Sari la conținut

xt600

Super Membru
  • Număr conținut

    8.598
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de xt600

  1. Vinales isi da din nou in petic. Oare de ce nu ma mira? Pe de alta parte, nici KTM nu este ceea ce trebuie. O echipa care nu a reusit in 10 ani sa obtina vreun titlu, dar isi trateaza pilotii ca pe ciorapi murdari. Iar daca vreun pilot face declaratii mai putin placute, la adresa lor, o iau foarte personal.
  2. De unde sa vina bani? Pentru ei, implicarea cu un prototip! (nota bene!), la Moto3, inseamna o cheltuiala mare.
  3. Despre noile motociclete Moto3, care vor concura incepand cu 2028: https://www.the-race.com/motogp/moto3-to-become-one-make-yamaha-series/
  4. Cum schimba eliminarea holeshot-ului set up-ul motocicletei: https://www.gpone.com/en/2026/06/27/motogp/pedrosa-first-and-second-gears-under-scrutiny-this-is-how-the-starts-will-change
  5. In situatia lor, nu isi perimteau un pilot de top, venit din competitie si nici nu puteau risca cu un noob venit de la Moto2 sau 3. Pana la urma, au adus un triplu campion mondial, nu un ageamiu. Si care are experienta cu pneurile Pirelli, ceea ce este foarte important. Daca ai sa te uiti in postari mai vechi, eram si eu destul de sceptic, in ceea ce il priveste pe turc, dar pana la urma, de ce nu. Sunt convins ca Yamaha nu l-a adus pentru ca spera sa ia titlul cu el. Marea problema a lui Razga nu este ca nu stie cu motoreta (au fost curse in care a terminat inaintea divei), ci partea psihologica. Daca el s-a "demotivat" dupa primele doua-trei etape, nu este semn bun. Daca tot te racaie faptul ca a venit turcul din WSBK, aminteste-ti ca sunt informatii prin presa despre venirea lui Bulega. Cam toti de pe aici stim ce a facut Bulega in MotoGP... nu sta la o comparatie cu turcul.
  6. Te bucuri de raul oamenilor... asa se vede caracterul omului.. Pe mine ma doarfe sufletul ca Honda intra pe mana frantuzului... Sa vezi atunci dezvoltare. Pe de alta parte, daca nu pune osul la treaba, peste alti doi ani zboara la KkTM de client.. Se schimba generatiile... daca simte ca nu mai poate, se va retrage. Acosta este viitorul si mai vin din urma de la Moto2, Moto3... Amu il vad si eu in reluare.. nu am apucat sa il vad live. Ce sprint!!! Splendida cursa! Au zburdat Trackhouse-ii... le-a dat umilinta maxima pilotilor de uzina. Nu pot sa nu remarc faptul ca acolo unde a ajuns Brivio, a venit si performanta. Honda a facut o achizitie top, cu el... Ca veni vorba despre pilotii de uzina Aprilia... tare ma tem ca luptele astea bare knuckle dintre ei sa nu le compromita sansele la campionat. Frumoase duelurile, nu fac bine echipei. Ogura imi place din ce in ce mai mult. De la Haga (in SBK), nu mi-a mai placut un nipon atat de mult. Pacat ca ajunge la Yamaha, exact in cel mai prost moment al constructorului nipon. Trebuia sa ramana la Trackhouse... Digia, din nou foarte bun. Singurul care tine steagul Ducati sus, pe circuitul asta. Mimisor a spus ca va suferi aici.. si a avut dreptate.
  7. Pare multumit de test. Afirmatii pozitive atat despre motcicleta, cat mai ales referitoare la pneuri.
  8. Trebuie vazut daca se confirma interviul si din alte surse. La cata engleza stie maverick-ul, e bine asa. Noi am inteles ce vrea sa spuna...
  9. Trebuie vazut daca se confirma interviul si din alte surse. La cata engleza stie maverick-ul, e bine asa. Noi am inteles ce vrea sa spuna...
