Sari la conținut

frankone

Super Membru
  • Număr conținut

    1.108
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de frankone

  1. Nu toate au, nici a mea nu are ( e din 2004) si se pare ca nici mobra initiatorului acestui topic. Asta daca nu cumva are aripa fata revopsita. La cele cu CBS scrie pe aripa fata asta.
  2. Bine ai (re)venit! E simpatic dullville-ul asta, si eu momentan tot asa ceva calaresc, e f. comoda si fun la drum. Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km!
  3. Daca este printre noi vreun coleg care se ocupa de obtinere autorizatie de constructie (cu tot ce presupune asta, daca va fi cazul de avize, etc), rog sa lase un mesaj sau PM. Este vorba de ceva super simplu, un gard nenorocit din stalpi si panouri bordurate ce il fac si trebuie sa fie 100% legal, asa vecini nice am langa mine. Mersi.
  4. mda, foarte util comentariul tau. Bravo!
  5. ca de obicei, a se lua cu un graunte de sare tot ce zice lumea pe forum. Eu de exemplu, am avut la o masina anterioara o lipitura de vreo 20cm sau poate chiar mai mult, in partea inferioara, reparata de indata ce am descoperit-o, intr-adevar si mie mi-au zis cei de la firma care au facut reparatia ca posibil sa nu tina. Dar dupa vreo 4 ani, cand am vandut masina, lipitura era tot acolo intacta.
  6. Cica se da azi drumul. Sa vedem daca nu se amana iar.
  7. din pacate da. Anul asta nu cred ca am fost pe el, dar nici nu am auzit sa fie reparat.
  8. ok, inseamna ca nu am vazut eu bine in poza. ok, mersi.. de aia nu imi fac griji, ca oricum privesc mult peste parbriz, deci nu cred ca ar incurca.
  9. apropos de deflectoarele astea, genul asta de deflector l-am vazut si pe aliexpress, la preturi foarte ok-ish (in jur de $20), dar sunt cu prindere intr-un singur punct, central, cum se comporta? e stabil? nu se balangane intr-o parte si alta la viteza mai mare? Si tre sa dai gaura in parbriz? sau se strange cu o clema doar, fara gaura?
  10. cine a vb de buletin ro cu adr de germania? omul zicea ca vrea sa ia o mobra, cu acte de germania si proprietar roman. Daca romanul respectiv are dubla cetatenie, poate avea (respectiv vinde) o mobra, cu acte de germania, el fiind (si) roman. Care e nelamurirea? » Post actualizat in 08 May 2018 08:53 da.. cred ca tu ai presupus ca are adresa de RO in actele alea, dar eu nu asta inteleg din ce a zis el initial. Normal ca adresa de Ro nu are cum sa aibe in acte de DE.
  11. aha, am inteles.. poi dupa ce iti iei si incepi sa te dai, lasa aici o parere sa stim si noi ce si cum. bafta!
  12. Exact ala l-am pierdut si eu la o iesire, noroc cu 2 colegi care veneau in spate si au vazut, au oprit si au cautat prin boscheti elementul. Vezi pe siteuri gen ebay, poate ai mai mult noroc sa gasesti. La dezmembrat mai rar vei gasi magna. Pe anvelopemoto eu ai verificat? eu de la ei mi-am luat pe dimensiune standard, dunlop k555.
  13. frankone

    Dau Spre Donatie!

    Donez o placa de presiune pt ambreiaj Freelander 1.8 benzina din cate stiu, nefolosita (noua daca se poate zice, desi nu arata), cu urme de rugina de la stat (de vreo ~7 ani cel putin zace la mine). Codul de pe ea: LC 03KD 031a
  14. da man, dar acolo scrie "if all of the following apply:", nu "if any of the following apply". Omul nostru are dubii cu #1, este irelevant ca #3 il bifeaza ok.
  15. frankone

    Hai La O Plimbare !

    Nu e grozav, dar nici chiar pt tancuri. Se poate face fara probleme majore, noi am fost cu cruisere. Ne-a parut totusi rau ca am ales varianta prin apuseni ca ne-a incetinit f mult, am ajuns la miezul noptii acasa.
  16. frankone

    Hai La O Plimbare !

