Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bai dar sunteti fantastici lasati frate baiatul in pace nu va inteleg! Ce treaba are una cu alta ? Cum auziti de unul mai tanar ca vrea motor va luati de el. Eu m-am interesat de moto inainte de carnet cu 1 an si ceva inainte si l-am luat cu juma de an inainte sa iau carnetul si am facut 1000 de km in poligon cu el ca fapt divers. La 18-19 ani am luat carnet.

On Topic : CBR 125 e cam mic ca gabarit dar e motor fiabil, XT 125 e foarte dragut, eu asta ti-as recomanda. Daca iti place genul vitezana poti sa te uiti la Kymco Quanon 125 e haios si suficient de fiabil si arata a motor. Nu lua Aprilia 2t.

Nu te gandi sa mergi in trafic fara carnet e cea mai mare prostie, poti sa il lasi la poligon sau sa il impingi pana acolo daca ai suficienta vointa, traficul e periculos. Invata bine franele si slalomul chit ca ai carnet in buzunar, abia dupa iesi in trafic si mergi cuminte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut.

 

Sunt mihai si sunt un vechi cititor al acestui forum de pe vremea cand aveam a1-ul de prin 06.

Acum am crescut si m-am facut mare, A-ul il am de vreo 8 ani, insa km pe sosea efectiv am 0.

La etatea de 25 de ani ma gandesc ca vreau sa fac ceva ce-mi facea odata placere sa fac in poligon, adica sa merg pe un motor.

Vreau sa imi iau motor si o sa imi iau, asta daca reusesc sa-mi depasesc temerea. Am 1,70 si 60kg, mare nu sunt si nici nu vreau sa fiu, vreau sa imi gasesc un motor cu care sa ma inteleg.

Ma consider linistit in trafic, dar uneori insist sa ma manance.

Ma vad pe o racheta dupa cativa ani de experienta, insa acum cred ca mi-ar prinde bine un naked. L-am vazut pe monsterul de la ducati, 620 55 cp. Ma gandesc ca la valoarea mea fizica, 55 de kg sunt suficienti pentru inceput.

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=598674&selpic=5&zoom=1#foto

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=599207&selpic=0&zoom=1#foto

Marea mea temere e cum poate unul de fizicul meu sa mearga pe un motor si sa ajunga sa il controleze. Si ma tot intreb asta cand vad in trafic pisicute de 1,60 pe sport-touring s.a.

Pretul mi-ar conveni undeva sub 1.800 euro. Vreau sa il iau in fiecare zi la serviciu prin bucuresti si in weekend sa merg acasa in dambovita, uneori l-as mai duce pe paduchiosu pana pe valea prahovei. Vreau de la un motor sa aiba rabdarea sa ma lase sa-l stapanesc. Credeti ca as putea reusi ? Eu zic ca da, dar cred ca sufer de complexul asta cand vine vorba de controlul unei motociclete.

Ca sofer de conserva sunt bun, nu stiu daca ma ajuta la ceva.

Cred ca daca mi-ati povesti si mie din primele voastre zile pe motor m-as asocia cu ele si as depasi mai usor faza asta.

Si ce alte modele mi-ati recomanda ? Mi-ar placea un naked pentru inceput, mai putin touring/sport-touring/sport.

 

Multumesc pentru rabdare si astept parerile celor mai experimentati ca mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nakedul nu e stralucit la drum lung, in principal din cauza protectiei 0 la vant. Dar e greu (chiar imposibil) sa le ai pe toate intr-o singura mobra. Pt Buc-Targoviste nu ai avea probleme, e drumul scurt.

La "gabaritul" tau ar trebui sa te gandesti nu doar la putere, ci si la greutatea mobrei. O mobra mai usoara e mai usor de manevrat, in special la vitezele mici din oras.

Primul meu sezon a fost pe viroguta de 250, pe care o si pastrez pt oras in continuare. Mobra nr 2 e vaca de 1000 cmc si vreo 280 kg, deci la extrema cealalta. Viroguta are 145 kg la plin si 22cp, dar care sunt suficienti in oras. Adaug si un consum de 3%, maxim 4% in Bucuresti si e perfect. E adevarat, e mica fizic, dar totusi a dus 2 oameni la multe plimbari de 200-400 km si chiar si la una de aproape 800 km. Mai greu, mai turata peste 100 km/h, mai greu in depasiri, dar a dus. Consum in afara in jur de 2,5%.

