-
Număr conținut
8.586 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de xt600
-
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Nu sunt atat de optimist, dar sper sa ma insel eu si sa ai dreptate tu.. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Nu stiu ce gasesti de ras, dar asemenea probleme sunt inerente unui proiect inceput de la 0 acum jumatate de an. Poate acum intelegi si tu de ce au venit cu V4 de anul asta. Daca nu ar fi venit, s-ar fi confruntat cu aceleasi probleme la anul. Daca te gandesti putin, vei realiza ca asta este singurul proiect from the scratch, din ultimii 10 ani (de cand a venit KTM in competitie). Inca odata intreb, ce asteptari ai? Nu reusesc sa te inteleg. Este rautate sau prostie in afirmatiile tale? Eu, realist vorbind, ii dau acestui proiect cel putin 5-6 ani de lucru intens (orice an in minus va fi o surpriza si un bonus), ca sa ajunga sa se bata pentru victorii si podiumuri, tu ce performante astepti dupa 6 luni?? Da, daca timpii sunt reali, nu este deloc rau, pentru un prim test. -
10. NETHERLANDS TISSOT GRAND PRIX OF THE NETHERLANDS
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Pffffff... arata de parca ar concura in competitia de baggers.... -
10. NETHERLANDS TISSOT GRAND PRIX OF THE NETHERLANDS
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Acum stim sigur ca a semnat pentru inca doi ani, dar uite ce spunea intr-un interviu de zilele trecute: https://www.gpone.com/en/2026/06/20/motogp/marquez-im-building-my-future-if-i-dont-improve-i-dont-have-many-more-years-left -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Pai asta spun, ca datele lui sunt importante pentru ei. Sun importante pentru ingineri, in primul rand. Au o baza de la care pot porni, pentru versiunea de la Valencia. Si pentru noii veniti sunt importante datele lui Acosta, pentru ca vad oamenii ce face pustiul ala diferit fata de ei.. le arata cam cum trebuie sa piloteze prototipul ala. Orice informatie este importanta, daca este corecta. Pe langa datele de telemetrie, foarte important este si ce le spune, din pdvd al feelingului, atat in ceea ce priveste motoreta propriu-zisa, cat si referitor la feelingul cu noile pneuri. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Pai, daca ar fi numai asta, nu inseamna ca datele lui sunt importante pentru ei? Omul ala chiar scoate tot ce se poate din motocicleta. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Sunt rautacios, dar nu pot sa nu constat o realitate. Yamaha are sub contract, pana pe 31 decembrie 2026, un pilot care, conform fanilor si campaniei de marketing, facuta in jurul lui, ar fi miezul. Si cu toate astea, echipa decide sa nu il foloseasca. Pe de alta parte, KTM decide sa testeze cu Acosta, care, ca si Q, urmeaza sa plece. Argumentul lui Beirer, l-ai spus chiar tu. Pai daca Q este miez, prea smecher (ca si Acosta), etc, de ce Yamaha nu ar testa cu el??? Imi argumentezi ca celelalte echipe nu testeaza cu pilotii care pleaca. Pentru Ducati, Aprilia si Honda (care, spun gurile rele, ar veni si ea cu ceva noutati), este logic sa nu testeze cu cei care pleaca... nu vor sa ofere concurentei anumite informatii, dar pe cine draq intereseaza ce face Yamaha??? Sau KTM??? Hai sa fim seriosi. Nu testeaza cu Q pentru ca nu au nevoiie de datele lui. Nu sunt utile, colegu'! In timp ce la KTM, datele lui Acosta sunt esentiale. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Da colegu' este corect ce spune Rossi.. dar el se referea la faptul ca acolo va incerca depasirea, nu ca acolo va incerca sa il dea pe jos. Ori MM a intrat cu picioarele inainte, cum se spune in fotbal. Clar a vrut sa faulteze.. asta nu avea de unde sa stie Rossi. Cum spuneam, pe altul l-ar fi dat pe jos, dar nu si pe cainele batran. Intre timp, oamenii de la Yamaha, satui de datele frantuzului cu dintii rari, nu l-au folosit. Si asta arata cat pret pun pe datele si feedback-ul lui Quartararo. Daca nici in situatia lor nu l-au pus sa testeze, este clar ca omul le este inutil. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
