Sari la conținut

Tura In Doborgea


Postări Recomandate

Am plecat sambata pe la pranz pentru ca am avut ceva treaba in bucuresti. Aveam in plan mai multe tinte, printre care si celebrul podet de la periboina, pe care vroiam sa-l inspectez cu ochii mei sa vd daca este trecubil cu motorul meu (lc4). N-am mai ajuns pana acolo.

Traseul a fost Buc - Urziceni - Harsova - Babadag - Enisala - Colelia - Cta - Vama . Colelia este un fost sat sasesc, parasit prin anii 60, si din care nu a mai ramas decat biserica. Care credeam ca o sa o gasesc goala, dar nu a fost asa. De 4 luni este locuita de 4 maici, pe care in mod surprinzator nu le-am speriat cu tinuta mea motociclistica, ba chiar le-am inspirat ceva mila, ca m-au omenit cu ceva mancare. Din pacate am ajuns cam tarziu pentru a face cine stie ce poze, desi asta era locul pentru care facusem tot drumul asta.

Duminica, tot tarziu, am plecat din vama spre buc si m-am intors prin ostrov. Ceva probleme cu presiunea in roata fata aparute peste noapte m-au facut sa intarzii destul de mult, asa ca i-am dat cam in continuu pana m-am vazut acasa, si n-am mai avut timp de poze.

Sper sa va placa, si scuzati va rog rama si textul din poza, dar le-am facut sa le pun pe blog.

post-3177-1154354921_thumb.jpg

post-3177-1154354926_thumb.jpg

post-3177-1154354931_thumb.jpg

post-3177-1154354943_thumb.jpg

post-3177-1154354950_thumb.jpg

post-3177-1154354955_thumb.jpg

post-3177-1154354963_thumb.jpg

post-3177-1154354976_thumb.jpg

post-3177-1154354981_thumb.jpg

post-3177-1154354989_thumb.jpg

post-3177-1154355140_thumb.jpg

post-3177-1154355146_thumb.jpg

post-3177-1154355151_thumb.jpg

post-3177-1154355163_thumb.jpg

post-3177-1154355168_thumb.jpg

post-3177-1154355175_thumb.jpg

post-3177-1154355181_thumb.jpg

post-3177-1154355191_thumb.jpg

post-3177-1154355236_thumb.jpg

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce e subitre... pozele? Pe alea nu le-am facut cu lc4 .... :cheers:

Pozele sunt exceptionale.

Am trecut si eu prin Dobrogea saptamana trecuta, spre delta. Din pacate eu nu prea fac poze. Cand le vad pe ale tale imi amintesc si de ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ce poze domnule, ce poze... :cheers: :D

Felicitari...nota 20 cu aplauzele de rigoare :burnout: . Bestiale :burnout: !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum a fost primblarea, dar pozele sunt EXCEPTIONALE! Sper din tot sufletul ca, virgula, castigi si bani din fotografiere!

 

Asfalt uscat si lumina adecvata! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge mobra, mrege. Nu inteleg ce e subitre... pozele? Pe alea nu le-am facut cu lc4 .... :cheers:

Nu mane pozele e mistoace tare traseul e subtire sau asta-i repriza de tatonare ca vorba aia ai fost tu cu ditamai vacuta prin coclauri impreuna cu alta vacuta care acum nu mai e saraca de ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu castig bani din fotografie, o fac doar pentru ca imi place mie.

si da, in curand o sa iau si ceva altitudine cu lc4, insa am constatat ca daca te bagi la enduro nu prea mai ai timp si chef de poze. excursia asta a fost "la pozat", de-aia e cam subtire la traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Orientation of image: 1

File change date and time: 2006:07:31 15:35:51

Image input equipment manufacturer: NIKON CORPORATION

Image input equipment model: NIKON D50

Software used: Adobe Photoshop 7.0

Exposure time: 0.002

F number: 3.5

Exposure program: 3

Exposure bias: 0

Maximum lens aperture: 3.6

Metering mode: 3

Lightsource: 10

Flash: 0

Lens focal length: 18

Sensing method: 2

Custom rendered: 0

Exposure mode: 0

White balance: 1

Digital zoom ratio: 1

Focal length in 35 mm film: 27

Scene capture type: 0

Gain control: 0

Contrast: 0

Saturation: 0

Sharpness: 0

Subject distance range: 0

daca aveti browserul opera dati click dreapta la image properties si (daca exista)va apare exif ul