  10. Nu as miza pe Q si pe JM, in lupta pentru titlu. Pe JM nu as miza pentru ca va concura pe Yamaha, care nu este ceea ce trebuie (pana la proba contrarie, consider ca Yamaha porneste, in noua aventura 850, cu un handicap fata de Aprilia si Ducati, in special pe partea de aero), pe Q nu imi pun banii datorita faptului ca va concura cu Honda, care nu este cu mult mai breaza decat Yamaha (a cazut din lac in put) si nici nu are mentalitatea necesara. In 2022, cand a luat primul titlu, nu cred ca a fost vreo etapa in care sa fi fost mai rapid decat vreun alt coleg Ducati, dar toti stateau aliniati in spatele lui fara a incerca vreo depasire. Am spus-o la vremea respectiva, titlul ala a fost castigat cu mult ajutor din partea celorlalti piloti Ducati. Culmea, cel mai meritat titlu pe care l-ar fi putut castiga, a fost cel pierdut la JM, in 2024. A avut 11 victorii in cursele de GP si 7 in sprinturi. Parerea mea este ca Pecco, fara sa fie neaparat cel mai rapid pilot din pluton, este totusi un pilot care stie castiga curse si cu o motocicleta de top, cu care sa rezoneze, se poate batea la titlu.
  11. Nu sunt atat de optimist, dar sper sa ma insel eu si sa ai dreptate tu..
  12. Nu stiu ce gasesti de ras, dar asemenea probleme sunt inerente unui proiect inceput de la 0 acum jumatate de an. Poate acum intelegi si tu de ce au venit cu V4 de anul asta. Daca nu ar fi venit, s-ar fi confruntat cu aceleasi probleme la anul. Daca te gandesti putin, vei realiza ca asta este singurul proiect from the scratch, din ultimii 10 ani (de cand a venit KTM in competitie). Inca odata intreb, ce asteptari ai? Nu reusesc sa te inteleg. Este rautate sau prostie in afirmatiile tale? Eu, realist vorbind, ii dau acestui proiect cel putin 5-6 ani de lucru intens (orice an in minus va fi o surpriza si un bonus), ca sa ajunga sa se bata pentru victorii si podiumuri, tu ce performante astepti dupa 6 luni?? Da, daca timpii sunt reali, nu este deloc rau, pentru un prim test.
  13. Pffffff... arata de parca ar concura in competitia de baggers....
  14. Acum stim sigur ca a semnat pentru inca doi ani, dar uite ce spunea intr-un interviu de zilele trecute: https://www.gpone.com/en/2026/06/20/motogp/marquez-im-building-my-future-if-i-dont-improve-i-dont-have-many-more-years-left
  15. Pai asta spun, ca datele lui sunt importante pentru ei. Sun importante pentru ingineri, in primul rand. Au o baza de la care pot porni, pentru versiunea de la Valencia. Si pentru noii veniti sunt importante datele lui Acosta, pentru ca vad oamenii ce face pustiul ala diferit fata de ei.. le arata cam cum trebuie sa piloteze prototipul ala. Orice informatie este importanta, daca este corecta. Pe langa datele de telemetrie, foarte important este si ce le spune, din pdvd al feelingului, atat in ceea ce priveste motoreta propriu-zisa, cat si referitor la feelingul cu noile pneuri.
  16. Pai, daca ar fi numai asta, nu inseamna ca datele lui sunt importante pentru ei? Omul ala chiar scoate tot ce se poate din motocicleta.
  17. Sunt rautacios, dar nu pot sa nu constat o realitate. Yamaha are sub contract, pana pe 31 decembrie 2026, un pilot care, conform fanilor si campaniei de marketing, facuta in jurul lui, ar fi miezul. Si cu toate astea, echipa decide sa nu il foloseasca. Pe de alta parte, KTM decide sa testeze cu Acosta, care, ca si Q, urmeaza sa plece. Argumentul lui Beirer, l-ai spus chiar tu. Pai daca Q este miez, prea smecher (ca si Acosta), etc, de ce Yamaha nu ar testa cu el??? Imi argumentezi ca celelalte echipe nu testeaza cu pilotii care pleaca. Pentru Ducati, Aprilia si Honda (care, spun gurile rele, ar veni si ea cu ceva noutati), este logic sa nu testeze cu cei care pleaca... nu vor sa ofere concurentei anumite informatii, dar pe cine draq intereseaza ce face Yamaha??? Sau KTM??? Hai sa fim seriosi. Nu testeaza cu Q pentru ca nu au nevoiie de datele lui. Nu sunt utile, colegu'! In timp ce la KTM, datele lui Acosta sunt esentiale.
