Sari la conținut

София


Postări Recomandate

Daca nu ai inteles ce scrie mai sus inseamna ca inca nu ai incercat o excursie la Sofia.

Toti care ii cunosteam ne-au avertizat numai de parti negative( iti fura motorul, nu e drumul semnalizat, aveti grija sunt talhari pe drum, politia sta sa te jegmaneasca de cate ori are ocazia) - am hotarat sa ii ignoram si sa ne ducem sa vedem noi cum este.

Motoarele sunt gata de drum.Avem in fata 400 de km in necunoscut si mainile ne ard de mai mult de o saptamana cand am terminat ultimele pregatiri.

GPS-ul din tankbag este conectat si ne arata pozitia precis pe harta.

Asteptam pasagerul VX-ului(o ora :clap: :drums: ) si apoi spunem START !

 

post-2420-1179740681_thumb.jpg post-2420-1179740922_thumb.jpg

Petrom Giurgiu

 

Traseul : Bucuresti - Giurgiu - Russe - Pleven - Sofia

 

Vremea : 70 % sanse de precipitatii

 

Ignoram avertizarea meteo si suntem hotarati sa mergem inainte orice ar fi.Pe tronsonul Bucuresti - Giurgiu incepe o mica ploaie iar Burlaco hotaraste ca se echipeaza de ploaie.

Am ajuns in Giurgiu si am decis sa spunem NU parlamentarilor, asa ca am cautat prima sectie de vot.Votam ca niste modele de cetateni spre nemultumirea doamnelor de acolo care trebuiau sa completeze o lista in plus deoarece ne aflam in tranzit.(Mentiune:Burlaco face o alegere gresita si isi arunca la gunoi costumul impermeabil deoarece era rupt in 2 locuri.Cotinuarea in pozele de mai jos

Iesirea din tara merge foarte rapid, trecem podul fara sa platim taxa, si ne trezim in alt taram unde nu mai stim sa scriem si sa citim.Pe primul panou bilingv vedem ca ne trebuie sa ne intreptam in directia Плевен (Pleven) - София(Sofia) si de atunci totul pare mai usor.Drumul incepe prost(primii 10km) si apoi crezi ca ai iesit din Bulgaria si ai ajuns undeva in vestul Europei(aderent si fara nicio groapa).

Incepe ploaia care era anuntata pe site-urile meteo si cand sa ne echipam realizam ca din 4 doar 2 mai avem echipament de ploaie. :P Urmari :

 

post-2420-1179743095_thumb.jpg post-2420-1179743117_thumb.jpg post-2420-1179743152_thumb.jpg post-2420-1179743262_thumb.jpg post-2420-1179753061_thumb.jpg

 

CUMPARATI MANUSI ICON : post-2420-1179743194_thumb.jpg post-2420-1179743307_thumb.jpg

 

Continuarea a fost un drum extraordinar de frumos insa plin de ploaie, ploaie, ploaie...

Sincer niciunu din noi nu s-a asteptat sa vada o Bulgarie cu niste drumuri asa de frumoase, cu trafic civilizat,tunele in munti (iluminate si perfect asfaltate nu ca o catacomba din aia de pe Transfagarasan), sosea suspendata de pe un munte pe altul si deloc tipul de autostrada dreapta si doar atat care ne asteptam sa vedem avand numele comun cu a noastra A2 :pow:

Preferatele mele insa au fost portiunile de drum european unde te urcai sus pe o colina si apoi vedeai drumul drept ca intr-o oala ( o coborare si apoi alta urcare pe colina ) fara trafic ce te indemnau sa pui toti caii motorului la alergat nebuneste si sa urle in tot vazduhul.(pacat ca nu am poze - nu ma puteam opri pt poze - mana imi dicta sa continui si nu cumva sa apas maneta de frana)

 

post-2420-1179743657_thumb.jpg post-2420-1179743697_thumb.jpg post-2420-1179743745_thumb.jpg post-2420-1179743823_thumb.jpg

Autostrada A2 Sofia-Pleven

 

Trebuie sa mentionez ca nu am avut nicio harta GPS buna pt Bulgaria asa ca am renuntat dupa 50 km si oricum ploua f puternic si am vrut sa protejez gadget-ul :D

Ne-am descurcat de minune si nu ne-am pierdut niciodata chiar si in Sofia am intrebat pe cineva si am ajuns imediat la hostelul la care aveam rezervare (Hostel Mostel rezervari pe HostelWorld )recomand cu caldura acest hostel daca vreti sa vizitati Sofia ( mic dejun in care mananci cat poti, seara spaghetti si un pahar de bere gratis, harta orasului (in care iti este explicat tot ce ai nevoie - monumente, muzee, baruri, locuri ok de mancat, cluburi) si ocazia de a intalni niste oameni extraordinar de prietenosi care vorbesc perfect engleza si care iti ofera si loc de parcare la motor intr-o curte inchisa in fata hostelului.)

