Sari la conținut

Honda Cbf 600 S


UzZy
 Share

Postări Recomandate

@ Adam, Adrian B1: bai voi iesiti la o bere in cismigiu si nu anuntati deloc lumea?! :) v-am vazut ieri mobrele parcate la intrarea in parc

Ce ochi de vultur ai, a mea era "ascunsa" pe trotuar. :wacko: Oricun, FanFane, s-a inselat, berea-n Cismigiu e ca la Polivalenta.

 

 

Noroc cu adam ieri seara ca a mers in spatele meu si mi-a zis ca imi danseaza cauciucul spate mai rau decat danseaza lantul, ca asa am pus si eu manometrul pe roti si am descoperit ca aveam 1 atm pe spate.

Ohooo, deci am avut dreptate ca n-are presiune, dar totusi o atmosfera... :baldy:

 

Cand ai adus-o ai verificat sigur presiunea la ea, e ciudat sa fi pierdut atat de mult de atunci. Ori are pori (daca e copt, putin probabil ca nu are > 10 ani) ori s-a dus pasta aia neagra de pe margine si atunci trebuie desfacuta. Daca se lasa din nou mergi cu ea la o vulcanizare, a mea isi tine presiunea constanta de luni de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oricun, FanFane, s-a inselat, berea-n Cismigiu e ca la Polivalenta.

Mah, tre sa stii unde sa te duci. In cismigiu doar la biblioteca merita mers, in rest e pret de centru. Ultima oara am fost chiar saptamana trecuta, 6.5 lei ursus fara alcool. Deci nu-mi zice mie de preturi la fel ca la Polivalenta. :wacko:

 

am fost plecat din Bucuresti , deci pana la urma unde si cum ne intalnim , joi ? unde

Pai a fost joia trecuta. :baldy:

 

Data viitoare ne intalnim la plimbare. Ce ziceti de o Dobrogea zona de nord sau de o Bulgarie prin alte zone decat Veliko sau ceva mai sus de Brasov ? Eu astea 3 zone le am in plan. Si neaparat mers 2 zile - eu vreau cu cortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, tre sa stii unde sa te duci. In cismigiu doar la biblioteca merita mers, in rest e pret de centru. Ultima oara am fost chiar saptamana trecuta, 6.5 lei ursus fara alcool. Deci nu-mi zice mie de preturi la fel ca la Polivalenta. :wacko:

 

 

Pai a fost joia trecuta. :baldy:

 

Data viitoare ne intalnim la plimbare. Ce ziceti de o Dobrogea zona de nord sau de o Bulgarie prin alte zone decat Veliko sau ceva mai sus de Brasov ? Eu astea 3 zone le am in plan. Si neaparat mers 2 zile - eu vreau cu cortul.

am citit si stiam ca a fost joia trecuta , ma gandeam numai ca ati stabilit o zi din saptaman ptr intalnire si o locatie ....

ok , ne vedem pe strada

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, tre sa stii unde sa te duci. In cismigiu doar la biblioteca merita mers, in rest e pret de centru. Ultima oara am fost chiar saptamana trecuta, 6.5 lei ursus fara alcool. Deci nu-mi zice mie de preturi la fel ca la Polivalenta. :wacko:

Habar n-am cum se numea, era chiar pe malul lacului, dar ceaiul inghetat era 7 lei, ca-n Polivalenta. Bere nu beau pe motor. :baldy:

 

Data viitoare ne intalnim la plimbare. Ce ziceti de o Dobrogea zona de nord sau de o Bulgarie prin alte zone decat Veliko sau ceva mai sus de Brasov ? Eu astea 3 zone le am in plan. Si neaparat mers 2 zile - eu vreau cu cortul.

Cort in Bulgaria? La cat e cazarea in afara sezonului nu merita. Dobrogea nu cunosc dar suna bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-am cum se numea, era chiar pe malul lacului, dar ceaiul inghetat era 7 lei, ca-n Polivalenta. Bere nu beau pe motor. :baldy:

 

 

Cort in Bulgaria? La cat e cazarea in afara sezonului nu merita. Dobrogea nu cunosc dar suna bine.

