Sari la conținut

Apel Umanitar


laurmoto
 Share

Postări Recomandate

Un prieten motociclist din Tulcea a avut accident ieri seara si acum se zbate pe patul de spital.

Numele lui este Ion Stanescu si are piciorul drept zdrobit.

In acelasi timp are hemoragie puternica si are nevoie de sange.

 

Rugam toate persoanele dispuse sa doneze sange sa ne ajute sa ii salvam viata.

Ion se alfa la spitalul de urgente Floreasca si are grupa sanguina AB 4 pozitiv. Persoanele care au grupa 01 sau AB4 pozitiv sunt rugate sa ne ajute si sa doneze sange. pot veni si persoanele cu alte grupe sanguine daca vor sa doneze sange.

 

Maine dimineata vor veni in Bucuresti si prietenii lui de la Tulcea sa doneze sange.

Pentru donatii de sange aveti urmatoarele informatii:

Spital: Urgente Floreasca Bucuresti

Pacient: Ion Stanescu

Program donatii: de la 7.30 dimineata

Sotia lui, Lavinia este la spital si va roaga din suflet sa il ajutati pe Ion.

Pentru relatii tel: 0745 087 554 - Gabi sau 0742 227 319 - Lavinia

 

Va multumim,

Motociclistii din Tulcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un prieten motociclist din Tulcea a avut accident ieri seara si acum se zbate pe patul de spital.

Numele lui este Ion Stanescu si are piciorul drept zdrobit.

In acelasi timp are hemoragie puternica si are nevoie de sange.

 

Rugam toate persoanele dispuse sa doneze sange sa ne ajute sa ii salvam viata.

Ion se alfa la spitalul de urgente Floreasca si are grupa sanguina AB 4 pozitiv. Persoanele care au grupa 01 sau AB4 pozitiv sunt rugate sa ne ajute si sa doneze sange. pot veni si persoanele cu alte grupe sanguine daca vor sa doneze sange.

 

Maine dimineata vor veni in Bucuresti si prietenii lui de la Tulcea sa doneze sange.

Pentru donatii de sange aveti urmatoarele informatii:

Spital: Urgente Floreasca Bucuresti

Pacient: Ion Stanescu

Program donatii: de la 7.30 dimineata

Sotia lui, Lavinia este la spital si va roaga din suflet sa il ajutati pe Ion.

Pentru relatii tel: 0745 087 554 - Gabi sau 0742 227 319 - Lavinia

 

Va multumim,

Motociclistii din Tulcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am m-am intors de la spital si starea lui este mult mai grava decat s-a crezut pana acum.

Are nevoie disperata de sange grupa AB 4 pozitiv sau 01. A pierdut foarte mult sange, inima ii poate ceda oricand.Din 10 oameni cati am fost dimineata, doar unul singur a putut dona, restul au fost exclusi pentru unul din motivele de mai jos:

 

- vârsta cuprinsă între 18 Âşi 62 ani

 

- greutate minimă - 58 kg fetele Âşi 60 kg băieții

 

- tensiune arterială - peste 110/60 mmHg

 

- să nu fi avut sau să nu aibă următoarele boli: hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă sau - tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, miopie - 6 dioptrii.

 

- să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale

 

- femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală.

 

- să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 24 de ore înaintea donării.

 

Important de Âştiut!

 

La o donare se recoltează 400 ml de sânge, cantitate a cărei pierdere nu prezintă nici un pericol pentru donator.

 

Donarea de sânge este recomandată hipertensivilor.

 

Acele utilizate sunt sterile Âşi de unică folosința.

 

Intervalul de timp între două donări de sange este de cel puțin 70 zile.

Editat de andrei_mihailescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt motociclistii tulceni,frumos din partea noastra ar fi sa facem si o cheta in bani pentru Stanescu,sa rupem din benzina noastra de plimbare si sa ajutam un prieten aflat in suferinta.daca pana acum nu am aratat ca suntem uniti cred ca macar acum e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca banii ajuta la ceva pot trece si eu azi pe la floreasca sa dau un banut. De sunat, va spun sincer, mi-e frica sa sun :disappointed:

In 10 minute plec de la munca si am ture prin oras pana dupamasa cand plec in concediu. Numarul meu de telefon este 0751021346. daca strange cineva sa-mi dea un apel. Multumesc!