Parerea mea e ca poti incepe pe un ceva mai mic, 250-500cmc, ai optiuni si la cruiser, si la enduro-touring, si la naked, si la carenate...

Ideea e sa fie o mobra usurica, fara multi cp, ieftina, fara plastice care sa se sparga cand o sa o dai pe jos, usor si ieftin de intretinut. Ducati nu mi se pare ca e ceea ce trebuie... e doar parerea mea.

p.s: drum frumos ai daca urci de la Targoviste spre Rucar-Bran, mult mai frumos decat aglomerata Valea Prahovei.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@necu2k5.Prietene, sa iti invingi toate temerile ca sa fi stapin pe tine si pe situatie este la fel de important ca orice alceva inplicat in mersul pe doua roti. Emotiile si sentimente de nesiguranta se pot tranforma in panica foarte rapid.In Bucuresti este un baiat care are doua motoare la inchiriat ( un cb 500 si un bandit ) la niste preturi extrem de mici si fara sa ceara garantie . Dar tocmai pentru ca nu cere garantie am o presimptire ca baiatu se bazeaza mult pe felu cum te citeste ca fiind stapin pe tine sau nu. Cred ca il gasesti daca scrii pe google "date pe motoare". Eu daca as fi fost in locul tau as fi apelat intai la o inchiriere de genul asta ca sa imi fac o idee daca e de mine sau nu. Personal am dat motorul meu la incepatori sa incerce cu acelasi scop, dar numai cind am simtit ca omu e stapin pe el si are o judecata foarte clara. Cind e vorba de motor in sine , uita de ducati daca nu te consideri un om extrem de norocos.Sunt extrem de pretentioase si nu au nici pe departe fiabilitatea japonezelor.Un cb 500 ti-ar fi numai bun pentru o vreme pina te acomodezi si fizic si emotional.Incepind cu 10 mai o sa fiu in Bucuresti pentru 3 saptamini .Daca esti din zona da-mi un semn , poate fac rost de un motor pe care sa am curaj sa te las sa incerci.O sa iti dau numarul meu pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput acum 1 an jumatate pe GSX R 600 din 2003. Nicio cazatura pana acum, multumesc lui Dumnezeu. Foarte important e sa ai capul pe umeri... sa ti cunosti limitele. In rest... poti sa mori si cu 50 cm3. Ce i drept, cu cat ai mai multi cm3, cu atat cresc sansele de accident.

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema. Cand am inceput sa-mi fac permisul cat. A1, nu am de ce sa mint, am vrut sa-l fac ca sa impresionez si normal ca aveam nevoie de o mobra sport. La poligon sunt pe un chopper de 125cc si m-am "indragostit" de felul cum ruleaza.. Dar acum imi place si naked-ul. Si problema e ca nu ma pot decide pe care sa o aleg si care mi s-ar potrivi mai bine. Daca puteti sa-mi dati un sfat si sa-mi si argumatati as fi recunoscator.

 

P.S. O vreau pentru oras.

Editat de George Șipoş
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt diferente importante inte ele... Daca nu te poti hotara, da cu banul, asa se face de mii de ani.

:10:

» Post actualizat in 11 May 2015 06:48

mersi colegule, incep saptamana cu un zimbet :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare, probabil va-ti saturat de eterna intrebare: Ce motor sa imi iau? Asa ca o sa cer o parere mai la obiect. Ma atrage fenomenul Touring si ma gandesc sa incep cu ceva din aceasta gama. Am 2 preferate: Suzuki V-Strom 650 si BMW F650GS. Am 178 si 70kg. E clar ca trebuie sa le conduc intai ca sa pot face o diferenta(insa nu am gasit disponibilitate la nimeni...) asa ca incerc din pct dvd tehnic/gabaritic/beginer friendly sa fac o alegere cat mai buna.

Multumesc de pareri si ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu V-Strom-ul nu gresesti! E mai motocicleta decat Bembeul, mai ales la drumuri lungi.

