Sari la conținut

Pareri despre revista


Dobrescu
 Share

Cum vi se pare revista UniversMoto?  

189 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

plusuri:

articole preluate din excelenta revista mama

editoriale placute

 

minusuri:

articole proprii slabute

caliate tipografica insuficienta pentru o revista ilustrata

lipsa prezervativului de plastic

lipsa poster sau alt gadget la moda prin reviste (mai un tankpad, mai o pudriera, mai un deo roller, mai un tampax j/k)

prezenta web inexistenta

 

bila foarte neagra: reportajul "Agonie si extaz" din ultimul numar

nu cunosc biografia autoarei, s-ar putea sa aiba sute de mii de km pe moto prin lumea intreaga, dar din reportajul acesta reiese clar ca a fost o mare greseala pt dansa aventura pe motocicleta inafara unui showroom din Constanta.

 

concluzia: o revista ce nu poate lipsi din biblioteca unui motociclist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O revista moto e mereu binevenita, pentru mine. Il respect pe Dan Nastase foarte mult, dar imi pare rau sa constat subiectivismul fata de BMW in revista - in taote numerele apare BMW, daca ati observat si numai cu laude, ori, din punctul meu de vedere, nici ultimul K1200RS nu se va ridica la nivelul XX-ului, Hayabusei sau ZX-12R-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in taote numerele apare BMW, daca ati observat si numai cu laude...

UM este versiunea romaneasca a MOTORRAD.

Pentru nemti e normal sa fie asa si ei (nemtii) contribue cel mai mult la faptul ca BMW e cea mai vanduta marca de motorete din EU. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am toaet numerele inafara de master si nr 1.

e o revista care preia foarte mult articole din cea din germania,lucru care nu imi displace dar uneori tinde sa plictiseasca.

ce mi`a placut articolul din nr`ul din septemprie unde era comparat ZX6R cu VN2000- foarte placut.pt ala nota 9.50

 

o revista buna dar care lasa loc si de mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul pentru omul si motociclistul Dan Nastase, dar rubricile scrise de el sunt extrem de subiective, intrunirile moto prezentate...de dragul de a prezenta (poate ca va deranjeaza show-urile de striptease, dar e parerea dumnealui, iar aceasta nu e o scrisoare unui prieten din copilarie, e o revista cu pretentii).

 

Diferenta fata de M.L.: uitati-va la scrisorile din cele 2 reviste. Una incearca sa rezolve niste probleme, cealalta (extrem de enervant) contine doar scrisori de lauda, de aprecieri, iar o data la 6 numere o critica.

 

hartie extrem de proasta

la cum e hartia, de poster nici nu poate fi vorba.

 

Mai e mult de lucru. Dar sa speram ca vom avea o concurenta stransa, iar in urma acesteia, ambele vor creste calitativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am cumparat revista UNIVERS MOTO. Primul care a rasfoit-o cap-coada a fost fratele meu (Ov - GBH), care a venit brusc sa-mi arate articolul de la Varna! ... Misto! ... Nu stiam ca D. Dobrescu colaboreaza cu UM! Articolul e OK!

Pentru mine urmatoarea motocicleta ar fi ZX-12R! Am vazut testul din UM si m-am intristat putin ... sa vedem, poate Hayabusa ?!?!!? Una dintre astea 2 oricum! Totusi cred ca voi ramane pe ZX-12R cu toate ca nu pun Kawasaki pe o treapta erarhica prea sus! ASTA E! M-am bucurat sa vad un asa test in clasa Super Tourer, clasa in care ma regasesc, Spar sa fac alegerea care ma face fericit!

 

Bafta UM! ... Din punctul meu de vedere sunteti pe o cale ascendenta!

post-74-1095775517_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am cumparat revista UNIVERS MOTO. Primul care a rasfoit-o cap-coada a fost fratele meu (Ov - GBH), care a venit brusc sa-mi arate articolul de la Varna! ... Misto! ... Nu stiam ca D. Dobrescu colaboreaza cu UM! Articolul e OK!

Colaborez cu UM inca de la primul numar, spre satisfactia mea. Avand in vedere ca tu ai fost la Varna si stiicum a fost, ma bucur ca-ti place articolul. Promit ca la anu' il scriem impreuna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place design-ul (se vede ca e influenta germana acolo). Curat si nu interfereaza cu imaginile.

Imi plac bineinteles review-urile facute in conditii profi in Germania (desi dupa ultimul numar incep sa fiu si eu de acord cu faptul ca ii favorizeaza pe BMW: deja e gretos cate laude se aduc 1200S-ului de nu-stiu-cate numere incoace).

Mi se par f. utile materialele depre motociclism in general, mai ales cele despre siguranta, accidente.