 

post-2420-1179744440_thumb.jpg post-2420-1179744509_thumb.jpg post-2420-1179744535_thumb.jpg post-2420-1179744620_thumb.jpg

 

Burlaco si pasagerul si-au cumparat haine pt seara in Sofia si apoi am plecat la explorat un oras pe care ne asteptam sa il vedem gri si murdar plin de talhari din povestiri.Ce am descoperit : un oras al unui popor sarac dar curat si intretinut.Peste tot numai spoturi de lumina si fiecare lucru care il aveau il puneau in valoare.Civilizatie si un sistem de metrou care avea doar 6-7 statii in centru dar din care nu curgea apa de pe pereti si nu era gri ci era complet moderna statia de metrou.Scaune de metrou dintr-un material vechi si care se strica usor dar care erau in perfecta stare.Nicio hartie pe jos in toata statia.Avem ce invata de la ei.Poate nu au cel mai frumos oras european dar din saracia lor incearca totusi sa pastreze civilizatia si sa nu isi bata joc de ceea ce au.

 

post-2420-1179745081_thumb.jpg post-2420-1179745159_thumb.jpg post-2420-1179745180_thumb.jpg post-2420-1179745211_thumb.jpg

Sofia

 

"Ursusul" lor este Zagorka pe care am savurat-o in Irish Pub din plin in acea seara.A fost premiul pe care il castigasem ajungand acolo si invingand atatea idei preconcepute si povesti care merg in popor din gura in gura.

 

A doua zi a debutat cu un mic incident.Am ajuns la Praktiker si ne-am cumparat combinezoane de ploaie pt muncitori (cauciucate) care au tinut super bine la ploaia ce a urmat.

 

post-2420-1179745886_thumb.jpg post-2420-1179745952_thumb.jpg post-2420-1179745990_thumb.jpg

 

Am ajuns acasa fericiti si rupti de oboseala.Cu gandul ca pentru fiecare excursia asta a fost startul pentru cele ce urmeaza vara asta si o experienta aparte in felul ei.

 

Concluzii:

 

*ATENTIE la pavajul galben !

*Manusile ICON SuperDuty nu trebuie purtate pe ploaie !

*Cand un bulgar te intreaba "Ce motor ai si din ce an?" - vrea doar sa socializeze :(

*Costumele de ploaie de pe Louis sunt niste mizerii - NU CUMPARATI !

*Aparatul meu foto e varza noaptea asa ca scuzati calitatea pozelor !

*Nazdrave dragi colegi motoristi si sa ne vedem pe strazi :wave:

 

Bonus :

 

post-2420-1179746492_thumb.jpg post-2420-1179746546_thumb.jpg post-2420-1179746572_thumb.jpg post-2420-1179746622_thumb.jpg post-2420-1179744582_thumb.jpg

 

 

PS: Despre plecarea spre Bucuresti il las pe Burlaco sa relateze ca a fost ideea lui cu pungile in picioare si pe manusi :rose:

 

:)

post-2420-1179746720_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hostel Mostel am povestit mai sus . Rezervare facuta pe www.hostelworld.com.

 

Am dat 10 eur pe noapte de persoana intr-o camera cu 6 paturi.

 

Mic dejun inclus cat poti sa mananci.

Seara spaghetti si un pahar cu bere iar din partea casei.

Harta Sofiei cu explicatii pe unde sa te plimbi.

 

Foarte curat si foarte prietenosi cu toti de acolo.Ne-au lasat sa ne parcam motoarele sub veranda casei ca sa nu le ploua intr-o curte interioara.

 

Unul din cele mai frumoase hosteluri din cate am vazut eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Frumoasa plimbare,pacat de vreme..

Si eu am traversat Bulgaria anul trecut,in drum spre Grecia,eram cu masina si drumul a fost superb,este drept ca eram pe Drum European.Veliko Tarnova prin munti..superbe zone,drum virajat parca facut pentru a-l strabate!

Nu te lasa insa inselat de aparente,daca iesi de pe drumurile lor europene sau autostrazi si intri pe drumuri nationale este jale.Eu am facut-o in ideea ca scurtez drumul si mi-am blestemat zilele:gropi peste gropi,si unde nu erau gropi erau denivelari..mi-a sarit un far din lacasul lui,daca poti crede..

In rest asa este,orasele curate,chiar daca saracia este mare..plin de Audi 80 si Golfuri 2..