  18. Da colegu' este corect ce spune Rossi.. dar el se referea la faptul ca acolo va incerca depasirea, nu ca acolo va incerca sa il dea pe jos. Ori MM a intrat cu picioarele inainte, cum se spune in fotbal. Clar a vrut sa faulteze.. asta nu avea de unde sa stie Rossi. Cum spuneam, pe altul l-ar fi dat pe jos, dar nu si pe cainele batran. Intre timp, oamenii de la Yamaha, satui de datele frantuzului cu dintii rari, nu l-au folosit. Si asta arata cat pret pun pe datele si feedback-ul lui Quartararo. Daca nici in situatia lor nu l-au pus sa testeze, este clar ca omul le este inutil.
  19. L-a batut. Si l-a batut intr-o maniera antologica. Iti place sau nu, este una dintre manevrele a la Rossi care vor ramane in istoria competitiei. Depasirea aia prin gravel l-a afectat mult pe Mimisor... parca dupa cursa aia a declarat ca "de acum stiu ce am de facut". Stiu ca nu iti place, pentru ca a fost realizata de Rossi, dar manevra a fost geniala, arata inca odata in plus ce repede putea gandi situatiile si cum putea gasi solutii inedite "in timp real". Hai sa fim seriosi, stia ca MM este ghiolban, dar nu avea de unde sa stie !00% ca va intra la rupere acolo. Si a intrat, clar cu gandul sa il scoata de pe trasa. Foarte probabil, oricare alt pilot in situatia aia ar fi trantit-o in pietris, dar Rossi nu a fost orice pilot. Nu numai ca nu a trantit-o, dar a castigat cursa, ruland off road. Stiu, doare, dar asta e realitatea. La fel este si cu victoriile lui Dovi. Iti place sau nu, i-a tras-o de cateva ori in ultimul viraj. Asa cum i-a tras-o si Rins la Silverstone, la iesirea din ultimul viraj. Duelurile unu la unu nu sunt punctul tare al lui MM. In majoritatea situatiilor nu este suficient de lucid astfel incat sa gaseasca cea mai buna solutie. Nu este Rossi, colegu'!
  20. https://www.crash.net/motogp/feature/1099222/1/marshal-incident-has-exposed-critical-marco-bezzecchi-weakness-motogp
  21. Eiii.. Assen-ul nu ii place pentru ca are amintiri neplacute... i-a dat-o un anume mos si i-a afectat stima de sine...
  22. Cum spuneam, vesti proaste pentru concurenta. Daca nu il mai doare umarul, revine la ce stie el mai bine. Ieri a pilotat fara gresala... a fost in control total. A stat in spatele lui Pecco pana in turul 16, iar cand a trecut in fata, a pus aproape 7 zecimi intre el si coleg, numai intr-un tur. Deci a mers cu frana trasa.. a stat intentionat in spatele italianului, probabil ca sa mentina temperatura si presiunea in pneuri. Asa ca il cred cand spune ca nu l-a mai durut umarul. Sper ca pilotii aflati sub cointract, sa dea macar niste informatii generale despre feelingul cu noile mobre. Clar, nu vor da timpi si nici informatii despre pneuri. Intr-adevar, chestia asta cu contractele pana pe 31 decembrie este o mare prostie.
  23. Nu mai stiu nimic despre baiatul asta. Mai concureaza? Asa zice el ca e slab pe dreapta. Minte! Nu il crede.. se alinta. Virajul 12, despre care vorbeau in masina, dupa cursa de sprint, este viraj de dreapta, iar cand Bagnaia a spus ca virajul ala ii creeaza probleme, el a raspuns ca nu are nici o problema cu el. De fapt, cred ca oamenii confunda faptul ca lui MM ii plac mai mult virajele pe stanga, cu faptul ca ar fi slab pe cele de dreapta. Acum, de cand cu accidentarea, sa fie mai afectat pe virajele de dreapta...
×
×
  • Creează nouă...