L-a batut. Si l-a batut intr-o maniera antologica. Iti place sau nu, este una dintre manevrele a la Rossi care vor ramane in istoria competitiei. Depasirea aia prin gravel l-a afectat mult pe Mimisor... parca dupa cursa aia a declarat ca "de acum stiu ce am de facut". Stiu ca nu iti place, pentru ca a fost realizata de Rossi, dar manevra a fost geniala, arata inca odata in plus ce repede putea gandi situatiile si cum putea gasi solutii inedite "in timp real". Hai sa fim seriosi, stia ca MM este ghiolban, dar nu avea de unde sa stie !00% ca va intra la rupere acolo. Si a intrat, clar cu gandul sa il scoata de pe trasa. Foarte probabil, oricare alt pilot in situatia aia ar fi trantit-o in pietris, dar Rossi nu a fost orice pilot. Nu numai ca nu a trantit-o, dar a castigat cursa, ruland off road. Stiu, doare, dar asta e realitatea. La fel este si cu victoriile lui Dovi. Iti place sau nu, i-a tras-o de cateva ori in ultimul viraj. Asa cum i-a tras-o si Rins la Silverstone, la iesirea din ultimul viraj. Duelurile unu la unu nu sunt punctul tare al lui MM. In majoritatea situatiilor nu este suficient de lucid astfel incat sa gaseasca cea mai buna solutie. Nu este Rossi, colegu'! -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
https://www.crash.net/motogp/feature/1099222/1/marshal-incident-has-exposed-critical-marco-bezzecchi-weakness-motogp -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Eiii.. Assen-ul nu ii place pentru ca are amintiri neplacute... i-a dat-o un anume mos si i-a afectat stima de sine... -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Cum spuneam, vesti proaste pentru concurenta. Daca nu il mai doare umarul, revine la ce stie el mai bine. Ieri a pilotat fara gresala... a fost in control total. A stat in spatele lui Pecco pana in turul 16, iar cand a trecut in fata, a pus aproape 7 zecimi intre el si coleg, numai intr-un tur. Deci a mers cu frana trasa.. a stat intentionat in spatele italianului, probabil ca sa mentina temperatura si presiunea in pneuri. Asa ca il cred cand spune ca nu l-a mai durut umarul. Sper ca pilotii aflati sub cointract, sa dea macar niste informatii generale despre feelingul cu noile mobre. Clar, nu vor da timpi si nici informatii despre pneuri. Intr-adevar, chestia asta cu contractele pana pe 31 decembrie este o mare prostie. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Nu mai stiu nimic despre baiatul asta. Mai concureaza? Asa zice el ca e slab pe dreapta. Minte! Nu il crede.. se alinta. Virajul 12, despre care vorbeau in masina, dupa cursa de sprint, este viraj de dreapta, iar cand Bagnaia a spus ca virajul ala ii creeaza probleme, el a raspuns ca nu are nici o problema cu el. De fapt, cred ca oamenii confunda faptul ca lui MM ii plac mai mult virajele pe stanga, cu faptul ca ar fi slab pe cele de dreapta. Acum, de cand cu accidentarea, sa fie mai afectat pe virajele de dreapta... -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Pana la Diggia are de recuperat 17 puncte, perfect realizabil pentru el, chiar daca concureaza la Assen, unde zice ca va suferi. L-am mai vazut suferind asa si a castigat cursa sau a prins podiumul. Numai sa nu faca prostii. Multe din prevederile regulamentare actuale se datoreaza contributiilor lui MM, pe circuit. Putem spune ca a modelat hotarator, acest sport... Drept este, ca lui nu prea i s-au aplicat respectivele prevederi. Insa declaratiile lui Bezz trebuie vazute intr-un context mai larg. Bezz este pupilul lui... Rossi. Cine este cel mai mare dusman in viata al lui Rossi??? Bimbominchia! Adica MM. Deci, cum sa nu loveasca Bezz in Mimisor, ca sa ii faca pe plac mentorului? Uite, asta este o veste proasta. Pentru cei doi cucuieti de la Aprilia si pentru restul plutonului. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Da, s-a intamplat la Valencia, in 2022, in timpul unor antrenamente. Atunci a primit 1000 ( o mie) de euro amenda. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Sa fii convins ca spune adevarul. Dar este adevarul lui... Ce inseamna pentru el, motocicleta cu care se poate bate la campionat? Pentru el orice motocicleta care are doua roti, ghidon, porneste de pe loc, accelereaza, franeaza si ia cat de cat virajele, este o motoreta cu care se poate lupta pentru campionat. Din pacate, nu sunt prea multe de spus... Mult mai interesante vor fi testele de maine, cand va testa prima data prototipul de 850, cu pneuri Pirelli. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Foarte posibil sa fi venit si Ducati cu ceva noutati, dar la cum a aratat campionatul pana acum, Aprilia ar trebui sa ia titlul atat la piloti cat si la constructori. Eu cred ca derapaajul lui Bezz are drept cauza presiunea care este pe el... Ia gandeste putin... la inceputul sezonului, doar in visele lui cele mai umede se vedea in postura de chalenger la titlu, in urma cu vreo doua etape, avea zeci de puncte avans, fata de urmatorul clasat. Apoi JM a inceput sa miste si sa recupereze... a urmat carambolul cu JM, unde a pierdut puncte, ieri pe gresala lui a pierdut alte puncte pretioase.. tot ce a agonisit in primele etape s-a dus pe apa sambetei. Deci nu cred ca a facut-o din proasta crestere sau pentru ca are un caracter mizer, ci pur si simplu nu poate gestiona presiunea pusa pe el.. In ceea ce il priveste pe MM, lasand la o parte comportamentul lui pe pista (care s-a mai atenuat, de cand cu ultimele accidentari) si porcaria facuta in 2015, nu imi amintesc sa fi avut vreodata iesiri precum cea a lui Bezz, de ieri, nici fata de oamenii de pe circuit, nici fata de oamenii din echipa. Nici macar in cele mai grele momente ale carierei lui, la Honda. dimpotriva, pare sa fie omul care creeaza o atmosfera placuta in echipele cu care a lucrat. Plus ca este un profesionist desavarsit.. testeaza fara sa comenteze, isi asuma riscuri.. in declaratii este decent, chiar si cand exprima critici. Ce isi mai spun in spatele usilor inchise, aste alta poveste, dar cand sunt camere prin jur, are un comportament ireprosabil... In 13 ani de clasa MotoGP, nu l-am vazut sa imbranceasca vreun marshall sau pe Puig, Nadia, Tardozzi, Jiji.... Golanasul la care te referi, era Iannone. Bezz nu se compara cu ala nici la golaneli si nici ca talent, zic eu.. Iannone a avut talent cu carul, din pacate si-a batut joc de el. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Cu descalificarea lui Bezz si victoria lui MM (nu ca ar fi mare surpriza), se complica mult situatia in clasamentul general. Iar Bezz/Aprilia si-a complicat-o foarte mult. Nu este vorba doar de faptul ca s-a apropiat mult JM, dar sunt 7 piloti in 50+ puncte diferenta, care in teorie pot fi recuperate (si cu ajutor de la pilotii Aprilia, care par sa fi devenit specialisti la a-si da cu stangul in dreptul), de oricare din astia sapte. Si ce este mai grav pentru Bezz, este ca deja incepe sa simta in ceafa respiratia inghetata a demonului. S-a apropiat la doar 40 de puncte. Winter is comming... Pentru noi va fi interesant, dar pentru Bezz si Rivola este motiv de nesomn. Numai in pilelea lor sa nu fiu, daca vor pierde campionatul datorita prostiilor facute in ultimele etape. Nu prea am inteles ce s-a intamplat pe final cu trocariciul lui Acosta.. nu am avut timp sa citesc declaratii. Ogura imi place din ce in ce mai mult. Cred ca Yamaha a facut o afacere foarte buna cu el. El nu a facut o afacere buna cu Yamaha, dar nu se stie... Diggia, cursa buna din nou... si nici el nu a gasit altceva decat KTM... Bagnaia a fost pe steroizi aici... ii place circuitul asta si incepe sa se inteleaga cu mobra... din pacate, prea tarziu. A tras de acceleratie cand a vrut sa o ridice de jos si a dus in rosu motorul. Nu face bine motorului un asemenea tratament. Nu este de conjunctura. Este o realitate! Jumatatea asta de campionat a fost dominata net de Aprilia. Au fost etape in care podiumul a fost integral Aprilia, iar in primele 5 a mai fost cel putin inca una. Aici nu mai este vorbaa de conjunctura, este satistica. Este foarte adevarat ca a lipsit Marc, dar Aprilia a dominat cu piloti care nu sunt nici pe departe de valoarea lui MM. Bezz este un pilot din top 5-6, la ora actuala, dar au fost curse in care a distrus concurenta, indiferent ca acea concurenta s-a numit Bagnaia, AM, Diggia, sau colegii de la Aprilia. Asta nu o faci cu o motoreta