 

Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot treceti pe la spital sa strangeti bani, donati in numele lui, chiar daca aveti alta grupa de sange (o sa fie favorizat in a primi sange din rezerva spitalului). Programul e pana la ora 15( nu stiu sigur) si e camera de langa ortopedie, parter, Floreasca (marea majoritate o cunoasteti).S-ar putea sa fie mai simplu daca se duce fiecare cand poate, e mai greu sa stabilesti programul pentru 10 oameni...

 

Legat de banner, pot face unul in 10 minute dar trebuie sa iau legatura cu un admin si jur ca nu stiu cum sa fac asta. Vreo idee?

Editat de andrei_mihailescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot treceti pe la spital sa strangeti bani, donati in numele lui, chiar daca aveti alta grupa de sange (o sa fie favorizat in a primi sange din rezerva spitalului). Programul e pana la ora 15( nu stiu sigur) si e camera de langa ortopedie, parter, Floreasca (marea majoritate o cunoasteti).S-ar putea sa fie mai simplu daca se duce fiecare cand poate, e mai greu sa stabilesti programul pentru 10 oameni...

 

Legat de banner, pot face unul in 10 minute dar trebuie sa iau legatura cu un admin si jur ca nu stiu cum sa fac asta. Vreo idee?

am trimis eu un pm administratorului cu datele lui si grupa de sange necesara.sper sa fie de folos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa ajung maine la donare. Numele lui complet si sectia/spitalul/orasul in care e internat. Sunt donator cu acte.

 

 

Toate datele despre el le gasesti pe prima pagina la primul post...

 

Pt. cei care au fost deja la spital... Stie cineva daca pot merge in seara asta pe la 19:30... se mai poate dona la acea ora? sau doar maine dimineata... ma gandesc ca fiecare ora poate conta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate datele despre el le gasesti pe prima pagina la primul post...

 

Pt. cei care au fost deja la spital... Stie cineva daca pot merge in seara asta pe la 19:30... se mai poate dona la acea ora? sau doar maine dimineata... ma gandesc ca fiecare ora poate conta.

 

Programul este 7.30-13.00 si, daca se depaseste temperatura de 30 grade C, doar pana la ora 11.00.

Editat de andrei_mihailescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programul este 7.30-13.00 si, daca se depaseste temperatura de 30 grade C, doar pana la ora 11.00.

 

 

Se poate dona de oriunde din tara, numai sa fie specificat numele lui si spitalul. Si de obicei accepta si alte grupe de sange la schimb.

 

Sorry ca am deschis si eu topicul si am trecut conditiile acolo. Nu mancati produse de origine animala inainte de donare.

 

/index.php?showtopic=245186

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stanescu Alexandru Ionut este internat la Spitalul Floreasca Bucuresti in urma unui accident de motor. Medicii cer sange la schimb, orice grupa, ca sa-l opereze maine dimineata, are un picior zdrobit. Se poate dona de oriunde din tara, numai sa specificati numele lui si spitalul. Nr. de tel (al tatalui) 0788149560. Nu stim inca povestea accidentului.

 

Conditii donare sange

click aici

 

De obicei donarea se face intre 7 si 12. Trebuie sa nu fi fost plecati in strainatate in ultimele luni.

 

Va multumim mult.

 

Stanescu Alexandru Ion

 

Nr. de tel al surorii, Argentina : 0788 676 691

 

S-a mai deschis un topic pt. el, sorry, nu am stiut

/index.php?showtopic=244919

Editat de dara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am tensiunea 10 cu 6 nu pot sa donez? Am 01 negativ...

 

 

Daca poti sau nu vei afla acolo... daca ai 01 negativ, nu esti compatibil insa accepta si l-a schimb dupa cum spunea si Dara... Iar tu mai ai un avantaj, ai o grupa rara: 01 negativ. Asa ca daca esti dispus sa donezi mergi maine dimineata la Floreasca si pur si simplu doneaza... sau macar incearca (in cazul in care esti respins).

 

 

deci ramane maine la 10? :disappointed:

 

 

Conteaza...? Daca vrei sa donezi mergi acolo si fa acest lucru... Spre exemplu eu voi merge la 7:30 AM...

Just do it...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programul este 7.30-13.00 si, daca se depaseste temperatura de 30 grade C, doar pana la ora 11.00.

