Sari la conținut

Maneta de la frana fata - moale


Postări Recomandate

In fiecare primavara eu desfac sistemul de franare fata si curat pistonase, schimb lichidul de frana, etc. In fiecare primavara, inainte sa fac treburile astea gasesc maneta de frana absolut fleasca. Nu se vad scurgeri de lichid pe nicaieri, nici pe la racordurile furtunului, nici pe langa pistonase, nici pe la aerisitor, nici pe la pompa. Nivelul lichidului este ok.

 

Problema apare doar peste iarna.

 

Daca inotul slabeste, unde gresesc balenele. Care ar putea fi problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inotul slabeste, unde gresesc balenele.

dap, inotul slabeste, da balenele nu stiu lucrul asta

 

bondarul, dupa toate legile fizicii nu ar trebui sa zboare ( corpul nu e aerodinamic, greutate mare, aripi mici samd ). Bondarul nu stie fizica so zboara :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta mi-a facut milioane de nervi la dacie. Aeriseam frana totul ok vreo saptamana dupa care se inmuia. Nici o scurgere pe nicaieri. Am schimbat pompa de frana, repartitor, conducta, degeaba.

Nu sunt 100% sigur dar cred ca problema era la aerisitoare, dupa ce le-am pus banda de teflon la toate n-am mai avut probleme.

Am mai patit la vfr la ambreiaj. Mereu cand o parcam la un prieten in curte la munte duminica cand sa plec gaseam ambreiajul f moale. Plecam cu ea asa si in cateva zeci de km isi revenea si nu mai aveam probleme pana nu ajungeam din nou la munte :)

Problema a fost ca nivelul de lichid la ambreiaj era prea mic si acolo o parcam un pic in panta moment in care cred ca ramanea gaurica de la pompa neacoperita si cumva intra aer pe acolo.

Ar mai fi si posibilitatea lichidului contaminat cu apa, dar presupun ca-l schimbi in fiecare an daca umbli la etrieri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primavara trecuta am schimbat lichidul de frana cu lichid dintr-un bidon inceput. Daca nu ma insel si anul dinainte. E legenda aia cu "bidon desigilat - nu-l mai folosesti" sau ma insel?

 

Nu e legenda, dar nu duce la asa ceva in nici un caz. Si apa chioara daca ai pune in sistem tot n-ar avea voie sa se inmoaie in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce stare se prezinta etrierul?

 

Nu are filete duse. Nu are scurgeri. Pistonasele le scot cu aer comprimat, cu pompa de masina, treptat. Pistonasele le bag unse cu lichid de frana dupa ce le-am spalat cu detergent si le-am uscat. Pistonasele nu sunt zgariate. Etrierul este dintr-o bucata.

 

Ma gandesc, sa schimb in prima faza, furtunul. Nu l-am schimbat niciodata. Poate e batran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu curge lichid de frana pe nicaieri, nu inseamna automat ca nici nu intra aer in sistem; asta-ti zic din experienta.

 

Garniturile de la etrieri, in general, se schimba cam la 4 ani; in nici un caz nu le-as mai pune la loc dupa ce le-am dat jos o data.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu curge lichid de frana pe nicaieri, nu inseamna automat ca nici nu intra aer in sistem; asta-ti zic din experienta.

 

Garniturile de la etrieri, in general, se schimba cam la 4 ani; in nici un caz nu le-as mai pune la loc dupa ce le-am dat jos o data.

 

Eu am pus garnitura de etrier fata de honda transalp folosita vreo 5-6 ani la etrier spate de mazda mx-5 si n-a mai curs. Lol, in disperare de cauza, ca nu aveam altceva la indemana si cel vechi curgea in draci. Cu intentia sa pun altul nou dupa o vreme. Am mers cu el asa cam 1 an dupa care mi-am adus aminte si am cumparat un set de garnituri si am pus. Dar cand am schimbat-o nu curgea.

 

@choppermaniac, iti intra aer pe undeva, cel mai probabil pe la poNpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...