 

 

Da, Dobrogea suna bine, vreau si eu plimbarica in weekend; dar nu mai mult de o zi, deci Bulgaria exclus.

Dar despre Targoviste> Curtea de Arges ce ziceti? N-am fost niciodata si ma gandeam sa dau o fuga in viitorul apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Dobrogea suna bine, vreau si eu plimbarica in weekend; dar nu mai mult de o zi, deci Bulgaria exclus.

Dar despre Targoviste> Curtea de Arges ce ziceti? N-am fost niciodata si ma gandeam sa dau o fuga in viitorul apropiat.

Targoviste - Curtea de Arges nu-i grozav si nu prea ai ce vedea. Merita zgatiala doar daca faci si Transfagarasanul dar e prea devreme.

 

Bulgaria de-o zi se poate face pana la Varna cu intoarcere pe coasta - Nisipurile de aur - Albena- Kaliakra - Vama - si tras tare pe A2 daca ne prinde intunericul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, mi s-ar parea foarte interesant de facut. dar pare si foarte obositor . ar trebui plecat odata cu rasaritul, ca sa fie timp si de vazut ceva pe drum . sunt in jur de 700km, ceea ce e , totusi, mult. Poate ca pentru unii mai experimentati sau mai patimasi nu ii sperie, dar mie mi se pare multicel pe o zi, fara pauze adecvate (asta e , evident, relativ). Dar m-as cam baga si eu, daca e clar ca e fezabil :baldy:

 

Dar, e totusi o ruta lunga, si nu va stiu cum mergeti si nici nu vreau sa incurc sau sa raman de caruta.

 

Se ocupa careva sa organizeze corespunzator ? Cand , pe unde, care e stilul de mers (pe sectiuni), ce pauze se fac, estimari de timp, etc. Stiu ca ar putea sa para ca taie din elan, dar cred c-ar fi util.

post-41509-1241454582_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, o tura mai scurta si foarte ok ar fi si Bucuresti - Calarasi - trecut cu bacul la Ostrov - Adamclisi - Constanta - Bucuresti.

De cand iesi de pe autostrada spre calarasi, pana in constanta, e superb drumul (in afara de vreo doua sectiuni cu piatra cubica.)

 

Am trecut pe acolo ieri cu masina si l-am pus pe lista mea de TODO cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt interesat de o plimbare in weekend, dar tot numai o zi. Duminica sunt ocupat cu un botez si nu pot sa chiulesc.

 

Eu ma gandeam tot la Dobrogea, poate cetatea Enisala cu o scurta oprire la malul marii (probabil pe langa Constanta).

 

E cam lung cei drept (cam 650 Km) si trebuie plecat de dimineata si ajuns seara tarziu.

 

Daca exista si o varianta mai scurta sunt de acord, numai sa fie si ceva interesant.

 

 

 

 

Apropos, o tura mai scurta si foarte ok ar fi si Bucuresti - Calarasi - trecut cu bacul la Ostrov - Adamclisi - Constanta - Bucuresti.

De cand iesi de pe autostrada spre calarasi, pana in constanta, e superb drumul (in afara de vreo doua sectiuni cu piatra cubica.)

 

Am trecut pe acolo ieri cu masina si l-am pus pe lista mea de TODO cu motorul.

 

 

Am inteles ca portiunile alea cu piatea cubica nu sunt prea placute. Ce-i drept am auzit de la cineva cu supersport care nu era extrem de incantat.

 

Cam cat de lungi sunt portiunile astea si cam in ce stare, din punctul de vedere al unul CBF-ist.

 

Da, Dobrogea suna bine, vreau si eu plimbarica in weekend; dar nu mai mult de o zi, deci Bulgaria exclus.

Dar despre Targoviste> Curtea de Arges ce ziceti? N-am fost niciodata si ma gandeam sa dau o fuga in viitorul apropiat.

 

Eu am facut Bucuresti- Targoviste - Namaesti apoi am luat-o spre Rajnov. Pana la Namaesti drumul nu este extraordinar. Peisajele sunt OK dar drumul cam strica toata distractia. Cam toate curblele pana pe la Malu cu Flori sunt distruse (sin punct de vedere al asfaltului) si strica toata placerea de a lua o curba care pentru mine e cam jumate din placerea unui drum.