Nu imi place hartia. Multe din articolele scrise aici sunt cam subtirele. Interviul din numarul trecut cu Giovanni Sala a fost de-a dreptul ridicol. Este prea evidenta diferenta de calitate intre imaginile "de dincolo" si cele facute aici.

Nu ar strica poate cate un "supliment" (scris de redactorii UM) la fiecare test luat din Motorrad, care sa puna lucrurile intr-un context mai "romanesc". Criteriile folosite de Motorrad in comparatii nu au neaparat aceeasi semnificatie in Romania. In plus, e foarte important la fiecare model dealerul, posibilitatile de service, "acoperierea nationala" etc. Nu cred ca pretul si numarul dealer-ului sunt suficiente.

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O revista moto e mereu binevenita, pentru mine. Il respect pe Dan Nastase foarte mult, dar imi pare rau sa constat subiectivismul fata de BMW in revista - in taote numerele apare BMW, daca ati observat si numai cu laude, ori, din punctul meu de vedere, nici ultimul K1200RS nu se va ridica la nivelul XX-ului, Hayabusei sau ZX-12R-ului.

Sunt de acord cu tine. BMW apare la fiecare numar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dragii mosului,

O sa fiu acuzat irefutabil de partinire (sper ca nu si suspendat din site pt.obscenitati), din simplul motiv ca trebaluiesc la "Univers Moto" de ceva vreme.

Da' cum dracu' as putea sa mai tac, citind pe stimabile site-uri moto destule opinii de genul "MotoLife e mai originala (prin ce?-tacere..) decit U.M., care-i doar un xerox nemtesc gretzos, cu aport nul de neuron autohton"? Intreb - pe "felia" mea, ca dac-as fi exhaustiv as deveni incomprehensibil: cite rev. moto est-europene mai au proiecte de design sau cartoons (din nr.9 apar!) proprii? NICI UNA! Iar in Vest le numeri pe degetele (3) unui forestier neatent la drujba...Astept deci de la unii frati intru motopasiune comparatii mai putin absurdistane; alte critici sint chiar utile, fiindca fara voi noi n-am exista, asta-i clar. D-aia initiem noi rubrici practic-utilitare (inclusiv second-hand, mica publicitate etc) si veti vedea chiar injuraturi (elegante, normal) la adresa BMW.

Nu va salut (sic!) cu farul, ca pe moment n-am (fost B-58-YAM,Fazer600). Dar va salut in orice caz cu prietenie. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Univers Moto este fara indoiala o publicatie binevenita si care merita citita datorita editorialelor sa le zicem placute. Este loc de mai bine insa sunt sigur ca aceasta imbunatatire va veni cat de repede, si revista se va "maturiza".

 

Sunt si cateva minusuri printre care as aminti articolele proprii destul de slabute

si o caliate tipografica insuficienta pentru o revista ilustrata. Interesanta este si strategia de marketing pe care echipa a adoptat-o in legatura cu concursurile pe care le gasduieste in paginile revistei. Este totusi destul de stresant sa ti se puna intrebari despre subiecte care au aparut cu 1 - 2 numere in urma (sau poate chiar deloc) In rest toate bune si frumoase...sau nu? Ar mai fi si acel "favorism" fata de BMW..

 

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma regasesc deloc in UM....poate un pic in ML.

daca la inceput eram entuziasmat de ML si pe urma de UM,am descoperit ca domeniul meu de interes e f putin reprezentat(ML) sau chiar deloc(UM).

asa ca,de la anu,UM nu-l mai iau....si poate nici ML.

cred ca o sa ma abonez la o revista de "afara"....

 

 

ps: in nr 9 al revistei ,mi-se pare mie sau UM isi bate joc de cei care prefera cruiserele??? :D

daca da,asta-mi intareste hotararea de a nu mai cumpara revista.

 

Blackrider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: in nr 9 al revistei ,mi-se pare mie sau UM isi bate joc de cei care prefera cruiserele???

:yikes: Cum adica? Ce au facut? Ce au zis?

Nu cred ca isi permit sa faca asa ceva... Nu la cati cititori au in Romania...

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb - pe "felia" mea, ca dac-as fi exhaustiv as deveni incomprehensibil: cite rev. moto est-europene mai au proiecte de design sau cartoons (din nr.9 apar!) proprii? NICI UNA! Iar in Vest le numeri pe degetele (3) unui forestier neatent la drujba...

 

Din pacate acelea sunt cele mai slabe pagini ale revistei.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e bine ca au aparut ambele. Cel mai enervant este cand citesc in revista (oricare din ele) comentarii de 2 bani la adresa celeilalte. Pe mine zau ca nu ma intereseaza care revista e mai buna sau mai corecta... pe mine ma intereseaza motocicleta!

Cat despre choppere si eu am avut un sentiment neplacut citind in revista (UM) articolele legate de acestea. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...