    Maine dimineata (23.07) are careva chef de o plimbare? in principiu spre Transalpina, cu plecare cat mai devreme, sa ne intoarcem pe lumina. Momentan suntem 2. Variante posibile a) 650 km https://www.google.ro/maps/dir/Cluj-Napoca,+Jude%C8%9Bul+Cluj/Huedin,+Jude%C8%9Bul+Cluj/Albac,+Jude%C8%9Bul+Alba/Petro%C8%99ani,+Jude%C8%9Bul+Hunedoara/Novaci,+Jude%C8%9Bul+Gorj/R%C3%A2nca,+Jude%C8%9Bul+Gorj/Cluj-Napoca,+Jude%C8%9Bul+Cluj/@45.6954824,22.7199886,8z/data=!4m44!4m43!1m5!1m1!1s0x47490c1f916c0b8b:0xbbc601c331f148b!2m2!1d23.6236353!2d46.7712101!1m5!1m1!1s0x4748f071446a3bad:0x953428030c9459aa!2m2!1d23.0218215!2d46.8623427!1m5!1m1!1s0x474929f804feb069:0x235192a2997e85fa!2m2!1d22.9653161!2d46.4488841!1m5!1m1!1s0x474dc43c35aa5d4b:0x75d6f7d6d5ab42e5!2m2!1d23.3754021!2d45.4088946!1m5!1m1!1s0x474d99508d784729:0x4254b0e4379f27bb!2m2!1d23.672086!2d45.1782926!1m5!1m1!1s0x474da324080d6d13:0x3e000e73598a84c3!2m2!1d23.6920054!2d45.2909527!1m5!1m1!1s0x47490c1f916c0b8b:0xbbc601c331f148b!2m2!1d23.6236353!2d46.7712101!3e0?hl=ro sau o varianta mai scurta, cca 550, dar mai plictisitoare (cluj-sebes de 2x) https://www.google.ro/maps/dir/Cluj-Napoca,+Jude%C8%9Bul+Cluj/Petro%C8%99ani,+Jude%C8%9Bul+Hunedoara/Novaci,+Jude%C8%9Bul+Gorj/R%C3%A2nca,+Jude%C8%9Bul+Gorj/Cluj-Napoca,+Jude%C8%9Bul+Cluj/@45.9479226,22.8229359,9z/data=!3m1!4b1!4m32!4m31!1m5!1m1!1s0x47490c1f916c0b8b:0xbbc601c331f148b!2m2!1d23.6236353!2d46.7712101!1m5!1m1!1s0x474dc43c35aa5d4b:0x75d6f7d6d5ab42e5!2m2!1d23.3754021!2d45.4088946!1m5!1m1!1s0x474d99508d784729:0x4254b0e4379f27bb!2m2!1d23.672086!2d45.1782926!1m5!1m1!1s0x474da324080d6d13:0x3e000e73598a84c3!2m2!1d23.6920054!2d45.2909527!1m5!1m1!1s0x47490c1f916c0b8b:0xbbc601c331f148b!2m2!1d23.6236353!2d46.7712101!3e0?hl=ro Alte propuneri sunt de asemenea bine venite. Mers lejer, viteza maxima 110-120 unde drumul permite, 50-90-100 in rest. Intalnirea la 7am in fata la billa manastur, stabilim traseul si ii dam bice.
  17. frankone

    Ajutor&asistenta moto!

    Salut, Eu folosesc asa ceva, bine, nu chiar industrial/de constructii, dar cam acelasi lucru. Am gasit pe louis (adus de romimoto) acum vreo 2 ani ceva bocanci streetfighter nu stiu cum, piele, talpa groasa, inalti, bombeu metalic, fermoar + sireturi, is foarte multumit de ei. Erau si la un pret beton. Arunca un ochi poate mai au in oferta.
  18. Felicitari de achizitie, arata bine, sa te folosesti de ea fara incidente. De afara ai adus-o? sau ai gasit-o in RO? KM?
  19. Bine ai venit si la cati mai multi km fara probleme. Daca imi permiti, un singur sfat iti dau. Toate personificarile astea atribuite fierului, suna bine in povesti, dar sper ca nu asta e si atitudinea ta reala fata de atelaj. Zic asta, pentru ca punandu-ti viata in pericol cu fiecare metru de roata desfasurat pe asfalt, atitudinea ta trebuie sa fie cat se poate de pragmatica: fierul este un fier, indiferent de ce placeri iti produce, asta este scopul lui, not more, not less. Cand se strica, se arunca partile stricate, se repara daca se poate repara, daca nu, se arunca cu totul, niciodata nu faci greseala sa te "increzi" in el, sa il personifici, sa te amagesti ca este o relatie de respect mutual, s.a.m.d. Orice componenta poate ceda, te poate lasa oricand in drum, sau mai rau, sa te lase in caz de pericol iminent cand viata iti depinde de acea accelerare sau de acea frana de urgenta. Fii realista cu aceste aspecte si vei avea parte de o motocicleala fara dezamagiri.
  20. frankone

    Ajutor&asistenta moto!

    Salutare, ati avut careva de furca cu filtrele DPF de pe masinile diesel? in special daca ati incercat vreo metoda de curatare care sa fi fost eficienta, cu rezultate clare. Daca da, aveti vreo recomandare la ce firma ati apelat? Eu am gasit o firma pe net, care se ocupa cu asa ceva, par convingatori in descriere, dar sunt undeva prin Harghita si trebuie trimis filtrul prin curier, etc... Siteul lor este filtreparticule.ro. Ideal ar fi sa gasesc ceva in Cluj, ei sa se ocupe si de demontat/montat si sa stie si ce fac, nu sa strice mai mult decat repara... Mersi! (nu vreau sa pornesc polemici despre utilitatea sau inutilitatea acestei componente, despre desfiintari si alte manareli, rog sfaturi strict pe partea de reconditionare/curatare)
×
×
  • Creează nouă...