 

@bd..d50 ul nu e asa scump..e vreo 700 de $$ corpul si obiective..in functie de buzunar nenea..unul bun egaleaza valoarea aparatului....si apropo de aparate scumpe ..ce ziceti de hasselblad care au scos un digital de 35 000 de $ :ok:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aparatul in cauza este un nikon d50 daca te intereseaza uite aici un pret orientativ de romania. http://www.profoto99.ro/produse/produs.php?id=66 sau poti sa incerci pe www.bhphotovideo.com ..d aici se aprovizioneaza multi fotografi din ro

 

ps..si aparatul e cam profi nu e genul point and shoot..trebuie mult talent&tehnica ca sa scoti astfel de poze .daca vrei un digital slr vezi ca a aparut canon 400d care in usa e cam la acelasi pret

post-9103-1156427251_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci daca imi iau aparatu asta pot sa fac poze d'alea? asta presupunand ca am talent..

 

pana acu singuru care mi-a placut cat de cat a fost un olympus z3030 dar nu'l mai am.

 

am mai incercat tot felu de prostii dar m-au dezamagit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.. mai degraba iti trebuie cunostinte tehnice decat talent.cel mai bine il intrebi pe autorul pozelor aka samolapraga care are cu caruta din amandoua mie astea doua imi plac foarte mult

 

deci daca imi iau aparatu asta pot sa fac poze d'alea? asta presupunand ca am talent..

 

 

presupunand :ok:

post-9103-1156430858_thumb.jpg

post-9103-1156430874_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci daca imi iau aparatu asta pot sa fac poze d'alea? asta presupunand ca am talent..

Daca nu-ti iei aparat cam ca ala nu poti sigur sa faci poze d'alea. Daca iti iei, ca sa scoti calitate, iti trebuie atat aplecare si talent cat si cunostinte, atat tehnice, cat si artistice (incadrare, de ex.) Se fac cursuri serioase. Fara cursuri iti trebuie talent si exercitiu cu carul + multa rabdare.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am un nikon d50. Ca o parere personala, daca e sa vorbim de calitatea tehnica a pozelor, asta deriva in primul rand din calitatea obiectivelor, si abia apoi din aparat. De-aia ajung unele obiective sa coste mai mult decat un body. Majoritatea pozelor sunt facute cu obiectivul din kit cu filtru polarizator, sau cu un 50/1.8.

Tehnica asta ajungi sa o stapanesti relativ usor, poti sa faci asta fie mergand pe la un curs, fie cumparandu-ti carti, fie, cel mai ieftin, citind la greu de pe net, unde gasesti pana la urma cam tot ce iti trebuie.

Dpdv al calitatii artistice... asta e mai greu, conteaza talentul, educatia, mediul... foarte multe chestii. Citeam undeva ca un aparat misto nu o sa te ajute niciodata sa faci poze mai bune, poate doar sa-ti stea cat mai putin in calea spre a-ti transpune ideile in fotografii. De aia, este o palma pentru un fotograf sa-i spui ceva de genul "la asa aparat, asa poze"... Pe de alta parte dupa ce incepi sa te joci si cu alte aparate, sa te documentezi, constati treptat ca sunt niste chestii care te-ar putea ajuta, si ajung sa iti lipseasca. Deocamdata, D50-ul meu, care este cel mai ieftin DSLR de la nikon si care a ajuns la vreo 500$ in USA, mi se pare arhisuficient pentru mine, si nu cred ca il voi schimba in urmatorii doi ani.

 

Pentru cine vroia sa stie, Colelia este undeva pe langa satul Gradina, jud CTA. Daca doreste cineva detalii mai exacte, pm me.

 

@theBD daca ai ochiul format, si inveti un pic de tehnica, SIGUR vei ajunge sa faci poze mai bune decat astea de sus. M-am convins de asta in momentul cand am vazut pozele facute de altcineva, de aici de pe forum, muuult mai priceput decat mine.

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...