mai slaba decat Ducati. De altfel, daca ai sa citesti presa, ai sa vezi ca specialisti, piloti, comentatori, etc toti sunt de acord ca in momentul de fata Aprilia are un pachet aero cu o clasa peste tot ce au ceilalti. Si asta se vede si in curse, sa stii... parca sunt lipite de asfalt, pe franare, in viraje... JM a reusit sa o incline la 60 de grade, zilele astea.. pai nu imi amintesc ca in era gumelor Michelin sa mai fi reusit cineva asemenea inclinari si sa ramana pe roti. Recordul dateaza din era pneurilor Bridgestone, cu 64 de grade, si ii apartine lui JLo...alte motorete, alt pilotaj.. MM "reusise un 68 de grade, dar era pe jumatate cazut... a ridicat-o din genunchi, in stilul caracteristic, deci nu se pune. So... place sau nu, Aprilia este top, la ora actuala. Ceilalti trebuie sa ia notite de la ei. S-ar fi schimbat ceva daca nu se accidenta MM? Cu siguranta... Marquez neaccidentat, in forma maxima, compenseaza lejer din pilotaj 1-2 zecimi pe tur in favoarea Apriliei. Foarte probabil, dominatia Aprilia nu ar fi aparut atat de categorica, dar nu pentru ca actualul Ducati este mai bun sau macar egal cu Aprilia, ci pentru ca MM. As indrazni sa spun ca nici anul trecut, cel putin in a doua jumatate a sezonului, Ducati nu mai era first. Modelul 2025 nu a fost cel mai reusit Ducati, dar MM a facut ca contracandidatii sa para niste amatori. Se pare ca tot Bezz, intr-unul din sezoanele trecute, a avut o iesire asemenatoare fata de un comisar, care venise sa stinga motoreta cu un extinctor. Atunci l-a impins si a strigat la el. Nu ar fi la prima abatere. Totusi descalificarea mi se pare prea mult... poate doua, trei LL erau mai potrivite sau start de pe linia boxelor, ceva de genul... Imi este sila sa caut in regulament, sa vad care este pedeapsa prevazuta pentru asemenea situatii. Nu m-ar mira sa nu fie una explicit formulata. Este tanar, colegu'! 25 de anisori... nu il dor genunchii... -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Cu JM nu este exclus... Pfffff... ce teapa a luat Alonso.... Imi pare rau pentru el.... -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
-
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Da, foarte buna cursa a facut, insa marele castigator ramane tot Quiles, care chiar daca nu a avut edge-ul necesar sa castige cursa, tot a obtinut un podium si a mai pus puncte intre el si urmatorul clasat. Foarte bun Quiles asta... foarte lucid, foarte precis in ceea ce face pe circuit, foarte curat in depasiri. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Ce final nebun la Moto3.... Clasa asta nu dezamageste niciodata. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Pffff... cam dura pedeapsa... dar nici nu se poat admite asemenea derapaje... Good point! Exact asa voiam sa subliniez.. capacitatea lor de a vedea si analiza lucruri inaccesibile cuiva care nu piloteaza la nivelul ala. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Aici te contrazic. Vorbim de piloti de nivel mondial. Oamenii astia concureaza impreuna de ani de zile. Cand merg unul in spatele celuilalt isi observa unul altuia comportamentul motoretei si pilotajul. Analiza asta " in timp real", pe circuit, este importanta, cand vine vorba de depasiri, de tactica in cursa, etc. Astfel, un pilot ca MM sau oricare pilot de pe grila, este capabil sa sesizeze atuurile si slabiciunile motocicletei adverse. Imi aduc aminte interviul recent al lui Diggia, in care vorbea despre observatiile lui Rossi, referitoare la comportamentul motocicletei si a pilotajului sau, la Jerez. Omul era uluit de analiza Doctorului spunand ca era capabil sa sesizeze detalii de mare finete, de care el nu isi putea da seama decat din datele de telemetrie. Si asta in conditiile in care Rossi nu a pilotat niciodata un prototip actual. Asa ca baietii astia vad lucruri dincolo de perceptia muritorilor de rand. So.. lui MM nu i se pare si nici nu vorbeste dupa ureche. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
topic a răspuns lui xt600 în Cavaleruul Competitii Internationale
Este Bez, sau JM? Am crezut ca este JM... la ala ma astept la prostii de genul asta.