+1.

Sunt de acord

» Post actualizat in 28 May 2015 14:38

Salutare, probabil va-ti saturat de eterna intrebare: Ce motor sa imi iau? Asa ca o sa cer o parere mai la obiect. Ma atrage fenomenul Touring si ma gandesc sa incep cu ceva din aceasta gama. Am 2 preferate: Suzuki V-Strom 650 si BMW F650GS. Am 178 si 70kg. E clar ca trebuie sa le conduc intai ca sa pot face o diferenta(insa nu am gasit disponibilitate la nimeni...) asa ca incerc din pct dvd tehnic/gabaritic/beginer friendly sa fac o alegere cat mai buna.

Multumesc de pareri si ajutor

La tdm de ce nu te-ai gandit? :rusinica:

Nu zic asta pentru ca am eu si vreau sa ii fac reclama,dar in acelasi dubiu am fost si eu inainte s-o cumpar.

Daca vrei iti pot zice cateva + si - la fiecare dintre ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati ...am inceput pe o honda cb 80 cm cam 1 an de zile dupa care am trecut la Yamaha Tdr 125 2 ani ...si in prezent am o Yamaha xj600diversion din 92 o am de 3 ani si as vrea sa imi iau alceva mai nou dupa 2002...ce imi recomandati ? buget maxim 3000 euro. am 1.81 si aprox 90 kg. imi plac mult modelele sport-touring. m-ar interesa mai mult pentru oras drumu de acasa pana la serviciu si la sfarsit de saptamana plimbare de vreo 200-300 km 2 pers. Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1.

Sunt de acord

» Post actualizat in 28 May 2015 14:38

La tdm de ce nu te-ai gandit? :rusinica:

Nu zic asta pentru ca am eu si vreau sa ii fac reclama,dar in acelasi dubiu am fost si eu inainte s-o cumpar.

Daca vrei iti pot zice cateva + si - la fiecare dintre ele

nu m-am gandit... dar vad ca arata f bine..ca prima vedere...ma gandesc sa nu fie prea masive(si VStrom-ul) pt un incepator(ca nici carenele ale nu sunt ieftine :)) Dar ma intereseaza pareri pro/contra. Ca si buget(ca si asta e important) am disponibil 2500E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am si eu o problema. De cateva saptamani am un Bug pe creier. Vreau motor. Am varsta de 22 de ani si am o nelamurire. Am permis categoria b dar nu cred ca conteaza prea mult in situatia asta. Ma uit de cateva zile pe forum pe la diferite topicuri si m-am cam speriat putin. Si sa incep cu nelamurirea : Sa dau de permis categoria A2 in conditiile in care nu cred ca o sa imi cumpar motor anul acesta sau anul viitor pentru ca momentan nu am finante sau sa astept pana la 24 de ani si sa iau direct A. Eu personal nu stiu cum o sa ma descurc, am condus de 2 ori pe doua roti cu motor sub fund. prima oara o mobra cu pedale de la first bike si m-am descurcat usor insa cand m-am urcat pe un scuter a2-a oara mi-a fost putin frica desi prima oara am condus pe ploaie si pietris pe jos(nu aveam deloc permis si eram undeva la tara). Chiar sunt oarecum nedumerit in privinta cu alegerea. Stiti cumva daca as putea sa inchiriez undeva un scuter, un motor ceva sa il pot conduce cu B-ul ca sa ma invat? M-am mai uitat pe mobile.de in germania de motoare si fata de romania sunt la aproape jumatete de pret si cam cu aceeasi descriere. stiti cumva cat costa sa o aduc in tara si sa o inmatriculezi. Se merita? Sper sa nu fiu ghimpe in fund pentru voi si cred ca o sa va mai stresez cu intrebari. Mentionez ca am 1,70m si vreo 70 kg si sunt la volan ma bag cam fara griji si pot merge cu viteze destul de mari insa pe doua roti imi da impresia ca se poate schimba situatia in orice moment si cred ca as fi mai conservator si ca as avea mai multa grija insa imi e frica sa nu cumva sa fac vreo prostie. Pe la scolile de soferi se pot face ore daca nu fac scoala la ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...