Oricum,ideea este ca nu-si tin coada pe sus si bine fac,iar litoralul lor este o dovada in sensul asta..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:clap: si cand ma gandesc ca prin pozele alea trebuia sa fiu si eu prezent, asta dc nu ar fi intervenit diversele pb.

las oricum ca data viitoare nu mai ratez :drums:

bv mai plimbaretilor! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA..a fost o excursie extraordinara.Cu toate ca azi nu mi-a stat capul decat la accidentul tampit de care am avut parte, parca si acum ma surprind uneori cu un zambet tamp pe buze.

 

Am aflat ce inseamna sa mergi o zi intreaga pe ploaie, fara echipament adecvat ( pt. ca am avut un exces de zel si l-am aruncat dupa ce s-a rupt si la Giurgiu iesise o raza de soare), am aflat ce ganduri iti trec prin minte in momentul cand te duci pe jos cu mobra peste tine, am vazut locuri noi si frumoase, am experimentat lucruri noi ( vezi pungile in picioare ca sa nu se nasca mormoloci in cizme), si nu in ultimul rand am simtit acea durere placuta de parte dorsala care nu deranjeaza...ci doar te face sa fii constient si sa apreciezi momentul ca faci ce-ti place cel mai mult: te plimbi :clap:

 

Alte comentarii fata de ce a spus Ingeru' Albastru nu stiu daca sunt.Da..ne-am distrat copios cu Icoanele lui ( n.a-manusile Icon) mai ales cand se ducea cu mainile vopsite in halul ala sa plateasca o cola, DA, bulgarii din Sofia cel putin, sunt foarte prietenosi ( cand am cazut au coborat mai toti din masinile din jur sa dea o mana de ajutor) si DA, bulgaroaicele sunt cel putin la fel de frumase ca romancele :drums:

 

Sa speram ca in sezonul acesta vom vedea cu totii mult mai multe poze si din alte locatii.

Sa auzim de bine!!

 

PS: nu-i asa ca arata frumos kilometrajul la destinatia finala ( garaj) oprit la 799.9 km :wave:

Editat de burlaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super povestit! Si pozele dovedesc verdicitatea vorbelor. Un weekend aparte, felicitari! :(

 

Totusi, eu cred ca aveti o tenta de masochism in voi. Innoptat in cort la Balea (ploaie si frig), acum "Sofica" pe ploaie... :drums: Data viitoare consultati zdravan prognoza meteo, daca vreti sa incercati si varianta cu un pic de soare macar. Just teasing you... :clap:

 

Geo, imi pare rau pentru LollyPop. :) Insanatosire grabnica (ei) si km "fara numar...numar... ar... rr..." voua impreuna!

 

 

Numai bine! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Drumul este extraordinar! Exact cum zicea colegul, chiar ca te simti in EU! Tunelele... de invidiat! Oare cand vom avea si noi asa ceva...

 

Desi sunt un pic crispat mie imi place foarte mult drumul pe ploaie! Parca... nu stiu cum sa zic... parca sunt mai... liber?!? :drums:

 

P.S. voi cum ati parlamentat cu bulgarii (in special cu ospataritele)? Eu cand am fost acolo nu am reusit decat prin semne :wave: Nu stiau aia o boaba de engleza, noroc cu pozele de pe meniuri :clap: Vorba aia, am vorbit cu ei de ma dureau mainile...

 

Frumos, foarte frumos!

 

Bafta si cat mai multi km fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa excursia, bravo, va invidiez...

am traversat si noi bulgaria dar cu masina si aceleasi lucruri le am de spus si eu... relieful super, sosele super, tunele, dar putine indicatoare... cand am fost noi era soare si dogorea, 36grade, si pe munti se vedea zapada...

aici vreo 3 poze /index.php?...98795&st=10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos; una si, poate, cea mai frumos povestita excursie. Pacat, insa, de micul incident suferit. Trag nadejde ca nu sunt probleme majore de nici o parte..., in rest..., la cat mai multe excursii ( dar fara incidente, fie ele si minore). Felicitari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa excursie,frumoasa relatare si e bine ca in tara asta sunt oameni care stiu sa aprecieze lucrurile si din alte perspective.

Fain.... bafta si asfalt mai uscat decat cel care l-ati prins in excursie :wave:

:drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

*Costumele de ploaie de pe Louis sunt niste mizerii - NU CUMPARATI !

Da, cele ieftine sunt de cacao, dar la indicatiile lui Romi, am cumparat unul mai scump si l-am purtat de multe ori si rezista la uzura !

E cauciucat si are intarituri cauciucate la cusaturi.

 

La tunelurile din Bulgaria sunt probleme cu gazele de esapament si daca ai geamul deschis se umple masina de fum innecacios :cheers: Nu au un sistem de ventilare, sau daca au, nu e dimensionat corespunzator.