 

O sa vad daca am niste poze sa le pun spre vizionare pentru cei care vor sa incerce varianta asta.

harta.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, mi s-ar parea foarte interesant de facut. dar pare si foarte obositor . ar trebui plecat odata cu rasaritul, ca sa fie timp si de vazut ceva pe drum . sunt in jur de 700km, ceea ce e , totusi, mult.

Nu e foarte mult, nu calarim toata ziua, se vor face pauze, drumurile la bulgari sunt mai bune decat la noi iar intoarcerea e pe autostrada deci ultimii 200Km sunt plictisitori dar (cat de cat) safe. Propunerea era prin Calarasi - Dobrici - Varna, nu ocolit prin Giurgiu (rupere de rinichi) si Veliko.

 

 

Apropos, o tura mai scurta si foarte ok ar fi si Bucuresti - Calarasi - trecut cu bacul la Ostrov - Adamclisi - Constanta - Bucuresti.

De la Ostrov la Adamclisi e trei sferturi piatra cubica cu nisip iar Adamclisi-Constanta am auzit ca nu-i recomandat deloc.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata asta sigur nu pot, duminica sunt liber dar nu stiu daca schimb lantul pana atunci. Weekendul viitor chiar sunt liber ambele zile si cu chef de plimbare, in afara de DN1 sau DN1A merg cam oriunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e foarte mult, nu calarim toata ziua, se vor face pauze, drumurile la bulgari sunt mai bune decat la noi iar intoarcerea e pe autostrada deci ultimii 200Km sunt plictisitori dar (cat de cat) safe. Propunerea era prin Calarasi - Dobrici - Varna, nu ocolit prin Giurgiu (rupere de rinichi) si Veliko.

 

Si eu pot doar duminica asta, am un examen sambata si nu am voie sa-l ratez. [$hi+, tre sa ma apuc si de invatzat :baldy: ]

 

 

 

De la Ostrov la Adamclisi e trei sferturi piatra cubica cu nisip iar Adamclisi-Constanta am auzit ca nu-i recomandat deloc.

Aici nu prea stiu ce sa spun ca as fi subiectiv. Mie mi s-a parut ok drumul per ansamblu, mai ales ala din Constanta la Adamclisi. si era si foarte liber. Ce-i drept, eram cu masina si in fata mergea o Africana. deci nu prea e referintza pentru noi, cebefistii. Asa ca , ma pronunt dupa ce il fac pe musca.

Editat de darkbay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine weekendul cu pasi repezi si noi n-am stabilit nimic :wacko:

Ok atunci ramane o plimbare de o zi maxim?

duminica: daca da atunci ar trebui sa ne limitam la un numar ceva mai mic de kilometrii dat fiind ca a doua zi ne prezentam la scoli/munci; deci propunerea cu Bulgaria, cu toate ca imi surade, pica.

sambata: ?

Ce ziceti de Cheia ? :moto:

in plan: o mica pauza prin padurile de langa Ploiesti si o a doua pauza de sammich la benzinaria din iesirea din Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat de ce Adam si FanFane se feresc de iesirile pe ruta Cheia, Veliko

 

Ce ziceti de Cheia ? :wacko:

Cred ca iti indoaie invers maneta de frana FanFane pentru propunerea asta. :moto: Sa nu zici si Veliko daca mai tii la maneta de ambreaj. :wacko:

 

PS: Vadu dar pe un drum paralel cu A2? Nu l-am vazut niciodata, cica e pe duca, sa-l vad si eu inainte sa ajunga ca Vama.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma trezesc eu fara ceas in weekend plecam dupa pranz. :moto:

 

Sa vedem si prognoza, momentan arata bine, cred ca daca plecam la maxim 9.30 - 10 din Bucuresti avem timp de niste poze acolo. Drumul la dus il putem face prin Urziceni - Slobozia, ocolim plictiseala de pe A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca iti indoaie invers maneta de frana FanFane pentru propunerea asta. :moto: Sa nu zici si Veliko daca mai tii la maneta de ambreaj. :wacko:

 

PS: Vadu dar pe un drum paralel cu A2? Nu l-am vazut niciodata, cica e pe duca, sa-l vad si eu inainte sa ajunga ca Vama.

