratarele le aducem noi si noi suntem responsabili de stomac, insa curatirea zonei la plecare este obligatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

why not??

 

 

frate.. ma prezint... cu inca un tovaras.... tot ij-ist.. tot atasist.... dar.. e o problema.. nu am rotor !!!! nu am curent.. dak il fac pana atunci.. da. .sunt prezent. .dak nu... :D o sa regret... sau vin pasager.. :lol:

in atas.. :-L

 

astepatm data.. divizia ij..se pregateste d drum.. :o

 

--- Mesaj completat în 19 Aug 2007 18:23 -------------
aa... dar o data... cam pe cand s-ar tine.... ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Aleko: si-a facut simsonache M-ul?ultima oara cand am fost la el era dezmembrat, si l-am ajutat sa sableze cilindrii...vorbisem sa bage si piesele la vopsit in camp electrostatic si nu stiu daca s-a rezolvat...parca avea si joc la ambielaj care il tinea in loc...l-a facut?

 

desi sta la 500 de metrii de mine nu am mai fost de multicel pe la el, da o sa incerc sa ajung zilele astea, si, daca are loc in atas si nu e plin cu dude, poate ii spun sa ma ia in carca :o

 

bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te ca ma enerveaza cumplit cum sta cu M-ul ala. Zi-mi cum a masurat el jocul axial sau radial, ca dupa cum banuiesc io ca a masurat nu are nici o problema. Auzi ce-i trebuia M-ului sablare de cilindri. Sper sa si-l faca pana pe la mijlocul lui septembrie sau cand ne hotaram cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cilindrii se sableaza ca sa rugineasca mai bine si se vopsesc sa se raceasca mai greu.

 

Simsonache, eu am mers cu m-ul ala si nu am auzit ambielajul plangandu-se.. tin minte ce frana de neam prost avea pe spate...

...si se picteaza flacari , ca sa mearga cu viteza... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, nu mai faceti misto de sarmanu om, cu flacari, etc, pt ca initial el vroia sa modifice la el, si m-am tinut de capul lui sa nu faca schimbari de mi s-a acrit...pana la urma, rezultatul, s-a apucat atunci de restaurare completa, un gest frumos, avand in vedere ca motoru ala parea original cap coada(inafar de stopuri din ce am vazut si ce chichite o mai fi avut) :D cilindrii el a vrut sa ii sableze, si initial vroia sa ii vopseasca, desi cunoastea riscurile racirii...legat de vopsirea cadrului, l-am dus la omul care mi-a facut si mie carpatiu in camp electrostatic si a vb cu el...nu stiu daca s-a mai dus(o sa trec azi sa intreb pe tip daca a venit simsonache sa vopseasca M-ul pana la urma)...

 

un lucru e sigur...vrea sa il faca frumos, ca la carte, si asta mananca bani la cromare, vopsire, iar el sta foarte prost cu timpul, pt ca de obicei mai vorbeam si de ceva vreme e cam tacut :cheers:

 

jocul in ambielaj era pe verticala, sus jos, si se simtea la mana(era un joc mic, dar nu cred ca ii era locul acolo)-nu ma pricep la termenii tehnici axiali, radiali, etc... :-L tot eu vorbisem si pt ambielaj, sa il bage la uzina sa il faca brici...

 

o sa trec pe la el zilele astea si ii spun sa mai treaca si el pe aici sa vada vestile si sa puna osu la treaba, oferindu-ma cu ajutor pe timpul serii, mai mai poate o reusi :lol:

 

 

 

--- Mesaj completat în 20 Aug 2007 15:46 -------------
l-am sunat si am vb cu el...a renuntat la vopsitul electrostatic(mare tampenie ca era mai rezistenta vopseaua pe ea) si daca are timp, poate saptamana viitoare se apuca sa inchida motoru...de biela a confirmat jocul, da nu a zis nimic altceva...mi-a zis si ca i-ai dat mail @Aleko, deci, stie de intrunire...poate reuseste sa o faca pana atunci

 

toate cele bune :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aleko

Multumesc Mr ORL.