 

off, vroiam sa trec si eu dupa servici :disappointed:....si in seara asta trebuie sa plec din buc :blbl:

 

daca putem ajuta si cu altceva (sa strangem niste bani eventual) pls spuneti pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stanescu Alexandru Ionut este internat la Spitalul Floreasca Bucuresti in urma unui accident de motor. Medicii cer sange la schimb, orice grupa, ca sa-l opereze maine dimineata, are un picior zdrobit. Se poate dona de oriunde din tara, numai sa specificati numele lui si spitalul. Nr. de tel (al tatalui) 0788149560. Nu stim inca povestea accidentului.

 

Conditii donare sange

click aici

 

De obicei donarea se face intre 7 si 12. Trebuie sa nu fi fost plecati in strainatate in ultimele luni.

 

Va multumim mult.

 

Stanescu Alexandru Ion

 

Nr. de tel al surorii, Argentina : 0788 676 691

 

S-a mai deschis un topic pt. el, sorry, nu am stiut

/index.php?showtopic=244919

 

 

Multumim pentru tot ce faceti sa il ajutati pe Ion.

Motociclistii din Tulcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care vor sa doneze sange in Bucureti, aveti urmatoarele informatii:

 

Spitalul de Urgente Floreasca

Nume: Ion Stanescu

Program: 7.30 - 15.00, iar daca este cald afara pana la 12.00

0742 227 319 - Lavinia (sotia lui Ion)

 

Cei din Tulcea (sau imprejurimi) care nu au fost la Bucuresti azi si vor sa doneze sange,maine dimineata (26.07.2008) in Tulcea, s-a organizat campanie de prelevare sange pt Ion Stanescu si va fi transportat special cu amublanta la Bucuresti.

Pentru detalii: 0745 36 99 70 - Laur, 0745 087 554 - Gabi

 

 

 

Va multumim inca o data tuturor care ne ajuta si ne-au ajutat,

Motociclistii din Tulcea

 

Asa cum a zis si Andrei mai jos, trebuie sa va incadrati in urmatoarele conditii ca sa puteti dona sange:

vârsta cuprinsă între 18 Âşi 62 ani

 

- greutate minimă - 58 kg fetele Âşi 60 kg băieții

 

- tensiune arterială - peste 110/60 mmHg

 

- să nu fi avut sau să nu aibă următoarele boli: hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă sau - tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, miopie - 6 dioptrii.

 

- să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale

 

- femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală.

 

- să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 24 de ore înaintea donării.

 

Important de Âştiut!

 

La o donare se recoltează 400 ml de sânge, cantitate a cărei pierdere nu prezintă nici un pericol pentru donator.

 

Donarea de sânge este recomandată hipertensivilor.

 

Acele utilizate sunt sterile Âşi de unică folosința.

 

Intervalul de timp între două donări de sange este de cel puțin 70 zile.

 

Incerc sa ajung maine la donare. Numele lui complet si sectia/spitalul/orasul in care e internat. Sunt donator cu acte.

 

 

Buna !

Nume: Ion Stanescu

Spital Urgente Floreasca - Bucuresti

Sectia Ortopedie.

 

Lavinia (sotia lui) e acolo. Tel: 0742447319

 

 

Multumim!

 

Va multumim si pentru dorinta de il ajuta cu bani, dar in aceasta faza Ion are nevoie de sange mai mult decat de bani.

 

Laur

 

pt motociclistii tulceni,frumos din partea noastra ar fi sa facem si o cheta in bani pentru Stanescu,sa rupem din benzina noastra de plimbare si sa ajutam un prieten aflat in suferinta.daca pana acum nu am aratat ca suntem uniti cred ca macar acum e cazul.

 

 

Multumim si pentru dorinta de a il ajuta pe Ion cu bani, dar in acest moment cea mai mare nevoie o are de sange!

 

Laur

 

Conditiile pt. donarea de sange le gasiti aici: http://www.daruiestedininima.ro/ghid.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru tot ce faceti sa il ajutati pe Ion.

Motociclistii din Tulcea

 

Aveti grija ca uneori refuza donarea daca li se par venele nu stiu cum, ca zic ca nu strica ei o punga pentru donare care costa 3 milioane (trusa de recoltare). In cazul asta luati legatura cu Argentina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija ca uneori refuza donarea daca li se par venele nu stiu cum, ca zic ca nu strica ei o punga pentru donare care costa 3 milioane (trusa de recoltare). In cazul asta luati legatura cu Argentina.

Vin cu o completare, un nr Orange al Argentinei: 0744.55.13.30

Editat de andrei_mihailescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...