 

Si da, politia sta la plesneala ! Am avut ghinionul sa tranzitam Bulgaria noaptea. Am prins 2 radare (unul pe autostrada inaintea unui tunel) si in ambele cazuri am dat 10 E in loc de 20 cat ar fi fost normal. Faza e ca te intrebau din start : "cum vrei sa platesti, 10 E aici sau 20 la vama?"

Partea proasta ca dupa al 2-lea radar ne-a oprit alta masina de politie dupa 2 km parcursi si ne-au luat la intrebari daca ne-a oprit mai inainte un echipaj, daca am platit amenda, cat, daca avem chitanta... Ei de fapt vroiau sa mai ciupeasca ceva euroi, ca probabil i-au informat colegii dinainte !

Dupa o vreme de parlamentari ne-au lasat sa plecam ca au vazut ca nu vrem sa le dam banii, dar nu inainte de a ne lua datele din buletine.

Niste ciofligari !

 

Dar am intalnit si destui oameni de treaba care ne-au ajutat, asa, cu cata engleza stiau ei. Ba chiar unul s-a intos cu masina si ne-a condus la centura care ocolea Sofia ca o luasem pe un drum gresit, tot din cauza lipsei indicatoarelor.

 

Ca si la noi, sunt oameni si oameni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asta cu politia o pot confirma si eu ca stateau in zonele de la popasuri unde de exemplu era restrictie de 60 km.h .Noi nu am luat nici un radar prin bunavointa bulagarilor si soferilor de tir care ne faceau din timp cu farurile pentru a le putea evita.

 

Sunt si ei o tara in curs europenizare si nu ai vrea sa stii cat de hiene sunt si politistii nostri cand prind un strain care a gresit cu ceva.

 

Dar cu toate astea mergem inainte luam cate un pic din ce a fost bun la ei, cate un pic din ce o sa fie bun la ceilalti si uite asa ajungem niste persoane minunate si care se pot comporta civilizat si exemplar :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In numele "grupului", va multumim pentru aprecieri :cheers:

Sa speram la mai multe :lol:

:cheers: frumos, foarte frumos.....cum e vx-ul la drum lung , e comod pentru doi?vreau sa te intreb mai multe dar cred ca o sa o fac la pagina voastra....ce zici unul care are vreo 70000 de km fiind bine intretinut merita sa-l iei? din ce am citit pe ici ,colo ,ar merita ....se duce la doua sute de mii cred motorul.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: frumos, foarte frumos.....cum e vx-ul la drum lung , e comod pentru doi?vreau sa te intreb mai multe dar cred ca o sa o fac la pagina voastra....ce zici unul care are vreo 70000 de km fiind bine intretinut merita sa-l iei? din ce am citit pe ici ,colo ,ar merita ....se duce la doua sute de mii cred motorul.... :cheers:

 

nu e primul drum mai lung care il fac cu VX-ul si cel putin mie ca si pilot :lol: mi se pare foarte confortabil, nu pot spune ca ma resimt in vreun fel dupa 400 de km.In schimb pasagerul mai ales daca este de dimensiunile mele (1.87 m si vreo 85 de kile )asa cum am avut eu la Sofia, incepe sa acuze dureri de "noada" :crack: dupa vreo 250-300 de km.

Vreau sa zic ca am mers la un moment dat cu vreo 150 km/h pe un drum national de-al lor ( d-ala de care ii place lu Ingeru') si tarziu mi-am dat seama ca eu nu m-am inghesuit deloc dupa micutul wind-shield.Asa ca daca nu bate vantul ( sau bate din spate) poti sta in sa si la 150 la fel ca la 100 km/h :cheers:

 

Cat despre VX-ul care l-ai gasi tu...nu stiu ce sa zic...dar chiar nu sunt in masura sa dau prea multe sfaturi in acest sens.Al meu a ajuns la 37 000 km si nu are nici o problema.E posibil ca si la 70.000 sa fie la fel...dar in acelasi timp e posibil sa si crape :lol: ( sper ca nu).Cred ca cel mai mult conteaza cum a fost intretinut si cum s-a mers cu el, ca daca mergi numa-n 8000rpm si schimb uleiul la 12 000km ( cum zice la carte :crack: ) s-ar putea sa mergi cu el pana acasa si apoi la gunoi.

Editat de burlaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu toate astea mergem inainte luam cate un pic din ce a fost bun la ei, cate un pic din ce o sa fie bun la ceilalti si uite asa ajungem niste persoane minunate si care se pot comporta civilizat si exemplar :lol:

 

 

Excelent ! :cheers: :cheers: :cheers:

 

Minunata excursie (mai ales prin prisma faptului ca ati mers impotriva tuturor "avertismentelor") si extraordinar mod de a privi lucrurile ! Daca toti am ramane cu cate o idee de genul asta dupa fiecare excursie, procesul de civilizare despre care vorbesti ar fi mai rapid.

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...