Toate motocicletele cu atas si pasagerii din ele sunt bineveniti. Se contureaza data intalnirii de 21-23 Septembrie si vom avea si sprijinul Ural Moto asa ca sper sa ne strngem multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da daca nu am atas nu sunt bine venit :D , ma rog si bobberit :o

sa stiu si eu, daca sunt o nu bine venit! I-as fi pus atas da asa l-am luat, si e trecut si solo in acte, asta e! :cheers:

iti iei o geaca cu atas si o sa fie ok!Nu se specifica ce fel de atas! :-L

 

--- Mesaj completat în 20 Aug 2007 23:25 -------------

in ce sens?

moral Valy, moral...

sezi linistit :P

sau ,no, poate ne aduc niste pastile sa le luam cu vodka inainte sa ne prezinte 'marafeturile' lor si binenteles preturile...

Ar fi fain si asa :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aleko

Multumesc Mr ORL.

Toate motocicletele cu atas si pasagerii din ele sunt bineveniti. Se contureaza data intalnirii de 21-23 Septembrie si vom avea si sprijinul Ural Moto asa ca sper sa ne strngem multi.

N-ai pt ce ombre :o

Am vb putin si aseara cu el si vroiam sa ma duc sa vad progresele, da era super frant de oboseala si s-a bagat la somn...Aici il inteleg,dar, poate o da domnu sa reuseasca...Hai mai bine sa ne strangem sa mergem cu japca intr-un weekend sa asambleze macar motoru, ca daca stam dupa el trece baba cu colacii :P

 

Salutare :cheers:

 

--- Mesaj completat în 21 Aug 2007 10:27 -------------

in ce sens?

Imaginea tata,imaginea voastra, a atasistilor :-L E bine ca o firma mare ce inca produce si vinde bine "jucarii" in toata lumea isi face simtita prezenta la o intrunire de atasisti, neoficiala...suntem pe cai bune...

 

Felicitari Aleko pt interesul acordat :D Sunteti demni de tot respectul :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rotor.. rotor... rpd rpd k mai e putin.. :D dak lipsesc d la asta... si ma vedeti apoi p strazi. .sa ma aratati cu degetu.. " uite ba ala n-a fost in stare sa ajunga.. :o " app... dak data e stabilita.. e ok. .dar cu mancare beutura si etc.. se va face lafel k la intrunirea d comuniste ?fiecare aduce cate ceva ?sau ne strangem acolo si punem toti si se duc cativa sa ia.. .cum ziceti ?

 

a.. si offtopic.. am inteles k e targovistea acum.. p.. nush ce data.. ar trebui sa anunte cei d la valah.. poate ne vedem si p acolo :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma exista o "lista" cu cei care vor sa vina?

o lista cu cei care vor sa vina

o lista cu cei care pot sa vina

o lista cu cei care au cu ce sa vina

o lista cu cei care au reusit sa plece

o lista.... :agree:

 

--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 23:46 -------------
numai sa stim exact cand, eventual ceva numere de telefon sa putem trimite un help de pe traseu...un pic de harta(numa un pic) si vreme buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o lista cu cei care vor sa vina

o lista cu cei care pot sa vina

o lista cu cei care au cu ce sa vina

o lista cu cei care au reusit sa plece

o lista.... :smoke:

 

--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 23:46 -------------

numai sa stim exact cand, eventual ceva numere de telefon sa putem trimite un help de pe traseu...un pic de harta(numa un pic) si vreme buna...

si din 50 in 50 de km, pe sosea, parcate dube, pt "asistenta" nu? :agree:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si din 50 in 50 de km, pe sosea, parcate dube, pt "asistenta" nu? :ok:

 

Nu parcate, în patrulare! :P ÂŞi să aibă neapărat platformă, ca să n-o pățescă vreunul cum a pățit-o "flooriin", să vină tras la Âşufă (jos pălăria pentru Vulturul Argintiu :ok: , bravo Florine c-ai scăpat :smoke: !!! )

 

Toate bune! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...