Hai mah, duceti-va pe Cheia w-e asta, ca scapati cu maneta de frana intreaga. Eu nu pot sa vin. :wacko: Din pacate tre sa fiu si sambata si duminica in Bucuresti. Acu 2 zile am aflat asta. Asa ca eu o sa incerc sa trag o fuga vineri pe undeva. Careva tentat ?

Si, pt ca sunt cuminte w-e asta, w-e viitor merg obligatoriu 2 zile pe undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma trezesc eu fara ceas in weekend plecam dupa pranz. :moto:

 

Sa vedem si prognoza, momentan arata bine, cred ca daca plecam la maxim 9.30 - 10 din Bucuresti avem timp de niste poze acolo. Drumul la dus il putem face prin Urziceni - Slobozia, ocolim plictiseala de pe A2.

 

Daca vrei doar poze, iti dau io, ca am fost in w/e, de 1 mai acolo cu cortul :wacko: (si cu masina:( )

 

Ar merge o rupa pe Urziceni/Braila/Tulcea/Vadu si intoarcere pe unde zici tu ?

 

drumul de la smardan la tulcea e ok , asfalt nou, curbe delicioase, si nu foarte aglomerat.... dar cam ingust .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca iti indoaie invers maneta de frana FanFane pentru propunerea asta. :moto: Sa nu zici si Veliko daca mai tii la maneta de ambreaj. :wacko:

 

Hahahaha, good one!

 

Domnilor eu doar pentru portiunea Tulcea>Vadu vin; e prea frumos drumul, mai ales prin muntii Macinului + trecerea cu bacul (btw e 5 lei)

De Urziceni>Braila mi-s satul ca fac drumul aproape in fiecare luna, dar cu ocazia asta va arat unde-s radarele :wacko:

Deci ramane pentru duminica dimineata? Sunt destul de multi kilometrii asa va trebui sa plecam in jur de 10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Urziceni>Braila mi-s satul ca fac drumul aproape in fiecare luna, dar cu ocazia asta va arat unde-s radarele :wacko:

Ce mai conteaza unde sunt radarele ? N-ai auzit ca nu mai merg zilele astea ? :moto:

 

Am inteles ca portiunile alea cu piatea cubica nu sunt prea placute. Ce-i drept am auzit de la cineva cu supersport care nu era extrem de incantat.

 

Cam cat de lungi sunt portiunile astea si cam in ce stare, din punctul de vedere al unul CBF-ist.

Pt un CBF nu e chiar asa de rau. Primii 5-10 km sunt piatra cubica si dupa aia dale de beton. Dupa aia asfaltul e din ce in ce mai bun. Pe bucatile naspa am mers cam cu 50-60, dupa aia am trecut si de suta. In maxim juma de ora depasesti zonele cu probleme.

 

Cat despre Macin si Vadu, eu zic ca e fuga prea mare pt o zi. E pacat ca nu vedeti mare lucru. De aia vreau sa merg 2 zile, sa opresc pe la manastiri, cetati, sa pierd timpul cu poze, poate sa intru un pic printre muntii aia (am inteles ca ar fi un drum care se poate face), eventual sa si urc juma de ora pe un varf. Si cum au facut si altii, sa ma pierd un pic pe drumuri de tara. :wacko:

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa recapitulam: Bucuresti - Urziceni - Buzau - Braila - Tulcea - Vadu - Constanta - si de aici eventual pe A2 si back Bucuresti? Vedem in Constanta ce drum facem la intoarcere in functie de ora la care ajungem acolo. La 10.00 la OMV Voluntari? Sunt aproximativ 700Km, nu prea e timp de zabovit, si 10 mi se pare cam tarziu dar tinand cont ca-i weekend, sper sa se mearga bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10:00 e tarziu. oricum o sa se intarzie de acolo cel putin inca 15 minute . si o sa plecam mai tarziu .

 

Eu as merge pe un 9 pentru plecare de acolo .. deci cam la 8:$5 sa fie toata lumea acolo , sa vedem exact care suntem si sa discutam putin inainte de plecare la o cafea. (as fi zis mai putin , dar ma injurati :moto: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...